ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2022 рокуСправа № 912/973/22 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Гунько О.Є. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/973/22
за позовом: Управління приватизації, оренди майна та землі Олександрійської міської ради Кіровоградської області, 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 59
до відповідача: Приватного підприємства "Юпітер", 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Перспективна, 9
про зобов`язання повернути нежитлове приміщення
Представники:
від позивача - Мардус Б.С., посвідчення №307 від 29.08.2016, довіреність 02/06 від 04.01.2022;
від відповідача - участі не брав.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Управління приватизації, оренди майна та землі Олександрійської міської ради Кіровоградської області (далі - Управління, позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Приватного підприємства "Юпітер" (далі - ПП "Юпітер", відповідач) про наступне:
- зобов`язати Приватне підприємство "Юпітер" повернути Управлінню приватизації, оренди майна та землі Олександрійської міської ради Кіровоградської області нежитлове підвальне приміщення площею 55,9 кв.м, розміщене за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Перспективна (стара назва вул. 50 років Жовтня), 9, за актом приймання-передачі згідно умов договору оренди нерухомого майна приміщення №30 від 20.05.2006, з покладенням на відповідача судових витрат.
Обґрунтовуючи позов, позивач зазначав, що повідомив відповідача про припинення чинності договору оренди у зв`язку із закінченням строку його дії та про відсутність наміру продовжувати договір, однак відповідач орендоване приміщення не повернув.
Ухвалою суду від 02.08.2022 за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/973/22 за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 26.08.2022.
26.08.2022 суд розпочав підготовче провадження, за результатами якого постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 29.09.2022 .
29.09.2022 суд відкрив розгляд справи по суті.
В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги підтримано повністю.
Відповідач участі в засіданні суду представника не забезпечив, про поважність причин відсутності суд не повідомлено, відзив на позов не подано.
Відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, оскільки ухвали суду у даній справі направлені на адресу ПП "Юпітер", яка зазначена у позові та за якою відповідача зареєстровано в ЄДРПОУ.
За правилами п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З підстав викладеного, суд розглядає справу за відсутності представника відповідача.
У відповідності до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами справи.
В судовому засіданні 29.09.2022 судом досліджено докази у справі.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні докази у справі, судом встановлено наступні обставини, які є предметом доказування у справі.
20.05.2006 між Фондом комунального майна Олександрійської міської ради Кіровоградської області (Орендодавець), правонаступником якого є Управління приватизації, оренди майна та землі Олександрійської міської ради Кіровоградської області, та ПП "Юпітер" (Орендар) укладено договір оренди нежитлового приміщення № 30 (далі - Договір) (а.с. 8-10), згідно п. 1.1. якого Орендодавець на підставі рішення виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 20.05.2006 № 330 передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення площею 53,9 кв.м, яке розміщене за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Перспективна (стара назва вул. 50 років Жовтня), 9, та яке належить до комунальної власності територіальної громади м. Олександрії в особі Олександрійської міської ради.
Згідно п. 1.1. Договору дане приміщення було передано відповідачу для розміщення майстерні по ремонту побутової техніки для роботи інвалідів різних категорій захворювання.
Згідно акта передачі приміщення (будівлі) в оренду від 20.05.2006 вказане приміщення передано відповідачу (а.с.10).
Даний Договір укладений на термін з 20.05.2006 по 19.05.2007 і вступав в дію з моменту підписання. Сторони домовились, що у разі відсутності заяви однієї з сторін про припинення або зміну умов Договору протягом одного місяця після закінчення терміну дії Договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені Договором (п. 2.1., п.2.2. Договору).
19.10.2018 Сторонами укладено додаткову угоду до Договору про наступне:
1. Орендодавець та Орендар, на підставі рішення виконавчого комітету від 22.08.2018 № 527 "Про внесення доповнень до договору оренди нежитлового приміщення від 20 травня 2006 року № 30", прийшли до згоди змінити площу орендованого приміщення з 53,9 кв.м на 59,1 кв.м.
2.Враховуючи, що мешканці житлового багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Олександрія, вул. Перспективна, 9, використовують коридор загальною площею 6,4 кв.м вищевказаного орендованого приміщення для проходу в підвал для зберігання особистих речей, Орендодавець та Орендар вирішили площу даного коридору для ПП "Юпітер" зменшити на 3,2 кв.м, тобто площа орендованого нежитлового приміщення для ПП "Юпітер" становить 55,9 кв.м.
Відповідно до п. 3.3. Договору, по закінченню терміну Договору оренди, Орендар зобов`язався в десятиденний термін повернути Орендодавцю за двостороннім актом прийому-передачі нежитлове приміщення у стані, який повинен бути не гіршим технічного стану приміщення, зафіксованого сторонами договору у двосторонньому акті прийому-передачі приміщення при його отриманні Орендарем у користування.
Згідно п. 5.11. Договору, Орендар зобов`язався повернути Орендодавцю орендоване приміщення в належному стані, не гіршому ніж на час передачі його в оренду, з урахуванням фізичного зносу згідно з актом прийому-передачі майна в оренду.
Відповідно до п. 10.5. Договору, дія Договору оренди припиняється, зокрема, внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.
Позивачем листами від 13.05.2019 № 356/06 та від 12.06.2019 № 455/06 повідомлено відповідача, що Договір продовжуватися на новий термін не буде та вказано на обов`язок повернути орендоване приміщення Орендодавцю за актом прийому-передачі. До листа від 12.06.2019 додано примірник акта прийому приміщення від орендаря.
Як зазначає позивач, вказані листи проігноровано відповідачем, відповіді на них позивач не отримано, а направлений акт прийому-передачі приміщення підписаний відповідачем не був.
Вказані обставини і стали підставою для звернення до суду з позовом за захистом своїх порушених прав.
Норми права, які застосовано судом.
Правовідносини оренди майна (найму) врегульовані Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, а щодо оренди державного та комунального майна також застосовується Закон України "Про оренду державного та комунального майна".
Статтею 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. Об`єктом оренди можуть бути нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення), інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб`єктам господарювання.
За ст. 287 Господарського кодексу України орендодавцями щодо комунального майна є, зокрема, органи, уповноважені місцевими радами управляти майном.
У частині першій ст. 284 Господарського кодексу України визначено як істотні умови договору оренди, зокрема, строк, на який укладається договір оренди;
Положеннями частини 2, 4 статті 291 Господарського кодексу України передбачено, що однією із підстав припинення договору оренди є закінчення строку, на який його було укладено. Правові наслідки припинення договору оренди визначаються відповідно до умов регулювання договору найму Цивільним кодексом України.
Статтею 785 Цивільного кодексу України встановлено обов`язок наймача щодо повернення наймодавцеві речі у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі у разі припинення договору найму.
Згідно правил ст. 795 Цивільного кодексу України, передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
01.02.2020 втратив чинність Закон України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 №2269-ХІІ у зв`язку з прийняттям Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019 №157-ІХ.
Разом з цим, згідно з ч. 3 ст. 5 Цивільного кодексу України, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Відповідно до Закону N 2269-XII від 10.04.1992, який діяв на час укладення між сторонами Договору та станом на дату надсилання позивачем листів про припинення строку Договору, термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п`ять років, якщо орендар не пропонує менший термін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. (ст. 17 Закону).
У разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди (ст. 27 Закону).
За правилами Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. (ст. 13).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). (ст. 86).
Мотивована оцінка доводів сторін та поданих доказів.
За змістом наведених вище норм, укладений між сторонами Договір є підставою виникнення у ПП "Юпітер" права користуватися орендованим майном упродовж строку дії Договору. Припинення Договору зобов`язує ПП "Юпітер" повернути орендоване майно Орендодавцю, яким на час розгляду справи є Управління приватизації, оренди майна та землі Олександрійської міської ради Кіровоградської області.
Як встановлено матеріалами справи, кінцевий строк дії укладеного між сторонами Договору, з урахування його продовження, визначено по 19 травня відповідного року.
Листами від 13.05.2019 № 356/06 та від 12.06.2019 № 455/06 позивачем було повідомлено відповідача, що Договір продовжуватися на новий термін не буде.
У контексті ст. 764 Цивільного кодексу України та частини другої ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" N 2269-XII від 10.04.1992, заява орендодавця про припинення договору оренди за закінченням строку договору є одностороннім правочином, який відображає волевиявлення орендодавця у спірних правовідносинах, що не потребує узгодження з орендарем в силу прямої норми закону, і є підставою для припинення відповідних зобов`язальних правовідносин.
Чинне законодавство не містить спеціальних вказівок щодо того, коли орендар вважається повідомленим чи способів такого повідомлення. У Договорі сторони також не передбачили будь-які домовленості щодо того, коли вважається здійсненим повідомлення сторони про припинення договору.
Разом з цим, наявність відповідного повідомлення орендодавця, вчиненого в межах місячного строку після визначеної Договором дати закінчення терміну дії Договору, свідчить про добросовісність звернення позивача до відповідача, вчинення позивачем залежних від його волі необхідних дій у спірних правовідносинах, а відтак і про припинення договірних відносин між сторонами відповідно до приписів чинного законодавства.
З підстав викладеного, укладений між сторонами Договір оренди державного майна припинив свою дію з 19.05.2019 внаслідок закінчення строку, на який його було укладено.
Як вже зазначено, юридичним наслідком припинення Договору є повернення орендарем майна з оренди. За пунктом 3.3. Договору по закінченню терміну Договору оренди, Орендар зобов`язався в десятиденний термін повернути Орендодавцю за двостороннім актом прийому-передачі нежитлове приміщення
Між тим, в матеріалах справи відсутні докази повернення відповідачем орендованого майна.
За вказаних обставин та оскільки матеріали справи не містять доказів повернення майна шляхом складення акта приймання-передачі або доказів фактичного звільнення відповідачем орендованого майна, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов`язання ПП "Юпітер" повернути Управлінню приватизації, оренди майна та землі Олександрійської міської ради Кіровоградської області відповідне приміщення за актом приймання-передачі.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Інших судових витрат сторони не заявляють.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Зобов`язати Приватне підприємство "Юпітер" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Перспективна, 9, ідентифікаційний код 31907662) повернути Управлінню приватизації, оренди майна та землі Олександрійської міської ради Кіровоградської області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 59, ідентифікаційний код 30225269) нежитлове підвальне приміщення площею 55,9 кв.м, розміщене за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Перспективна (стара назва вул. 50 років Жовтня), 9, за актом приймання-передачі згідно умов договору оренди нерухомого майна приміщення №30 від 20.05.2006.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Приватного підприємства "Юпітер" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Перспективна, 9, ідентифікаційний код 31907662) на користь Управлінню приватизації, оренди майна та землі Олександрійської міської ради Кіровоградської області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 59, ідентифікаційний код 30225269) 2 600,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити Управлінню приватизації, оренди майна та землі Олександрійської міської ради Кіровоградської області на електронну пошту: fkm01@ukr.net; Приватному підприємству "Юпітер" за адресою: 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Перспективна, 9.
Повне рішення складено 03.10.2022.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2022 |
Оприлюднено | 04.10.2022 |
Номер документу | 106552008 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні