ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.10.2022м. ДніпроСправа № 904/1152/22
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф., розглянув спір
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екопроменергія", м. Вільногірськ, Дніпропетровська обл.
про стягнення заборгованості у сумі 33 642,76 грн.
Без участі представників сторін.
СУТЬ СПОРУ:
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення 31 803,94 грн., що складають суму заборгованості за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 18.03.2020 № 1611-03015; 805,72 грн. - пені, 66,23 грн. - 3% річних та 966,87 грн. - штрафу.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги вмотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язання за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 18.03.2020 № 1611-03015, в частині повної та своєчасної оплати за надані послуги.
Відповідач відзив на позов не надав.
Ухвалою від 23.05.2022 позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" залишено без руху у зв`язку з тим, що остання подана без додержання вимог, викладених у статтях 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
01.06.2022 від позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.06.2022 відкрито провадження у справі № 904/1152/22, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
З приводу дотримання прав відповідача під час розгляду даної справи судом, слід зазначити таке.
У зв`язку з відсутністю фінансування потреб Господарського суду Дніпропетровської області на відправку поштової кореспонденції суду, зокрема, в період з 21.02.2022 по теперішній час, ухвала суду від 06.06.2022 була відправлена відповідачу засобом поштового зв`язку лише 26.08.2022, та отримана останнім 06.09.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак, не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України.
Судом також враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
З огляду на викладене та згідно з частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними у справі матеріалами, а рішення підписано без його проголошення.
За результатом дослідження матеріалів справи, оцінки доказів у їх сукупності господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Предметом доказування у справі є обставини щодо неналежного виконання відповідачем зобов`язань в частині повної та своєчасної оплати за надані послуги.
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - НЕК «Укренерго») є юридичною особою, що утворена 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство».
НЕК «Укренерго» є правонаступником майна, усіх прав та обов`язків Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП «НЕК «Укренерго») відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п.5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2 Статуту НЕК «Укренерго».
НЕК «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Як вбачається з матеріалів справи між НЕК «Укренерго» (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Екопроменергія» (Користувач) укладений договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно - технологічного) управління від 18.03.2020 № 1611-03015, в редакції Додаткової угоди до Договору від 22.12.2021, (далі - Договір), згідно з пунктами 1.1, 1.2 якого НЕК «Укренерго» (Виконавець/ОСП), зобов`язується надавати послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв`язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - Послуга), а ТОВ «Екопроменергія» (надалі - Користувач, Відповідач) зобов`язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього Договору.
Укладений сторонами правочин за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Відповідно до частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до пункту 2.2. Договору оплата послуг здійснюється за тарифом, який визначається Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятором), відповідно до затвердженої ним методики та оприлюднюється Виконавцем на своєму офіційному веб-сайті https://ua.energy./ Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.
Відповідно до пункту 2.5. Договору, розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків:
до 10 числа розрахункового місяця - 35% вартості послуги;
до 20 числа розрахункового місяця - 35% вартості послуги;
до останнього банківського дня календарного місяця - 30% вартості послуги.
Пунктом 2.7. Договору встановлено, що Користувач здійснює розрахунок з ОСП за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих Виконавцем, або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком», або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді.
Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі даних, що надаються Адміністратором комерційного обліку. Акти приймання-передачі послуги направляються Користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надаються Адміністратором комерційного обліку протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання СУР, що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Оплату вартості послуги, після коригування обсягів, Користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно).
Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги у відповідному розрахунковому періоді Виконавець направляє Користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає Користувачу два примірника в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.
Відповідно до пункту 3.2.1 Договору Користувач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за Договором.
Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2021. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляду його умов (пункт 12.1 Договору).
Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у порядку, визначеному законодавством України (пункт 12.2 Договору).
Відповідно до пункту 9.4 Договору Оператор системи передачі, Виконавець має право обмежити, припинити, знизити надійність надання послуги після повідомлення Користувача не пізніше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт, огляд, тестування або інших аналогічних робіт у системі передачі та електроустановках оператора системи передачі (ОСП), Виконавця, для приєднання нових Користувачів до системи передачі у разі відсутності резервного живлення Користувача або у разі зниження показників якості електроенергії з вини Користувача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок оператора систем передачі (ОСП), Виконавця.
Відповідно до пункту 12.5 Договору цей Договір припиняє свою дію, якщо одна зі сторін перестає бути учасником ринку електричної енергії та/або визначена згідно з Правилами ринку «Дефолтним» учасником ринку, з дати, зазначеної у заяві сторони, що вирішила позбутися статусу учасника ринку електричної енергії добровільно та/або у разі відсутності ліцензії на проведення певного виду діяльності, та/або за рішенням Адміністратора розрахунків. В іншому випадку цей Договір припиняє свою дію з дати набрання законної сили рішенням суду про розірвання Договору.
Припинення/розірвання дії цього Договору не звільняє сторін від належного виконання обов`язків, що виникли в період дії цього Договору (пункт 12.6 Договору).
Листом від 22.04.2022 № 01/15793 НЕК «Укренерго», у відповідності до пункту 9.4. Договору повідомило Користувача про одностороннє розірвання Договору, в зв`язку з втратою Користувачем ліцензії на впровадження господарської діяльності учасника ринку електричної енергії (з дати набрання чинності відповідним рішенням) та повідомило Користувача, що у відповідності до пункту 12.6. Договору, розірвання Договору не звільняє сторону від належного виконання зобов`язань, що виникли в період дії Договору.
Таким чином, Договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 18.03.2020 № 1611-03015 вважається розірваним з 20.04.2022.
Проте, станом на 10.05.2022 за Користувачем обліковується заборгованість за надані послуги в сумі 31 803,94 грн. з ПДВ яка складається із заборгованості за надані послуги: за березень 2022 року на суму 17 594,94 грн. з ПДВ, згідно акту від 31.03.2022, що був надісланий Користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу);
першого планового платежу за квітень 2022 року у сумі 7 316,93 грн. з ПДВ згідно, рахунку фактури від 01.04.2022, що був надісланий Користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу);
другого планового платежу за квітень 2022 року у сумі 7 316,93 грн. з ПДВ згідно, рахунку фактури від 12.04.2022, що був надісланий Користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статей 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Доказів виконання зобов`язання щодо повної оплати вартості наданих послуг в сумі 31 803,94 грн. відповідач на момент розгляду спору не надав.
З огляду на викладене, вимоги позивача щодо примусового стягнення зазначеної вище суми, слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з наданим позивачем розрахунком, останнім до стягнення заявлені 3 % річних за загальний період прострочення з 16.04.2022 по 10.05.2022 в сумі 66,23 грн.
Розрахунок річних позивачем здійснено відповідно до умов договору та діючого законодавства, а отже, вказана сума підлягає до примусового стягнення.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
За порушення строків оплати наданих послуг сторони в пункті 6.1 Договору встановили відповідальність у вигляді пені в розмірі 0,1% від суми боргу за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ.
В пункті 6.10 Договору сторони визначили, що за необґрунтовану відмові від виконання свої зобов`язань винна сторона сплачує іншій стороні штраф у розмірі 3% від вартості послуги розрахункового періоду, в якому, зафіксовано невиконання такого зобов`язання.
Згідно з наданим позивачем розрахунком, останнім до стягнення заявлені пеня за загальний період прострочення з 16.04.2022 по 10.05.2022 в сумі 805,72 грн. та штраф у розмірі 966,87 грн.
Відповідно до статей 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Перевіривши розрахунки Позивача, судом встановлено, що Позивач не врахував положення Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» відповідно до статті 3 якого сума пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Здійснивши перерахунок, судом встановлено, що пеня за період прострочення з 16.04.2022 по 10.05.2022 складає становить 441,54 грн.
В матеріалах справи відсутня обґрунтована відмова відповідача від сплати штрафу у розмірі 3% від вартості послуг.
Розрахунок штрафу позивачем здійснено відповідно до умов договору та діючого законодавства, а отже, вказана сума підлягає до примусового стягнення.
Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України господарські витрати у справі слід покласти на сторін, пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 129, 165, 221, 233, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екопроменергія" (51700, Дніпропетровська область, м. Вільногірськ, вул. Промислова, 31/2; код ЄДРПОУ 41823956) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25; код ЄДРПОУ 00100227) 31 803,94 грн. основного боргу, 66,23 грн. річних, 441,54 грн. пені, 966,87 грн. - штрафу, 2 454,14 грн. - судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В решті позовних вимог відмовити.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 03.10.2022.
Суддя І.Ф. Мельниченко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2022 |
Оприлюднено | 04.10.2022 |
Номер документу | 106549219 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні