Рішення
від 24.10.2022 по справі 925/942/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2022 року м. Черкаси Справа № 925/942/22

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Бузун Л.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут"</a>,

до відповідача: Приватного акціонерного товариства "Дитячий оздоровчий табір "Олімпія",

про стягнення 47 641,49 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: Моцайко В.С., адвокат, довіреність від 31.12.2021 № Вих. 4558, свідоцтво від 01.12.2021 серія ЧК № 001392;

від відповідача: участі не брав.

21.09.2022 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут"</a> (далі - ТОВ "Черкасиенергозбут") з вимогою про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Дитячий оздоровчий табір "Олімпія" (далі - ПрАТ "ДОТ "Олімпія") 47 641,49 грн заборгованості за спожиту електричну енергію за період з 01.06.2022 до 31.07.2022.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує невиконанням відповідачем умов Договору про постачання електричної енергії споживачу від 01.06.2022 №71221000158 в частині неповної оплати за поставлену електричну енергію.

Ухвалою від 26.09.2022 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 925/942/22 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін; судовий розгляд призначив на 24.10.2022 о 12:00 год.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач копію ухвали про відкриття провадження у справі отримав 28.09.2022.

Згідно з ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

В ухвалі про відкриття провадження у справі господарський суд визначив відповідачу строк - протягом 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзив на позовну заяву. Отже, визначений судом строк для подання відзиву сплив, відповідач своїм правом не скористався.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов, строк подання відзиву на позов станом на день підготовчого засідання сплив.

Представник відповідача у судовому засіданні участі не брав, відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Присутній у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, господарський суд встановив таке.

Постачання електричної енергії споживача здійснюється на підставі публічного договору, що передбачений статтями 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018 (далі - Правила).

Згідно з п. 2 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Пунктом 3.1.7 Правил визначено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.

У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.

Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі.

При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

Абзацом 5 п. 13 розділу ХVII Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

01.06.2022 між ТОВ "Черкасиенергозбут" та ПрАТ "ДОТ "Олімпія" ("Споживач") підписано Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 71221000158 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1., цей Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір) є публічним договором про приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - Споживач) постачальником універсальних послуг ТОВ "Черкасиенергозбут" (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору.

Згідно з п. 2.1 Договору, Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим Споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього Договору.

Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії.

Побутовий споживач використовує електричну енергію виключно на власні побутові потреби, у тому числі для освітлення, живлення електроприладів тощо, що не включає професійну та/або господарську діяльність.

Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної, господарської, підприємницької діяльності. (п. 2.2. Договору)

Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього Договору. (абз. 1 п. 5.1. Договору)

Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції Постачальника.

Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію. (п. 5.2. Договору)

Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися Постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни.

У випадках застосування до Споживача диференційованих цін (тарифів) на електричну енергію суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін (тарифів). (п. 5.7. Договору)

Відповідно до п. 5.8. Договору, розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Згідно з п. 5.9. Договору, розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі - спецрахунок).

При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб.

Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника.

Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.

За абз. 1 п. 5.10. Договору, оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або у спосіб, зазначений в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.

Пп. 1 п. 6.2. Договору передбачено обов`язок Споживача забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього Договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього Договору.

Цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.

01.06.2022 ПрАТ "ДОТ "Олімпія" підписало заяву-приєднання до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Також 01.06.2022 ПрАТ "ДОТ "Олімпія" підписано Комерційну пропозицію "Малі непобутові споживачі", в якій визначено, що остаточний розрахунок за фактично поставлену (спожиту) електричну енергію Споживач зобов`язаний провести (здійснити) в термін не пізніше 5 робочих днів від дня отримання рахунка.

01.07.2022 сторонами підписано Акт прийняття-передавання товарної продукції за червень 2022 року на загальну суму 34 086,66 грн та 01.08.2022 Акт прийняття-передавання товарної продукції за липень 2022 року на загальну суму 14 824,13 грн.

За розрахунковий період з 01.06.2022 по 31.07.2022 позивачем виставлені відповідачеві рахунки остаточного розрахунку:

від 01.07.2022 № 71221000158 за спожиту активну електричну енергію за червень 2022 р на загальну суму 32 817,36 грн;

від 01.08.2022 № 71221000158 за спожиту активну електричну енергію за липень 2022 р на загальну суму 14 824,13 грн.

Вказані рахунки отримано відповідачем 01.07.2022 та 01.08.2022 відповідно, свідченням чого є підписи керівника про їх отримання.

Крім того, поставка, прийняття та споживання електричної енергії підтверджується вказаними вище актами прийняття-передавання товарної продукції.

Згідно з наданим позивачем Актом звірки взаємних розрахунків від 01.08.2022, який підписано обома сторонами, сальдо на кінець становить 47 641,49 грн.

Втім, як зазначає позивач, рахунки остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію не були оплачені у повному обсязі, внаслідок чого і утворилась заборгованість за спожиту електричну енергію.

Вказане стало підставою для звернення до суду з позовом.

Ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

За приписами ст. 193 ГК України та ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Судом встановлено, що відповідачем за період з червня по липень 2022 року включно було спожито10 924 кВт/год електричної енергії на загальну суму 48 910,79 грн, на оплату якої позивачем виставлено відповідні рахунки.

Так, з урахуванням п. 5.10. Договору та строку, вказаного у рахунках (протягом п`яти робочих днів), відповідач мав сплатити заборгованість за спожиту електричну енергію за червень 2022 року до 08.07.2022 включно, за липень 2022 року - до 08.08.2022 включно.

З Акту звірки взаємних розрахунків, підписаного сторонами, випливає, що позивачем зараховано в якості погашення заборгованості суму у розмірі 1 269,30 грн, яка залишилася внаслідок переплати відповідачем за попередній період, відтак господарський суд доходить висновку, що позивачем правильно нараховано заборгованість у розмірі 47 641,49 грн.

Відповідно до умов Договору та Додатків до нього, відповідальність щодо здійснення своєчасної оплати за електричну енергію та інших платежів покладено на Споживача.

Докази повної оплати відповідачем заборгованості за Договором № 71221000158 від 01.06.2022 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг в матеріалах справи відсутні.

З огляду на викладене, враховуючи умови Договору, норми законодавства, якими врегульовано зобов`язальні правовідносини з постачання електричної енергії, господарський суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми основного боргу за спожиту електроенергію в розмірі 47 641,49 грн обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76 - 77, 233, 236-241, 247, 251-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Дитячий оздоровчий табір "Олімпія" (ідентифікаційний код 21381265, с.Кримки, Шполянський р-н, Черкаська обл., 20640) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут"</a> (ідентифікаційний код 42474208, вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18002) суму боргу за спожиту електричну енергію за період з 01.06.2022 по 31.07.2022 включно у розмірі - 47 641,49 грн на р/р № НОМЕР_1 в Ф. Черкаська ОУ АТ "Ощадбанк", МФО 354507.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Дитячий оздоровчий табір "Олімпія" (ідентифікаційний код 21381265, с.Кримки, Шполянський р-н, Черкаська обл., 20640) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут"</a> (ідентифікаційний код 42474208, вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18002) суму судового збору сплаченого за подання позовної заяви у розмірі - 2 481 грн на р/р НОМЕР_2 в АБ "Укргазбанк", МФО 320478.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити сторонам.

Повне рішення складено та підписано 24.10.2022.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.10.2022
Оприлюднено26.10.2022
Номер документу106903575
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —925/942/22

Судовий наказ від 21.11.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Судовий наказ від 21.11.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 24.10.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 24.10.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 26.09.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні