Справа № 285/3534/22
провадження у справі № 2/0285/796/22
РІШЕННЯ
Іменем України
04 жовтня 2022 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
у складі: головуючого судді Помогаєва А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Ковальчук М.В.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно,-
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, у якому просить визнати за нею право власності на нерухоме майно, а саме гараж № НОМЕР_1 по АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік - ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина на майно, серед якого вищезазначенний гараж. Приватним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з відсутністю необхідних правовстановлюючих документів.
В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали, просили задовольнити.
Позивач пояснила, що у 1997 році її чоловік ОСОБА_3 за договором купівлі-продажу з приватною особою, анкетні дані якої їй не відомі, придбав земельну ділянку з гаражем за адресою: АДРЕСА_1 з гаражем АДРЕСА_2 . Право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку підтверджується державним актом. Право власності на будівлю гаража не було оформлене спадкодавцем належним чином. Звернувшись до нотаріуса, позивач отримала свідоцтво про право власності в порядку спадкування на вищезазначену земельну ділянку. В оформленні свідоцтва про право власності на гараж їй відмовлено.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав заяву, у якій просить проводити розгляд справи без його участі.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (а.с. 32)
Позивач з 11.02.1983 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом (а.с. 33)
ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті свого чоловіка. 13.06.2022 приватним нотаріусом Новоград-Волинського районного нотаріального округу Житомирської області Борисюк Л.М. видано Свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 - спадкоємцем якого є ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видане це свідоцтво, складається з земельної ділянки площею 0,0024 га, що знаходиться по АДРЕСА_3 , кадастровий номер 1811000000:00:019:0503; цільове призначення - будівництво індивідуальних гаражів, що належала спадкодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ЖТ №050168, виданого 25.12.1997 року виконкомом Новоград-Волинської міської ради Житомирської області, згідно договору купівлі-продажу від 28.07.1997 року за №1917, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 3463. Право власності на земельну ділянку зареєстровано 30.06.2022 року в реєстрі № 514. (а.с. 16)
30.06.2022 року нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на гараж АДРЕСА_4 , оскільки спадкодавець за життя не оформив належним чином за собою право власності на вказаний об`єкт нерухомого майна. (а.с. 9)
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтею 3 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Цивільне законодавство не містить визначення поняття способів захисту цивільних прав та інтересів. За їх призначенням вони можуть вважатися визначеним законом механізмом матеріально-правових засобів здійснення охорони цивільних прав та інтересів, що приводиться в дію за рішенням суду у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Згідно ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 у встановленому порядку на підставі договору купівлі-продажу від 28.07.1997 набув право власності на земельну ділянку, цільове призначення якої - будівництво та обслуговування гаража.
Право власності на будівлю гаража за життя спадкодавця оформлено не було.
Згідно технічного паспорту гараж № НОМЕР_1 за адресою по АДРЕСА_1 збудований у 1995 році, має загальну площу 21,3 м.кв. (а.с. 12-15).
Таким чином, на момент придбання ОСОБА_3 земельної ділянки у 1997 році на ній вже був збудований гараж.
Встановлення бставин будівництва зазначеного гаража (зокрема, оформлення забудовником відповідних дозволів та введення будівлі в експлуатацію) на теперішній час є не можливим.
Згідно довідки №7/22 від 01.09.2022, виданої начальником управління - головним архітектором міста управління містобудування, архітектури та земельних відносин міської ради, гараж АДРЕСА_4 відповідає вимогам державних будівельних норм, побудовано в межах відведеної земельної ділянки у відповідності до містобудівних вимог та може використовуватись за призначенням. (а.с. 103)
За таких обставин, відсутні достатні підстави для визнання гаража самочинним будівництвом.
Разом з тим, відповідно до ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власник земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Отже, законом встановлено право власника земельної ділянки вимагати в судовому порядку визнання за ним права власності на будь-який об`єкт нерухомості, збудований на його земельній ділянці.
Наданими суду доказами підтверджується набуття позивачем ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 , цільове призначення якої - будівництво гаража.
Набуття позивачем права власності на фактично збудований на належній їй земельній ділянці гараж, не порушує права інших осіб.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на гараж підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 12, 13, 76-83, 141, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на гараж № НОМЕР_1 , який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Повний текст рішення складено 07.10.2022 року.
Інформація про сторони:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована і проживає : АДРЕСА_5 РНОКПП НОМЕР_2 , НОМЕР_3 .
Відповідач: Новоград-Волинська міська рада, вул. Шевченка 16, м. Новоград-Волинський Житомирська область, 11700, код ЄРДПОУ 13576983.
Суддя А.В. Помогаєв
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2022 |
Оприлюднено | 11.10.2022 |
Номер документу | 106660443 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Помогаєв А. В.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Помогаєв А. В.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Помогаєв А. В.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Помогаєв А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні