Справа № 708/597/22
Номер провадження № 2/708/161/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2022 року м. Чигирин
Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Акулова Є.М.,
секретаря судових засідань Калашника Р.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чигирині в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного Товариства Комерційний Банк "ПРИВАТБАНК" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
АТ КБ «ПРИВАТБАНК» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення знього заборгованості за кредитним договором б/н від 16.03.2010 у розмірі 18119.16 грн., а також судових витрат у розмірі 2481,00 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що між ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» та відповідачем був укладений кредитний договір б/н від 28.03.2014 року, відповідно до якого відповідачу було відкрито кредитний рахунок та встановлено початковий кредитний ліміт на картковий рахунок. У зв`язку з порушеннями зобов`язань за кредитним договором та з урахуванням внесених коштів на погашення заборгованості відповідач станом на 13.03.2022 року має заборгованість в сумі 18119,16 грн., яка складається з наступного: заборгованість за простроченим тілом кредиту 15203,57 грн.; заборгованість за простроченими відсотками 2915,59 грн. Тому просить суд стягнути з ОСОБА_1 наявну заборгованість в сумі 18119,16 грн. та понесені судові витрати в сумі 2 481 грн. сплаченого судового збору.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, в матеріалах справи міститься письмове клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити, проти проведення заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав, будь-яких заяв або клопотань на адресу суду від нього не надходило.
За таких обставин суд дійшов висновку про ухвалення заочного рішення в справі, що відповідає вимогам ст. ст. 280 282 ЦПК України, про що постановлено відповідну ухвалу 07.10.2022 року.
Дослідивши матеріали справи, доводи, викладені в позовній заяві, оцінивши зібраніу справідокази вїх сукупності,судом встановленітакі обставинита відповідніїм правовідносини.
З аналізу позовних вимог АТ КБ «ПРИВАТБАНК» та наданих письмових доказів судом встановлено, що між сторонами спору виникли кредитні правовідносини, відповідно їх правове регулювання відбувається нормами Глави 71 «Позика. Кредит. Банківський вклад» Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
На підставі ч. 2 ст. 1054 ЦК України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
На підставі частини першої, другої статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що
вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Згідно з частиною першою статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
За змістом статті 634 цього Кодексу договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
З наданих суду письмових доказів встановлено, що відповідач ОСОБА_1 з метою отримання банківських послуг у АТ КБ «ПРИВАТБАНК» 28.03.2014 року заповнив та підписав анкету заяву про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг у ПриватБанку.
Крім того, відповідач був ознайомлений з Умовами, Правилами та Тарифами банківських послуг, про що свідчить його особистий підпис у анкеті-заяві про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг, копія якої надана суду (а.с. 19).
Також судом встановлено, що після підписання відповідачем анкети заяви надана кредитна картка, на яку відповідно до умов договору Банком були надані кредитні кошти шляхом встановлення кредитного ліміту. Вказаний кредитний ліміт на момент отримання кредитної картки складав 8 000 грн., в подальшому був збільшений до 19000,00 грн., який на момент звернення до суду зменшений до 0,00 грн. (а.с.17-18).
З наданої виписки за договором станом на 13.03.2022 року судом встановлено, що з моменту отримання кредитної картки із наданим ОСОБА_1 кредитним лімітом відповідач активно протягом тривалого часу користувався вказаним картковим рахунком (а.с. 15-16)
З наданого суду розрахунку заборгованості станом на 13.03.2022 року встановлено, що розмір простроченої заборгованості по погашенню тіла кредиту складає 15203,57 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 1056-1 ЦК України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором.
Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору (ч. 2 ст. 1056-1 ЦК України).
На підставі ч. 3 ст. 1056-1 ЦК України фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Встановлений договором розмір фіксованої процентної ставки не може бути збільшено кредитодавцем в односторонньому порядку. Умова договору щодо права кредитодавця змінювати розмір фіксованої процентної ставки в односторонньому порядку є нікчемною.
Згідно п. 2.1.1.12.7.2 Договору відповідач зобов`язаний до 25- числа місяця, що слідує за місяцем , в якому здійснені витрати поточного місяця внести плату
Відповідно до п. 2.1.1.12.7.2 Договору про умови кредитування, підписаної сторонами 28.03.2014 року, сторонами був узгоджений порядок повернення кредиту щомісяця до 25 числа поточного місяця 7 % від заборгованості, але не менше 50 грн. і не більше залишку заборгованості.
Процента ставка за користування кредитними грошовими коштами, що узгоджена сторонами, визначена в розмірі 3,5 % в місяць, а з 01.08.2020 вона зменшена банком до 3,5 %, що у свою чергу не є погіршенням становища відповідача, відповідно не може бути розцінено як порушення умов договору.
Відповідно до редакції Умов та правил, що почали діяти з 01.03.2019 року згідно до п. 2.1.1.2.12 Сторони дійшли згоди , що у разі починаючи з 181-го дня з моменту порушення умов
кредитування, ОСОБА_1 процентна ставка встановлюється у процентах від простроченої суми заборгованості в розмірі 86,4%, що в ході судового розгляду підтверджено випискою з особового рахунку та наданим суду розрахунком заборгованості станом на 13.03.2022 року. За таких обставин, з урахуванням наданих розрахунків, суд приходить до висновку, що нарахування відповідачеві ОСОБА_1 відсотків за користування кредитними грошовими коштами на загальну суму 2915,59 грн. відповідає умовам наданого кредиту.
Відповідно до статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною першою статті 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У частинах першій, третій статті 509 ЦК України регламентовано, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (у тому числі сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі.
Таким чином, дослідивши надані письмові докази, судом було встановлено, що між сторонами спору виникли кредитні правовідносини, відповідно до істотних умов яких відповідач ОСОБА_1 отримав кредитні грошові кошти у вигляді наданого йому кредитного ліміту на кредитній картці. У свою чергу відповідач мав право користуватись кредитними грошовими коштами в межах 30 днів без додаткових нарахувань, та зобов`язаний сплачувати проценти за користування кредитними грошовими коштами поза межами періоду, виходячи із відсоткової ставки у розмірі 3,6 % в місяць (з 01.08.2020 у розмірі 3,5%) та у разі несплати кредитних коштів з 181-го дня процентна ставка встановлюється у процентах від простроченої суми заборгованості в розмірі 86,4%. На виконання укладеного договору банк всі взяті на себе зобов`язання виконав належним чином та у повному обсязі, у свою чергу відповідач ОСОБА_1 взяті на себе зобов`язання порушив, оскільки отримані грошові кошти у визначений строк не повернув, відсотки за користування кредитними грошовими коштами не сплачує. За таких обставин суд приходить до висновку, що порушення відповідачем взятих на себе зобов`язань доведено належними та допустимими доказами, що мало наслідком порушення прав позивача. За таких обставин позов підлягає до задоволення.
Крім того, відповідно до вимог статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, стягненню з відповідача на користь позивача підлягають понесені ним судові витрати у вигляді витрат по оплаті судового збору за подання позовної заяви до суду в сумі 2481 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 207, 509, 526, 626, 628, 633, 634, 638, 1046, 1047, 1054, 1056-1 ЦК України, ст. ст. 12, 76-89, 141, 263-265, 268, 280-284 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Акціонерного Товариства Комерційний Банк "ПРИВАТБАНК"до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного Товариства Комерційний Банк "Приватбанк", код ЄДРПОУ 14360570, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, - 18 119,16 грн. заборгованості за кредитним договором та 2481,00 грн. судового збору, а разом 20 600 (двадцять тисяч шістсот) гривень 16 коп .на р/р НОМЕР_2 в АТ КБ "ПРИВАТБАНК", МФО №305299.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області шляхом подання скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя Є.М.Акулов
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2022 |
Оприлюднено | 11.10.2022 |
Номер документу | 106661729 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Акулов Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні