Рішення
від 21.10.2022 по справі 712/1320/22
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 712/1320/22

Провадження № 2/712/1379/22

19жовтня 2022 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого/судді - Марцішевської О.М.

за участю секретаря судового засідання Шевченко О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСББ «Ярославська, 30» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу за послуги по утриманню будинку та прибудинкової території , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ( АДРЕСА_1 ) у лютому 2022 року звернувся до суду з вказаним позовом до відповідачів ( АДРЕСА_2 ).

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що ОСББ «Ярославська,30» зареєстроване 23.06.2016 року. З 01.08.2016 року ОСББ «Ярославська,30» здійснює утримання та обслуговування неподільного та загального майна співвласників квартир і нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 . Головою правління є ОСОБА_3 , що підтверджується випискою ОСББ. Голова правління ОСББ діє від імені ОСББ без довіреності на підставі ЗУ «Про ОСББ» та статуту, витяг якого із відомостями про повноваження голови правління додано до позову. За квартирою боржників відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Відповідачі належним чином не виконують свої зобов`язання щодо сплати обов`язкових платежів (внесків) на утримання будинку та прибудинкової території, які були встановлені рішеннями загальних зборів ОСББ «Ярославська,30», внаслідок чого утворено заборгованість у загальному розмірі 9237,34 гривень за внески січень 2019 року січень 2022 року. Слід зазначити, що внесок сплачується за попередній місяць, тобто внесок за січень повинен бути сплачений у лютому і т.д. Заборгованість підтверджується актом звірки розрахунків, прибутковим касовим ордером, квитанціями за кв. АДРЕСА_3 та інформацією із заборгованості за внески січень 2019-січень 2022. Слід зауважити, що відповідачі не використовують своє право на претензії до рішень загальних зборів та оскарження, тобто «мовчазною» згодою погоджується із рішеннями загальних зборів ОСББ «Ярославська, 30» щодо встановлення розміру внесків співвласників із розрахунку за 1 кв.м. та взяли на себе обов`язок виконувати рішення загальних зборів ОСББ.

Просить стягнути солідарно на користь ОСББ «Ярославська, 30» з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 борг по внескам співвласників за утримання будинку та прибудинкової території ОСББ «Ярославська,30» за період внесків січень 2019-січень 2022 в розмірі 9237,34 грн. Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь ОСББ «Ярославська,30» сплачений судовий збір в розмірі 2481 грн.,банківську комісію за оплату судового збору в розмірі 22,54 грн. та 1/10 частини судових витрат по оплаті послуг БТІ в розмірі 110 грн.

В судовому засіданні представник позивача не з`явився, скерував до суду заяву про розгляд справи без участі, просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Відповідачі в судове засідання не з`явилися, причини неявки суду невідомі. Про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та обставини справи.

Відповідно до ч. 1ст. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно зіст. 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 5 ЦПК Українипередбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Водночас, відповідно до ч. 1ст. 19 ЦПК Українисуди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

За правилами статей12,81 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1статті 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1ст. 77 ЦПК).

В судовому засіданні встановлено, що ОСББ «Ярославська, 30» зареєстровано як юридична особа 23.06.2016 року, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Право власностіна квартируза адресою АДРЕСА_4 зареєстровано напідставі свідоцтвпро правовласності від20.04.1998р.за ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , щопідтверджується довідкоюКП ЧООБТІ від 24.01.2022 року за № 7/13.

Рішенням загальних зборів ОСББ «Ярославська, 30», оформленого протоколом від 03.02.2019 року, було затверджено внесок співвласника на утримання будинку та прибудинкової території у 2019 році із розрахунку 4,23 грн. за 1 кв.м.

Рішенням загальних зборів ОСББ «Ярославська, 30», оформленого протоколом від 12.01.2020 року, було затверджено внесок співвласника на утримання будинку та прибудинкової території у 2020 році із розрахунку 4,80 грн. за 1 кв.м.

Рішенням загальних зборів ОСББ «Ярославська, 30», оформленого протоколом від 27.12.2020 року, було затверджено внесок співвласника на утримання будинку та прибудинкової території у 2021 році із розрахунку 5,09 грн. за 1 кв.м.

Рішенням загальних зборів ОСББ «Ярославська, 30», оформленого протоколом від 23.01.2022 року, було затверджено внесок співвласника на утримання будинку та прибудинкової території у 2022 році із розрахунку 5,09 грн. за 1 кв.м.

Відповідно до розрахунку боргу, заборгованість відповідачів за період з січня 2019 року по січень 2022 року перед позивачем становить 6708,36 грн.

Спірні правовідносини між сторонами регулюються нормами Цивільного кодексу України, Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»,Закону України«Про житлово-комунальніпослуги».

Відповідно до ст. 322 Цивільного кодексу України (далі «ЦК України») власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Обов`язок по утриманню майна, включаючи обов`язок по сплаті житлово-комунальних послуг, покладається законом на Відповідача як на власника квартири незалежно від факту його реєстрації чи проживання у житловому приміщенні. Так, у постановах Верховного Суду від 2 квітня 2020 р. у справі № 757/29813/17-ц, 25 червня 2020 року у справі 520/16591/16-ц сформульована правова позиція про те, що факт відсутності реєстрації особи в квартирі не звільняєїї, як власника квартири, від обов`язку нести витрати по оплаті житлово-комунальних послуг.

Згідно з ч. 3 ст.11, ч. 2 ст.509 ЦК України, зобов`язання можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, якими відповідно до ч. 2ст. 4 ЦК Україниє, зокрема, закони України.

Згідно зіст. 525 ЦК Україниодностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно дост. 526 ЦК Українизобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог кодексу, актів законодавства, а при відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Положеннямист. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»встановлено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

У відповідності до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків»рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Право об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, а також право контролювати своєчасність та повноту сплати таких внесків та платежів встановлено положеннями ч. 1ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Приписамист. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»встановлено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Статтею 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»встановлено, що співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно з ч. 1ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Серед обов`язків співвласників багатоквартирного будинку, визначених у статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», визначено: виконання рішення зборів співвласників; своєчасна оплата за спожиті житлово-комунальні послуги.

Вказаний висновок узгоджується з правовими висновками Верховного Суду у постановах від 15 травня 2019 року у справі № 761/10136/16-ц, 22 травня 2019 року у справі № 462/4620/15, 23 лютого 2022 року у справі справа №761/37748/16.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», чинного на час виникнення спірних правовідносин, залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення(з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Відповідно до ч.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Згідно із ч. 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Відповідачі єспіввласниками квартири,а відтакспоживачами послуг зутримання таобслуговування багатоквартирногобудинкуу розумінніЗакону України«Про житлово-комунальні послуги»та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Фактично споживаючі вищезазначені послуги, відповідачі не подавали заяви щодо ненадання або неналежного надання послуг з утримання та обслуговування будинку. Це свідчить про те, що позивач надавав відповідачам житлово-комунальні послуги належним чином, а саме: якісно, своєчасно та у повному обсязі. Аналогічні висновки були зроблені у Постановах Верховного Суду у справах № 645/5401/17 від 29.11.2019 р. та № 465/5138/15-ц від 31.10.2019 р.

На підставі викладеного слід дійти висновку про те, що відповідачі, які є власниками приміщення у будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язані здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна, а тому за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку заявлена сума боргу підлягає стягненню.

Відсутність відповідного договору між споживачем послуг з утримання будинку та прибудинкової території та їх виконавцем не є підставою для не стягнення з відповідача заборгованості з їх оплати.

Такого висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постанові від 22 липня 2020 року у справі № 210/1958/15-ц.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, оскільки ухилення відповідачів від сплати внесків співвласника на утримання будинку та прибудинкової території порушує права та законні інтереси позивача, за захистом яких останній звернувся до суду.

Відповідно дост. 141 ЦПК УкраїнитаЗакону України «Про судовий збір»судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв`язку з повним задоволенням позовних вимог з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2481 грн.

Витрати позивача на оплату банківської комісії при сплаті судового збору та витрати по оплаті послуг БТІ не відносяться до судових витрат у розумінні ст. 133 ЦПК України, а відтак не підлягають до стягнення з відповідачів.

Зі згоди позивача суд ухвалює заочне рішення в справі, що передбачено ст. 280 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 6,12,13,18,141,258-261,263-265,279, 280 ЦПК України, ст.ст.67,68 ЖК України, ст.ст.11,526,530,625 ЦК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь ОСББ «Ярославська, 30» борг за послуги по утриманню будинку та прибудинкової території за період з січня 2019 по січень 2022 року в сумі 9237 грн. 34 коп., судовий збір в сумі 2481 грн., а всього 11 718 грн. 34 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, а відповідачем - в той же строк з дня залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

ГОЛОВУЮЧИЙ:

Повний текст рішення виготовлено 21 жовтня 2022 року.

Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.

Позивач: ОСББ «Ярославська, 30» (м. Черкаси, вул. Віталія Вергая, 30, код ЄДРПОУ 40592379)

Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомо, АДРЕСА_2 )

Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП невідомо, АДРЕСА_2

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення21.10.2022
Оприлюднено24.10.2022
Номер документу106868418
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —712/1320/22

Рішення від 21.10.2022

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Марцішевська О. М.

Рішення від 19.10.2022

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Марцішевська О. М.

Ухвала від 20.03.2022

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Марцішевська О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні