Справа № 953/13501/20
н/п 1-кс/953/3769/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2022 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
за участю прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4 ,
підозрюваного- ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкова клопотання слідчого СУ ГУ НП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_6 по кримінальному провадженню № 12020220000000030 від 14.01.2020, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Свічкареве Кобеляцького району Полтавської області, одруженого, який має двох малолітніх дітей 2014р.н. та 2018р.н., працюючого директором ТОВ «АВАТОР ІСП», код ЄДРПОУ 39908038, зареєстрованого та фактично мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, -
встановив:
Сторона обвинувачення звернулася досуду з клопотанням про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,запобіжного заходуу вигляді домашнього арешту у період часу з 20:00 год. по 06:00 год. наступного дня за адресою: АДРЕСА_1 в межах строку досудового розслідування, з покладенням на підозрюваного обов`язків: прибувати до слідчого СУ ГУ НП в Харківській області, прокурора Харківської обласної прокуратури та до суду за першою вимогою; в період з 20:00 год. до 06:00 год. не залишати житло за адресою: АДРЕСА_1 , без дозволу слідчого, прокурора, або суду; не виїжджати за межі Полтавської області, без дозволу слідчого, прокурора чи суду, окрім випадків необхідності прибуття до органу досудового розслідування, суду, для участі у проведенні процесуальних дій у вказаному кримінальному провадженні; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
Наобґрунтування клопотання сторона обвинувачення посилалася на те, що СУ ГУ НП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020220000000030 від 14.01.2020 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що посадові особи ТОВ «Аватор ІСП», код ЄДПОУ 39908038, що розташоване за адресою: м. Полтава, вул. Соборності, буд. 54, шляхом зловживання своїм службовим становищем заволоділи бюджетними коштами, під час виконання робіт, щодо надання доступів до Інтернету закладів загальної середньої освіти.
Так, директор ТОВ «АВАТОР ІСП» ОСОБА_5 , зловживаючи своїм службовим становищем, під приводом належного надання послуг з доступу до Інтернету вказаних закладів освіти, заволодів грошовими коштами Відділу освіти Красноградської районної державної адміністрації Харківської області в розмірі 206 476, 56 грн., отримавши можливість розпоряджатись цими грошовими коштами на власний розсуд у невстановлених в ході досудового розслідування часу та місці, як директор ТОВ «АВАТОР ІСП», чим спричинив збитків замовнику на вказану суму.
06.10.2022 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Слідчий вказує, що обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри підтверджуєтьсязібраними доказами,а саме: протоколами оглядів місця події, протоколами допиту свідків, протоколами обшуків, документами, в тому числі договорами та додатками до них, висновками судової телекомунікаційної та судової економічної експертиз.
Крім того, сторона обвинувачення посилалася на наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, просили відмовити у задоволенні клопотання чи застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, посилаючись на необґрунтованість повідомленої підозри, недоведеність ризиків, зазначених у клопотанні, особу підозрюваного, наявність у нього міцних соціальних зв`язків та необхідністю виїзду у відрядження для виконання своїх обов`язків.
Слідчий суддя, вислухавши доводи сторін кримінального провадження та дослідивши надані докази, встановив, що СУ ГУ НП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020220000000030 від 14.01.2020 за ч. 2 ст. 191 КК України.
06.10.2022 об 14:04 год. ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, тобто у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.
Надані стороною обвинувачення докази свідчать про обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, що підтверджується зібраними по кримінальному провадженню доказами.
За результатами розгляду даного клопотання про продовження застосування запобіжного заходу слідчою суддею встановлено, що висновки органу досудового розслідування про наявність підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопо-рушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, не є очевидно необґрунтованими чи недопустимими, виходячи з наданих стороною обвинувачення доказів.
Повідомлена ОСОБА_5 підозра, станом на час розгляду даного клопотання, відповідає вимогам Європейського суду з прав людини щодо поняття «обґрунтованості», відображеним зокрема у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», згідно якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182).
Слідчий суддя зазначає, що на даній стадії кримінального провадження слідчий суддя не вирішує питання наявності в діянні особи складу кримінального правопорушення та винуватості особи у вчиненні такого правопорушення, які вирішуються судом при ухваленні вироку, відповідно до вимог ч. 1ст. 368 КПК України, а лише встановлює наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення, що може слугувати підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, на підставі поданих стороною обвинувачення до клопотання матеріалів.
З огляду на те, що кримінальне провадження перебуває на стадії досудового розслідування, суд лише на підставі розумної та об`єктивної оцінки отриманих доказів визначає чи виправдовують вони в своїй сукупності факт проведення досудового розслідування та чи дозволяють встановити причетність особи до вчинення кримінального правопорушення, яка є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходу забезпечення кримінального провадження.
З огляду на зазначене, не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_5 , виходячи з наявних у суду матеріалів клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованої підозри щодо вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Слідчий суддя також вважає встановленим, щона час розгляду даного клопотання існує лише ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме того, що підозрюваний ОСОБА_5 може незаконно впливати на свідків, експертів у цьому ж кримінальному провадженні.
При встановленні наявності ризику впливу на свідків, експертів слід враховувати встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є потерпілими у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК).
За таких обставин ризик впливу на свідків, експертів існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
В судовому засідання наявність ризиків, передбачених п. 1, 5 ч.1 ст. 177 КПК України прокурором доведена не була.
Під час розгляду клопотання слідчим суддею вивчалась можливість застосування відносно ОСОБА_5 більш м`якого запобіжного заходу для запобігання вищезазначених ризиків.
Разом з тим, запропонований органом досудового слідства запобіжний захід взяття під варту, є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.
В обґрунтування неможливості запобігання зазначеним ризикам шляхом застосування до ОСОБА_5 більш м`якого запобіжного заходу слідчий посилається на загальні підстави обрання запобіжного заходу, однак в достатній мірі не врахував обставини, передбачені п.п. 3-6, 8 ч.1 ст. 178 КПК України.
При цьому ОСОБА_5 є громадянином України, має реєстрацію в Україні та постійне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , одружений, має на утриманні двох малолітніх дітей, має постійне місце роботи, тобто має сталі, міцні соціальні зв`язки.
З урахуванням наведених даних в їх сукупності, слідчий суддя знаходить помилковим висновок слідчого та прокурора про те, що запобігання встановленим при розгляді клопотання ризикам можливе лише при умові застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту і вважає достатнім для досягнення вказаної мети застосування до нього більш м`якого запобіжного заходу, а саме особистого зобов`язання.
Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 309, 372, 376, 395 КПК України, слідчий суддя,
Ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання слідчого СУ ГУ НП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_6 по кримінальному провадженню № 12020220000000030 від 14.01.2020, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти напідозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах строку досудового розслідування, строком на 1 (один) місяць 22 (двадцять два) дні,тобто до 06.12.2022 включно, наступні обов`язки: 1) прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_5 те, що в разі невиконання покладених на нього обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням особистого зобов`язання покласти наслідчого СУ ГУ НП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_6 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 106744085 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів домашній арешт |
Кримінальне
Київський районний суд м.Харкова
Колесник С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні