Ухвала
від 30.08.2022 по справі 127/18930/22
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №127/18930/22

Провадження №1-кс/127/7575/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2022 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі:слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю власника майна ОСОБА_3 ,

слідчого ОСОБА_4 ,

адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці клопотання старшого слідчогоСУ Головногоуправління Національноїполіції уВінницькій областістаршого лейтенантаполіції ОСОБА_7 про арешт майна,-

ВСТАНОВИВ:

26.08.2022 року до Вінницького міського суду звернувся слідчий СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_7 з клопотанням про накладення арешту на екскаватор колісний марки «Volvo EW160B», реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2005 р.в., власником якого є ОСОБА_3 , який вилучено під час проведення обшуку на земельної ділянки 0522255500:02:000:3076, площею 12 га та території Турбівської територіальної громади, власником якої є ТОВ «Інвестагро 2000».

Клопотання мотивовано тим, що Головним управління Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021022240000059 від 19.07.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 240 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що під час моніторингу стану використання земель промисловості було виявлено факт незаконного видобутку корисних копалин місцевого значення (піску) групою осіб із числа посадових осіб ТОВ «Вінкор СВ» (ЄДРПОУ 41001367).

Так, у ході проведеного аналізу встановлено, що ТОВ «Інвестагро-2000» (ЄДРПОУ 40495273) засновниками якого є ОСОБА_3 та ОСОБА_8 , являється власником земельної ділянки на території Турбівської селищної ради, кадастровий номер якої 0522255500:02:000:3076, площа 12 га, цільове призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, території. Зазначену земельну ділянку з 14.06.2021, терміном на два роки, відповідно до укладеного договору оренди орендує та розробляє ТОВ «Вінкор СВ» засновником якого є той же ОСОБА_3 , а також ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .

Встановлено, що з метою приховування порушення правил охорони або використання надр, ТОВ «Вінкор СВ» використовує спеціальний дозвіл на користування надрами № 4909, виданий 05.07.2018, термін дії якого 3 роки (на даний час завершився) для геологічного вивчення на ділянці Журавська 3. Для прикладу, 28.04.2022 ОСОБА_9 заповнено рахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2022 року, де як підставу сплати зазначено спеціальний дозвіл на користування надрами № 4909 (термін дії якого завершився на момент подання), який у подальшому подано до ГУ ДПС у Вінницькій області. В тому числі, у зазначеному розрахунку зазначені обсяги реалізації 1910.000, а дохід від реалізації 196945.0 гривень. Виходячи з вище викладеного, установлено, що видобування корисних копалин здійснюється на земельній ділянці з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, розташована на території Турбівської селищної ради, спеціальний дозвіл на користування надрами на яку відсутній.

Стаття 252 Податкового кодексу України визначає, що платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб`єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об`єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об`єктах (ділянках) надр.

Цією ж статтею визначено, що до об`єкта оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин не належать ті, які не включені до державного балансу запасів корисних копалин корисні копалини місцевого значення і торф, видобуті землевласниками або землекористувачами у межах своїх земельних ділянок для забезпечення власних потреб домогосподарств.

У ході досудового розслідування установлено, що видобутий ТОВ «Вінкор СВ» пісок у подальшому реалізовуються, однак відповідно до відомостей ДПС у Вінницькій області відсутні будь-які відомості щодо рентної сплати за користування надрами на земельній ділянці з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076.

Крім того, відповідно до відповіді з Державної служби геології та надр України установлено, що гірські породи, що видобуваються землевласниками/землекористувачами на території земельних ділянок, які надані їм у встановленому законодавством порядку, можуть бути за кількістю і за якістю такими, що мають промислове застосування, або бути за цими показниками непридатними для промислового застосування. Умови залягання осадових уламкових гірських порід (пісок) дозволяють їх вилучення без ускладнень у всіх випадках.

У разі, якщо породи, що видобуваються за якістю або недостатньою кількістю непридатні для промислового застосування вони не можуть розглядатися у якості корисної копалини і підлягають використанню для господарських потреб на території земельних ділянок, які надані землевласникам/землекористувачам.

У разі, якщо ці породи за якістю придатні для застосування, мають достатню кількість для їх економічно ефективної реалізації з метою промислового використання, вони можуть розглядатись як корисна копалина. Оцінка якості і кількості запасів цих корисних копалин може виконуватися у місцях її видобування або накопичення з метою подальшої реалізації споживачам.

Відомо, що за обсягом і якістю піски мають попит в промисловості і успішно реалізуються землевласниками/землекористувачами, що здійснюють їх видобування на території своїх земельних ділянок. За річними обсягами реалізації видобутих порід ці роботи подібні до експлуатації родовищ того ж напрямку. У таких випадках ці породи мають ознаки балансових запасів корисних копалин місцевого значення.

Очевидним видається факт, що оскільки видобування корисних копалин місцевого значення здійснюється лише особами, які мають право власності чи користування земельними ділянками та лише в територіальних межах таких ділянок, то розглянутий вид надро-користування є спеціальним, а не загальним.

Згідно з частиною 3 статті 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам та організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах. у Кодексі України про надра iснує положення стосовно щодо видів користування надрами (стаття 14), надання спеціальних дозволів на користування надрами (стаття 16) і справляння плати за останнє (стаття 28).

За частиною 1 статті 19 КУпН надра надаються у користування підприємствам, установам, органiзацiям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право це засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акту про надання гірничого відводу.

Тобто, згідно з законодавством України право на видобування та реалізацію корисних копалин, у тому числі піску, надає наявність спеціальних дозволів на користування надрами наданих безпосередньо на видобування корисних копалин (стаття 19 КУпН). Користування надрами є платним (стаття 28 КУпН). Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Плата за користування надрами справляється у вигляді: 1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин. Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України. Слід зазначити, що законодавством не надано право землевласникам i землекористувачам на видобування корисних копалин місцевого значення з метою отримання прибутку.

Згідно з електронною базою даних ліцензійних об`єктiв ДНВП «Геоінформ України» станом на 03.08.2022 інформація про наявність у суб`єктів господарювання спеціальних дозволів на користування надрами, якi надають право на видобування піску на земельній ділянці (кадастровий номер 0522255500:02:000:3076), розташованій на території Турбівської селищної ради, відсутня.

З огляду на вище викладене, видобуток піску на земельній ділянці (кадастровий номер 0522255500:02:000:3076) здійснюється з порушенням вимог статті 19 Кодексу України про надра.

Так, на підставі ухвали слідчого судді Вінницького міського суду №127/17949/22 від 17 серпня 2022 року проведено огляд на земельній ділянці з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, площею 12 га, яка розташована на території Турбівської територіальної громади Вінницької області, у ході якого було установлено, що наданий час на зазначеній земельній ділянці здійснюється видобування корисних копалин за допомогою екскаватора марки «Volvo» EW160B Chassinr 8731957, 2007 (який відповідно до відповіді з Головного Управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області відноситься до спеціальних машин, та відповідно до відповіді з Турбівської селищної ради використовується на зазначеній земельній ділянці без погодження з останніми), за допомогою якого навантаження видобутої корисної копалини на вантажний автомобіль «КАМАЗ» 5410, д.н.з. НОМЕР_2 . У ході допиту власника «КАМАЗА» - ОСОБА_11 установлено, що дану корисну копалину (пісок) він мав намір придбати у ТОВ «Вінкор СВ», вартістю 90 грн. за 1 тону, а також те, що покупку піску він у ТОВ «Вінкор СВ» здійснював не одноразово.

Також, відомості про те, що ТОВ «Вінкор СВ» здійснює продаж піску підтвердив у допиті свідка ОСОБА_12 , який зазначив, що здійснив придбання піску в ТОВ «Вінкор СВ», вагою 5 тонн за 700 грн., після чого невідома йому особа видала накладну №5 від 25.08.2022.

Даний факт є підтвердженням того, що ТОВ «Вінкор СВ» здійснює видобуток корисних копалин для подальшого продажу, а тобто здійснює господарську діяльність.

У ході досудового розслідування установлено об`єми видобутого піску складають 46 360 м3, що у відповідності до розрахунку Державної екологічної інспекції дорівнює 50 625 120 грн.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Статтею 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров`я людей. Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов`язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України визначено, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»

Стаття 19 Кодексу про надра встановлює, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу.

В ході документування кримінального правопорушення виникла необхідність у проведення обшуку екскаватора колісного марки «Volvo EW160B», реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2005 р.в., власником якого є ОСОБА_3 , який знаходився на земельній ділянці 0522255500:02:000:3076, площею 12 га та території Турбівської територіальної громади, власником якої є ТОВ «Інвестагро 2000». Екскаватор колісний марки «Volvo EW160B», реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2005 р.в. в подальшому вилучено та поміщено на спеціальний майданчик тимчасового зберігання транспортних засобів.

Вилучений у ході обшуку екскаватор має значення речового доказу у кримінальному провадженні, а також важливе значення для всебічного, повного і неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження та є знаряддями вчинення кримінального правопорушення, тому слідчий просить накласти арешт на вказане майно.

Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав.

Адвакати ОСОБА_5 , та ОСОБА_6 , в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.

Дослідивши матеріали клопотання слідчого, заслухавши думку учасників розгляду клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування задопомогою технічнихзасобів кримінальногопровадження підчас розглядупитань слідчимсуддею,крім вирішенняпитання пропроведення негласнихслідчих (розшукових)дій,та всуді підчас судовогопровадження єобов`язковим.У разінеприбуття всудове засіданнявсіх осіб,які берутьучасть усудовому провадженні,чи вразі,якщо відповіднодо положеньцього Кодексусудове провадженняздійснюється судомза відсутностіосіб,фіксування задопомогою технічнихзасобів кримінальногопровадження всуді нездійснюється.

Згідно ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Так як, зазначене у клопотанні майно, а саме екскаватор колісний марки «Volvo EW160B», реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2005 р.в., власником якого є ОСОБА_3 , який вилучено під час проведення обшуку на земельної ділянки 0522255500:02:000:3076, площею 12 га та території Турбівської територіальної громади, власником якої є ТОВ «Інвестагро 2000», відповідно до ст. 98 КПК України має значення речових доказів у кримінальному провадженні, оскільки містить відомості, які можуть бути використані, як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, слідчий суддя вважає за необхідне накласти арешт на вказане майно.

Також, при вирішенні питання про арешт майна, слідчий суддя, у відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 173 КПК України, враховує розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також враховує положення ч. 4 ст. 173 КПК України, згідно якої у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

Враховуючи те, що вилучений транспортний засіб екскаватор колісний марки «Volvo EW160B», реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2005 р.в. було оглянуто слідчим, а також те, що вказаний транспортний засіб використовується власником майна під час здійснення правомірної підприємницької діяльності, слідчий суддя вважає, що транспортний засібекскаватор колісниймарки «VolvoEW160B»,реєстраційний номер НОМЕР_1 ,2005р.в.слід передати на відповідальне зберігання власнику ТОВ «Інвестагро 2000», оскільки, на думку слідчого судді, саме такий спосіб арешту майна не призведе до надмірного обмеженняправомірної підприємницькоїдіяльностіТОВ «Інвестагро 2000».

Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.

Згідно ст.. 175 КПК України, ухвала про арешт майна негайно виконується слідчим, прокурором.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 100, 131, 132, 170-172 КПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_7 задовольнити частково.

Накласти арешт на екскаватор колісний марки «Volvo EW160B», реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2005 р.в., власником якого є ОСОБА_3 , який вилучено під час проведення обшуку на земельної ділянки 0522255500:02:000:3076, площею 12 га та території Турбівської територіальної громади, власником якої є ТОВ «Інвестагро 2000».

Передати екскаватор колісний марки «Volvo EW160B», реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2005 р.в., власником якого є ОСОБА_3 , який вилучено під час проведення обшуку на земельної ділянки 0522255500:02:000:3076, площею 12 га та території Турбівської територіальної громади, власником якої є ТОВ «Інвестагро 2000» на відповідальне зберігання власнику ОСОБА_3 .

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.

На ухвалу судді може бути подана апеляція протягом п`яти діб з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.

Слідчий суддя

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення30.08.2022
Оприлюднено14.05.2024
Номер документу106601352
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —127/18930/22

Ухвала від 30.08.2022

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вишар І. Ю.

Ухвала від 26.09.2022

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вишар І. Ю.

Ухвала від 07.09.2022

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Медяний В. М.

Ухвала від 07.09.2022

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Медяний В. М.

Ухвала від 30.08.2022

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вишар І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні