Рішення
від 19.10.2022 по справі 932/1687/22
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 932/1687/22

провадження 2/527/375/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2022 року м. Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді- Левицької Т.В.,

з участю секретаря судового засідання- Папенко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 932/1687/22 за позовом ОСОБА_1 ,поданої представникомпозивача -адвокатом ГусаковоюОксаною Борисівноюдо Глобинськоїміської ради,за участютретьої особи:Другої дніпровськоїдержавної нотаріальноїконтори провстановлення фактупроживання однієюсім`єю понадп`ять роківдо часувідкриття спадщинита визнанняправа власностів порядкуспадкування,-

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернулася до суду із позовом про встановлення факту проживання однією сім`єю понад п`ять років до часу відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування.

В обґрунтування позову, представник позивача зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки кадастровий номер: 5320683200:00:001:0020, яка розташована на території Зубанівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, загальною площею 3,37 га та легкового автомобіля марки Lada моделі 21947, р.н. НОМЕР_1 . Спадкоємці за законом першої черги, діти померлого, упродовж встановленого терміну вступу у спадщину дій щодо її прийняття не вчинили, що підтверджує про відсутність у них бажання у набуванні цього майна, майнових суперечок щодо спадкового майна немає. Позивач проживала разом з ОСОБА_2 однією сім`єю не менш як п`ять років до час у відкриття спадщини. Позивачем було вчасно прийнято спадщину, проте Другою дніпровською нотаріальною конторою було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. Факт проживання позивача з ОСОБА_2 підтверджується довідкою про склад сім`ї та показами свідків.

Посилаючись на те, що позивач є спадкоємцем четвертої черги за законом, представник позивача просив суд, встановити факт проживання однією сім`єю понад п`ять років позивача з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати за позивачем право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на земельну ділянку кадастровий номер: 5320683200:00:001:0020, яка розташована на території Зубанівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, загальною площею 3,37 га. Визнати за позивачем право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на автомобіль марки Lada моделі 21947, р.н. НОМЕР_1 . Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.

18.10.2022 року представник позивача подав до суду заяву, у якій зазначив, що відмовляється від стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу.

В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, представник позивача надав до суду заяву в якій просив проводити розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив суд проводити розгляд справи у його відсутність, зазначив, що заперечує проти позову в частині стягнення судових витрат.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Третя особа в судове засідання не з`явилася, належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи.

Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України,якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

У відповідності до ч.2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть, виданого Чечелівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) 22 липня 2021 року (а.с.21).

ОСОБА_2 був власником земельної ділянки кадастровий номер: 5320683200:00:001:0020, яка розташована на території Зубанівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, загальною площею 3,37 га, що підтверджується копією Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 15.11.2013 року Приватним нотаріусом Глобинського районного нотаріального округу Джусь С.В., реєстр № 1083 (а.с.14-16).

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, серія НОМЕР_2 , ОСОБА_2 був власником автомобіля марки Lada, модель 21947, р.н. НОМЕР_1 (а.с.21).

Постановою від 25.01.2022 року державний нотаріус Другої дніпровської державної нотаріальної контори, відмовив ОСОБА_1 у видачі на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що належало померлому ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю факту встановлення родинних відносин (а.с.23-24).

Відповідно до ст. 1264 ЦК України,у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Для одержання права на спадкування у зазначених осіб необхідне встановлення двох юридичних фактів: 1) проживання однією сім`єю; 2) на час відкриття спадщини має пройти принаймні п`ять років, протягом яких спадкоємець проживав зі спадкодавцем однією сім`єю.

За ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Відповідно до роз`яснень, даних у п.21постанови №7 від 30.05.2008 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про спадкування»при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другоїстатті 3 СКпро те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Згідно Довідки № 10363 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 зареєстровано 11.02.2005 року, знято з реєстрації 10.09.2021 року; ОСОБА_2 - зареєстровано 11.02.2005 року, знято з реєстрації 10.09.2021 року (а.с.13).

Як вбачається з письмових пояснень свідка ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1996 року проживали однією сім`єю як чоловік і дружина, вели спільне господарство та побут, мали спільний бюджет, разом відпочивали (а.с.82-91).

Таким чином, суд дійшов висновку, що факт проживання позивача однією сім`єю з ОСОБА_2 понад п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме, з 1996 року по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , знайшов своє підтвердження, встановлення якого має для позивача юридичне значення, оскільки дозволяє позивачу реалізувати право на спадкове майно, тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

Як вбачається з копії спадкової справи, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 заведено спадкову справу № 672/2021, із заявою про прийняття спадщини звернулася ОСОБА_1 , інші спадкоємці, які прийняли спадщину відсутні.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу.

Як встановлено судом, померлому ОСОБА_2 належали земельна ділянка та автомобіль, позивач є спадкоємцем за законом четвертої черги, яка прийняла спадщину оскільки проживала з померлим на день його смерті, спадкоємці попередніх черг які прийняли спадщину після померлого відсутні, тому суд дійшов висновку, що позивач має право на успадкування майна після померлого, тому позов є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 13, 76, 81, 258, 259, 263-265, 273, 293, 294, 315, 354, 355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 , поданої представником позивача - адвокатом Гусаковою Оксаною Борисівною задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , однією сім`єю понад п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , рнокпп: НОМЕР_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 право власності на:

-земельну ділянку кадастровий номер: 5320683200:00:001:0020, яка розташована на території Зубанівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, загальною площею 3,37 га.

-автомобіль марки Lada, модель 21947, р.н. НОМЕР_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

Повне найменування сторін та учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп: НОМЕР_3 ).

Відповідач: Глобинська міська рада (39000, Полтавська обл., Крменчуцький р-н., м. Глобине, вул. Центральна, буд. 285, код ЄДРПОУ:22547673).

Третя особа: Друга дніпровська державна нотаріальна контора (49000, м. Дніпро, вул. Метробудівська, буд. 1, код ЄДРПОУ: 02890937).

Суддя Т. В. Левицька

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення19.10.2022
Оприлюднено21.10.2022
Номер документу106832897
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —932/1687/22

Ухвала від 18.01.2023

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Рішення від 19.10.2022

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 27.09.2022

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 16.08.2022

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 19.07.2022

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 21.06.2022

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 15.03.2022

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Куцевол В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні