ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2022 року Справа № 280/3007/22 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Гавриш А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом
про стягнення капіталізованих платежів,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (далі позивач, Управління) до Державного виробничо-технічного підприємства «Південавіапромналадка» (далі відповідач, ДВТП «Південавіапромналадка»), в якій позивач просить суд стягнути з Державного виробничо-технічного підприємства «Південавіапромналадка» на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області капіталізовані платежі у розмірі 468977 грн. 25 коп.
В обґрунтування позову посилається на те, що на обліку в Управлінні перебуває потерпілий від нещасного випадку ОСОБА_1 , який, працюючи у ДВТП «Південавіапромналадка» на посаді інженера наладчика, 17.03.1992 постраждав від нещасного випадку на виробництві, про що 17.03.1992 складено Акт №1 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом. Крім того, ОСОБА_1 , працюючи у ВАТ «Запорожкокс» на посаді електромонтера, 10.11.2010 постраждав від нещасного випадку на виробництві, про що 13.11.2010 складено Акт №1 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом. Постановою Запорізького відділення від 29.03.2021 №23019/395723/8125.1/22 ОСОБА_1 отримує щомісячні страхові виплати в розмірі 4458,39 грн., яку розраховано на підставі загального відсотку втрати працездатності за обома травмами. Відповідно до розрахунку відділу страхових виплат та матеріального забезпечення Запорізького відділення щомісячна страхова виплата ОСОБА_1 за травмою від 17.03.1992 складає 2786,50 грн. З огляду на викладене та на перебування відповідача у стані припинення, вказує, що виникла потреба в капіталізації коштів для відшкодування шкоди, що завдана умовами виробництва ОСОБА_1 , в сумі 468977 грн. 25 коп., що підтверджується відповідним розрахунком потреби в капіталізації коштів. Просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 13.05.2022 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
На офіційну зареєстровану адресу місця знаходження відповідача судом направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі від 13.05.2022, яка повернулась за зворотною адресою з причин «адресат відсутній за вказаною адресою». Крім того, судом розміщено оголошення про розгляд справи на офіційному веб-порталі судової влади України (електронний ресурс: ://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/pres-centr/news2/).
Згідно з пунктом 5 частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
До повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв`язку з позначками «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т. п., з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Аналогічний підхід застосовано Верховним Судом у постанові від 13.10.2021 у справі №340/4259/20, від 24.11.2021 у справі №280/228/20 тощо.
Враховуючи, що судом вчинено всі необхідні та достатні дії для повідомлення відповідача про судовий розгляд даної справи, наявні підстави вважати, що відповідач вважається таким, що повідомлений про судовий розгляд належним чином.
На підставі матеріалів справи суд встановив такі обставини.
ДВТП «Південавіапромналадка» (код ЄДРПОУ 14313926) зареєстровано в якості юридичної особи.
На сайті Міністерства юстиції України оприлюднено повідомлення від 20.01.2022 про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення Державного виробничо - технічного підприємства «Південавіапромналадка» (ЄДРПОУ 14313926) в результаті ліквідації. Зазначено строк заявлення вимог кредиторів до 21.03.2022.
ДВТП «Південавіапромналадка» є платником страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, та перебуває на обліку в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області.
У Запорізькому відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області на обліку перебуває ОСОБА_1 , який, працюючи у Державному виробничо-технічному підприємстві «Південавіапромналадка» на посаді інженера наладчика, постраждав від нещасного випадку на виробництві, про що 17.03.1992 було складено Акт № 1 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом.
07.02.2022 управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області звернулось до голови ліквідаційної комісії Державного виробничо-технічного підприємства «Південавіапромналадка» Скоропада С.М. із заявою про грошові вимоги по капіталізації від 07.02.2022 № 10-12-598.
09.02.2022 поштовий конверт із заявою про грошові вимоги по капіталізації Управління до Державного виробничо-технічного підприємства «Південавіапромналадка» повернувся з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Враховуючи те, що відповідачем не сплачено на користь Фонду суму капіталізованих платежів для подальшого розрахунку з потерпілим на виробництві в розмірі 468977 грн. 25 коп., позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно частини 1 статті 4 Закону №1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 11 Закону №1105-XIV джерелами формування коштів Фонду, серед іншого, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 2 статті 15 Закону №1105-XIV роботодавець зобов`язаний, зокрема: надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом; повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов`язань щодо сплати страхових внесків.
Частиною 1 статті 35 Закону №1105-XIV визначено коло осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку, з-поміж яких, зокрема: особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 35 Закону №1105-XIV усі особи, перелічені у частині першій цієї статті, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності цим Законом незалежно від фактичного виконання страхувальниками своїх зобов`язань щодо сплати страхових внесків.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Згідно зі статтею 1205 Цивільного кодексу України у разі припинення юридичної особи, зобов`язаної відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, і встановлення її правонаступників виплата щомісячних платежів покладається на її правонаступників. У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до пункту 3 Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №986 (далі - Порядок №986), капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Згідно пункту 4 Порядку №986 капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення.
Проаналізувавши наведені норми, суд дійшов висновку, що законодавець зобов`язав страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації. При цьому, капіталізація платежів здійснюється у разі ліквідації страхувальника без правонаступника.
Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 30.11.2021 у справі № 200/1353/21-а, від 04.05.2022 у справі № 120/2819/21-а.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач перебуває в стані припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, відомості про правонаступника відсутні, у зв`язку з чим повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особі, потерпілій на підприємстві, протягом всього її життя.
У матеріалах справи наявні належні та допустимі докази, якими підтверджено обґрунтованість заявлених позовних вимог, а саме: акт №1 про нещасний випадок на виробництві від 17.03.1992, постанови про призначення перерахованої щомісячної страхової виплати потерпілому ОСОБА_1 , розрахунок потреби в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим на виробництві станом на 28.01.2022.
Натомість від відповідача жодних заперечень та документів до суду не надходило. Доказів сплати сум спірних капіталізованих платежів відповідачем також не надано.
Враховуючи викладене суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача суми капіталізованих платежів у розмірі 468977 грн. 25 коп. є обґрунтованими та підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами.
Беручи до уваги, що суму капіталізованих платежів у розмірі 468977 грн. 25 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв`язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295, КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного виробничо-технічного підприємства «Південавіапромналадка» на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області капіталізовані платежі у розмірі 468977 грн. 25 коп. (чотириста шістдесят вісім тисяч дев`ятсот сімдесят сім грн. 25 коп.).
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, місцезнаходження: 69600, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 12; код ЄДРПОУ 41320207.
Відповідач Державне виробничо-технічне підприємство «Південавіапромналадка» , місцезнаходження: 69068, м. Запоріжжя, вул. 8 Березня буд. 52; код ЄДРПОУ 14313926.
Повне судове рішення складено 05.10.2022.
Суддя М.О. Семененко
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2022 |
Оприлюднено | 11.10.2022 |
Номер документу | 106642072 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Семененко Марина Олександрівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Семененко Марина Олександрівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Семененко Марина Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні