Справа № 674/930/22
Провадження № 2/674/397/22
РІШЕННЯ
іменем України
12 жовтня 2022 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області (діє на підставі п.3 розділу ХІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 30.09.2016р.) у складі:
головуючого судді Ольховського Є.Б.,
при секретарі Бойчук С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Дунаєвецької міської ради про визнання права на завершення процедури оформлення права власності та здійснення державної реєстрації права власності на земельну ділянку
встановив:
Позивачі звернулись до суду з позовом до Дунаєвецької міської ради, в якому просять суд визнати за ними право на завершення оформлення права власності на земельну ділянку та державної реєстрації права власності на земельну ділянку площею 0,8286 га з кадастровим номером 6821887100:04:003:0197 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Нестеровецької сільської ради Кам`янець-Подільського (колишнього Дунаєвецького) району Хмельницької області.
В обґрунтування позовних вимог покладаються на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів ОСОБА_3 . Після його смерті залишилось спадкове майно: земельна ділянка площею 0,8286 га з кадастровим номером 6821887100:04:003:0197 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Нестеровецької сільської ради Кам`янець-Подільського (колишнього Дунаєвецького) району Хмельницької області, яку померлий успадкував після смерті свого батька. Рішенням суду від 18.03.21 р. за ОСОБА_3 як за спадкоємцем за заповітом, було визнано право власності на вищезазначену земельну ділянку, рішення суду набрало чинності 20.04.21 р., тобто після його смерті. Позивачі є дітьми померлого ОСОБА_3 , спадкоємцями за законом 1 черги. Позивачі звернувшись до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, отримали відмову, оскільки за померлим ОСОБА_3 була відсутня реєстрація права власності на спадкове майно. Вважають, що до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перейшло право на завершення процедури оформлення права власності та здійснення державної реєстрації права власності на земельну ділянку. У зв`язку із вищенаведеним звернулись до суду з даним позовом.
Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 10.08.22 р. по справі відкрито провадження в порядку загального, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 10.08.22 р. по справі витребувані докази.
Представник відповідача подав відзив на позов в якому проти його задоволення не заперечували.
Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 12.09.22 р. підготовче провадження по справі закрито, справу призначено до судового розгляду.
Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, прохала позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. У відзиві на позов прохав розглядати справу за їх відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивачів ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , який проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно: земельна ділянка площею 0,83 га, кадастровий номер:6821887100:04:003:0197, яка розташована на території Нестеровецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право власності якої посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА №970662, яку він успадкував після смерті свого батька - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 . Рішенням Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 18 березня 2021 року за ОСОБА_3 , як за спадкоємцем за заповітом, було визнано право власності на земельну ділянку площею 0,83га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Нестеровецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області, кадастровий номер 6821887100:04:003:0197, яка належала ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набрало законної сили 10.04.2021 року, тобто після смерті ОСОБА_3 .
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є дітьми померлого, спадкоємцями за законом 1-ої черги, спадщину прийняли подавши заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини в установлений законом строк, крім них спадкоємцем за законом є дружина померлого - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка на спадщину не претендує, до нотаріальної контори подала заяву про відмову від прийняття спадщини в установлений законом строк, інших спадкоємців немає.
09 листопада 2021 року позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Бугерко Н.А. для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що належала померлому.
Приватнийнотаріус Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Бугерко Н.А. постановою від 09.11.2021 року за вих. №640/02-31 відмовив позивачам у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що належала ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав в АДРЕСА_1 , оскільки позивачі надали державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА №970662, виданий Дунаєвецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області від 22 березня 2006 року на підставі розпорядження Дунаєвецької районної держадміністрацією №783/2005-р від 06.10.2005 року та Рішення Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 18 березня 2021 року справа №674/1408/20, в яких відсутня реєстрація права власності на ОСОБА_3 .
Земельна ділянка сформована та їй присвоєно кадастровий номер - 6821887100:04:003:0197, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № витягу НВ-0007872042021.
Відповідно до ст.ст.1216,1217 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК Українипередбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно дост.1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно дост.1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
Статтею 125 Земельного кодексу Українивстановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Так, положеннямиЗемельного кодексу Українивстановлено, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.
Перехідними положеннями Земельного кодексу Українивизначено, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно додекрету КМУ від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок», є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Відповідно до правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц, та Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 723/1061/17 про можливість визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зістаттею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Крім того, відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зіст.125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. У п.3.5 вказано, що правильною є практика судів, які у випадку не завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку розпочав за життя спадкодавець та не встиг закінчити, визнають за спадкоємцем таке право.
Якщо видача державного акта на право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.
Таким чином, судом встановлено, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на земельну ділянку площею 0,8286 га з кадастровим номером 6821887100:04:003:0197 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Нестеровецької сільської ради Кам`янець-Подільського (колишнього Дунаєвецького) району Хмельницької області,яку зажиття померлийне встигналежним чиномоформити,а спадкоємцямипісля йогосмерті зазаконом,є позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
За таких обставин, зважаючи на те, що відповідач не заперечував щодо задоволення вказаного позову, суд вважає, що позивачі, прийнявши спадщину після смерті спадкодавця, набули право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали останньому, включно із правом на завершення оформлення права власності на земельну ділянку та державної реєстрації права власності на земельну ділянку, а тому заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати залишаються за позивачами.
Керуючись ст.ст.10,12,81,141,258,259,263-265,268 ЦПК України, ст. ст. 1216-1217, 1225 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 право на завершення оформлення права власності на земельну ділянку та державної реєстрації права власності на земельну ділянку площею 0,8286 га з кадастровим номером 6821887100:04:003:0197 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Нестеровецької сільської ради Кам`янець-Подільського (колишнього Дунаєвецького) району Хмельницької області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Апеляційного суду Хмельницької області через суд 1-ї інстанції, шляхом подачі апеляційної скарги в тридцяти денний строк з дня його проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних ПоложеньЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення виготовлене 14.10.22р.
Суддя Є.Б. Ольховський
Суд | Дунаєвецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2022 |
Оприлюднено | 17.10.2022 |
Номер документу | 106751199 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Ольховський Є. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні