Рішення
від 03.10.2022 по справі 910/5564/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03.10.2022Справа № 910/5564/22За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АДВОКАТСЬКА ФІРМА "ЛАВРИНОВИЧ І ПАРТНЕРИ"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ексім Енергозбут Україна"

про стягнення 155613,38 грн.

Суддя Сташків Р.Б.

Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).

СУТЬ СПОРУ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передано указану позовну заяву про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ексім Енергозбут Україна" (далі -

відповідач) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДВОКАТСЬКА ФІРМА "ЛАВРИНОВИЧ І ПАРТНЕРИ" (далі - позивач) боргу та санкцій за договором суборенди оренди частини нежитлових приміщень №СО-27 від 03.08.2020, разом у сумі, що дорівнює вказаній вище ціні позову, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань повністю та вчасно оплатити оренду приміщень та комунальні витрати.

Ухвалою суду від 08.07.2022 відкрито провадження у даній справі за вказаними позовними вимогами, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову (відзив), або будь-які інші письмові заперечення чи пояснення по справі та/або заяви процесуального характеру.

До матеріалів справи (до позовної заяви) залучені докази виконання позивачем вимог ст. 172 ГПК України - надіслання відповідачу копії позовної заяви та копій доданих до неї документів листом з описом вкладення.

Судом також були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про відкриття судом провадження у справі, оскільки відповідна ухвала суду про відкриття провадження у справі надсилалися на адресу місцезнаходження відповідача, яка вказана у позові та зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а також на адресу вказану відповідачем у договорі суборенди оренди частини нежитлових приміщень №СО-27 від 03.08.2020.

Із залучених до матеріалів справи конвертів, у яких відповідачу направлялися копії ухвали суду про відкриття провадження у справі, убачається, що дані конверти були повернуті суду поштою у зв`язку з тим, що працівникам пошти не вдалося вручити конверти відповідачу, позаяк адресат відсутній за вказаною адресою.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання конверта з ухвалою суду відповідачем та повернення її до суду є наслідками діяння (бездіяльності) самого відповідача щодо його належного отримання, тобто, його власною волею, оскільки відомості, зокрема, про адресу місцезнаходження у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань подає сам Відповідач.

Інформації щодо наявності у відповідача іншої поштової адреси, а ні позивачу, а ні суду не відомі.

Судом було також сформовано у системі «Діловодство спеціалізованого суду» заявку на отримання відповідачем процесуальних документів у межах даної справи шляхом направлення їх на електронну адресу відповідача (eximenergy.ua@gmail.com), яка була вказана у позовній заяві.

За відсутності відзиву суд вирішує справу за наявними матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

03.08.2020 між позивачем як орендарем та відповідачем як суборендарем був укладений Договір суборенди оренди частини нежитлових приміщень №СО-27 з урахуванням Угоди про внесення змін №1 від 03.08.2020 (далі - Договір).

За умовами п. 1.1 Договору згідно з Договором оренди офісних приміщень № 06/09-0-2 від 06.09.2018 нежилі приміщення №101, 102 загальною площею 257,0 квадратних метри, що розташовані на першому поверсі будинку № 14/24 (Літера «А») на Кловському узвозі/вул. Мечникова в місті Києві та перебувають у власності ОСОБА_1 надані ТОВ «Адвокатська фірма «Лавринович і Партнери» в оренду строком до 31.08.2021 з правом передавати приміщення в суборенду.

Відповідно до п. 2.1 Договору орендар зобов`язується передати суборендарю у тимчасове платне користування частину нежилих приміщень, визначених у п. 1.2 цього договору, а суборендар зобов`язується прийняти в строкове, платне користування частину нежитлових приміщень і зобов`язується сплачувати орендарю плату за користування частиною нежитлових приміщень.

Строк дії Договору набирає чинності з 01.08.2020 і діє до 31.08.2021 або до його розірвання сторонами в порядку, передбаченому даним Договором (п. 3.1 Договору).

Відповідно до пункту 4.2 Договору сторони погодились, що місячний розмір суборендної плати становитиме 416,67 грн за 1 (один) кв.м. частини нежилих приміщень, які передані в суборенду (без ПДВ).

На суму, що зазначена в п. 4.2 Договору нараховується податок на додану вартість, за ставкою, передбаченою діючим на момент здійснення платежів законодавством України (п. 4.3 Договору).

Отже, враховуючи положення пунктів 4.2 та 4.3 Договору місячний розмір суборендної плати складав 63500 грн (127,0 кв.м. * 416,67 грн * 20% ПДВ).

За домовленістю сторін, суборендар протягом двох банківських днів після підписання Договору сплачує орендарю суборендну плату за один повний місяць суборенди, а також гарантійний платіж у розмірі суборендної плати за один місяць, передбаченому п. 4.2 Договору (п. 4.5 Договору).

Відповідно до п.п. 4.5.1 Договору гарантійний платіж використовується для погашення заборгованості суборендаря перед орендарем у випадку виникнення в процесі виконання цього Договору, для оплати вартості суборенди за останній місяць суборенди частини нежилих приміщень, та для зарахування у рахунок плати штрафу, передбаченого пунктом 11.6 цього Договору.

Пунктом 4.6 Договору визначено, що суборендна плата нараховується: за перший місяць суборенди (місяць, що наступає після спливу строку, протягом якого суборендар звільняється від сплати суборендної плати згідно п. 4.6.1 Договору) - з дати, яка починається після закінчення 10-денного строку, визначеного п. 4.6.1 Договору, до останнього числа місяця, у розмірі пропорційно до розміру суборендної плати за повний місяць суборенди; за наступні місяці суборенди (за винятком першого та останнього місяців) - з першого до останнього числа місяця; за останній місяць суборенди - з першого числа останнього місяця до дати повернення суборендарем частини нежилих приміщень за актом прийому-передачі, у розмірі пропорційно до розміру суборендної плати за повний місяць суборенди.

Пунктом 4.7 Договору передбачено, що всі належні за цим Договором платежі суборендар сплачує орендарю у формі безготівкових банківських розрахунків шляхом перерахування відповідних грошових коштів (у національній валюті України) на поточний рахунок орендаря, зазначений у цьому договорі, або інший рахунок про який орендар повідомить суборендаря в письмовій формі.

Зобов`язання по сплаті суборендної плати за цим Договором суборенди, замість суборендаря, може бути виконано третіми особами. Сплата суборендної плати третіми особами жодним чином не знімає та не вносить змін до правовідносин між орендарем та суборендарем.

Відповідно до п. 4.8 Договору суборендар сплачує суборендну плату (окрім суборендної плати за перший місяць та суборендної плати за місяці, у рахунок сплати суборендної плати за які зараховується гарантійний платіж, передбачений п. 4.5 Договору) авансом щомісячно до 10 числа поточного місяця, на підставі рахунку, що виставляється орендарем та передається суборендарю не пізніше п`ятого числа поточного місяця.

Згідно п. 4.9 Договору окрім суборендної плати, суборендар додатково оплачує (компенсує) орендарю вартість комунальних та експлуатаційних послуг, що надаються відповідними комунальними службами, пропорційно орендованої площі, зокрема послуг енергопостачання та водопостачання, теплопостачання та інші витрати, включаючи плату за вивіз сміття, плату за утримання будинку в належному технічному стані та інші витрати на підставі засобів обліку споживання (лічильників) електроенергії та водоспоживання та відповідних рахунків, виставлених орендарю відповідними комунальними чи іншими службами.

Суборендар також компенсує орендарю вартість обслуговування пожежної сигналізації та вартість охорони частини нежилих приміщень - послуг державної служби охорони (в т.ч. пульту сигналізації), у розмірі пропорційно орендованої площі, сплачених орендарем у відповідності до вимог законодавства України та на підставі договірних відносин (п. 4.10 Договору).

Як встановлено пунктом 4.11 Договору суми компенсацій, визначені у п. 4.9 та п. 4.10 оплачуються суборендарем протягом 15 (п`ятнадцяти) банківських днів з моменту виставлення орендарем відповідного рахунку, який може включати податок на додану вартість, у випадку якщо його сплата передбачена чинним законодавством країни. До рахунку орендар може надавати суборендарю відповідні копії підтверджувальних первинних документів про надані комунальні та інші послуги відповідними комунальними службами та іншими службами (на запит суборендаря).

Зобов`язання щодо здійснення платежів, передбачених цим Договором будуть вважатися виконаними належним чином після того, як суми грошових коштів, які відповідають повному розміру платежів, будуть зараховані на рахунок орендаря (п. 4.16 Договору).

Пунктом 6.2.2 Договору встановлено, що суборендар зобов`язується вчасно сплачувати всі платежі, передбачені цим Договором.

Позивач зазначає, що на виконання п. 4.5 Договору відповідач 06.08.2020 перерахував на рахунок позивача частину гарантійного платежу в сумі 36000 грн та 63500 грн суборендної плати за один повний місяць суборенди. Інша частину гарантійного платежу у сумі 27500 грн була перерахована суборендарем на рахунок орендаря 10.08.2020.

Як вбачається з підписаного сторонами акта прийому-передачі приміщень від 10.08.2020, копія якого долучена з позовною заявою, позивачем було передано відповідачу нежитлове приміщення загальною площею 127,0 кв.м. групи приміщень №102, що розташовані на першому поверсі будинку № 14/24 (Літера «А») на Кловському узвозі/вул. Мечникова в місті Києві (далі - нежитлові приміщення).

02.09.2021 між сторонами було підписано акт прийому-передачі приміщень, згідно якого відповідач повернув позивачу об`єкт нерухомого майна, а саме: нежитлове приміщення, загальною площею 127,0 кв.м., групи приміщень № 102, що розташовані на першому поверсі будинку № 14/24 (Літера «А») на Кловському узвозі/вул. Мечникова в м. Києві.

Отже, частина нежитлових приміщень перебувала у строковому і оплатному користуванні відповідача починаючи з 10.08.2020 по 02.09.2021.

Натомість, як зазначає позивач, з його сторони було належним чином виконані умови Договору, тоді як, відповідачем залишились неоплаченими два останні місяці користування частиною нежилих приміщень, а саме за липень та серпень 2021 року.

У зв`язку із цим, згідно умов Договору суборенди, зокрема п.п. 4.5.1 Договору сплачений відповідачем гарантій платіж у сумі 63500 грн був зарахований позивачем в рахунок погашення оплати вартості суборенди за останній місяць суборенди, тобто за серпень 2021 року, відтак, неоплаченим залишився липень 2021 року.

Крім того, позивач зазначає, що відповідачем не в повному обсязі оплачено виставлені позивачем рахунки на компенсацію комунальних платежів, а саме: № 1/14 від 31.01.2021, № 2/9 від 31.05.2021, № 2/16 від 30.06.2021, № 2/28 від 31.07.2021 та №2/45 від 31.08.2021.

Таким чином, позивач стверджує, що у відповідача утворилась заборгованість у сумі 81542,93 грн, яка складається із заборгованості по суборендній платі у сумі 63500 грн (за липень 2021 року), та заборгованості із відшкодування комунальних платежів у сумі 18042,93 грн (січень, травень - серпень 2021 року).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Зі змісту ст. 774 ЦК України вбачається, що передання наймачем речі у володіння та користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Частина 1 статті 759 ЦК України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Приписами ч. 1 ст. 283 ГК України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Матеріалами справи підтверджено, що в спірний період відповідач користувався орендованим нерухомим майном.

Відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Пунктами 1, 4 ст. 285 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Крім того, за умовами п. 4.9 Договору окрім суборендної плати, суборендар додатково оплачує (компенсує) орендарю вартість комунальних та експлуатаційних послуг, що надаються відповідними комунальними службами, пропорційно орендованої площі, зокрема послуг енергопостачання та водопостачання, теплопостачання та інші витрати, включаючи плату за вивіз сміття, плату за утримання будинку в належному технічному стані та інші витрати на підставі засобів обліку споживання (лічильників) електроенергії та водоспоживання та відповідних рахунків, виставлених орендарю відповідними комунальними чи іншими службами.

Позивач зазначає, що відповідачем у порушення вищенаведених умов Договору не було сплачено 18042,93 грн комунальних послуг (у період: січень, травень-серпень 2021 року) на підтвердження чого до позовної заяви надані відповідні рахунки на оплату.

Відповідачем заперечень щодо заявлених позивачем сум по суборендній платі та комульні послуги надано не було.

Матеріали справи не містять доказів оплати відповідачем суборендної плати за користування ним у липні 2021 року приміщенням за Договором та витрат на комунальні послуги, а тому вимоги про стягнення з відповідача 63500 грн суборендної плати та 18042,93 грн комунальних витрат підлягає задоволенню.

Виходячи з положень статті 610, частини 1 статті 612, статті 611 ЦК України, частини 2 статті 193 ГК України, відповідач є порушником зобов`язання, що є підставою для застосування до нього правових наслідків, встановлених договором або законом.

За умовами частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом з ч. 2 ст. 217 ГК України одним з видів господарських санкцій є штрафні санкції, до яких віднесено штраф та пеню (ч. 1 ст. 230 ГК України).

За приписами ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України).

Згідно із ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Частиною 6 статті 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Відповідно до п. 11.3 Договору, у разі невиконання або неналежного виконання суборендарем свого зобов`язання щодо оплати орендарю вартості суборенди у встановлений Договором строк, суборендар сплачує орендарю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який сплачується пеня, від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу.

У зв`язку із простроченням грошового зобов`язання з орендної плати за Договором позивачем здійснено нарахування на суму боргу 63500 грн пені у сумі 5276,59 грн (у період з 11.07.2021 до 07.01.2022), 4103,89 грн інфляційних втрат та 1189,97 грн 3% річних (у період з 11.07.2021 до 23.02.2022).

Крім того, позивачем на підставі п. 11.6 Договору було нараховано відповідачу штраф у сумі 63500 грн.

Підпунктом 6.1.4 Договору передбачено, що суборендар має право зареєструвати тільки своє місцезнаходження в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за адресою місцезнаходження частини нежилих приміщень (п. 1.2), які передаються в строкове користування за цим Договором.

Як підтверджується матеріалами справи, 21.09.2020 відповідач звернувся до позивача із листом № 21/09/20, у якому просив у останнього надати попередню письмову згоду на реєстрацію свого місцезнаходження в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за адресою місцезнаходження частини нежилих приміщень, які передані в строкове користування за Договором.

У відповідь на зазначений вище лист позивач листом № 01-09/20 від 25.09.2020 надав свою згоду на реєстрацію ТОВ «Ексім Енергозбут Україна» свого місцезнаходження в зазначеному Реєстрі.

У зв`язку із наданою позивачем згодою, відповідач зареєстрував в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань своє місцезнаходження за адресою: 01021, м. Київ, Кловський узвіз, 14/24, оф. 102.

Водночас, відповідно до п. 6.2.10 Договору суборендар зобов`язаний протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дня припинення (розірвання, визнання його недійсним, визнання неукладеним) цього Договору змінити свою адресу реєстрації на будь-яку іншу шляхом внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Проте, як стверджує позивач, відповідач після припинення дії Договору не змінив свою адресу реєстрації на будь-яку іншу протягом визначених 30 днів, чим допустив порушення п.п. 6.2.10 Договору. Більш того, за відсутності після 02.09.2021 будь-яких договірних відносин із власником або користувачем частини нежилих приміщень, відповідач продовжує протиправно бути зареєстрованим за адресою: 01021, м. Київ, Кловський узвіз, 14/24. ф. 102, хоча фактично там вже не знаходиться із визначеної дати.

Згідно п. 11.6 Договору у випадку невиконання суборендарем своїх обов`язків визначених п.п. 6.2.6., 6.2.8., 6.2.10 цього Договору, суборендар за кожне таке порушення сплачує на користь орендаря штраф, який дорівнює 100 % щомісячного розміру суборендної плати, передбаченого п. 4.2 даного Договору.

Судом встановлено, що відповідач станом на день винесення цього рішення продовжує бути зареєстрованим за адресою: 01021, м. Київ, Кловський узвіз, 14/24. ф. 102, що вбачається із відомостей у ЄДРЮФОПГФ, а отже, вказане свідчить про не виконання ним вимог п. 6.2.10 Договору.

Перевіривши вищенаведені розрахунки штрафних та фінансових санкцій суд визнає їх обґрунтованими та вірними, а тому з відповідача підлягає стягненню 5276,59 грн пені, 4103,89 грн інфляційних втрат, 1189,97 грн 3% річних та 63500 грн штрафу.

Судові витрати, які складаються зі сплаченої позивачем суми судового збору, відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Що ж стосується заявлених позивачем до стягнення витрат на професійну правничу допомогу, то суд зазначає наступне.

Позивач у своєму розрахунку судових витрат доданому до позовної заяви вказує на те, що ним були понесені витрати на професійну правничу допомогу у сумі 30000 грн та зазначено, що докази понесених витрат на професійну правничу допомогу будуть надані в порядку ч. 8 т. 129 ГПК України. Враховуючи викладене, суд у даному рішенні не вирішує питання щодо розподілу понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись статтями 86, 129, ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178, ст. 232, 236-241, 252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ексім Енергозбут Україна" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 14/24, оф. 102; ідентифікаційний код 40402126) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДВОКАТСЬКА ФІРМА "ЛАВРИНОВИЧ І ПАРТНЕРИ" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 14/24, оф. 101; ідентифікаційний код 34728765) 63500 (шістдесят три тисячі п`ятсот) грн заборгованості з суборендної плати, 18042 (вісімнадцять тисяч сорок дві) грн 93 коп. заборгованості з відшкодування комунальних платежів, інфляційні втрати у сумі 4103 (чотири тисячі сто три) грн 89 коп., пеню у сумі 5276 (п`ять тисяч двісті сімдесят шість) грн 59 коп., 3% річних у сумі 1189 (одну тисячу сто вісімдесят дев`ять) грн 97 грн., штраф у сумі 63500 (шістдесят три тисячі п`ятсот) грн та 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. 254, 256, 257 ГПК України.

Суддя Сташків Р.Б.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.10.2022
Оприлюднено04.10.2022
Номер документу106550702
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —910/5564/22

Рішення від 03.10.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 07.07.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні