У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.10.2022 Справа №607/14479/22
Провадження 1-кс/607/4615/2022
м. Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого СВ Тернопільського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку в рамках кримінального провадження №12016210000000216 від 12.12.2016 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч.1 ст.272 КК України,
ВСТАНОВИВ:
19 жовтня 2022 року старший слідчий СВ Тернопільського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 за погодженням із прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №12016210000000216 від 12.12.2016 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч.1 ст.272 КК України, звернувся до слідчого судді із клопотанням про проведення обшуку в транспортному засобі Mersedes-benz 609 д.н.з. НОМЕР_1 , що на праві власності належить ОСОБА_5 відповідно до свідоцтва про реєстрацію права власності НОМЕР_2 , де зберігається нелегальне автомобільне паливо, а також обладнання за допомогою якої здійснюється реалізація автомобільного палива, з порушенням правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою, що створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, блокноти, чорнові записи в яких може вестись облік нелегального автомобільного пального, а тому виникла необхідність у їх виявлені, вилученні та документуванні факту збуту автомобільного палива з порушенням правил проведення робіт з підвищеною небезпекою.
В обґрунтування поданого клопотання слідчий посилається на те, що на території Тернопільської області здійснюється реалізація автомобільного палива з порушенням правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою та під виглядом діяльності АЗС, шляхом обману, невстановлені особи, заволодівають коштами громадян у великих розмірах, реалізовуючи їм пальне неналежної якості.
З метою швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування а також у зв`язку із необхідністю припинення злочинної діяльності пов`язаної із реалізацією недоброякісного пального внаслідок реалізації якого, здійснюється шахрайське заволодіння коштами громадян, а також здійсненні робіт порушенням правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою виникла необхідність у виявленні незаконної автомобільної заправочної станції, на якій зберігається автомобільне пальне та обладнання за допомогою якого здійснюється незаконна реалізація вказаного пального.
Автомобільне пальне та обладнання за допомогою якого здійснюється незаконна реалізація вказаного пального, в подальшому будуть використані в якості доказів і дозволять встановити осіб причетних до реалізації автомобільного палива з порушенням правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою.
В ході досудового розслідування здобуто відомості про те, що на території м. Тернополя функціонує група осіб, яка здійснює незаконне зберігання та реалізацію дизельного палива без ліцензії на право роздрібної торгівлі паливно-мастильними матеріалами, а також ними здійснюється реалізація автомобільного палива з порушенням правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою під виглядом діяльності АЗС, останні шляхом обману, заволодівають коштами громадян у великих розмірах, реалізовуючи їм пальне неналежної якості. До вчинення даного злочину причетний ОСОБА_5 , який використовує транспортний засіб марки Mersedes-benz 609 д.н.з. НОМЕР_1 , який зареєстрований на нього та всередині якого знаходиться декілька ємностей об`ємом250 літрів з дизпаливом. Вказаний транспортний засіб в нічний та у вільний від перевезень час постійно знаходиться за адресою АДРЕСА_1 у гаражному боксі який орендує ОСОБА_5 .
Встановлено, що незаконна автомобільна заправочна станція знаходиться за адресою: Тернопільська область, на земельній ділянці за кадастровим номером 6110100000:09:007:0018 АДРЕСА_1 , в нежитлову приміщенні гаражів загальною площею 749,6 кв.м., що на праві державної власності належить Тернопільській обласній державній адміністрації відповідно до витягу з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна, серія та номер: 10-15-20744 виданого 28.10.2016.
Також встановлено, що для доставки до місць зберігання та реалізації дизельного пального використовуються наступні транспортні засоби: Volvo ХС60 д.н.з. НОМЕР_3 , Mercedes-benz 609 д.н.з НОМЕР_4 , MAN В08308ВІ, Volkswagen LT д.н.з. НОМЕР_5 Реалізація пального неналежної якості, а також здійсненні робіт з підвищеною небезпекою, з порушенням правил безпеки створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків.
Враховуючи наведене, з метою виявлення та документуванні факту збуту автомобільного палива з порушенням правил проведення робіт з підвищеною небезпекою, ініціатор клопотання просить надати дозвіл на обшук в автомобілі Mersedes-benz 609 д.н.з. НОМЕР_1 , що на праві власності належить ОСОБА_5 .
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав з підстав, викладених в ньому, просив задовольнити.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши додані до клопотання матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що клопотання задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Статтею 30 Конституції України та статтею 13 КПК України гарантовано недоторканність житла чи іншого володіння особи. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з положеннями ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті, тобто лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.
Відповідно до правил проведення обшуку, встановлених ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів в обґрунтування доводів такого клопотання.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні СВ Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області та СУ ГУНП в Тернопільській області перебуває кримінальне провадження №12016210000000216 від 12.12.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.190, ч.1 ст.272 КК України.
Як вбачається з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснюється за фактом того, що в ГУНП в Тернопільській області надійшла заява ОСОБА_6 (анкетні дані змінено) про те, що на території Тернопільської області, під виглядом діяльності АЗС, шляхом обману, невстановлені особи, заволодівають коштами громадян у великих розмірах, реалізовуючи їм пальне неналежної якості.
У клопотанні слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку в транспортному засобі Mersedes-benz 609 д.н.з. НОМЕР_1 , що на праві власності належить ОСОБА_5 , відповідно до свідоцтва про реєстрацію права власності НОМЕР_2 , де зберігається нелегальне автомобільне паливо, а також обладнання за допомогою якої здійснюється реалізація автомобільного палива, з порушенням правил безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою, що створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, блокноти, чорнові записи в яких може вестись облік нелегального автомобільного пального, тощо.
Як вбачається з реєстраційної картки транспортного засобу, власником автомобіля Mersedes-benz 609 д.н.з. НОМЕР_1 , білого кольору, є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Слідчим суддею враховано надані в судовому засіданні пояснення слідчого та долучені до клопотання матеріали, втім, зважаючи на обставини кримінального провадження та правову кваліфікацію складу злочинів, за якими здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12016210000000216 від 12.12.2016 року, у слідчого судді відсутні підстави вважати, що в даному випадку обшук в транспортному засобі є доцільним.
Так, метою обшуку, визначеною в ч.1 ст.234 КПК є «виявлення та фіксація відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб».
Підставами для задоволення клопотання про надання дозволу на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи є його обґрунтованість та відповідність вимогам ст. 234 КПК України. Однак всупереч даної вимоги Закону слідчим не наведено достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети обшуку, зокрема, це достатні відомості про те, що кримінальне правопорушення було вчинено, що знаряддя кримінального правопорушення або майно (речі й цінності), здобуте у результаті його вчинення, а також інші предмети і документи, що мають значення для розкриття кримінального правопорушення, відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення знаходяться у даному випадку в автомобілі Mersedes-benz 609 д.н.з. НОМЕР_1 .
Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК слідчий суддя відмовляє в задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Слідчим в судому засіданні та у клопотанні не доведено те, що громадянин ОСОБА_5 , який є власником автомобіля в якому сторона обвинувачення просить надати дозвіл на проведення обшуку, причетний до вказаних злочинів, більше того, з клопотання не зрозуміло, яке саме відношення до даного кримінального провадження має транспортний засіб Mersedes-benz 609 д.н.з. НОМЕР_1 , адже із наведених у клопотанні обставин даного кримінального провадження та поданих доказів не доведено, що такий використовувався для вчинення кримінальних правопорушень.
Крім того, слідчий не обґрунтував, які саме відомості отримані за результатами вказаного обшуку можуть мати значення для досудового розслідування у даному кримінальному провадженні та бути доказами під час судового розгляду, оскільки до клопотання не долучено жодних належних доказів на підтвердження вказаних обставин, окрім протоколів про результати проведення негласної слідчої дії.
З огляду на вищевикладене, переконливих доказів наявності передбачених законом підстав для проведення обшуку слідчим не надано, відтак не обґрунтовано необхідність проведення саме такої слідчої дії як обшук, зважаючи на той факт, що проведення такої слідчої дії може невиправдано і свавільно порушити інтереси невизначеного кола осіб.
Обшук житла чи іншого володіння особи становить втручання в її право на повагу до свого житла, передбачене ч. 1 ст.8 Конвенції. Відповідно до ч. 2 зазначеної статті, таке втручання допускається лише як виняток у випадках, коли воно здійснюється згідно із законом (законність), є необхідним у демократичному суспільстві (пропорційність) в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб (легітимна мета).
На рівні національного законодавства гарантією захисту зазначеного конвенційного права є закріплена у ст. 30 Конституції України засада недоторканості житла чи іншого володіння особи, що полягає в недопустимості проникнення до них інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку. Аналогічні положення закріплені у п.6 ч.1 ст.7, ст.13 КПК України.
Проаналізувавши наведені слідчим дані та обставини за ознаками кримінального правопорушення, а також повно, всебічно і об`єктивно дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшов до висновку про відсутність достатніх підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст.13, 233, 234, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Тернопільського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про проведення обшуку в рамках кримінального провадження №12016210000000216 від 12.12.2016 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч.1 ст.272 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2022 |
Оприлюднено | 23.10.2023 |
Номер документу | 106859878 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Кунцьо С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні