ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.10.2022р. Справа №905/388/22
Господарський суд Донецької області у складі судді Фурсової С.М.
при секретарі судового засідання Павлюкові Д.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Приватного акціонерного товариства «Артвайнері» (84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.П.Лумумби, 87; код ЄДРПОУ 00412168)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» (84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, 57; код ЄДРПОУ 41424245)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Бахмутська міська рада (84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.Миру, 44; код ЄДРПОУ 04052732)
про усунення перешкод у здійсненні права користування, розпорядження майном, припинення дії, що порушує право шляхом скасування реєстрації запису в Єдиному державному реєстрі, вчиненої на підставі поданої недостовірної інформації
за участю представників учасників справи:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
від третьої особи: не з`явився
С У Т Ь С П Р А В И
Приватне акціонерне товариство «Артвайнері» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» про усунення перешкод у користуванні, розпорядженні нерухомим майном за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, 57 шляхом скасування реєстраційних дій/записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.07.2021 за №1004311070012001010 в частині реєстрації відомостей про зміну місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» (код ЄДРПОУ 41424245), за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, буд.57.
В обґрунтування позовних вимог позивача зазначає, що він є власником нежитлової будівлі, яка знаходить за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, буд.57. За твердженням заявника позову, останньому стало відомо, що за вказаною адресою, без погодження з ним та без договору оренди нежитлового приміщення, відповідачем зареєстровано місцезнаходження його юридичної особи. Такі дії відповідача зумовили звернення позивача до суду для захисту свого порушеного права.
Ухвалою суду від 01.08.2022 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №905/388/22, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Останньою ухвалою суду від 21.09.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.10.2022.
29.09.2022 на електронну адресу суду надійшло клопотання б/н від 28.09.2022 представника позивача, за змістом якого останній просив суд розглядати справу за власної відсутності. Позовні вимоги підтримав. Вказане звернення скріплене електронним цифровим підписом.
Від інших учасників справи будь-яких заяв та клопотань не надходило.
Представники сторін та третьої особи у судове засідання 18.10.2022 не з`явились. Відповідачем про поважність причин неявки суд не повідомлено, відзив на позов та документи, що підтверджують заперечення проти позову до суду не надані.
Частиною 5 ст.176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст.120 цього Кодексу.
Нормами ч.4 ст.89 Цивільного кодексу України передбачено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами ч.1 ст.7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом, у зв`язку із зупиненням поштових відправлень з 22.02.2022 у господарському суді Донецької області (розпорядження від 21.02.2022), на офіційному веб-порталі «Судова влада України» у розділі «Повідомлення для учасників судового процесу» було опубліковано оголошення про відкриття провадження у справі №905/388/22.
Про неможливість здійснення відправки вихідної кореспонденції у зв`язку із закінченням знаків поштової оплати, господарським судом Донецької області видано розпорядження, яке долучено до матеріалів справи.
Разом з цим, у відповідності до приписів ч.1 ст.2 Закону України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.3 вказаного нормативно-правового акту для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - це автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
У ч.1 ст.4 зазначеного закону передбачено, що судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.
Електронна копія ухвали господарського суду Донецької області від 16.05.2022 по справі №905/388/22 розміщена у Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/105701803.
За таких обставин вбачається, що судом виконано процесуальний обов`язок щодо повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а тому відповідач, у розумінні вимог ст. 120 ГПК України, вважається таким, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених ст.ст. 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд
В С Т А Н О В И В
Приватне акціонерне товариство «Артвайнері» є власником нежитлової будівлі загальною площею 722,4 кв.м., що знаходиться за адресою: Донецька область, місто Бахмут, вулиця Горького, будинок 57, на підставі договору купівлі-продажу від 27.06.2012, посвідченого приватним нотаріусом Артемівського міського нотаріального округу Донецької області Пигідою С.І., зареєстрованого в реєстрі за №1500; реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна за Державним реєстром речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: 44402114103.
В січні 2022 року з листа №2305//6/05-99-13-04-23 від 28.01.2022 Головного управління ДПС у Донецькій області позивачу стало відомо, що за вищезазначеною адресою зареєстроване Товариство з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія».
Позивач зазначає, що відповідач не перебував і не перебуває за вищевказаною адресою, жодних договорів з товариством на передачу в оренду приміщення позивач не укладав.
За даними ЄДР Товариство з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» знаходиться за адресою: Україна, 84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, 57.
Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.133 Господарського кодексу України, основу правового режиму майна суб`єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України. Майно суб`єктів господарювання може бути закріплено на іншому праві відповідно до умов договору з власником майна. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб`єктів господарювання.
Як вбачається з договору купівлі- продажу нежитлової будівлі б/н від 27.06.2012, Приватне акціонерне товариство «Артвайнері» придбало нежитлову будівлю загальною площею 722,4 кв.м., що знаходиться за адресою: Донецька область, місто Бахмут, вулиця Горького, будинок 57, з огляду на що, останнє є власником майна вищезазначеного майна.
За змістом ст.89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Згідно зі ст.93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, громадських формувань», державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Зі змісту статті 14 вказаного Закону подання документів для державної реєстрації здійснюється заявником (засновником (засновниками) або уповноваженою ним особою - у разі подання документів для державної реєстрації створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, в розумінні абзацу 1 пункту 8 частини першої статті 1 Закону).
Статтею 10 зазначеного Закону визначено: 1)якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою; 2)якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними; 3) якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості; 4) відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Таким чином, статтею 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено спростовувану презумпцію відомостей, оголошених в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Особа, яка вважає своє право чи інтерес порушеними через подання та внесення до ЄДР недостовірних відомостей може вимагати їх захисту через корегування відомостей ЄДР та відображенні в ЄДР відповідних дійсних відомостей у спосіб, що забезпечить ефективне відновлення та захист її порушених прав та інтересів, зокрема, шляхом скасування запису в ЄДР. У такому випадку, якщо суд встановить, що суб`єкт державної реєстрації вчинив запис в ЄДР за зверненням належного заявника, на підставі всіх необхідних для реєстрації документів відповідно до закону та відсутності встановлених законом підстав для відмови в державній реєстрації, це не є перешкодою для скасування в судовому порядку недостовірного запису в ЄДР, наявність якого порушує права чи законні інтереси позивача.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 904/5857/1.
Статтею 136 Господарського кодексу України визначено, зокрема, що захист права господарського відання здійснюється в тому ж порядку, що і захист права власності.
Згідно з ч.1 ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (ст.391 Цивільного кодексу України).
Виходячи із зазначеного, цивільне законодавство визначає усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном як спосіб захисту речових прав, який може бути реалізований шляхом подання негаторного позову.
Характерною ознакою такого позову є протиправне вчинення перешкод власникові у реалізації ним повноважень розпорядження або (та) користування належним йому майном.
Другою умовою застосування негаторного позову має бути відсутність між позивачем і відповідачем договірних відносин, адже в разі наявності таких відносин власник здійснює захист порушеного права власності зобов`язально-правовими засобами.
Матеріали справи не містять будь-яких доказів в підтвердження наявності договірних відносин між позивачем та відповідачем, інформація щодо реєстрації Товариство з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» в нежитловому приміщенні, за адресою: Донецька область, місто Бахмут, вулиця Горького, будинок 57, що знаходиться у власності Приватного акціонерного товариства «Артвайнері» стала відома позивачу після отримання листа Головного управління ДПС у Донецькій області, доказів протилежного не надано.
Пунктом 7 частини 1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» закріплено принцип об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі. Зареєструвавши без достатніх правових підстав адресу свого місцезнаходження за адресою нерухомості позивача, відповідач реалізує належні власнику об`єкта правомочності без відповідної правової підстави, як то договору оренди, користування, тощо, що об`єктивно перешкоджає позивачу у здійсненні своїх прав на користування належним йому на праві господарського відання об`єктом нерухомого майна.
Враховуючи викладене, реєстрація відповідачем свого місцезнаходження за місцезнаходженням майна позивача є порушенням права позивача на об`єкт нерухомості, що розміщений за спірною адресою.
Частиною 1 ст.15 Цивільного кодексу України встановлено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожен має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Судовий захист права власності здійснюється шляхом розгляду позовів, зокрема, про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Це право чи інтерес суд має захистити у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Вимога захисту цивільного права чи інтересу має забезпечити їх поновлення, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі отримання відповідного відшкодування.
Зазначені правові позиції неодноразово висловлювалась Верховним Судом, та узагальнено містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.08.2021 у справі № 903/1030/19.
Обраний позивачем спосіб захисту своїх прав у вигляді усунення перешкод у користуванні нерухомим майном шляхом скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» за адресою: Донецька область, місто Бахмут, вулиця Горького, будинок 57, є ефективним та таким що гарантує відновлення порушеного права.
В ході розгляду справи, відповідач не спростував позовні вимоги та не обґрунтував підстави, з яких він вніс до реєстру запис про своє місцезнаходження.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Артвайнері» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» про усунення перешкод у користуванні, розпорядженні нерухомим майном за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, 57 шляхом скасування реєстраційних дій/записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.07.2021 за №1004311070012001010 в частині реєстрації відомостей про зміну місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» (код ЄДРПОУ 41424245), за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, буд.57 задовольнити. Скасувати запис в частині визначення місця знаходження юридичної особи.
Судові витрати у відповідності до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 74, 76, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В
Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Артвайнері» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» про усунення перешкод у користуванні, розпорядженні нерухомим майном за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, 57 шляхом скасування реєстраційних дій/записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.07.2021 за №1004311070012001010 в частині реєстрації відомостей про зміну місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» (код ЄДРПОУ 41424245), за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, буд.57 задовольнити - задовольнити.
Усунути перешкоди у здійсненні Приватного акціонерного товариства «Артвайнері» права користування, розпорядження нежитлової будівлі, що розташована за адресою: Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, 57, шляхом скасування запису, вчиненого в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» (ЄДРПОУ 41424245) - запис №1004311070012001010 від 27.07.2021 року, в частині місця знаходження за адресою: 84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, 57.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» (84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, 57, код ЄДРПОУ 41424245) на користь Приватного акціонерного товариства «Артвайнері» (84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.П.Лумумби, 87; код ЄДРПОУ 00412168) витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 2481 грн.
Видати наказ після набрання рішення законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 18.10.2022
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Артвайнері» (84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.П.Лумумби, 87; код ЄДРПОУ 00412168)
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Маслозавод південна олія» (84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.Горького, 57, код ЄДРПОУ 41424245)
Суддя С.М. Фурсова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2022 |
Оприлюднено | 20.10.2022 |
Номер документу | 106798356 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань спонукання виконати або припинити певні дії |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Фурсова Світлана Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Фурсова Світлана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні