Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.09.2022 Справа №607/16170/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Вийванка О. М.
за участю секретаря судового засідання Медвідь О. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Кашанська Марія Іванівна, садівниче товариство «Вітамін», ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до відповідачів Тернопільської міськоїради,Підгороднянської сільськоїради Тернопільськогорайону Тернопільськоїобласті,треті особи,які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета споруна сторонівідповідача:приватний нотаріусТернопільського районногонотаріального округуКашанська М.І.,садівниче товариство«Вітамін», ОСОБА_2 про визнанняправа власностіна спадковемайно,посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на майно, а саме, квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,060 га для ведення садівництва. Єдиним спадкоємцем ОСОБА_3 за законом є позивач, який звернувся до приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Кашанської М.І. із заявою з питання видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказане майно. Однак, 13 березня 2020 року приватним нотаріусом Кашанською М.І. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із тим, що останній не надав правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.
У зв`язкуіз недосягненням згодищодо досудовоговрегулювання спору,з підставвикладених упозові,позивач просить визнати за ним право власності на квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,060 га для ведення садівництва, в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Позивач та його представник у судове засідання не з`явилися, однак від представника позивача надійшла до суду заява про розгляд справибез йогоучасті, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Тернопільської міської ради у судове засідання не з`явився, однак подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області у судове засідання не з`явився, однак подав заяву про розгляд справи без його участі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Кашанська М.І. у судове засідання не з`явилася, однак просила розглядати справу без її присутності, надавши письмові пояснення щодо позову, у яких зазначила, що ОСОБА_1 є одним із спадкоємців після смерті своєї тітки ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Іншим спадкоємцем є двоюрідний брат померлої ОСОБА_2 , який подав заяву про прийняття спадщини. Зі слів ОСОБА_2 їй стало відомо, що в нього є оригінали документів, які підтверджують право власності спадкодавця ОСОБА_3 на спадкове майно, а саме: квартиру АДРЕСА_2 та на земельну ділянку в селі Петриків Тернопільського району Тернопільської області та які йому були власноручно передані спадкодавцем. Свідоцтво про право на спадщину за законом нею не видавалось у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів, які підтверджують право власності спадкодавця на спадкове майно та наявністю між ними спору.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача садівниче товариство «Вітамін» у судове засідання не з`явився, однак про місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином, письмових пояснень щодо позову не подавав.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, однак про місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином.
При розгляді справи судом, учасниками справи подано заяви та клопотання та судом було вчинено інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 29.09.2020 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 08.10.2020 відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 27.10.2020 витребувано докази.
Ухвалою суду від 02.02.2021 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у цивільній справі № 607/22606/20.
Ухвалою суду від 06.07.2022 поновлено провадження у справі.
Перевіривши, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане 10.09.2019 Тернопільським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, актовий запис № 1493.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщинана усеналежне їймайно,зокрема,на квартиру,яка розташованаза адресою: АДРЕСА_1 та земельнуділянку зцільовим призначеннямдля садівництвата городництваплощею 0,06га,яка розташованана територіїПідгороднянської сільськоїради Тернопільського району Тернопільської області, про що свідчить Державний акт на право приватної власності на землю серії ТР № 08227.
Згідно відповіді № 509/07-2 від 25.05.2020, наданої ТОВ «Тернопільське міське бюро технічної інвентаризації», згідно обліку технічної інвентаризації станом на 29.12.2012 власником квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_3 на підставі договору міни посвідченого Першою ДНК 23.12.1997 за реєстром № 4-3985.
Відповідно до листа Підгороднянської сільської ради Тернопільського районуТернопільської області№ 117 від 01.06.2020, згідно Книги реєстрації державних актів на право приватної власності (садівницькі товариства) ОСОБА_3 на підставі рішення № 99 від 01.04.1994 був виданий Державний акт ТР № 08227 на земельну ділянку площею 0,060 га для ведення садівництва в садівничому товаристві «Вітамін».
11 червня 2020 року Тернопільська районна рада відповіла на адвокатський запит від 03.06.2020 своїм листом №07-17 від 11.06.2020 року, відповідно до якого повідомила, що рішення сесій Підгороднянської сільської ради Тернопільського районуТернопільської областізнаходяться на зберіганні в архівному відділі Тернопільської районної державної адміністрації.
На адресуТернопільської районноїдержавної адміністраціїтакож булоспрямовано адвокатськийзапит зметою отриманнякопії рішення№ 3від 01квітня 1994року чотирнадцятоїсесії двадцятьпершого скликанняПідгороднянської сільськоїради Тернопільського району Тернопільської області.
11червня 2020року Тернопільськоїрайонної державноїадміністрації відповілана вищезазначений адвокатськийзапит танадала архівнукопію рішення№ 3від 01квітня 1994року чотирнадцятоїсесії двадцятьпершого скликанняПідгороднянської сільськоїради Тернопільського району Тернопільської області.
Відповідно до експертної грошової оцінки ФОП ОСОБА_4 від 30 вересня 2020 року, вартість земельної ділянки, що надана у власність гр. ОСОБА_3 площею 0,060 га становить 37200,00 грн.
З інформації, викладеній у листі приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Кашанської М.І. від 19.07.2022 з`ясовано, що ОСОБА_1 є одним із спадкоємців після смерті своєї тітки ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Іншим спадкоємцем є двоюрідний брат померлої ОСОБА_2 , який подав заяву про прийняття спадщини. Зі слів ОСОБА_2 їй стало відомо, що в нього є оригінали документів, які підтверджують право власності спадкодавця ОСОБА_3 на спадкове майно, а саме: квартиру АДРЕСА_2 та на земельну ділянку в селі Петриків Тернопільського району Тернопільської області та які йому були власноручно передані спадкодавцем. Станом на 15 липня 2022 року жодне свідоцтво про право на спадщину за законом нікому із спадкоємців не видано, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів, які підтверджують право власності спадкодавця на спадкове майно та наявністю між ними спору.
Судом з`ясовано, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_5 , який помер та є рідним братом ОСОБА_3 . Відтак, позивач ОСОБА_1 є племінником померлої ОСОБА_3 .
Також, судом з`ясовано, що матір третьої особи ОСОБА_2 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною сестрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка у свою чергу є матір`ю померлої ОСОБА_3 . Відтак, ОСОБА_2 є двоюрідним братом по материнській лінії ОСОБА_3 .
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19.05.2022 у справі № 607/22606/20 відмовлено в повному обсязі у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Кашанська Марія Іванівна, садівниче товариство «Вітамін» про зміну черговості права спадкування за законом.
Дана відмова мотивована тим, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність зазначених судом перелічених юридичних фактів у їх сукупності, за наявності яких у нього б могло виникнути право на зміну черговості спадкування з підстав, передбачених частиною другою статті 1259 ЦК України, зокрема факт перебування ОСОБА_3 у безпорадному стані, неможливість останньої здійснювати догляд за собою, а також перебування спадкодавця на його матеріальному забезпеченні. При цьому, суд зазначив щодо обставин наведених позивачем, а саме, надання матеріального допомоги та здійснення догляду за ОСОБА_3 , а також понесення витрат її на поховання, що вони не можуть бути підставою для зміни черговості одержання права позивача на спадкування, оскільки для цього необхідна наявність усіх наведених вище обставин, які передбачені ч.2 ст.1259 ЦК України.
В порядку ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цих прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
З роз`яснень, наданих Постановою Пленуму Верхового суду України за № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вбачається, що особа яка не має змоги реалізувати своє право на отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальному порядку набуває право на звернення до суду у порядку позовного провадження із вимогами щодо визнання права на спадщину.
Відповідно до ст.ст. 1216-1219 ПК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом за законом.
Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини зона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Як вбачається із ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
В пунктах 10, 11 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" зазначено, що відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Частиною першою ст. 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, прийняття спадщини (п. "г" ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 4 ст. 120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Згідно ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Частиною 2 статті 373 ЦК України визначено, що право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, зважаючи на те, що позивач не має можливості реалізувати свої спадкові права в нотаріальному порядку, з причини відсутності правовстановлюючих документів, які підтверджують правовласності спадкодавцяна спадковемайно танаявністю міжними спору, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, так як в даному випадку мають місце порушення прав позивача, які підлягають захисту, шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на квартиру АДРЕСА_2 та земельну ділянку площею 0,060 га для ведення садівництва в садівничому товаристві «Вітамін», в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, ст.ст. 392, 1216, 1217, 1264, 1268ЦК України, ст. 81, 120 Земельного кодексу України, суд,
У Х В А Л И В :
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, Підгороднянської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Кашанська Марія Іванівна, садівниче товариство «Вітамін», ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_2 та на земельну ділянку, площею 0,060 га, для ведення садівництва в садівничому товаристві «Вітамін», в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду учасниками справи подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідачі: Тернопільська міська рада, місцезнаходження: вул. Листопадова, 5 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ04058344;
Підгороднянська сільська рада, місцезнаходження: с. Підгородне вул. Зелена, 2 Тернопільського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 14029197.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача: Приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Кашанська Марія Іванівна, місцезнаходження: вул. Руська, 50, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40108646;
Садівниче Товариство «Вітамін»(СТ «Вітамін») місцезнаходження:с. Підгородне, Тернопільський район, код ЄДРПОУ 21165509;
ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Повний текст рішення суду складено та підписано 27 вересня 2022 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2022 |
Оприлюднено | 06.10.2022 |
Номер документу | 106602266 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Вийванко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні