ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2010 р. Справа № 2-а-2806/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни,
розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи
за позовом: Управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві- Подільському Вінницької області
до: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Могилеві-Подільському районі Вінницької області
про: зобов'язання включення до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та їх стягнення
ВСТАНОВИВ :
Управлінням Пенсійного фонду України у м. Могилів-Подільському Вінницької області подано позов до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Могилів-Подільському районі Вінницької області про зобов'язання включення до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в сумі 60572,93 грн. та їх стягнення ( за період з січня по травень (включно) 2010р.).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не включаються та не підписиються акти звірки відповідних витрат, а також не здійснюється їх відшкодування.
Відмова відповідача підписати такі акти звірки та здійснити відшкодування зазначених у них сум , розцінюється позивачем як безпідставна та така, що суперечить чинному законодавству України.
Спір виник на стадії проведення звірки витрат та підписанні актів щомісячної звірки з підстав неприйняття Фондом соціального страхування від нещасних випадків до заліку витрат, що підлягають відшкодуванню, сум щомісячної державної адресної допомоги до пенсій, наданої інвалідам відповідно до Постанови КМУ "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" №265 від 26.03.2008 року суми доплати до пенсії, призначеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 року № 198.
В судове засідання представники сторін не з’явились, однак надали суду клопотання про розгляд справи у їх відсутність.
Відповідно до положень частини четвертої статті 122 КАС України особа яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Враховуючи положення вказаної норми КАС України, суд дійшов висновку розглянути справу в порядку письмового провадження
Із заяви представника позивача про розгляд справи у його відсутність, зокрема, вбачається, що він підтримує позовні вимоги в повному обсязі.
Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи відповідач позов не визнає та просить суд відмовити в його задоволенні, з мотивів, що викладені у письмових запереченнях на позовну заяву.
Зокрема в запереченнях наведено, що єдиним нормативним актом, який передбачає відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з ви платою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного за хворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є Постанова правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професій них захворювань України від 4 березня 2003 року N 5-4/4"Про затвердження Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворю вання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на ви робництві або професійного захворювання". Відповідно до п.4 Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів. Оскільки щомісячна державна адресна допомога до пенсії не передбачена ні вказаними Законами, ні п.4 Порядку, відповідач вважає, що у Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань немає підстав для включення цих сум до щомісячного акту звірки та їх відшкодування.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що з січня 2010р. по травень 2010 року управлінням Пенсійного фонду України у Могилів-Подільському районі Вінницької області включено в акти щомісячної звірки витрати, пов’язані з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на загальну суму 77007,34 грн. Із них ВД ФССНВ та ПЗ України у Могилів-Подільському районі Вінницької області не взято до відшкодування витрати на суму 60572,93 грн., що підтверджується копіями актів щомісячної звірки за вказаний період.
Пенсійне забезпечення громадян України відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється органами Пенсійного Фонду України. Стаття 81 вказаного Закону передбачає, що призначення та виплата пенсій, в тому числі пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного Фонду.
З набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті при настанні страхового випадку, зокрема, виплати йому або особам, які перебувають на його утриманні пенсій по інвалідності в зв'язку із втратою годувальника покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Положення ч.2 п.5 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" встановлює, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований має право звернутись до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
З наведеного слідує, що витрати понесені Пенсійним фондом України у зв’язку з виплатою пенсій, передбачених ст. 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
Вказане підтверджується ст.7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності", відповідно до якої органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, починаючи з 1 квітня 2001 року відшкодовують органам Пенсійного фонду України пенсії, сплачені особам, яким призначено пенсії внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Сумісною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. №5-4/4 затверджено "Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" (далі - Порядок), що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат.
Пунктом 5 Порядку визначено, що органи Пенсійного фонду України щомісячно до 10 числа місяця, наступного за звітним на підставі списку осіб яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та списку померлих осіб, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку па виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності та до 15 числа місяця наступного за звітним подають його відповідним головним управлінням Пенсійного фонду України і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.
Так, пунктом 3 Порядку визначено, що відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до п.п. "а", "в", "г" ст.26, ст.ст. 37, 38 та пенсії, виплачені відповідно до ст.ст. 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків.
Згідно п.4 Порядку: "Відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій".
Постановою КМУ "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" №265 від 26.03.2008 року встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат інвалідам особам, які не мають права на пенсію тощо (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
При цьому, згідно положень п.4 даної Постанови: "Виплата щомісячної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога".
З урахуванням викладеного суд вважає, що щомісячна адресна допомога підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України, оскільки підпадає під визначений пункт п. 4 Порядку перелік соціальних виплат, що відшкодовуються фондом.
Крім того, слід зазначити, що вищезазначений “Порядок відшкодування” встановлює тільки механізм погодження та відшкодування витрат, і ніяким чином не може суперечити нормативно-правовим актам вищої юридичної сили, як то вищезазначені Постанови Кабінету Міністрів. Тому посилання представника відповідача на те, що перелік сум, які підлягають відшкодуванню є вичерпним, суперечить нормам закону. Даний “Порядок відшкодування” носить локальний характер, а Постанови КМУ - загальнообов”язковий. Також слід зазначити, що “Порядок відшкодування” було розроблено та затверджено у 2003 році, а Постанови Кабінету Міністрів України, якими передбачені виплати адресної допомоги, прийняті у 2008 та 2009 роках відповідно, тому при узгодженні цього “Порядку відшкодування” не могла бути врахована вищезазначена категорія виплат.
Разом з тим, задоволенню не підлягає вимога щодо зобов'язання відповідача включити в акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, якм виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання кошти в сумі 60572,93 грн. за період з січня по травень 2010 року, оскільки зазначений вище Порядок не врегульовує спірних відносин щодо підписання актів звірки, які є предметом розгляду даної справи, з тих причин, що встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків має застосовуватися за відсутності спору.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позов Управлінням пенсійного фонду України в Могилів-Подільському районі Вінницької області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Могилів-Подільськолму районі Вінницької області про зобов'язання включення до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в сумі 60572,93 грн. та їх стягнення ( за період з січня по травень (включно) 2010р.) підлягає частковому задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задоволити частково.
Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Могилів-Подільському районі Вінницької області (24000, м. Могилів-Подільський, пл. Соборна, 12, р/рахунок №37171001000874 в ГУ ДКУ у Могилів-Подільському районі, МФО 802015, код 25937564) на користь управління Пенсійного фонду України у м. Могилів-Подільському (р/р 25600323580103 в ВАТ "Держощадбанк", МФО 302076, код 24900850) витрати по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у сумі 60572,93 грн. (шістдесят тисяч п'ятсот сімдесят дві гривні 93 копійки) за період з січня по травень (включно) 2010 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
За положеннями ч. 3 ст. 254 КАС України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна
03.08.2010
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2010 |
Оприлюднено | 17.08.2010 |
Номер документу | 10661757 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Жданкіна Наталія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні