Справа №705/86/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2022 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючої - судді Годік Л.С.
при секретарі судового засідання Остропольській О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю (ТзДВ) «Страхова компанія (СК) «М-ЛАЙФ» про захист прав споживача страхових послуг та стягнення страхового відшкодування, -
встановив:
Позивач звернувся до Уманського міськрайонного суду з позовом до ТзДВ «СК «М-ЛАЙФ» про захист прав споживача страхових послуг та стягнення страхового відшкодування.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 31.08.2015 року уклав Договір добровільного страхування життя «КАПІТАЛ ІНДЕКСОВАНИЙ» №КІ НЕ 357473 від 31.08.2015 року, за яким вигодонабувачем виступала застрахована особа, тобто позивач, предметом договору - майнові інтереси, які не суперечать закону і пов`язані з життям, здоров`ям та працездатністю позивача, страховим випадком визначено «Смерть застрахованої особи, яка сталася під час дії Договору страхування» або «Дожиття застрахованої особи до закінчення терміну дії Договору страхування», страхова сума становила 1003,71 дол. США. Строк дії договору 12 міс., до 30.08.2016 р., розмір страхового платежу 21185,44 грн., що еквівалентно 1000 дол. США, який було внесено позивачем одноразово.
31.08.2015 року між позивачем та відповідачем укладено Договір добровільного страхування життя «КАПІТАЛ ІНДЕКСОВАНИЙ» Договір № КІ НЕ 357473 від 31.08.2015 року, за умовами якого страховик за укладеним договором формує резерви зі страхування життя у відповідній валюті страхування та розміщує їх кошти на вкладному (депозитному) рахунку в ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ». Інвестиційний дохід за депозитним рахунком у відповідності із умовами розміщення вкладу нараховується у розмірі не нижче 20% річних у іноземній валюті на перший рік дії депозитного рахунку. Інвестиційний дохід за договором страхування нараховується, починаючи з першого календарного дня наступного за днем, в якому була здійснена Страхувальником сплата страхової премії в повному розмірі на рахунок Страховика згідно умов Договору страхування (але не раніше дати початку дії Договору страхування), та до дня, який передує дню настання страхового випадку/дострокового припинення дії договору страхування.
Взяті на себе зобов`язання згідно Договору страхування Додатку до нього ним були виконані в повному обсязі.
Одразу після настання страхового випадку - по закінченню терміну дії договору - 31 серпня 2016 р., він зв`язався з представниками ТзДВ «СК «М-ЛАЙФ» в телефонному режимі, але йому пояснили, що необхідно письмово повідомити страхову компанію про настання страхового випадку, щоб отримати страхову суму та інвестиційний дохід за договором страхування.
02 вересня 2016 р. він цінним рекомендованим листом на адресу відповідача направив повідомлення про подію, що має ознаки страхової, з додатками. Проте, його лист відповідачем був залишений без реагування.
Через таку неправомірну бездіяльність відповідача він змушений звертатись в Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, однак до теперішнього часу кошти йому не виплачені.
Таким чином, відповідач свої зобов`язання не виконав, у зв`язку з чим виникла заборгованість у розмірі 34465,23 грн., з яких: 26528,06 грн. - заборгованість щодо несплати страхової суми; 5271,46 грн. - 20% річних дії депозитного рахунку; 2372,98 грн. - пеня за несвоєчасне здійснення страхової виплати; 292,73 грн. - 3% річних за користування чужими коштами та 500 грн. за надання правової допомоги, яку просить стягнути з відповідача.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав та просив його задоволити.
Представник відповідачав судовезасідання нез`явився,попередньо,на адресусуду відгенерального директора ТзДВ «СК«М-ЛАЙФ»Хромченкова І.В.надійшло Запереченняна позовнузаяву вякому заперечуєпроти позовута вважаєпозовні вимогинеобгрунтованими,виходячи знаступного.Як зазначаєв своїйпозовній заявіпозивач,між сторонамибуло укладеноДоговір добровільногострахування життя«КАПІТАЛ ІНДЕКСОВАНИЙ»№ КІНЕ357473від 31серпня 2015р.Згідно зДодатком доДоговору добровільногострахування життя«КАПІТАЛ ІНДЕКСОВАНИЙ»№ КІНЕ357473від 31серпня 2015р.відповідач зобов`язавсяза укладенимдоговором сформуватирезерви зістрахування життяу відповіднійвалюті страхуваннята розміститиїх навкладному (депозитному)рахунку вПАТ «БАНКМИХАЙЛІВСЬКИЙ» зінвестиційним доходому розміріне нижче20%річних уіноземній валютіна першийрік діїдепозитного рахунку.Згідно збанківською квитанцієювід 31серпня 2015р.позивачем доПАТ «Банк«Михайлівський» буловнесено страховийплатіж врозмірі 21185гривень 44копійки длязарахування напоточний рахунокТзДВ «СК«М-Лайф».У своїчергу,всі своїзобов`язання,що випливализ Договорустрахування таДодатку донього буливиконані відповідачему повномуобсязі.Отримані відпозивача заумовами Договорустрахування вищезазначенікошти булирозміщені навкладному (депозитному)рахунку вПАТ «БАНКМИХАЙЛІВСЬКИЙ».Зазначає,що відімені СтраховикаТзДВ «СК«М-Лайф»на підставівідповідного Договорудоручення таДовіреності діявПовірений -ПАТ «Банк«Михайлівський».Проте,в травні2016р.ПАТ «Банк«Михайлівський» постановоюНаціонального банкуУкраїни буловизнано неплатоспроможним,що виявилосяповною несподіванкоюяк длявідповідача,так ідля десятківтисяч вкладниківта клієнтівцього банку,які користувалисьйого послугамита маливідкриті вбанку рахунки.Таким чином,створені відповідачемстрахові резервизі страхуванняжиття ірозміщені нарахунках вПАТ «Банк«Михайлівський» післявизнання банкунеплатоспроможним,залишаються недосяжнимидля відповідача,що вданий часунеможливлює належневиконання зобов`язань,взятих відповідачемна підставіДоговору добровільногострахування життя«Капітал Індексований»№ КІНЕ 357473від 31.08.2015р. Просить позивачу у позові відмовити у повному обсязі та розглянути справу без участі представника відповідача.
Відповідно до вимог ч.2ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
31.08.2015 року ОСОБА_1 уклав Договір добровільного страхування життя «КАПІТАЛ ІНДЕКСОВАНИЙ» №КІ НЕ 357473 від 31.08.2015 року з ТзДВ «СК «М-ЛАЙФ», за яким вигодонабувачем виступала застрахована особа, тобто позивач, предметом договору - майнові інтереси, які не суперечать закону і пов`язані з життям, здоров`ям та працездатністю позивача, страховим випадком визначено «Смерть застрахованої особи, яка сталася під час дії Договору страхування» або «Дожиття застрахованої особи до закінчення терміну дії Договору страхування», страхова сума становила 1003,71 дол. США. Строк дії договору 12 міс., до 30.08.2016 р., розмір страхового платежу 21 185,44, що еквівалентно 1000 дол. США, який було внесено позивачем одноразово.
31.08.2015 року між позивачем та відповідачем укладено Додаток до Договору добровільного страхування життя «КАПІТАЛ ІНДЕКСОВАНИЙ» Договір № КІ НЕ 357473 від 31.08.2015 року, за умовами якого страховик за укладеним договором формує резерви зі страхування життя у відповідній валюті страхування та розміщує їх кошти на вкладному (депозитному) рахунку в ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ». Інвестиційний дохід за депозитним рахунком у відповідності із умовами розміщення вкладу нараховується у розмірі не нижче 20% річних у іноземній валюті на перший рік дії депозитного рахунку. Інвестиційний дохід за договором страхування нараховується, починаючи з першого календарного дня наступного за днем, в якому була здійснена Страхувальником сплата страхової премії в повному розмірі на рахунок Страховика згідно умов Договору страхування (але не раніше дати початку дії Договору страхування), та до дня, який передує дню настання страхового випадку/дострокового припинення дії договору страхування.
Згідно п.13.2 Договору добровільного страхування життя «КАПІТАЛ ІНДЕКСОВАНИЙ» №КІ НЕ 357473 від 31.08.2015 року (далі Договір), у разі настання страхового випадку «Дожиття Застрахованої особи до закінчення терміну дії Договору страхування» Страховик здійснює страхову виплату Вигодонабувачу, визначеного відповідно розділу 3 Договору страхування, в розмірі страхової суми, встановленої для даного страхового випадку, та суми інвестиційного доходу, отриманого від розміщення коштів резервів із страхування життя за договором життя.
Відповідно п.п.9.1, 9.1.1, Договору обов`язки Страховика: впродовж 2(двох) робочих днів з моменту отримання інформації про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення страхової виплати.
За п.13.3.2. Договору щодо рішення про здійснення страхової виплати, відстрочку чи відмову в здійсненні страхової виплати Страховик у письмовій формі інформує Страхувальника(Застраховану особу) та Вигодонабувача впродовж 5(п`яти) робочих днів із дати прийняття Страховиком відповідного рішення.
П.9.1.2 Договору встановив на Страховика покладався обов`язок при настанні страхового випадку здійснити страхову виплату протягом 5(п`яти) робочих днів з моменту прийняття рішення Страховиком про здійснення страхової виплати.
Пунктом 14.3. Договору передбачено, що за несвоєчасне здійснення страхової виплати страховик сплачує страхувальнику пеню в розмірі 0,01% від несвоєчасно сплаченої суми страхової виплати за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період нарахування пені.
Згідно із ст. 979 ЦК України, за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Відповідно до п.1-3 ч.1 ст.989 ЦК України, страховик зобов`язаний: ознайомити страхувальника з умовами та правилами страхування; протягом двох робочих днів, як тільки стане відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення страхової виплати страхувальникові; у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату у строк, встановлений договором. Страхова виплата за договором особистого страхування здійснюється незалежно від сум, що виплачуються за державним соціальним страхуванням, соціальним забезпеченням, а також від відшкодування шкоди.
Ст.992 ЦК України передбачає, що у разі несплати страховиком страхувальникові або іншій особі страхової виплати страховик зобов`язаний сплатити неустойку в розмірі, встановленому договором або законом.
Частиною 1 ст. 536 ЦК України передбачено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Відповідно до ст. 625 ЦК України - це 3% річних.
Відповідач своїзобов`язанняне виконав,у зв`язкуз чимвиникла заборгованістьу розмірі34465,23грн.,з яких:26528,06грн.-страхова виплата; 5271,46 грн. - 20% річних дії депозитного рахунку; 2372,98 грн. - пеня за несвоєчасне здійснення страхової виплати; 292,73 грн. - 3% річних за користування чужими коштами.
Відповідно до статті 610 ЦК порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦКпередбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема у вигляді сплати винною особою неустойки (штрафу, пені).
Згідно зі ст.ст.525,526,530 ЦК України зобов`язання мають виконуватися належним чином і в термін передбачений договором, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається, боржник не звільняється від відповідальності за виконання грошового зобов`язання.
Ст.617 ЦК України зазначає, особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Згідно ч.5 ст.26 ЗУ «Про страхування», негативний фінансовий стан страховика не є підставою для відмови у виплаті страхових сум (їх частин) або страхового відшкодування страхувальнику.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення страхових виплат підлягають задоволенню.
Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, у числі інших, витрати на професійну правничу допомогу (ч. 1,3 ст. 133 ЦПК України).
Згідно ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
22.12.2016 року між адвокатом Кецкало В.В. та ОСОБА_1 було укладено договір про надання правової допомоги.
Згідно квитанції до прибуткового касового ордера № 01/12 від 22.12.2016 р., на професійну правничу допомогу ОСОБА_1 витратив 500,00 грн.
Враховуючи те,що позовнівимоги задоволенів повномуі обсязі,і те,що позивачзвільняється відсплати судовогозбору напідставі ст. 141 ЦПК України, ч.3 ст.22 ЗУ «Про захист прав споживачів», то судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 13, 76-80, 133, 141, 247, 263-265, 280 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «М-ЛАЙФ» про захист прав споживача страхових послуг та стягнення страхового відшкодування - задовольнити.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «М-ЛАЙФ» (код ЄДРПОУ 38924569, адреса: 01001, м. Київ, вул. Михайлівська, буд. 21 Б, Н/П №34) на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , заборгованість у розмірі 34 465,23 грн., з яких: 26 528,06 грн. - страхова виплата; 5271,46 грн. - 20% річних дії депозитного рахунку; 2372,98 грн. - пеня за несвоєчасне здійснення страхової виплати; 292,73 грн. - 3% річних за користування чужими коштами.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «М-ЛАЙФ» на користь ОСОБА_1 витрати за надання правової допомоги в сумі 500,00 грн.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «М-ЛАЙФ» (код ЄДРПОУ 38924569, адреса: 01001, м. Київ, вул. Михайлівська, буд. 21 Б, Н/П №34) на користь держави судовий збір у розмірі 3446,52 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Л. С. Годік
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2022 |
Оприлюднено | 20.10.2022 |
Номер документу | 106805600 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Годік Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні