ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.10.2022Справа № 910/6446/22Господарський суд міста Києва у складі судді Трофименко Т.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІП-ЗАХИСТ-1"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фомальгаут-Полімін"
про стягнення 100 548,40 грн,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІП-ЗАХИСТ-1" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фомальгаут-Полімін" про стягнення 100 548,40 грн, обґрунтована неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором про надання охоронних послуг № 01/04/2019 від 01.04.2019.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/6446/22, розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання), встановлено сторонам строки для подання відзиву, відповіді на відзив, заперечень на відповідь на відзив, додаткових письмових доказів, клопотань, заяв та пояснень.
З метою повідомлення відповідача про розгляд даної справи та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, судом рекомендованим листом з повідомленнями про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Пшенична, 2-а, м. Київ, 03134.
Ухвалу суду від 29.07.2022 представник відповідача отримав 10.08.2022.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 4 ст. 116 Господарського процесуального кодексу України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі (ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач, у встановлений судом строк, не скористався.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідач так і не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до положень ст. 165 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Приймаючи до уваги, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд даної справи та у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, відзиву на позовну заяву до суду не подав, справа підлягає розгляду за наявними у ній матеріалами.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
01.04.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Фомальгаут-Полімін» (далі відповідач ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВІП-ЗАХИСТ-1" (далі відповідач) укладено договір № 01/04/2019 про надання охоронних послуг (надалі також - договір), відповідно до пункту 1.1 якого відповідач замовляє, а позивач надає охоронні послуги - приймає під охорону об`єкт, указаний у дислокації (додаток № 1 до договору). Вид охорони визначається за згодою сторін, як інспекторсько-сторожова служба охорони. Система охорони об`єкту та дислокація постів визначаються позивачем та узгоджуються з відповідачем.
Пунктами 3.1, 3.4 договору визначено, що позивач надає послуги з першого дня чинності даного договору, здійснюючи функцію нагляду за об`єктом, що охороняється. Послуги з охорони і відповідальність позивача за них настає після підписання двостороннього акту приймання передачі об`єкту під охорону, але не пізніше 5 діб з дня початку надання послуг.
Відповідно до пункту 4.1 договору ціна договору становить 30 000,00 грн, в т.ч. ПДВ (20 %) щомісяця.
Оплата відповідачем вартості послуг здійснюється щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним. Оплата здійснюється в безготівковому порядку, шляхом перерахування суми грошових коштів, визначених договором, на поточний рахунок позивача після попереднього надання позивачем рахунка для здійснення оплати або без такого (пункт 4.2 договору).
Пунктом 4.3 договору передбачено, що сплата відповідачем вартості послуг здійснюється через 14-ть календарних днів з дня підписання сторонами акту наданих послуг.
Як встановлено пунктом 7.2 договору, щомісяця з 1 по 5 числа місяця, що наступив за місяцем, в якому надані охоронні послуги, позивачем складається та затверджується акт прийняття-передачі наданих послуг (виконаних робіт) і надсилається відповідачу на його адресу. Відповідач повинен підписати акт наданих послуг відповідно до умов даного договору не пізніше 5 (п`ятого) числа місяця, що настає за місяцем в якому надані послуги.
Згідно з пунктом 7.3 договору в разі обґрунтованих зауважень до позивача, які можуть потягнути за собою питання вартості наданих послуг, відповідач зобов`язаний не пізніше 3 (трьох) календарних днів з дня виявлення названих зауважень письмово заявити про них позивачу. Якщо відповідач не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці зауваження, як порушення умов договору.
Відповідно до пункту 7.5 договору не підписання акту наданих послуг відповідачем не підтверджує факту не надання послуг за звітний період.
Пунктом 11.1 договору визначено, що договір набуває чинності з 01.04.2019 і діє до 01.04.2020.
Місцезнаходженням відповідача відповідно до пункту 15 договору є: м. Київ, вул. Пшенична, 2-а.
Під час дії Договору, між позивачем та відповідачем були підписані додаткові угоди, а саме:
додаткова угода №1 від 01.10.2020р., якою було внесено зміни до п.4.1.Договору та визначено, що з 01.10.2020р. ціна Договору становить 36000,00грн.( тридцять шість тисяч грн.00коп.), в тому числі ПДВ (20%) щомісяця;
додаткова угода №2 від 01.10.2021р., якою було внесено зміни до п.4.1.Договору та визначено, що з 01.10.2021р. ціна Договору становить 46000,00грн.( сорок шість тисяч грн.00коп.), в тому числі ПДВ (20%) щомісяця;
додаткова угода №3 від 13.12.2021р., якою було внесено зміни до Дислокації Об`єктів (Додаток №1 до Договору) шляхом зміни цілодобового поста №1 на денний та у зв`язку з цим внесено зміни до п.4.1.Договору, встановивши, що з 13.12.2021р. ціна Договору становить 42000,00грн.( сорок дві тисячі грн.00коп.), в тому числі ПДВ (20%) щомісяця.
Із матеріалів справи вбачається, що сторонами підписані наступні акти здачі-приймання робіт: № ОУ-0000151 від 30.11.2021 на суму 46 000,00 грн, № ОУ-0000165 від 31.04.2021 на суму 43548,40 грн., № ОУ-0000007 від 31.01.2022 на суму 42 000 грн. Дані акти з боку відповідача підписані без зауважень.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ч.1 статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частина 2 статті 509 ЦК України передбачає, що зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно п.1 ч. 2 статті 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ст. ст. 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією із підстав виникнення зобов`язань та обов`язковим для виконання сторонами.
За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір є договором послуг.
Статтею 901 ЦК України закріплено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії, або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Відповідно до ст. 905 ЦК України строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Як встановлено вище, на підставі Договору позивачем було надано відповідачу послуги з охорони, що підтверджується підписаними сторонами актами здачі-приймання робіт № ОУ-0000151 від 30.11.2021 на суму 46 000,00 грн, № ОУ-0000165 від 31.04.2021 на суму 43 548,40 грн., № ОУ-0000007 від 31.01.2022 на суму 42 000 грн.
Оплата відповідачем вартості послуг здійснюється щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним. Оплата здійснюється в безготівковому порядку, шляхом перерахування суми грошових коштів, визначених договором, на поточний рахунок позивача після попереднього надання позивачем рахунка для здійснення оплати або без такого (пункт 4.2 договору).
Таким чином, за вказаним вище пунктом Договору, оплата вартості послуг повинна була бути здійснена відповідачем не пізніше зазначеного строку. Відповідачем сума наданих позивачем послуг оплачена частково.
Відповідно до матеріалів справи, що не заперечено відповідачем, доказів на підтвердження сплати суми заборгованості в розмірі 100 548,40 грн до матеріалів справи не надано.
За приписами ст. ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. (ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина перша статті 77 ГПК України).
У свою чергу, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Зазначена позиція викладена в постанові Верховного суду від 12.03.2019 року в справі №914/843/18.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження того, що відповідачем оплачено вартість послуг на суму в розмірі 100 548,40 грн.
Враховуючи викладене, відповідачем належними засобами доказування обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не спростовано, контррозрахунку заявлених до стягнення з нього сум суду не надано.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується зі ст.ст. 525, 526 ЦК України, відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Факт наявності основної заборгованості за Договором в розмірі 100 548,40 грн у відповідача перед позивачем належним чином доведений, документально підтверджений і відповідачем належними доказами не спростований, тому позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими на вказану суму та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 73-80, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «Фомальгаут -Полімін (03134, місто Київ, вул. Пшенична, 2-а, ідентифікаційний код 31481925) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІП-ЗАХИСТ-1" (04073, місто Київ, провулок Куренівський, будинок 15, ідентифікаційний код 39423965) 100 548 грн. 40 коп. заборгованості з охоронних послуг та 2 481 грн. 00 коп. судового збору.
3. Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання та підписання повного тексту рішення: 03.10.2022
Суддя Т. Ю. Трофименко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2022 |
Оприлюднено | 04.10.2022 |
Номер документу | 106550432 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні