Рішення
від 20.10.2022 по справі 922/1255/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.10.2022 Справа № 922/1255/22

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

при секретарі судового засідання Гаврильєві О.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (адреса: 49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, буд. 7; код ЄДРПОУ 42086719) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста" (адреса: 61052, м. Харків, пров. Сімферопольський, буд. 6; код ЄДРПОУ 31060248) про стягнення 1914300,01 грн. за участю представників сторін:

позивача Гула І.О. (довіреність № 278 від 11.08.2022);

відповідача - не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста" (далі - відповідач) суму боргу за спожитий природний газ 1914300,01 грн за період січень-березень 2022 року.

Позов обґрунтовано з посиланням на невиконання відповідачем умов укладеного між сторонами договору постачання природного газу № 108 від 29.12.2021 щодо проведення розрахунків за поставлений позивачем газ.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.08.2022 відкрито провадження у справі; справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 12.09.2022

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.09.2022 підготовче засідання відкладено на 04.10.2022.

В процесі розгляду справи на стадії підготовчого провадження відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 04.10.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 20.10.2022.

На судове засідання 04.10.2022 прибув представник позивача (в режимі відеоконференції), який підтримує позицію, викладену у позовній заяві, просить суд її задовольнити.

Відповідач на судове засідання 04.10.2022 свого уповноваженого представника не направив, про причини неприбуття суд не повідомив.

Згідно з вимогами ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Таким чином, в разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

Згідно з п. 99-2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою КМУ № 270 від 05.03.2009 Рекомендовані поштові відправлення з позначкою Судова повістка, адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку адресат відсутній за вказаною адресою, яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.

Судом вжито всіх передбачених законом заходів з метою повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи. Зокрема, судом направлено на адресу його державної реєстрації, яка зазначена в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, копії ухвал від 12.08.2022, від 12.09.2022 та від 04.10.2022, проте вони повернулись на адресу суду з відміткою пошти адресат відсутній за вказаною адресою (а. с. 58-61, 82-85).

Відомостей про наявність у відповідача іншої адреси матеріали справи не містять.

З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов`язок щодо повідомлення відповідача, про дату, час та місце розгляду справи, а останній в розумінні вимог ст. 120 ГПК України вважається таким, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

Оскільки неявка на судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне розглядати справу за відсутності останнього, за наявними в матеріалах справи документами, як це передбачено ст. 202 ГПК України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив.

Як свідчать матеріали справи, 29.12.2021 між позивачем, як постачальником, та відповідачем, як споживачем, укладено договір постачання природного газу № 108 (далі за текстом договір; а. с. 4-10), за умовами якого постачальник зобов`язується протягом строку дії даного договору передавати споживачеві природний газ, включно з урахуванням замовлення (бронювання) потужності щодо кожного періоду та обсягу постачання газу (далі газ), а споживач зобов`язується приймати та оплачувати газ на умовах даного договору. Споживач підтверджує, що він ознайомлений з тим, що передача газу неможлива без замовлення відповідної потужності на відповідний осяг газу на кожну окрему точку комерційного обліку, який належить до передачі, та підписанням даного договору надає згоду постачальнику на замовлення (бронювання) потужності для споживача (п. 1.1 договору).

Згідно п. 2.3. Договору, розрахунковим періодом за цим договором є Газовий місяць, який розпочинається з першої газової доби поточного місяця і триває до початку першої газової доби наступного місяця (даті - «Газовий місяць»). Газова доба триває з 07:00 ранку за київським часом поточного дня до 07:00 ранку за київським часом наступного дня (далі - «Газова доба»).

Відповідно до п. п. 4.1, 4.3-4.4 договору, передачу фактично поставленого споживачу газу кожного газового місяця сторони оформлюють актом приймання-передачі за формою, зразок якої наведено у додатку № 4 до цього договору, з зазначенням фактично переданого обсягу. Фактичний обсяг газу, що переданий постачальником споживачу, визначається за даними, отриманими на інформаційній платформі оператора ГТС.

Постачальник до 12-го числа місяця (включно), наступного за газовим місяцем, підписує та надсилає споживачу два примірники акту приймання-передачі газу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності (надалі акт) із зазначенням фактично переданого обсягу газу за відповідний газовий місяць, що визначається за даними отриманими на інформаційній платформі оператора ГТС.

Споживач протягом 2 (двох) робочих днів з дати одержання двох примірників акту зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта.

За змістом п. 4.6 договору у випадку ненадходження від споживача підписаного примірника акту або письмової мотивованої відмови від підписання такого акту (в електронній формі або на паперовому носії) в строки, визначені п. 4.4 цього договору, акт вважається узгодженим та підписаним споживачем без зауважень, при цьому датою підписання акту приймається дата складання акту постачальником, що зазначена в акті. В будь-якому випадку, положення даного пункту не звільняє споживача від обов`язку надати постачальникові підписаний примірник акту.

Пункт 6.1. Договору передбачає, що фактична ціна Газу, який підлягає постачанню у відповідному місяці поставки, розраховується у відповідності до Додатка № 3 до цього Договору, та враховує Базову ціну Газу, що визначається Сторонами у додаткових угодах до Договору щомісячно або в інші строки, передбачені додатками та/або додатковими угодами. та витрати, пов`язані з замовленням (бронюванням) потужності (тариф на поступі транспортування природного газу дія внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи з урахуванням встановлених коефіцієнтів).

Пунктом 7.1 Договору передбачено, що споживач зобов`язаний сплатити вартість Газу, що передається за цим договором, з урахуванням замовлення(бронювання) потужності, шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Постачальника.

Пунктами 7.2 7.3 договору передбачено, що оплата газу здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті на розрахунковий рахунок Постачальника у строки та розмірах, узгоджених відповідно Додаткових угод до цього договору. Датою оплати Споживачем вартості спожитого природного газу з урахуванням замовлення (бронювання) потужності є дата надходження грошових коштів на рахунок Постачальника.

Пунктом 14.1 договору встановлено: цей договір вступає в силу з моменту підписання і діє до кінця календарного року з наступною автоматичною пролонгацією на наступний рік без обмеження кількості пролонгацій, якщо за 20 днів до закінчення строку його дії жодною із сторін не буде повідомлено про відмову від подальшої пролонгації. В частині розрахунків договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

Згідно з п. 2 додаткової угоди до договору (а. с. 49) сторони узгодили ціну на січень місяць 2022, яка становить за 1000 куб. м. - 39836 грн. 58 коп. (тридцять дев`ять тисяч вісімсот тридцять шість грн. 58 коп.), що включає, в тому числі, вартість замовлення (бронювання) потужності (тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи з урахуванням коефіцієнту щодобового замовлення (бронювання), встановлені постановами НКРЕКП) 136,58 грн. без ПДВ за 1000 куб. м. Всього з ПДВ ціна газу за 1000 куб. м. становить 47803,90 грн. (сорок сім тисяч вісімсот три грн. 90 коп.).

Відповідно до п. З. Додатку № З до Договору, фактична ціна Газу за відповідний Газовий місяць формується за даними фактичного споживання у Газовому місяці, включає, в тому числі, ціну замовлення (бронювання) потужності за кожною точкою комерційного обліку і розраховується за формулою. Оплата за поставлений Газ, включаючи вартість замовлення (бронювання) потужності, сумарно за всіма точками комерційного обліку, здійснюється Споживачем на поточний рахунок Постачальника шляхом здійснення оплати в таки строки:

Як свідчать матеріали справи, позивач на виконання умов договору здійснив поставку відповідачу природного газу, зокрема, в у період січень-березень 2022 року на загальну суму 1914300,01 грн. Факт поставки природного газу підтверджується двосторонніми актами приймання-передачі природного газу до договору б/н від 31.01.2022, б/н від 28.02.2022 та б/н від 31.03.2022 на загальну суму 1914300,01 грн. (а. с. 14-16).

Суд констатує, що зазначені акти підписані тільки уповноваженою особою підприємства позивача та скріплені печаткою підприємства позивача. Однак, як свідчать матеріали справи, ці акт разом з відповідними рахунками на оплату, були направлені позивачем на електронну адресу відповідача, яка зазначена в договорі (п. п. 3.10, 9.11), на підпис та проведення оплати. Однак, вказані акти приймання-передачі природного газу відповідачем підписано не було, оплату спожитого природного газу останній також не здійснив.

З метою досудового врегулювання спору позивач направив на електронну адресу відповідача претензію № 24/78Г від 04.05.2022 в якій вимагав від останнього оплатити існуючий борг. Однак зазначена претензія залишена відповідачем без відповіді та без задоволення.

Станом на момент звернення позивача до суду його борг перед позивачем за договором становить 1914300,01 грн.

Обставини щодо стягнення заборгованості стали підставами для звернення позивача до суду з позовом у даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного:

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За змістом ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 1 ст. 664 ЦК України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним, зокрема, у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар.

Статтею 692 ЦК України передбачено: покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Згідно з ч. 1-2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити:

назву документа (форми);

дату складання;

назву підприємства, від імені якого складено документ;

зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).

Розглянувши надані позивачем акти приймання-передачі природного газу до договору б/н від 31.01.2022, б/н від 28.02.2022 та б/н від 31.03.2022 суд констатує, що вони містять підпис тільки уповноваженого представника позивача та скріплені печаткою підприємства позивача.

Однак, з огляду на положення п. п. 3.10, 4.6, 9.11 договору, доведеності позивачем факту направлення зазначених актів на підпис відповідача, та відсутності від останнього будь-якої мотивованої відмови від підписання таких актів, зазначені акти в розумінні вказаних положень договору вважаються узгодженими.

За таких обставин, факт наявності у відповідача перед позивачем заборгованості за спожитий природний газ за період січень березень 2022 року в сумі 1914300,01 грн. підтверджується матеріалами справи. Доказів сплати відповідачем зазначеної заборгованості матеріали справи також не містять та останнім суду не надано. Строк оплати заборгованості встановлено умовами укладеного між сторонами договором, та є таким, що настав.

За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення заявленого позову, та стягнення з відповідача на користь позивача 1914300,01 грн заборгованості за спожитий природний газ.

Крім того, з урахуванням вимог ст. 123, 126, 129 ГПК України, за наслідками розгляду справи, з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню судовий збір в сумі 28714,50 грн.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240-241, 247 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста" (адреса: 61052, м. Харків, пров. Сімферопольський, буд. 6; код ЄДРПОУ 31060248) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (адреса: 49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, буд. 7; код ЄДРПОУ 42086719):

1914300,01 грн. - боргу за спожитий природний газ за період січень-березень 2022 року;

28714,50 грн. - судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

СуддяО.І. Байбак

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення20.10.2022
Оприлюднено24.10.2022
Номер документу106890900
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/1255/22

Рішення від 20.10.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 13.10.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 04.10.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 29.09.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 11.09.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 11.08.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні