Справа № 634/208/22
Провадження № 2-о/634/11/22
Категорія 17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.10.2022 року
Сахновщинський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Зимовського О.С.,
за участю секретаря - Лісняк С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Сахновщина Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сахновщинська селищна рада Красноградського району Харківської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,
встановив:
Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю, якою просить встановити факт проживання ОСОБА_1 , з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 29 лютого 2008 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що в 2007 році вона познайомилася з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким у неї склалися гарні стосунки і вони вирішили проживати разом. В лютому 2008 року ОСОБА_2 переїхав до її будинку за адресою: АДРЕСА_1 , де був зареєстрований з 29 лютого 2008 року. З того часу вони проживали однією сім`єю, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки, вели спільне господарство і мали спільний бюджет, але не зверталися до державного органу реєстрації актів цивільного стану про реєстрацію шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 4,64 гектарів, розташованої на території Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, з кадастровим номером 6324885500:02:000:0017, тому вона звернулася з заявою про прийняття спадщини, як спадкоємець четвертої черги. Однак, приватним нотаріусом Красноградського районного нотаріального округу Давиденко О.В. їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_2 , в зв`язку з відсутністю документів які б підтверджували проживання однією сім`єю зі спадкодавцем. За вказаних підстав вона вимушена звернутися до суду з даною заявою.
В судове засідання заявник та її представник не з`явилися, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, заяву підтримали та просили її задовольнити.
Раніше в судовому засіданні заявник ОСОБА_1 прояснила, що разом з ОСОБА_2 вони працювали в колгоспі та в них виникли стосунки. З 2000 року вони почали спільно проживати як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу в її будинку. Вели спільне господарство, робили ремонт, мали спільний бюджет. ОСОБА_2 займався вихованням її дітей. З 2008 року вона зареєструвала ОСОБА_2 в будинку. З того часу вони проживали спільно до його смерті як чоловік та дружина.
Представник заінтересованої особи Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області у судове засідання не з`явився, надійшла заява про слухання справи у відсутність їх представника.
В зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява ОСОБА_3 підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер, згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , зареєстрованого Сахновщинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) 30 червня 2021 року, актовий запис №182. (а.с. 16)
На праві власності ОСОБА_2 , згідно Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія ІІІ-ХР №061706, виданого на підставі розпорядження Сахновщинської районної державної адміністрації Харківської області від 11 липня 2002 року, №108 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 10 грудня 2002 року, за №47, належала земельна ділянка площею 4,64 га, розташована на території Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки 6324885500:02:000:0017. (а.с. 17)
Згідно довідки Огіївського старостинського округу Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області №57 від 15.02.2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканка АДРЕСА_1 , дійсно зареєстрована в даному домоволодінні з 06 серпня 1979 року та проживала разом однією сім'єю та вели спільне господарство зі співмешканцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та був зареєстрований за даною адресою з 29 лютого 2008 року. (а.с.14)
Згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №66221592 від 01 вересня 2021 року була зареєстрована спадкова справа за номером 68225500, спадкодавець: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 18)
Постановою приватного нотаріуса Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Давиденко О.В.від 26 січня 2022 року за №20/02-31 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з неможливістю надати підтвердження факту проживання однією сім`єю з померлим ОСОБА_2 (а.с. 19)
Також в судовому засіданні було досліджено копії документів зі спадкової справи після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , згідно яких ОСОБА_1 01 вересня 2021 року звернулася до приватного нотаріуса Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Давиденко О.В.із заявою про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , за якою приватним нотаріусом Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Давиденко О.В.заведено спадкову справу, номер у спадковому реєстрі №68225500, номер у нотаріуса №121/2021.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зазначили, що вони особисто знайомі з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , оскільки разом працювали в колгоспі, підтвердили факт, спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в її будинку з 2000 року до його смерті. За час спільного проживання вони разом, вели спільне господарство та мали спільний бюджет, робили ремонт в будинку та купували побутову техніку. ОСОБА_2 виховував її дітей.
Частиною 3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Положеннями ст. 1264 ЦК України регламентовано, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справу про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Згідно ч. 2 ст. 3 СК України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Пунктом 6 рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 установлено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Пунктом 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК(2947-14) про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», визначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 СК України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка.
Згідно вимог ч.4 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Конституційне право на особисту свободу дає підстави для висновку про те, що людина має право сама вибирати форму організації свого сімейного життя. Закон не може їй цього диктувати, як і того, з ким людина має проживати однією сім`єю, за винятком лише певних обмежень, які сформульовані у статті 3 СК України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 постійно спільно проживали та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 з 29 лютого 2008 року по день смерті ОСОБА_2 , тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином заявником доведено, що встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 має для неї юридичне значення, в іншому, окрім судового, порядку встановити такий факт вона не має можливості, у зв`язку із чим суд вважає за можливе задовольнити заяву, оскільки встановлено, що заявник спільно проживала з померлим ОСОБА_2 не менш як п`ять років до дня відкриття спадщини, їхнім взаєминам були притаманні ознаки шлюбу і сім`ї, що підтверджується дослідженими судом доказами.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість заявлених вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст.4, 12, 81, 258, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сахновщинська селищна рада Красноградського району Харківської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу - задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с.Калюжино Кегичівського району Харківської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 29 лютого 2008 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду в тридцяти денний строк з дня його складання.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя:
Суд | Сахновщинський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2022 |
Оприлюднено | 21.10.2022 |
Номер документу | 106823784 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Сахновщинський районний суд Харківської області
Зимовський О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні