Рішення
від 14.10.2022 по справі 910/6420/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

14.10.2022Справа № 910/6420/22

Суддя Господарського суду міста Києва Демидов В.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін, справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ОЛЕКСАНДРІВСЬКА СЛОБІДКА" (03037, місто Київ, проспект Валерія Лобановського, будинок 4 Ж) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІФТ МЕДІА" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 82, офіс 256) про стягнення 16417,31 грн.

Без повідомлення (виклику) учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

22.07.2022 на адресу Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ОЛЕКСАНДРІВСЬКА СЛОБІДКА" (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІФТ МЕДІА" (далі - відповідач) про стягнення 16417,31 грн та була передана 25.07.2022 судді Демидову В.О. відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач належним чином не виконав умови договору №28/05-1 від 28.05.2019 в частині оплати за надані послуги з розміщення інформаційно-рекламних конструкцій у зв`язку з чим в останнього виникла заборгованість у розмірі 16417,31 грн з яких: 14 496,77 грн. сума основної заборгованості, 226,34 грн - 3% річних, 1694,20 грн інфляційного збільшення.

Ухвалою суду від 27.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Вказаною ухвалою суду було запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали подати суду відзив на позов, в порядку ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, з доданням доказів, що підтверджують обставини викладені в ньому, та докази направлення цих документів позивачу.

Також, відповідача було попереджено, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини другої ст. 178 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Частиною п`ятою ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини одинадцятої ст. 242 ГПК України, у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до частин другої та третьої ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Нормами частини четвертої ст. 89 Цивільного кодексу України передбачено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.

За приписами частини першої ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Згідно із частиною першою ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає (частина сьома ст. 120 ГПК України).

Так, на виконання приписів ГПК України, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи, ухвала від 27.07.2022 про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення (№ 0105492597275) на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену у сервісі моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру Опендатабот.

Однак, конверт з ухвалою суду від 27.07.2022, який направлявся на адресу відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІФТ МЕДІА" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 82, офіс 256) був повернутий до суду відділенням поштового зв`язку з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Суд зазначає, що повернення відділенням поштового зв`язку до суду поштового конверту з відміткою «за закінченням терміну зберігання» свідчить, що рішення (ухвала) не вручена з причин, які не залежать від суду, який у установленому законодавством порядку вчинив необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи Господарським судом міста Києва.

Слід зазначити, що у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернено поштою у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.03.2019 у справі № 916/2349/17.

Крім того, суд зазначає, що згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.

Відтак, відповідач мав право та не був позбавлений можливості ознайомитись, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 27.07.2022 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не подано відзиву на позов, як і не надано будь-яких доказів на підтвердження своїх заперечень проти заявлених позовних вимог.

Відповідно до частини другої ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічні положення містяться у частині дев`ятій ст. 165 ГПК України.

Частиною першою ст. 252 ГПК України встановлено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Згідно частини восьмої ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Частинами першою та другою ст. 161 ГПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій у справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів.

З огляду на вказані приписи ГПК України, оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов відповідно до частини першої ст. 251 ГПК України, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами у відповідності до приписів частини дев`ятої ст. 165 та частини другої ст. 178 ГПК України.

Частиною четвертою ст. 240 ГПК України передбачено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.

28.05.2019 між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Олександрійська слобідка» (далі - Установа) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліфт Медіа» (далі - Оператор) було укладено Договір № 28/05-1 (далі - Договір) за умовами якого, з метою надання мешканцям будинку, розташованого за адресою: місто Київ, проспект Валерія Лобановського буд 4ж - (далі - Будинок), коректної та своєчасної інформації по соціальним, економічним та технічним питанням, а також щодо надання послуг та придбання товарів тощо, прагнучі утримувати Будинок у належному стані, Сторони погодилися, що Установа надає Оператору послуги з надання в тимчасове користування частину вертикальної поверхні ліфтової кабіни для розміщення інформаційно-рекламних конструкцій, розміром 600*800 мм в ліфтових кабінах житлового Будинку в кількості 7 (семи) шт., які використовуються виключно для розміщення інформаційно-рекламних матеріалів, а Оператор приймає участь у витратах Установи на утримання і ремонт Будинку на умовах, встановлених цим Договором (п.1.1 Договору).

Пунктами 1.3 - 1.4 Договору передбачено, що усі інформаційно-рекламні конструкції, встановлені Оператором відповідно до цього Договору, не відносяться до технічного обладнання багатоквартирного Будинку, і всі витрати на його обслуговування та розміщення повністю несе Оператор.

За розміщення інформаційно-рекламних конструкцій, вказаних в п. 1.1. Договору, Оператор сплачує плату на умовах цього Договору.

Розмір щомісячної оплати послуг з надання в тимчасове користування частини вертикальної поверхні ліфтової кабіни для розміщення однієї інформаційно-рекламної конструкції розміром 600*800 мм в ліфтових кабінах житлового Будинку за цим Договором становить 200 ( двісті ) гривень 00 копійок (без ПДВ) за одну конструкцію. Загальна щомісячна вартість послуг розміщення інформаційно-рекламних конструкцій розміром 600*800 мм в ліфтових кабінах житлового Будинку за цим Договором становить 1400 (одна тисяча чотириста) гривень 00 копійок (без ПДВ) (п. 2.1 Договору).

Відповідно до п. 2.2 Договору, щомісячна оплата послуг за цим Договором здійснюється Оператором авансовим платежем в безготівковій формі на рахунок Установи до 10 (десятого) числа поточного місяця Розмір щомісячної оплати може бути змінено за письмовою домовленістю Сторін, але не частіше одного разу на рік.

Даний договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2019 року. Згідно з ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України Сторони встановлюють, що умови цього Договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення, а саме з « 08» травня 2019 р. Закінчення строку дії Договору не звільняє Сторони від виконання зобов`язань мідно умов Договору (п. 2.7 Договору).

Підпунктом 3.1.5 п. 3.1 Договору, оператор зобов`язаний своєчасно і в повному розмірі сплачувати плату за послуги згідно Договору.

Пунктом 5.1 Договору, сторони передбачили, що Договір вступає в силу з моменту встановлення інформаційно-рекламних конструкцій і підписання Акту здавання-приймання виконаних робіт та діє до 31 грудня 2019 року. Договір автоматично вважається пролонгованим на наступний календарний рік (період), на тих самих умовах, якщо жодна з Сторін за 14 календарних днів до моменту припинення дії Договору письмово не попередила іншу про свій намір не продовжувати співробітництво в рамках цього Договору.

Як стверджує позивач, у зв`язку із введенням на території України карантинних заходів для боротьби з гострою респіраторною хворобою викликаною коронавірусом SARS-CoV-2, ОСББ «Олександрійська Слобідка» було знижено нарахування плати для ТОВ «Ліфт Медіа» за укладеним договором, а саме в березні 2020 року здійснення нарахування в розмірі 496,77 гри.; в квітні 2020 року нарахування не здійснювалось; в травні червні нарахування здійснено в розмірі 316,12 грн.; в січня 2021 року нарахування не здійснювалось у зв`язку з введенням карантинних заходів викликаних коронавірусом SARS-CoV-2.

Позивачем долучено банківські фільтровані виписки:

- за період з 01.01.2019 по 31.12.2019, відповідно до якої відповідачем було сплачено 7000,00 грн. за надані послуги за договором №28/05-01 від 28.05.2019;

- за період з 01.01.2020 по 31.12.2020, відповідно до якої відповідачем було сплачено 7 632,24 грн. за надані послуги за договором №28/05-01 від 28.05.2019;

- за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, відповідно до якої відповідачем було сплачено 15400,00 грн. за надані послуги за договором №28/05-01 від 28.05.2019;

- за період з 01.01.2022 по 04.07.2022, відповідно до якої відповідачем було сплачено 1400,00 грн. за надані послуги за договором №28/05-01 від 28.05.2019.

Разом з тим, позивач зазначає, що за час дії договору ТОВ «Ліфт Медіа» не сплатив за наступні місяці:

березень 2020 р., гранична дата сплати 10 березня 2020 р.. сума до сплати 496,77 грн.;

серпень 2021 р. гранична дата сплати 10 серпня 2021 р., сума до сплати 1400,00 грн.;

жовтень 2021 р. гранична дата сплати 10 жовтня 2021 р., сума до сплати 1400,00 грн.;

листопад 2021 р. гранична дата сплати 10 листопада 2021 р., сума до сплати 1400,00 грн.;

грудень 2021 р. гранична дата сплати 10 грудня 2021 р., сума до сплати 1400,00 грн.;

січень 2022 р. гранична дата сплати 10 січня 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн.;

лютий 2022 р. гранична дата сплати 10 лютого 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн.;

березень 2022 р. гранична дата сплати 10 березня 2022 р., сума до сплати 1400 грн.;

квітень 2022 р. гранична дата сплати 10 квітня 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн.;

травень 2022 р. гранична дата сплати 10 травня 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн.;

червень 2022 р. гранична дата сплати 10 червня 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн.

Відтак позивач вказує, що загальна сума заборгованості ТОВ «Ліфт Медіа» перед ОСББ «Деміївська Слобідка» за договором становить 14 496,77 грн.

Звертаючись з даним позовом до суду, позивач вказує на те, що відповідач в порушення умов укладеного між сторонами Договору № 28/05-1 від 28.05.2019 не сплатив плату у розмірі 14 496,77 грн, у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість у вказаному розмірі. Крім того, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 226,34 грн 3% річних та 1694,20 грн інфляційних втрат.

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи, а також належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов такого обґрунтованого висновку.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Судом встановлено, що позивачем нараховано до сплати відповідачу плату за розміщення інформаційно-рекламних матеріалів в ліфтових кабінах за березень 2020 р., гранична дата сплати 10 березня 2020 р. сума до сплати 496,77 грн.; за серпень 2021 р. гранична дата сплати 10 серпня 2021 р., сума до сплати 1400,00 грн.; за жовтень 2021 р. гранична дата сплати 10 жовтня 2021 р., сума до сплати 1400,00 грн.; за листопад 2021 р. гранична дата сплати 10 листопада 2021 р., сума до сплати 1400,00 грн.; за грудень 2021 р. гранична дата сплати 10 грудня 2021 р., сума до сплати 1400,00 грн.; за січень 2022 р. гранична дата сплати 10 січня 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн.; за лютий 2022 р. гранична дата сплати 10 лютого 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн.; за березень 2022 р. гранична дата сплати 10 березня 2022 р., сума до сплати 1400 грн.; за квітень 2022 р. гранична дата сплати 10 квітня 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн.; за травень 2022 р. гранична дата сплати 10 травня 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн.; за червень 2022 р. гранична дата сплати 10 червня 2022 р., сума до сплати 1400,00 грн., що разом становить 14 496,77 грн.

При цьому, судом встановлено, що розмір щомісячної оплати послуг з надання в тимчасове користування частини вертикальної поверхні ліфтової кабіни для розміщення однієї інформаційно-рекламної конструкції розміром 600*800 мм в ліфтових кабінах житлового Будинку за цим Договором становить 200 ( двісті ) гривень 00 копійок (без ПДВ) за одну конструкцію. Загальна щомісячна вартість послуг розміщення інформаційно-рекламних конструкцій розміром 600*800 мм в ліфтових кабінах житлового Будинку за цим Договором становить 1400 (одна тисяча чотириста) гривень 00 копійок (без ПДВ) (п. 2.1 Договору).

Відповідачем під час розгляду судом справи не було надано будь-яких заперечень щодо наявності підстав для нарахування у спірному періоді послуг розміщення інформаційно-рекламних матеріалів в ліфтових кабінах відповідно до умов Договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з п. 2.2 Договору, щомісячна оплата послуг за цим Договором здійснюється Оператором авансовим платежем в безготівковій формі на рахунок Установи до 10 (десятого) числа поточного місяця Розмір щомісячної оплати може бути змінено за письмовою домовленістю Сторін, але не частіше одного разу на рік.

Доказів сплати грошових коштів у розмірі 14 496,77 грн станом на дату розгляду справи у суді відповідачем суду не надано.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Зазначене також кореспондується з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Наявність та розмір заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІФТ МЕДІА" за Договором №28/05-01 від 28.05.2019 у сумі 14 496,77 грн підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та відповідачем не були спростовані, у зв`язку з чим позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ОЛЕКСАНДРІВСЬКА СЛОБІДКА" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІФТ МЕДІА" про стягнення суми основного боргу у розмірі 14 496,77 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Також, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 1 694,20 грн.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Сплата трьох процентів від простроченої суми (якщо інший розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним утримуваними коштами, належними до сплати кредиторові.

Перевіривши розрахунок 3% річних, суд дійшов висновку щодо його обґрунтованості, та є таким, що підлягає стягненню з відповідача у розмірі 1 694,20 грн.

Крім того, позивачем заявлено до стягнення з відповідача інфляційні втрати у розмірі 1694,20 грн.

У разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону (частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України) виникає обов`язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням унаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати.

Кредитору, у свою чергу, згідно з частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України належить право вимоги до боржника щодо сплати інфляційних втрат за період прострочення в оплаті основного боргу.

Цивільним кодексом України, як основним актом цивільного законодавства, не передбачено механізму здійснення розрахунку інфляційних втрат кредитора у зв`язку із простроченням боржника у виконанні грошового зобов`язання.

Водночас, частиною першою статті 8 Цивільного кодексу України визначено, що якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).

Частиною п`ятою статті 4 Цивільного кодексу України передбачено, що інші органи державної влади України у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом, можуть видавати нормативно-правові акти, що регулюють цивільні відносини.

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено індексацію грошових доходів населення як встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону). Статтею 2 цього Закону передбачено як об`єкти індексації грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, що не мають разового характеру, перелік яких визначено у частині першій цієї статті; водночас, частиною другою статті 2 цього Закону законодавець передбачив право Кабінету Міністрів України встановлювати інші об`єкти індексації, поряд з тими, що зазначені у частині першій цієї статті.

З метою реалізації Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінет Міністрів України постановою №1078 від 17.07.2003 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), пунктом 1 якого передбачено, що цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (пункти 1-1, 4 Порядку).

Отже, при розрахунку інфляційних втрат у зв`язку із простроченням боржником виконання грошового зобов`язання до цивільних відносин, за аналогією закону, підлягають застосуванню норми Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та приписи Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, та Методика розрахунку базового індексу споживчих цін, затверджена наказом Державного комітету статистики України №265 від 27.07.2007.

Порядок індексації грошових коштів для цілей застосування статті 625 Цивільного кодексу України визначається із застосуванням індексу споживчих цін (індексу інфляції) за офіційними даними Державного комітету статистики України у відповідний місяць прострочення боржника, як результат множення грошового доходу на величину приросту споживчих цін за певний період, поділену на 100 відсотків (абзац п`ятий пункту 4 постанови КМУ №1078).

Статтею 625 Цивільного кодексу України визначено право особи отримати компенсацію інфляційних збитків за весь період прострочення. Якщо індекс інфляції в окремі періоди є меншим за одиницю та має при цьому економічну характеристику - «дефляція», то це не змінює його правової природи і не може мати наслідком пропуску такого місяця, оскільки протилежне зруйнує послідовність математичного ланцюга розрахунків, визначену Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ №1078 від 17.07.2003.

Об`єднаною палатою Верховного Суду у постанові від 20.11.2020 у справі №910/13071/19 роз`яснено, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.

Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.

Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:

- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;

- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.

Перевіривши розрахунок інфляційних втрат у розмірі 1694,20 грн. за розрахунком суду становить більше ніж заявлено позивачем, враховуючи право позивача заявити інфляційні втрати у меншому розмірі, суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

За наведених обставин позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Понесені позивачем витрати по оплаті судового збору та на професійну правничу допомогу адвоката відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на відповідача. Одночасно, суд зауважує, що відповідачем клопотання про зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу згідно з частинами 5, 6 статті 126 ГПК України не заявлялося.

Відсутність клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу від іншої сторони виключає можливість суду самостійно (без указаного клопотання) зменшувати розмір витрат на професійну правничу допомогу. Дана правова позиція викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц, Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, від 18.12.2018 у справі №910/4881/18.

Керуючись статтями 86, 129, 232, 236-241, 252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІФТ МЕДІА" (04080, місто Київ, вулиця Кирилівська, будинок 82, офіс 256; ідентифікаційний код юридичної особи: 42331356) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ОЛЕКСАНДРІВСЬКА СЛОБІДКА" (03037, місто Київ, проспект Валерія Лобановського, будинок 4 Ж; ідентифікаційний код юридичної особи: 43021170) заборгованість у розмірі 16 417 грн (шістнадцять тисяч чотириста сімнадцять) грн 31 коп., з яких: 14 496 (чотирнадцять тисяч чотириста дев`яносто шість) 77 коп. - основна заборгованість, 226 (двісті двадцять шість) грн. 34 коп. - 3% річних, 1694 (одна тисяча шістсот дев`яносто чотири) грн. 20 коп. - інфляційні втрати, а також витрати на професійну правничу допомогу в сумі 5 000 (п`ять тисяч) грн 00 коп. та судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

4. Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 ГПК України, і може бути оскаржено в порядку та строк встановлені статтями 254, 256, 257 ГПК України.

З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою:http://reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено та підписано 14.10.2022.

Суддя Владислав ДЕМИДОВ

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.10.2022
Оприлюднено17.10.2022
Номер документу106755447
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —910/6420/22

Рішення від 14.10.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

Ухвала від 27.07.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні