ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
17 жовтня 2022 року м.Харків Справа № 913/208/22
Провадження №34/913/208/22
Суддя Господарського суду Луганської області Іванов А.В., розглянувши матеріали позовної заяви у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська універсальна біржа», м. Полтава,
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест-ВТС», м. Лисичанськ Луганської області,
про стягнення 16 466 грн. 58 коп.
В С Т А Н О В И В:
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська універсальна біржа» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест-ВТС», в якій просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 16 466 грн. 58 коп., з яких: основний борг в сумі 16 031 грн. 84 коп., інфляційні втрати в розмірі 289 грн. 80 коп. та 3% річних в сумі 144 грн. 94 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.10.2021 між сторонами було укладено Договір оренди біржового місця №УУБ-НД-221021-879/ОБМ від 22.10.2021, відповідно до умов якого позивач передав, а відповідач прийняв у тимчасове платне користування біржове місце на Товарній біржі та права Члена ТОВ «Українська універсальна біржа».
В свою чергу, відповідач зобов`язався сплачувати орендну плату за користування біржовим місцем та інші платежі за послуги надані Товарною біржею.
Також 22.10.2021 відповідач приєднався до Регламенту з організації та проведення біржових торгів з купівлі-продажу необробленої деревини та пиломатеріалів на Товарній біржі шляхом підписання заяви про приєднання.
Як зазначає позивач, 14.06.2022 Товарною біржею проведено додатковий аукціон з продажу пиломатеріалів лісовими господарствами Київської області №522, за результатами якого відповідач став переможцем по лоту №13, що підтверджується відповідним аукціонним свідоцтвом.
За твердженням позивача біржовий збір за організацію та проведення електронного аукціону з купівлі-продажу пиломатеріалів становить 2,4% від вартості придбаних на аукціоні лотів і складає 16 031 грн. 84 коп.
Позивач наголошує, що відповідач мав сплатити біржовий збір протягом трьох банківських днів з моменту виставлення рахунку, тобто до 17.06.2022.
Проте, відповідач свої зобов`язання щодо своєчасної оплати біржового збору не виконав, в зв`язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 16 031 грн. 84 коп.
З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з претензією №В-229/3 від 17.08.2022, в якій просив протягом 5 днів з моменту її отримання перерахувати йому кошти на сплату біржового збору у розмірі 16 031 грн. 84 коп.
Однак, відповіді на вказану претензію відповідач не надав, заборгованість зі сплати біржового збору у розмірі 16 031 грн. 84 коп. не погасив, що й стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.10.2022 справу №913/208/22 передано на розгляд судді Іванову А.В.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
У позовній заяві позивачем в якості місцезнаходження відповідача та його поштового індексу вказано наступну адресу: 93100, Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Гарибальді, б. 36, оф. 19.
Суд звертає увагу, що за змістом ст. 89 ЦК України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до єдиного державного реєстру. Таким реєстром є Єдиний державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як встановлено судом, за даними відкритих джерел згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест-ВТС» з ідентифікаційним кодом 44190074 є: 07371, Київська обл., Вишгородський р-н, с. Рови, вул. Незалежності, 2-М.
Положеннями ч. 2 ст. 164 ГПК України встановлено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частинами 1, 2 ст. 80 ГПК України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
В зв`язку з необхідністю встановлення точної адреси реєстрації відповідача, суд вважає, що позивачу слід надати докази на підтвердження місцезнаходження відповідача саме за адресою: 93100, Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Гарибальді, б. 36, оф. 19. Оскільки визначення місцезнаходження відповідача впливає на правильність встановлення підсудності спору.
Такими доказами серед іншого може бути витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань або інша інформація за допомогою якої можна достеменно встановити актуальне місцезнаходження відповідача.
Крім того, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Пунктом 2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009, встановлено, що надання послуг поштового зв`язку підтверджується розрахунковим документом встановленої відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).
В пункті 61 Правил надання поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009, передбачено, що у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Відтак, належними доказами відправлення копії позовної заяви і доданих до неї документів іншим учасникам справи є оригінал опису вкладення відправленої поштової кореспонденції, засвідчений підписом працівника відділення поштового зв`язку та відбитком календарного штемпеля цього відділення, із зазначенням адреси і найменування адресата та заповнений відповідно до переліку додатків, долучених до заяви, а також оригінал розрахункового документу поштової установи (квитанція, фіскальний чек, накладна тощо).
Судом встановлено, що позивачем на підтвердження надіслання Товариству з додатковою відповідальністю «Форест-ВТС» копії позовної заяви і доданих до неї документів було надано докази їх надсилання на електронну пошту відповідача, яка відома позивачу та зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: disconnects@ukr.net.
Таким чином, позивачем до позовної заяви не було додано належних доказів на підтвердження відправлення відповідачу копії такої позовної заяви і доданих до неї документів.
Разом з тим, якщо позивач підтвердить, що відповідач дійсно зареєстрований у місті Лисичанськ Луганської області, де наразі ведуться бойові дії, суд враховує, що Укрпошта не здійснює поштову доставку у зазначений регіон.
Оскільки наразі Лисичанську міську територіальну громаду включено до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №75 від 25.04.2022.
Отже, позивач фактично позбавлений можливості надіслати відповідачу копію позовної заяви і доданих до неї документів засобами поштового зв`язку та надати належні докази такого відправлення у відповідності до вимог п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України.
В той же час, позивач не позбавлений можливості надати суду докази на підтвердження обставин стосовно того, що Укрпошта не здійснює поштову доставку у місто Лисичанськ Луганської області за адресою місцезнаходження відповідача.
Такими доказами, наприклад, може бути інформація з офіційного сайту Укрпошти тощо.
Також відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Натомість позивач в порушення вимог п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України не зазначив про наявність у нього або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких було додано до позовної заяви.
До того ж, згідно п. 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Однак позовна заява в супереч вимогам п. 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України не містить попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вказані недоліки, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська універсальна біржа» без руху з наданням заявникові 10 днів з дня вручення даної ухвали для усунення наведених недоліків.
Позивачу у вказаний строк слід надати до суду заяву про усунення недоліків, в якій: 1) зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких було додано до позовної заяви; 2) навести попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Разом із заявою про усунення недоліків позивач має надати: 1) докази на підтвердження місцезнаходження відповідача саме за адресою: 93100, Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Гарибальді, б. 36, оф. 19; 2) докази на підтвердження обставин стосовно того, що Укрпошта не здійснює поштову доставку у місто Лисичанськ Луганської області за адресою місцезнаходження відповідача.
Суд звертає увагу позивача, що заяву про усунення недоліків разом з додатками слід направити також відповідачу, а докази такого направлення надати суду.
При цьому, встановлюючи десятиденний строк з дня вручення даної ухвали, як максимально можливий строк для усунення недоліків позовної заяви визначений ГПК України, суд приймає до уваги введення в Україні воєнного стану, що може суттєво впливати на спроможність учасників справи своєчасно виконати покладені процесуальним законом і судом обов`язки.
Керуючись ст.ст. 80, 162-164, 174, 232-234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська універсальна біржа» залишити без руху.
2. Надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Українська універсальна біржа» строк 10 днів з дня вручення даної ухвали (за можливості) для усунення недоліків позовної заяви та подання до суду заяви про усунення недоліків з доказами направлення іншій стороні.
3. Роз`яснити Товариству з обмеженою відповідальністю «Українська універсальна біржа», що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду (ч. 3 ст. 174 ГПК України); якщо позивач не усунув недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою (ч. 4 ст. 174 ГПК України).
4. Звернути увагу позивача, що судом враховується введення в Україні правового режиму воєнного стану, що може суттєво вплинути на своєчасність виконання учасниками справи їх обов`язків.
Ухвала набрала законної сили з моменту її підписання 17.10.2022 та оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Іванов
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2022 |
Оприлюднено | 18.10.2022 |
Номер документу | 106773705 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Іванов А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні