Рішення
від 10.10.2022 по справі 159/938/22
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 159/938/22

Провадження № 2/159/646/22

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

10 жовтня 2022 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі головуючого судді Волкової Ю.Ф., за участю секретаря судового засідання Конашук М.А., розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Зеніт», про стягнення викупної суми

У С Т А Н О В И В:

15.02.2022 ОСОБА_1 звернулась з позовом до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Зеніт» (далі ПАТ «СК «Зеніт»), про стягнення викупної суми у розмірі 166122 грн. 24 коп.

1.Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

1.1. Між ОСОБА_1 і Закритим акціонерним товариством «Страхова компанія «Традиції Життя» у подальшому - ПАТ «СК «Зеніт» 12.10.2007 укладено договір страхування життя № 006276, строком на 20 років. Сторони домовились, що страховими випадками є настання події: закінчення дії договору страхування, смерть в період дії договору страхування; у випадку дострокового припинення договору страхувальник має право на отримання викупної суми, починаючи із третього року страхування.

На виконання умов договору позивач сплачувала щорічні страхові внески у розмірі 500 доларів США. 24.12.2021, на підставі статті 28 Закону України «Про страхування» ОСОБА_1 направила ПАТ «СК «Зеніт» заяву про дострокове припинення договору страхування і просила здійснити виплату викупної суми на 14 рік дії такого договору у гривневому еквіваленті 5941 доларів США, що становить 166122 грн. 24 коп.

Невиконання відповідачем зобов`язань щодо виплати заявленої викупної суми стало підставою для звернення позивачки до суду.

1.2. Відповідач відзиву на позов не подав.

2. Рух справи у суді. Заяви, клопотання учасників справи.

2.1. Позовна заява надійшла до суду 17.02.2022; провадження у справі за вказаним позовом відкрите 22.02.2022, справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

2.2. Позивач подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечувала.

2.3. Керуючись частиною першою статті 223, частиною першою статті 280 ЦПК України, судом проведено заочний розгляд справи із ухваленням заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.

3. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

12.10.2007 між ОСОБА_1 і ЗАТ Страхова компанія «Страхові традиції - Життя» укладено договір страхування життя № 006276 на строк 20 років зі сплатою щорічних внесків в розмірі 500 доларів США.

Згідно з умовами договору:

- договір припиняє свою дію у випадках, передбачених чинним законодавством;

- у разі дострокового припинення договору, вигодонабувач має право на отримання викупної суми; договір має викупну суму, починаючи із третього року страхування за умови надходження внесків; викупна сума розраховується математично на день припинення договору залежно від періоду, протягом якого він діяв;

- для отримання викупної суми страхувальник зобов`язаний надати заяву про розірвання договору страхування не пізніше, як за 30 днів до дати, на яку передбачається таке розірвання.

Сплату страхових внесків позивач підтвердив копіями квитанцій № 224 від 11.10.2007, № 8 від 09.10.2008, № 44051000660451265124897 від 02.02.2010.

24.12.2021 позивач звернулась до відповідача із заявою про дострокове припинення дії договору страхування від 12.10.2007 на під ставі статті 28 Закону України «Про страхування» та виплату викупної суми на 14 рік дії такого договору. Договір достроково припинив свою дію 09.02.2022.

4. Норми права, які застосував суд. Висновки та мотиви прийнятого рішення.

Стаття 1 Закону України «Про страхування» визначає, що страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про страхування» страхування життя - це вид особистого страхування, який передбачає обов`язок страховика здійснити страхову виплату згідно з договором страхування у разі смерті застрахованої особи, а також, якщо це передбачено договором страхування, у разі дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування та (або) досягнення застрахованою особою визначеного договором віку. Умови договору страхування життя можуть також передбачати обов`язок страховика здійснити страхову виплату у разі нещасного випадку, що стався із застрахованою особою, та (або) хвороби застрахованої особи. У разі, якщо при настанні страхового випадку передбачено регулярні послідовні довічні страхові виплати (страхування довічної пенсії), обов`язковим є передбачення у договорі страхування ризику смерті застрахованої особи протягом періоду між початком дії договору страхування та першою страховою виплатою з числа довічних страхових виплат. В інших випадках передбачення ризику смерті застрахованої особи є обов`язковим протягом всього строку дії договору страхування життя.

Статтею 28 Закону України «Про страхування» встановлено підстави припинення дії договору страхування. Дія договору страхування припиняється та втрачає чинність за згодою сторін, а також у разі: 1) закінчення строку дії; 2) виконання страховиком зобов`язань перед страхувальником у повному обсязі; 3) несплати страхувальником страхових платежів у встановлені договором строки. При цьому договір вважається достроково припиненим у випадку, якщо перший (або черговий) страховий платіж не був сплачений за письмовою вимогою страховика протягом десяти робочих днів з дня пред`явлення такої вимоги страхувальнику, якщо інше не передбачено умовами договору; 4) ліквідації страхувальника - юридичної особи або смерті страхувальника - фізичної особи чи втрати ним дієздатності, за винятком випадків, передбачених статтями 22, 23 і 24 цього Закону; 5) ліквідації страховика у порядку, встановленому законодавством України; 6) прийняття судового рішення про визнання договору страхування недійсним; 7) в інших випадках, передбачених законодавством України. Дію договору страхування може бути достроково припинено за вимогою страхувальника або страховика, якщо це передбачено умовами договору страхування. Дія договору особистого страхування не може бути припинена страховиком достроково, якщо на це немає згоди страхувальника, який виконує всі умови договору страхування, та якщо інше не передбачено умовами договору та законодавством України. Про намір достроково припинити дію договору страхування будь-яка сторона зобов`язана повідомити іншу не пізніш як за 30 календарних днів до дати припинення дії договору страхування, якщо інше ним не передбачено. У разі дострокового припинення дії договору страхування життя страховик виплачує страхувальнику викупну суму, яка є майновим правом страхувальника за договором страхування життя. Якщо вимога страховика зумовлена невиконанням страхувальником умов договору страхування, страхувальнику повертається викупна сума. Викупна сума - це сума, яка виплачується страховиком у разі дострокового припинення дії договору страхування життя та розраховується математично на день припинення договору страхування життя залежно від періоду, протягом якого діяв договір страхування життя, згідно з методикою, яка проходить експертизу в Уповноваженому органі, здійснена актуарієм і є невід`ємною частиною правил страхування життя. Уповноважений орган може встановити вимоги до методики розрахунку викупної суми. Не допускається повернення коштів готівкою, якщо платежі було здійснено в безготівковій формі, за умови дострокового припинення договору страхування.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України, зобов`язання повинно виконуватись належним чином в установлений строк і одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається.

Пункт 4 договору страхування життя № 006276 від 12.10.2007 передбачає, що при своєчасній та повній сплаті страхових внесків розмір викупної суми за таблицею на 14 рік дії договору становить 5941 доларів США.

Доказів порушення ОСОБА_1 умов договору щодо порядку та розміру сплати страхових внесків відповідач суду не надав.

Позивач просить стягнути вказану суму у національній валюті, за офіційним курсом Національного банку України станом на 09.02.2022 (дату дострокового припинення договору) 27,962 грн. за 1 долар США, що становить 166122 грн. 24 коп.

Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених ст. 82 ЦПК України. Належними доказами в розумінні статті 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно з принципом диспозитивності, встановленим статтею 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Враховуючи викладене, суд, з`ясувавши обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного наданого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, а також перевіривши наведений позивачем розрахунок, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

5. Розподіл судових витрат.

Відповідно до закріплених у статті 141 ЦПК України правил розподілу судових витрат, з урахуванням того, що позивач звільнена від сплати судового збору згідно із статтею 22 Закону України «Про захист прав споживачів», з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1661 грн. 22 коп (1 відсоток ціни позову).

Керуючись статтями 12,81,82,259,263,264,265,273,279 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позов ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Зеніт», про стягнення викупної суми задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Зеніт» на користь ОСОБА_1 викупну суму в розмірі 166122 грн. 24 коп. (сто шістдесят шість тисяч сто двадцять дві гривні 24 копійки).

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Зеніт» на користь держави 1661 грн. 22 коп. (одну тисячу шістсот шістдесят одну грн. 22 коп.) судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складання.

Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення рішення може бути оскаржене відповідачем до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене позивачем до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне найменування сторін:

позивач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Зеніт», місто Київ, вулиця Вікентія Хвойко, 15/15, код ЄДРПОУ 32960968.

Повний текст рішення складено 10.10.2022

Головуючий:Ю. Ф. ВОЛКОВА

СудКовельський міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення10.10.2022
Оприлюднено13.10.2022
Номер документу106688792
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них

Судовий реєстр по справі —159/938/22

Рішення від 10.10.2022

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 21.02.2022

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Волкова Ю. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні