Рішення
від 04.10.2022 по справі 588/615/22
ТРОСТЯНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 588/615/22

№ провадження 2/588/269/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.10.2022 року Тростянецький районнийсуд Сумськоїобласті ускладі головуючоїсудді ЩербаченкоМ.В.,за участю секретаря судового засідання Безкоровайної А.С., представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Тростянці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 до Тростянецької міської ради про визнання прав засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом,

У С Т А Н О В И В:

Короткий виклад позиції позивача

Представник позивачки адвокат Сумцов Є.С. у серпні 2022 року звернувся до суду з указаним позовом в інтересах ОСОБА_4 , який мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_5 , який був головою та засновником ФГ «Ранок», яке зареєстроване з 25 вересня 1992 року.

Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на все належне йому майно, була заведена спадкова справа та 11 вересня 2020 року приватним нотаріусом Тростянецького районного нотаріального округу Сумської області Гребіник О.Д. було видано позивачці ОСОБА_4 свідоцтво про право на спадщину за законом № 1053 на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами та свідоцтво про право на спадщину за законом № 1054 на земельну ділянку загальною площею 0,0548 га, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Через деякий час позивачка ОСОБА_4 звернулася до приватного нотаріуса Охтирського районного нотаріального округу Гребіник О.Д. з питання оформлення спадщини на фермерське господарство після смерті ОСОБА_5 , однак нотаріусом було їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих та реєстраційних документів на спадкове майно. Представник позивачки посилається на те, що установчі документи на ФГ «Ранок» перебувають в реєстраційній справі, що зберігається в Охтирській районній державній адміністрації.

З метою оформлення прав засновника фермерського господарства ОСОБА_4 вимушена звернутись до суду.

Посилаючись на указані обставини, та те, щоб оформити права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом представник позивачки ОСОБА_1 просить суд визнати за ОСОБА_4 права засновника Фермерського господарства «Ранок» у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стислий виклад позиції відповідача

Відзив на позов відповідачем не надано, від Тростянецької міської ради надійшла заява про розгляд справи без участі її представника та вирішення справи на розсуд суду.

Процесуальні дії у справі та заяви (клопотання) учасників

Ухвалою суду від 02.08.2022 було відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.

Ухвалою суду від 05.09.2022 закрито підготовче провадження у вказаній справі та призначено до судового розгляду, за клопотанням представника позивача витребувано додаткові письмові докази.

Фактичні обставини,установлені судомта змістспірних правовідносин

Судом установлено, що позивачка ОСОБА_4 є дружиною ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Тростянець Сумської області, які були зареєстровані та проживала разом за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.3, 5, 18).

Після смерті ОСОБА_5 приватним нотаріусом Охтирського районного нотаріального округу Гребіником О.Д. за заявою позивачки 06.03.2020 заведена спадкова справа за №42/2020 ОСОБА_4 були видані свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами та земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 37, 38).

За життя чоловіку позивачки ОСОБА_5 на підставі рішення Білківської ради Тростянецького району від 25.09.1992 року відведено в постійне користування для організації фермерського господарства земельну ділянку загальною площею 4,6 га (а.с.9).

25 вересня 1992 року було зареєстроване Селянське фермерське господарство «Ранок» (код ЄДРПОУ 23636278, адреса місцезнаходження юридичної особи: провул.Космонавтів, 1 у місті Тростянець Сумської області). Засновником та головою указаного СФГ «Ранок» був з 25.09.1992 і до дня смерті чоловік позивачки ОСОБА_5 (а.с.8, 10, 11, 39-53).

Постановою приватного нотаріуса Охтирського районного нотаріального округу Гребіником О.Д. від 21 грудня 2021 року відмовлено ОСОБА_4 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину на Фермерське господарство «Ранок» у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих та реєстраційних документів на спадкове майно (а.с.6).

Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права

Відповідно до роз`яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Ураховуючи, що приватним нотаріусом відповідно достатті 49 Закону України «Про нотаріат»позивачці було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, представник позивачки обґрунтовано звернувся до суду.

Як установлено судом датою відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 є ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому спірні правовідносини регулюютьсяЦК України.

Відповідно до частини 1статті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно із частиною 1статті 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (стаття 1223 ЦК України).

За приписами статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (стаття 1261 ЦК України).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Разом з тим статтею 1219 ЦК України визначено права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Як установлено судом позивачка ОСОБА_4 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 , вона прийняла спадщину та отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на належне її чоловікові нерухоме майно. Інші спадкоємці, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 відсутні.

На момент смерті ОСОБА_5 був засновником Селянського фермерського господарства «Ранок», яке не мало сформованого статутного капіталу.

Оскільки права засновника селянського фермерського господарства «Ранок» є майновими правами, не є такими, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, а тому спадкуються на загальних підставах. Будь - яких особливостей спадкування майна чи майнових прав засновника фермерського господарства Цивільний кодекс України не містить. В роз`ясненнях, які містяться у п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» № 20 від 22.12.1995 зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

На час заснування СФГ «Ранок» відносини, пов`язані зі створенням і діяльністю селянських (фермерських) господарств, регулювавЗакон №2009-XII, приписи якого були спеціальними до відповідних приписів інших Законів України, зокрема і до ЗК Української РСР від 18 грудня 1990 року.

Селянське (фермерське) господарство було формою підприємництва громадян України, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією. Інтереси селянського (фермерського) господарства перед підприємствами, установами та організаціями, окремими громадянами представляв голова господарства (частини перша, четверта та п`ята статті 2 Закону № 2009-XII).

Право на створення селянського (фермерського) господарства мав кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку, виявив таке бажання, мав документи, що підтверджують його здатність займатися сільським господарством, і пройшов конкурсний відбір. Першочергове право на створення селянського (фермерського) господарства надавалося громадянам, які проживали в сільській місцевості і мали необхідну кваліфікацію або досвід роботи в сільському господарстві (частина перша статті 4Закону №2009-XII).

Відповідно до частини четвертоїстатті 263 ЦПК Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23 червня 2020 року у справі №179/1043/16ц (провадження № 14-63цс20) дійшла висновку, що у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.

У наведеній постанові Велика Палата Верховного Суду також дійшла висновку, що якщо спадкоємець була членом господарства, в якого немає сформованого статутного капіталу, не відмовлялася від вступу до цього господарства, як і їй не відмовляло у цьому останнє, то визнання за спадкоємцем в порядку спадкування прав засновника є ефективним способом захисту її прав як спадкоємниці засновника.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 рокуу справі №922/989/19 зроблено висновок, «що у разі смерті громадянина - засновника селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) право постійного користування земельною ділянкою, наданою для ведення фермерського господарства його засновнику, не припиняється зі смертю цієї особи, а зберігається за фермерським господарством до якого воно перейшло після створення фермерського господарства. Спадкувати можна права померлого засновника (члена) щодо селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства), а не земельну ділянку, яка перебуває в користуванні такого господарства».

Відмовляючи у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ФГ «Ранок» приватний нотаріус виходив із того що спадкоємець при зверненні про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом на фермерське господарство «Ранок» не надала будь-які правовстановлюючі та реєстраційні документи.

Досліджені судом письмові докази підтверджують факт створення та державну реєстрацію за заявою ОСОБА_5 СФГ «Ранок», якому на підставі рішення Білківської ради Тростянецького району від 25.09.1992 року відведено в постійне користування для організації фермерського господарства земельну ділянку загальною площею 4,6 га.

Оскільки позивачка була членом СФГ «Ранок», в якого немає сформованого статутного капіталу, не відмовлялася від вступу до цього господарства, як і їй не відмовляло у цьому останнє, то визнання за позивачкою в порядку спадкування після смерті чоловіка прав засновника СФГ «Ранок» є ефективним способом захисту її прав як спадкоємниці засновника.

Отже, оскільки позивачка згідно з положеннямистатті 67 Закону України «Про нотаріат»позбавлена можливості одержати у нотаріуса свідоцтво про право на цю спадщину, яке було набуто спадкодавцем за життя у встановленому законом порядку, а тому, захищаючи охоронювані законом права ОСОБА_5 , права останнього як засновника СФГ «Ранок» слід визнати за ОСОБА_4 рішенням суду.

У випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі. Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись вимогами статей 13, 81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_2 вінтересах ОСОБА_3 до Тростянецькоїміської радиСумської областіпро визнання правзасновника фермерськогогосподарства впорядку спадкуванняза законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_6 права засновника Фермерського господарства «Ранок» (код ЄДРПОУ 23636278, адреса місцезнаходження юридичної особи: провул.Космонавтів, 1 у місті Тростянець Сумської області) у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Тростянець Сумської області.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено 11.10.2022 року.

Сторони

Позивач

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2

Відповідач

Тростянецька міська рада, код ЄДРПОУ 24006361, адреса: вул.Миру, 6 у м.Тростянець Сумської області

Суддя М.В. Щербаченко

СудТростянецький районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення04.10.2022
Оприлюднено12.10.2022
Номер документу106677793
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —588/615/22

Рішення від 04.10.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Щербаченко М. В.

Рішення від 04.10.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Щербаченко М. В.

Ухвала від 04.09.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Щербаченко М. В.

Ухвала від 01.08.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Щербаченко М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні