Рішення
від 05.10.2022 по справі 728/932/22
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 728/932/22

Номер провадження 2/728/290/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2022 року м. Бахмач

Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої судді Роздайбіди О.В..

при секретарі Петренко О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бахмач у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Бахмацької зразкової автомобільної школи ТСО України (центр патріотичного виховання, технічної підготовки і спорту) Чернігівської обласної організації ТСО України до ОСОБА_1 про визнання права власності на майно та скасування державної реєстрації прав,-

ВСТАНОВИВ:

16 серпня 2022 року Бахмацька зразкова автомобільна школа ТСО України (центр патріотичного виховання, технічної підготовки і спорту) Чернігівської обласної організації ТСО України звернулась до суду із зазначеним позовом, в якому просила визнати за нею право власності на 1/1 нежитлової будівлі військово-технічного навчання, А-3, загальною площею 1166.1 кв.м., розташованої по АДРЕСА_1 , та скасувати державну реєстрацію прав на 13/100 на об`єкт нерухомого майна нежитлова будівля військово-технічного навчання, А-3 за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 1347.6 кв.м. власник ОСОБА_1 . В обґрунтування позову зазначає, що 07.10.2011 року відповідно до рішення виконавчого комітету Бахмацької міської ради №253 від 09.09.2011 року Бахмацькій зразковій автомобільній школі ТСО України(центр патріотичного виховання, технічної підготовки і спорту) Чернігівської обласної організації Товариства сприяння обороні України було видано Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, у відповідності до якого позивач є власником нежитлових будівель військово-технічного навчання, загальна площа 1347.60 кв.м. 08.11.2011 року позивач відчужив, на підставі договору купівлі-продажу частину нежитлової будівлі військово-технічного навчання загальною площею 181.60 кв. м, що відповідає 13/100 частини нежитлової будівлі військово-технічного навчання, А-3, загальна площа 1347.60 на користь ОСОБА_1 . В подальшому на вказану частину нежитлової будівлі Рішенням Бахмацької міської ради від 30.11.2012 року №292 оформлено право власності за відповідачем на нежитлові приміщення загальною площею 181.5 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 з, яку було присвоєно на підставі рішення виконавчого комітету Бахмацької міської ради від 29.09.2008 року №237 та згідно нумерації містобудівного кадастру, плану забудови м. Бахмача і визначено частку 1/1, у зв`язку з чим утворилася правова невизначеність.

Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, але у своїй заяві просила суд розглядати справу за її відсутності та задовольнити позовні вимоги.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, але у своїй заяві просила суд розглядати справу за її відсутності та не заперечує проти задоволення позовних вимог. У визначений судом строк відзиву на позов не подала.

В зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, дослідивши та проаналізувавши наявні по справі докази, приходить до наступного висновку.

Як встановлено в судовому засіданні 07.10.2011 року відповідно до рішення виконавчого комітету Бахмаької міської ради №253 від 07.09.2011 року (а.с.7) Бахмацькій зразковій автомобільній школі ТСО України(центр патріотичного виховання, технічної підготовки і спорту) Чернігівської обласної організації Товариства сприяння обороні України було видано Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, у відповідності до якого позивач є власником нежитлових будівель військово-технічного навчання , загальна площа 1347.60 кв.м. з визначенням частки 1/1 (а.с.8).

08.11.2011 року на підставі договору купівлі продажу Бахмацька зразкова автомобільна школа ТСО України(центр патріотичного виховання, технічної підготовки і спорту) Чернігівської обласної організації Товариства сприяння обороні України в особі директора ОСОБА_3 продала ОСОБА_1 13/100 частини нерухомого майна нежитлова будівля військового технічного навчання (а.с.9-10), яку на підставі акта прийому передачі нерухомого майна від 08.11.2011 року було передано останній(а.с.11).

Відповідно до рішення виконавчого комітету Бахмацької міської ради №292 від 20.11.2012 року про оформлення права власності на нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 з розглянувши заяву ОСОБА_1 про оформлення права власності на нежитлові приміщення вирішено оформити право приватної власності на нежитлові приміщення загальною площею 181.5 кв.м., що знаходяться за адресою АДРЕСА_1 з, яку було присвоєно на підставі рішення виконавчого комітету Бахмацької міської ради від 29.09.2008 року №237 та згідно нумерації містобудівного кадастру, плану забудови м. Бахмача, що підтверджується довідкою №03-20/380 від 12.03.2015 року за ОСОБА_1 (а.с.21).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 07.12.2012 року на нежитлові приміщення за адресою АДРЕСА_1 з, загальною площею 181.50 кв.м. з визначенням частки 1/1 та витягу про державну реєстрацію прав №36741712 від 14.12.2012 року власником є ОСОБА_1 (а.с.22,23).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №307161335 від 11.08.2022 року частка власності - 13/100 нежитлової будівлі військово-технічного навчання , що розташована за адресою АДРЕСА_1 зареєстроване на праві приватної власності за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 08.11.2011 року, посвідченого приватним нотаріусом Бахмацького районного нотаріального округу Дорошенко Н.В. та зареєстрованого в реєстрі за №1528 (а.с.16-19). Таким чином в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за відповідачем міститься подвійний запис на одне й теж саме нерухоме майно - нежитлової будівлі військово-технічного навчання, що належить відповідачу.

Згідно ч.1ст.3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1ст.11 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно зприписами ч.1ст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Частина 2ст. 16 ЦК Українивизначає способи захисту цивільних прав та інтересів, а також встановлює, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Аналогічне положення містить ч. 1ст. 5 ЦПК України, яка встановлює, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Нормою ст.182 ЦК України передбачена обов`язкова державна реєстрація права власності на нерухомі речі, його виникнення, перехід та припинення. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Відносини, пов`язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно зі ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є:гарантування державою об`єктивності , достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Право власності на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним особам підлягає обов`язковій державній реєстрації, що випливає зі ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Частиною 4 статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.

Частиною 2 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що на кожний об`єкт нерухомого майна під час проведення державної реєстрації права власності на нього вперше у Державному реєстрі прав відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа, присвоюється реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна є індивідуальний номер, який присвоюється кожному індивідуально визначеному об`єкту нерухомого майна при проведенні державної реєстрації права власності на нього вперше, не повторюється на всій території України і залишається незмінним протягом усього часу існування такого об`єкта. У разі переходу права власності на об`єкт нерухомого майна або зміни відомостей про об`єкт нерухомого майна його реєстраційний номер не змінюється, крім випадків, передбачених статтею 14 цього Закону.

Частиною 2 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відповідно до абзаців першого та другого пункту 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Тобто, чинне законодавство не передбачає порядку вилучення помилкового запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, єдиним способом приведення записів у відповідність до Закону є рішення суду про скасування рішення державного реєстратора та скасування записів про проведену державну реєстрацію прав.

Статтею 317 ЦК України визначено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Згідно з ч.ч.1, 2, 3 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Відповідно до ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Пунктом 3 ч.2 ст.16 ЦК України встановлено, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути припинення дії, яка порушує право. Таким чином, запис про скасування державної реєстрації права власності вноситься до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно виключно на підставі рішення суду, що набрало законної сили.

З огляду на викладене, аналізуючи зібрані в справі докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.5-11,57-60,209,212-214,223,292 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Бахмацької зразкової автомобільної школи ТСО України (центр патріотичного виховання, технічної підготовки і спорту) Чернігівської обласної організації ТСО України до ОСОБА_1 про визнання права власності на майно та скасування державної реєстрації прав задовольнити повністю.

Визнати за Бахмацькою зразковою автомобільною школою ТСО України (центр патріотичного виховання, технічної підготовки і спорту) Чернігівської обласної організації ТСО України право власності на 1/1 нежитлової будівлі військово - технічного навчання, А-3, загальна площа 1166.1 кв.м.

Скасувати державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно «нежитлова будівля військово-технічного навчання», А-3, загальна площа 1347.6 кв.м. частка власності 13/100 за адресою АДРЕСА_1 , власник якої є ОСОБА_1 .

Позивач: Бахмацька зразкова автомобільна школа ТСО України (центр патріотичного виховання, технічної підготовки і спорту) Чернігівської обласної організації ТСО України м. Бахмач Ніжинського району Чернігівської області вул. Конотопська,62, код ЄДРПОУ 02723487.

Відповідач: ОСОБА_1 , адреса проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено тільки вступну і резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повний текст рішення виготовлено 05.10.2022 року.

Суддя О.В. Роздайбіда

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення05.10.2022
Оприлюднено11.10.2022
Номер документу106653725
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —728/932/22

Ухвала від 28.10.2022

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Роздайбіда О. В.

Рішення від 05.10.2022

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Роздайбіда О. В.

Ухвала від 07.09.2022

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Роздайбіда О. В.

Ухвала від 24.08.2022

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Роздайбіда О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні