ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
24.10.2022Справа № 910/6507/22
Господарський суд міста Києва у складі судді Сівакової В.В. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нокіан Шина»
до Адвокатського бюро «Форенсіс» А.Безродного»
про стягнення 80.000,00 грн
Без виклику представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
26.07.2022 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Нокіан Шина» до Адвокатського бюро «Форенсіс» А. Безродного» про стягнення 80.000,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі укладеного між сторонами договору № 1-04/2019 від 08.04.2019 з подальшими змінами та доповненнями, позивачем було перераховано відповідачу 80.000,00 грн авансового платежу, що підтверджується платіжними дорученнями №№ 951, 952 від 16.05.2019. Проте, відповідачем не було надано передбачені умовами договору адвокатські послуги, у зв`язку з чим позивач звернувся до відповідача з претензією № LD-431/11-21 від 16.11.2021 про повернення сплачених коштів. Враховуючи викладене та те, що відповідачем не було виконано вимоги викладені в претензії, позивач звернувся до суду з вимогою стягнути з відповідача 80.000,00 грн авансового платежу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.08.2022 відкрито провадження у справі № 910/6507/22; прийнято позовну заяву до розгляду; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Рішенням Господарського суду міста Києва № 910/6507/22 від 03.10.2022 позовні вимоги задоволено повністю та стягнуто з Адвокатського бюро «Форенсіс» А.Безродного» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нокіан Шина» 80.000,00 грн боргу, 2.481,00 грн витрат по сплаті судового збору.
14.10.2022 до суду від позивача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення у справі № 910/6507/22 про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 28.000,00 грн. У заяві позивач просить визнати поважними причини пропуску строку на подання позивачем доказів розміру судових витрат та просить поновити цей строк.
Згідно з ч. 3 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, об`єктивно оцінивши надані суду докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Згідно ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема до них належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частина 1 статті 124 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Стаття 161 Господарського процесуального кодексу України визначає, що заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
У позовній заяві позивачем зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми витрат на професійну правничу допомогу становить 25.000,00 грн. При цьому позивач зазначив, що докази точного розміру цих витрат будуть надані суду у відповідності до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Враховуючи викладені вимоги Господарського процесуального кодексу, Верховний Суд у постанові № 922/376/20 від 06.10.2020 зазначив, що оскільки в процедурі спрощеного провадження стадія судових дебатів відсутня, то вимога ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат до закінчення судових дебатів - не може розповсюджуватися на сторін у справі, яка розглядається у спрощеному провадженні.
Водночас в даному випадку до правовідносин сторін підлягає застосуванню інша вимога ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Рішення у даній справі прийнято у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін 03.10.2022 та копію його повного тексту не було надіслано сторонам, оскільки у зв`язку з відсутністю фінансування видатків на оплату послуг з пересилання поштових відправлень Господарським судом міста Києва з 29.09.2022 припинено відправку кореспонденції засобами поштового зв`язку.
Разом з цим, копію рішення суду було надіслано 07.10.2022 на наявну в матеріалах справи адресу електронної пошти представника позивача - адвоката Зоріна О.В. ІНФОРМАЦІЯ_1 , який отримав дане рішення 07.10.2022, що підтверджується його повідомлення про отримання.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 116 Господарського процесуального кодексу України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Згідно з ч. 7 ст. 116 Господарського процесуального кодексу України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Заява позивача про ухвалення додаткового рішення надіслана до суду (подана до відправлення до поштового відділення зв`язку) 12.10.2022, тобто в межах встановленого строку на її подання.
З огляду на викладене, у суду відсутні підстави для поновлення позивачу строку для подачі доказів розміру витрат на професійну правничу допомогу, оскільки встановлений процесуальнім законодавством строк, в даному випадку, не пропущений.
Згідно зі ст. 126 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
16.02.2022 між позивачем (Клієнт) та Адвокатським об`єднанням «Армадум Груп» (Адвокатське об`єднання) укладено договір № LS-04/16-02/22 про надання юридичних послуг, відповідно до умов якого Адвокатське об`єднання в рамках цього договору зобов`язалося надати за завданням Клієнта юридичні послуги щодо підготовки позовної заяви до Адвокатського бюро «Форенсіс» А.Безродного» і представлення інтересів Клієнта в суді першої інстанції.
Адвокатським об`єднанням «Армадум Груп» на надання правової допомоги ТОВ «Нокіан Шина» у Господарському суді міста Києва видано адвокату Зоріну Олексію В`ячеславовичу ордер серії АА № 1216767 від 22.07.2022.
Підтвердженням того, що Зорін Олексій В`ячеславович є адвокатом свідчить свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 4973 від 29.05.12012.
Відповідно до п. 5.1 договору вартість послуг Адвокатського об`єднання за виконання завдання, вказаного в п. 2.1 договору, складає 28.000,00 грн без ПДВ.
Згідно з п. 5.2 договору сторони домовилися, що оплата за юридичні послуги у розмірах згідно п. 5.1 договору здійснюється Клієнтом протягом 3 (трьох) днів з дня виставлення рахунку Адвокатського об`єднання.
17.02.2022 Адвокатським об`єднанням виставлено Клієнту рахунок № АО-23/02 про сплату юридичних послуг згідно договору в розмірі 28.000,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що згідно платіжного доручення № 219 від 17.02.2022 Клієнтом сплачено Адвокатському об`єднанню юридичні послуги за договором в розмірі 28.000,00 грн.
Пунктом 5.4 договору визначено, що приймання-передача наданих послуг оформлюється відповідним актом приймання-передачі наданих послуг, який оформлюється Адвокатським об`єднанням та направляється на адресу Клієнта, вказану в реквізитах цього договору, до 10 (десятого) числа місяця, що слідує за місяцем, в якому надавалися послуги, для підписання.
07.10.2022 між Клієнтом та Адвокатським об`єднанням складено акт приймання-передачі виконаних робіт (послуг) № 23/02, відповідно до якого Клієнт прийняв у повному обсязі юридичні послуги щодо підготовки позовної заяви до Адвокатського бюро «Форенсіс» А.Безродного» і представлення інтересів Клієнта в Господарському суді міста Києва, вартість яких становить 28.000,00 грн.
Слід зазначити, що відповідно дог ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до статті 28 Правил адвокатської етики, затверджених Звітно-виборним з`їздом адвокатів України від 09.06.2017, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів професійної правничої (правової) допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
Відповідачем клопотання про зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу заявлено не було.
Суд приходить до висновку про відповідність заявленого позивачем розміру витрат на професійну правову допомогу критеріям, що визначені ст. 126 Господарського процесуального кодексу України та не вбачає підстав для його зменшення.
Враховуючи те, що позивачем підтверджено правовий статус адвоката, наявність доказів фактичного надання послуг та їх сплати, а також співмірність розміру витрат з наданими послугами, господарський суд дійшов висновку, що у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати позивача на правову допомогу покладаються на відповідача в сумі 28.000,00 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Стягнути з Адвокатського бюро «Форенсіс» А.Безродного» (03189, м. Київ, вул. Ломоносова, 52/3, кв. 236,, код ЄДРПОУ 40050764) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нокіан Шина» (01032, м. Київ, вул. Жилянська, 75, літ. А, код ЄДРПОУ 34453885) 28.000 (двадцять вісім тисяч) грн 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
СуддяВ.В. Сівакова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2022 |
Оприлюднено | 26.10.2022 |
Номер документу | 106902113 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Сівакова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні