Справа № 638/12230/20
Провадження № 2/638/1492/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2022 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Рибальченко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Почерніної А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Альянс-С» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу за кредитом з позичальника та поручителя,-
встановив:
Кредитна спілка «Альянс-С» звернулося до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в якому просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість в розмірі 23307,72 грн. та судовий збір у розмірі 2102 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що 20.09.2019 року ОСОБА_1 уклала кредитний договір №58-1 з КС «Альянс-С» відповідно до якого відповідач надав позивачу кредит у сумі 15000 грн. строком на 12 місяців. Для забезпечення виконання вказаного кредитного договору 20.02.2019 між Кредитно спілкою, позичальником ОСОБА_1 та ОСОБА_1 було укладено договір поруки №50-1. Позивач свої зобов`язання перед відповідачем виконав в повному обсязі та надав кредитні кошти у розмірі встановленому у договорі №58-1. Відповідач ОСОБА_1 свої зобов`язання за кредитним договором не виконує, внаслідок чого, у неї перед позивачем створилась заборгованість в розмірі 23307,72 грн., яка складається з: 8630,99 грн. залишок по кредиту; 6207,49 грн. відсотки; 7419,24 грн. штраф; 1050 грн. фіксована частина штрафу.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 24 вересня 2020 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
01 грудня 2020 року відповідачами до суду було надіслано відзиви на позовну заяву. Між тим як вбачається з відзивів вони не відповідають вимогам ст. 178 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ЦКП України відзив підписується відповідачем або його представником.
Враховуючи невиконання відповідачами вимоч ч. 2 ст. 178 ЦПК України, суд відповідно до вимог ч. 4 ст. 183 ЦПК України повертає відзиви без розгляду та не бере їх до уваги, вирішуючи справу за наявними матеріалами.
У судове засідання представник позивача не з`явився, надав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив розглядати справу за його відсутності на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Відповідачі в судове засідання повторно не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись.
Відповідно до ч.3 ст. 131 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, не з`явились в судове засідання без поважних причин.
Таким чином, суд вважає, що відповідачі не з`явилися в судове засідання без поважних причин, причину неявки суду не повідомили, про час і місце судового засідання були повідомлені.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення), якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи
Враховуючи, що у справі маються достатні дані про права і взаємовідносини сторін, відповідач належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача та, зі згоди позивача, ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до укладеного договору про споживчий кредит № 58-1 від 20 лютого 2019 року, укладеного між Кредитною спілкою «Альянс-С» та ОСОБА_1 , відповідач отримав кредитний ліміт в сумі 20000 грн. (перший транш 15000 грн.) на 12 фактичних місяців від дати отримання кредиту, з кінцевим терміном повернення кредиту до 20 лютого 2020 року.
Відповідно до умов договору плата за користування кредитом (проценти) становить 72% річних від загальної суми залишку заборгованості Позичальника по кредиту. Крім того, у разі виникнення прострочення більше 30 днів календарних днів за рішенням кредитного комітету кредит визнається кредитом з підвищеним ризиком. Протягом строку визнання кредиту кредитом з підвищеним ризиком процентна ставка за ним встановлюється у розмірі 108,0% річних від суми задишку кредиту.
На виконання вказаного договору 20 лютого 2019 року між Кредитно спілкою, позичальником ОСОБА_1 та ОСОБА_1 було укладено договір поруки №50-1.
Відповідно до п. 3.1.4 вказаного договору у випадку невиконання зобов`язання по сплаті боргів до договору кредиту позичальником (боржником) разом з ним або будь-яким іншим боржником, поручитель зобов`язані як солідарні боржники повернути неповернуту суму кредиту, відсотки нараховані за користування кредитом, неустойку, відшкодувати збитки, судові витрати (відповідно до 553 та 554 ЦК України), а також відповідати перед Кредитодавцем, як солідарні боржники будь-яким своїм майном, на яке, згідно чинного законодавства України, може бути звернено стягнення (у тому числі утримання із заробітної плати, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до копії платіжного доручення від 20 лютого 2019 року Кредитной спілкой «Альянс-С» було перераховано ОСОБА_1 15000 грн. відповідно до договору №58-1.
Відповідно до копії досудової претензії № 30 Кредитна спілка «Альянс-С» 30.06.2020 року звертались до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з вимогою про стягнення боргу.
Відповідно до умов укладеного договору, Договір складається з заявки позичальника та підтвердження укладення кредитного договору.
Відповідно до розрахунку суми боргу по договору кредиту №58-1 від 20.02.2019 загальна сума боргу станом на 31.02.2020 становить 23307,72 грн., яка складається з: 8630,99 грн. залишок по кредиту; 6207,49 грн. відсотки; 7419,24 грн. штраф; 1050 грн. фіксована частина штрафу.
Статтею 526 ЦК Українивстановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ч. 1ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частинами 1, 2ст. 612 ЦК Українивстановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно зі ст. ст.1046,1047 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Відповідно до ч. 1ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Частиною 1ст. 1049 ЦК Українивстановлено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з ч. 1, 2ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно достатті 1048 цього Кодексу.
Відповідно дост. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до п. 3 ч. 1ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у разі порушення ним зобов`язання.
Згідно із ч. 1, 2ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Відповідно дост. 543 ЦК України, кредитор має право на власний розсуд пред`явити вимоги до боржника і поручителя разом чи окремо в повному обсязі чи частково.
Враховуючи, що ОСОБА_1 взяті на себе зобов`язання за кредитним договором належним чином не виконує, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Кредитної спілки «Альянс-С» заборгованості за кредитним договором №58-1 від 20.02.2019, яка станом на 13.08.2020 згідно розрахунку суми боргу становить 23307,72 грн., а саме: 8630,99 грн. залишок по кредиту; 6207,49 грн. відсотки; 7419,24 грн. штраф; 1050 грн. фіксована частина штрафу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про стягнення судових витрат, суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст.12,13,81,141,259,263-265, 280ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позовні вимоги Кредитної спілки «Альянс-С» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу за кредитом з позичальника та поручителя задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Кредитної спілки «Альянс-С» грошові кошти в сумі 23307 (двадцять три тисячі триста сім) грн. 72 коп.
Стягнути в рівних частинах з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Кредитної спілки «Альянс-С» судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: http://dg.hr.court.gov.ua/sud2011/на Офіційному вебпорталі судової влади України.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня виготовлення повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Кредитна спілка «Альянс-С» (ЄДРПОУ 34079492, адреса: Харківська область, м. Куп`янськ, смт Ківшарівка, будівля колишньої початкової школи №13).
Відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ).
Повний текст судового рішення складено 07 жовтня 2022 року.
Суддя Л.М. Рибальченко
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2022 |
Оприлюднено | 13.10.2022 |
Номер документу | 106695200 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Рибальченко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні