Рішення
від 12.10.2022 по справі 355/2142/21
БАРИШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 355/2142/21

Провадження № 2/355/560/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2022 року

Баришівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Червонописького В.С.,

секретаря судового засідання Котенко Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Баришівка за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Баришівської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.

В обґрунтування своїх вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_4 . При житті, ОСОБА_4 ніякого заповідального розпорядження стосовно свого майна не склав. До складу спадкового майна яке залишилося після смерті ОСОБА_4 входять земельні ділянки площею 3,8399 га та 2,4474 га розташовані на території Веселинівського старостинського округу Броварського району Київської області, що підтверджується копією державного акту про право власності на земельні ділянки виданого на ім`я ОСОБА_4 та довідкою №590 від 22.11.2021 року виданою Веселинівським старостинським округом Баришівської селищної ради Броварського району Київської області.

До нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка позивачка не зверталася, однак вважає себе такою, що прийняла спадщину, адже на момент смерті чоловіка вона була зареєстрована та проживала з ним за однією адресою, що підтверджується листом від 01.12.2021 року № 101-9102/05 Дарницької районної в м. Києві Державної адміністрації. Крім неї з ОСОБА_4 були зареєстровані діти позивачки: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які на спадкове майно, яке залишилося після смерті їхнього батька не претендують, та не заперечують щоб спадкове майно було оформлено на ім`я позивачки, що підтверджується нотаріально посвідченими заявами від 25 листопада 2013 року.

Просила з наведених підстав позов задовільнити та визнати за нею право власності на спадкове майно.

Відповідачі відзиву на позовну заяву не надали.

Представник позивача звернулася до суду з клопотанням про витребування доказів, про наявність чи відсутність спадкової справи після смерті ОСОБА_4 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

22.08.2022 постановлена ухвала про відкриття провадження по справі.

04.10.2022 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі позивача та його представника.

04.10.2022 від відповідача ОСОБА_3 надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнала у повному обсязі.

04.10.2022 від відповідача ОСОБА_2 надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнала у повному обсязі.

04.10.2022 ухвалою суду витребувано у Баришівської державної нотаріальної контори інформацію стосовно того, чи наявна спадкова справа після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

07.10.2022 від Баришівської селищної ради надійшло клопотання про визнання позовних вимог та розгляд справи без участі їх представника.

11.10.2022 року до суду надійшла інформаційна довідка зі спадкового реєстру з аналізу якої вбачається, що спадкова справа до майна ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася.

Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуальногокодексу України у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки, ОСОБА_4 , копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 14 грудня 2012 року міститься в матеріалах справи.

При житті, ОСОБА_4 ніякого заповідального розпорядження стосовно свого майна не склав.

До складу спадкового майна яке залишилося після смерті ОСОБА_4 входять земельні ділянки площею 3,8399 га та 2,4474 га розташовані на території Веселинівського старостинського округу Броварського району Київської області, що підтверджується копією державного акту про право власності на земельні ділянки виданого на ім`я ОСОБА_4 копія якого містяться в матеріалах справи та довідкою №590 від 22.11.2021 року виданою Веселинівським старостинським округом Баришівської селищної ради Броварського району Київської області, яка також міститься в матеріалах справи.

До нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка позивачка не зверталася, однак вважає себе такою, що прийняла спадщину, адже на момент смерті чоловіка вона була зареєстрована та проживала з ним за однією адресою, що підтверджується листом від 01.12.2021 року № 101-9102/05 Дарницької районної в м. Києві Державної адміністрації. Крім неї з спадкодавцем ОСОБА_4 були зареєстровані їхні діти: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які на спадкове майно, яке залишилося після смерті їхнього батька не претендують, та не заперечують щоб спадкове майно було оформлено на ім`я позивачки, що підтверджується нотаріально посвідченими заявами від 25 листопада 2013 року, які містяться в матеріалах справи.

Відповідно до п. 4 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленою статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно із ч. 1 ст. 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 55 Конституції Україникожному гарантовано право на судовий захист оспорюваних або не визнаних прав.

Відповідно до ст. 41 Конституції Україникожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Право власності є непорушним.

Відповідно до статей 1216,1217,1218 Цивільного кодексу спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки..

Відповідно ст. 1225 Цивільного кодексу Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Згідно із ст. 1297 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті чоловіка шляхом спільної реєстрації та спільного проживання за однією адресою разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Однак, в нотаріальній конторі оформити своє право на спадщину не має можливості.

При цьому пунктом 23Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (стаття 392 ЦК).

Також статтями15,16 ЦК,статтею 4Цивільного процесуальногокодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Суд звертає увагу, що в даних конкретних правовідносинах визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, оскільки існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Таким чином, враховуючи, що позивачка прийняла спадщину в установленому законом порядку після померлого чоловіка, але отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкування на вказане майно не може, право позивача підлягає захисту.

Даний спір підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити не можливо, а набуття позивачем права на спадкове майно, не порушує права та законні інтереси інших осіб.

Виходячи з вищевикладеного, Суд розглянувши справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі вищенаведеного, керуючись 2,5,10-13,18,258-259,263 - 265Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Баришівської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (картка платника податків НОМЕР_2 ) право власності на земельну ділянку площею 3,8399 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 3220280800:03:075:0150 розташовану на території Веселинівського старостинського округу Броварського району Київської області, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (картка платника податків НОМЕР_2 ) право власності на земельну ділянку площею 2,4474 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 3220280800:03:084:0150 розташовану на території Веселинівського старостинського округу Броварського району Київської області, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя В.Червонописький

СудБаришівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення12.10.2022
Оприлюднено14.10.2022
Номер документу106728094
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —355/2142/21

Рішення від 12.10.2022

Цивільне

Баришівський районний суд Київської області

Червонописький В. С.

Ухвала від 04.10.2022

Цивільне

Баришівський районний суд Київської області

Червонописький В. С.

Ухвала від 21.08.2022

Цивільне

Баришівський районний суд Київської області

Червонописький В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні