Справа № 504/652/22
провадження №2/504/1251/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.09.2022смт.Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Вінська Н.В.,
при секретарі Коцар А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт.Доброслав цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Визирської сільської ради Одеського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, який в подальшому був уточнений та із урахуванням уточнень просила суд визначити її додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю 2 (два) місяці, з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті її матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір - ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина. Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.01.2022 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на прийняття спадщини за законом у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. Вважає, що причини пропуску строку для прийняття спадщини пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для вчинення нотаріальних дій, у зв`язку із чим вона вимушена звернутись до суду із вказаним позовом.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, наддала до суду заяву якою, просила проводити судовий розгляд без її участі, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідачаВизирської сільськоїради Одеськогорайону Одеськоїобласті всудове засіданняне з`явився,направив досуду відзив,яким проситьвинести рішеннязгідно чинногозаконодавства тапроситьслухати справу у відсутності представника.
Розглянувши уточнену позовну заяву, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 31.12.2020 року.
За життя рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 07.04.2010 року у справі №2о-60/2010 було встановлено факт належності ОСОБА_2 правовстановлюючого документу, а саме - державного акту на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,119 га., розташованої на території Любопільської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, виданого на підставі рішення Любопільської сільської ради народних депутатів № 3 від 26.01.1994 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 106 від 14.03.1995 року.
ОСОБА_1 є рідною донькою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 , свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 та свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 у їх сукупності.
Відповідно до виписки із історії хвороб №726/78 ОСОБА_1 , у період з 03.02.2021 року по 12.02.2021 року перебувала на лікуванні КНП «МКЛ №1» ОМР.
Відповідно до копії спадкової справи відкритої державним нотаріусом Київської державної нотаріальної контори у місті Одеса відносно майна померлої ОСОБА_2 , із заявою про прийняття спадщини після смерті спадкоємця, окрім ОСОБА_1 до нотаріуса не звертався.
Згідно відомостей №Д1-302662-ю/л за адресою: АДРЕСА_1 , була зареєстрована ОСОБА_2 , будь яких інших осіб станом на 30.12.2020 року зареєстрованими за вказаною адресою не значиться
Постановою державного нотаріуса Київської державної нотаріальної контори у місті Одеса Лєсогорова Дмитра від 28.01.2022 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини.
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1272ЦК України встановлено, що у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно Правової позиції Верховного Суду України у справі № 6-85цс12, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст.1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються.
Норми ст.1272ЦК щодо права на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини застосовуються до спадкоємців, право на спадкування яких виникло із набранням чинності ЦК.
Відповідно до ст. 1272 ЦК визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Аналізуючи зібрані по справі докази в світлі наведених правових норм, враховуючи підтверджені довідками із медичних закладів проблеми позивачки зі здоров`ям які супроводжувались стаціонарним лікування суд вважає, що строк на звернення із заявою про прийняття спадщини пропущений з поважних причин.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що є всі підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Що стосується додаткового строку, що може бути встановлений для подання позивачем заяви про прийняття спадщини, то суд приходить до висновку про можливість встановлення строку в два місяці з дня набрання рішенням законної сили, який суд вважає достатнім для подання відповідної заяви.
Враховуючи наведене, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
На підставівикладеного,керуючись ст.ст.3,12,258,259,265,273,315,354,355ЦПК України,ст.ст.1270,1272ЦК України,суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 доВизирської сільськоїради Одеськогорайону Одеськоїобласті провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_5 , паспорт серії НОМЕР_6 , виданий Малиновським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області від 06.10.2000 року) додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю 2 (два) місяці, з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Н.В. Вінська
Суд | Комінтернівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2022 |
Оприлюднено | 20.10.2022 |
Номер документу | 106828154 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Комінтернівський районний суд Одеської області
Вінська Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні