РІШЕННЯ
Іменем України
25 жовтня 2022 року м. Чернігів справа № 927/697/22
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С.Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву
за позовом Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради
14017, м. Чернігів, вул. Жабинського, 15 (info@water.cn.ua)
до Державного підприємства "171 Чернігівський ремонтний завод"
14029, м. Чернігів, вул. О.Кошового, 1, корпус 10
про стягнення 100 232 грн. 62 коп.
ВСТАНОВИВ:
07 вересня 2022 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради до Державного підприємства "171 Чернігівський ремонтний завод" про стягнення 49 792,29 грн. заборгованості по оплаті послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, наданих згідно договору № 28/11/2019 про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 28.11.2019, 18 084,55 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 4 209,02 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 28 146,76 грн. пені за неналежне виконання зобов`язання по оплаті наданих послуг.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань по оплаті наданих послуг.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 12.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановлено процесуальні строки для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали; для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; роз`яснено сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
У зв`язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою від 12.09.2022 за підписом керівника апарату Господарського суду Чернігівської області, вказана вище ухвала суду від 12.09.2022 позивачу засобами поштового зв`язку в паперовій формі не направлялась, проте була направлена на його електронну пошту з проханням повідомити про її отримання.
Ухвала про відкриття провадження у справі від 12.09.2022, направлена на адресу відповідача, повернулась неврученою з відміткою відділу поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою".
За змістом п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, вказана вище ухвала суду від 12.09.2022, є такою, що отримана відповідачем 20.09.2022 (дата відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження), а тому відповідач є таким, що належним чином був повідомлений про розгляд даної справи.
Процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Процесуальним правом на подання клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін останні не скористались.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 901, ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
29.08.2019 між Комунальним підприємством «Чернігівводоканал» (виконавець) та Державним підприємством « 171 Чернігівський ремонтний завод» (споживач) укладено договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення №1451 (далі - Договір).
Відповідно до підпункту 1.1. Договору виконавець зобов`язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у необхідних обсягах та відповідної якості, а споживач зобов`язується своєчасно та у повному обсязі оплачувати отримані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах. Передбачених цим договором.
Перелік об`єктів, на яких здійснюється надання послуг: 171 військовий завод, вул.О.Кошового,1, корп.10.
Згідно п.2.1-2.2. Договору вартість наданих послуг визначається за встановленими тарифами. Тарифи на момент укладання договору становлять: послуга з централізованого водопостачання - 10,320 грн за 1 куб.м (з ПДВ), послуга з централізованого водовідведення - 10,092 за 1 куб.м (з ПДВ)
Відповідно до п. 3.1 Договору кількість холодної води, що постачається Виконавцем на об`єкти Споживача, визначається за показниками приладів обліку води, встановлених на водопровідних вводах Споживача, опломбованих та зареєстрованих Виконавцем. На підставі знятих показань складається Акт-рахунок. Зняття показників приладів обліку здійснюється представником Виконавця в присутності Споживача або самим Споживачем. У випадку незгоди з об`ємами наданих послуг споживач повинен представити обґрунтовані письмові заперечення чи зауваження для врегулювання розрахунків протягом трьох робочих днів з моменту отримання акту-рахунку, в разі відсутності таких заперечень чи зауважень об`єми та суми, вказані в Акті-рахунку, вважаються узгодженими між сторонами даного договору та прийнятими споживачем до оплати.
Згідно п. 3.5 Договору кількість стічних вод, яка надходить у каналізацію, визначається за кількістю води, що надходить з комунального водопроводу та інших джерел водопостачання згідно з показаннями приладів обліку води, при їх відсутності - за діючими нормами водоспоживання.
Рахунки за надані послуги формуються Виконавцем або Споживачем самостійно (в електронному вигляді) один раз на місяць або раз у квартал (за погодженням Сторін) із зазначенням в них періоду надання Послуг, що відповідає місяцю, на який припадає дата останнього зняття показників приладів обліку. Розрахунковим періодом, за який виписується рахунок, є період між попереднім та останнім зняттям показників приладів обліку. У разі застосування авансової системи оплати спожитих Послуг рахунок на авансовий платіж випи сується Виконавцем до 10-го числа розрахункового місяця. Сума авансового платежу не може пере вищувати 50 % вартості послуг, отриманих у попередньому місяці. Виконавець виписує Споживачу рахунок на оплату спожитих послуг з урахуванням сум сплаченого у даному розрахунковому періоді авансового платежу до 25-го числа поточного місяця (п.4.1 Договору).
Відповідно до п.4.2 Договору Споживач може отримати акт-рахунок наступними способами:
безпосередньо на об`єкті Споживача, на який надаються Послуги. У такому випадку акт-рахунок формується представником Виконавця та підписується Сторонами;
електронним листом на адресу електронної пошти, вказану у даному Договорі при його укладанні. При цьому акт-рахунок вважається отриманим з моменту його відправлення на електронну адресу споживача, про що робиться відповідний запис у реєстрі відправлених актів-рахунків за відповідний день;
сформувавши його самостійно у власному кабінеті на офіційному сайті Виконавця. Акт-рахунок вважається отриманим з моменту його формування Споживачем у власному кабінеті, про що робить ся відповідний запис до реєстру сформованих актів-рахунків за відповідний день;
шляхом звернення до центру обслуговування споживачів Виконавця. Акт-рахунок вважається отри маним з моменту його підписання представником Споживача.
Згідно п. 4.3 Договору рахунки або інші платіжні документи підлягають оплаті в триденний строк після їх отримання Споживачем. У разі несплати або несвоєчасної оплати за послуги водопостачання та водовідведення Споживач сплачує на користь Виконавця крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфля ції за весь період прострочення пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, а також відш кодовує понесені Виконавцем збитки. Пеня виставляється окремим рахунком.
Споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим Договором, зокрема, за несвоєчасне внесення платежів за послуги шляхом сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в розрахунковий період. Нарахування пені здійснюється за кожен день прострочення платежу, включаючи день оплати (п.6.1 Договору).
Відповідно до пунктів 9.1, 9.2 Договір укладається строком з 28 серпня 2019 року по 27 серпня 2020 року і набуває чинності з моменту його підписання сторонами. Договір вважається переукладеним на наступний календарний рік на тих самих умовах, якщо за один місяць до припинення строку його дії жодна зі сторін не повідомила письмово іншу сторону про закінчення строку його дії.
На виконання умов укладеного договору позивач надав відповідачу послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на загальну суму 69595,00 грн, що підтверджується: актом рахунком № 1451 від 23.10.2019 року на суму 55 510 грн 60 коп., актом-рахунком № 1451 від 22.11.2019 року на суму 3 889 грн 68 коп., актом-рахунком № 1451 від 04.12.2019 року на суму 880 грн 30 коп., актом-рахунком № 1451 від 08.01.2020 року на суму 3 377 грн 88 коп., актом-рахунком № 1451 від 05.02.2020 року на суму 1 555 грн 87 коп., актом-рахунком № 1451 від 04.03.2020 року на суму 666 грн 62 коп., актом-рахунком № 1451 від 02.04.2020 року на суму 928 грн 51 коп., актом-рахунком № 1451 від 07.05.2020 року на суму 1 309 грн 44 коп., актом-рахунком № 1451 від 10.06.2020 року на суму 1 476 грн 10 коп. Факт отримання зазначених вище актів-рахунків підтверджується підписами уповноваженого представника Державного підприємства « 171 Чернігівський ремонтний завод».
Відповідач частково проводив оплати за зазначеним Договором, а саме: в листопаді 2019 року сплачено 10 000 грн 57 коп., після проведення зазначеної оплати заборгованість відповідача перед позивачем склала 49 099 грн 71 коп., яка підтверджується актом звірки операцій з партнерами підприємства КП «Чернігівводоканал» за період з 1 місяця 2019 року по 11 місяць 2019 року.
Також на дану суму боргу між сторонами було укладено Договір № 28/11/2019 про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 28 листопада 2019 року, відповідно до умов якого Споживач зобов`язувався виплатити заборгованість перед Виконавцем в сумі 49 099 грн.71 коп. відповідно до графіку погашення, а саме з грудня 2019 по липень 2020 року з щомісячним платежем - 6 137 грн 46 коп. Зазначений вище Договір реструктуризації заборгованості Споживачем виконано не було.
Як вказує позивач в грудні 2019 року відповідачем було проведено оплату рахунків № 1451 від 22.11.2019 та № 1451 від 04.12.2019 року на суми відповідно 3 889 грн 68 коп. та 880 грн 30 коп.; в лютому 2020 року відповідач частково провів оплату рахунків № 1451 від 08.01.2020 та № 1451 від 05.02.2020 року, сума часткової оплати склала - 3803 грн 65 коп.; в травні 2020 року відповідачем сплачено суму по рахунку № 1451 від 02.04.2020 року - 928 грн 51 коп.
З урахуванням виставлених КП «Чернігівводоканал» рахунків за отримані Державним підприємством « 171 Чернігівський ремонтний завод» послуги та проведених відповідачем оплат, станом на 01.09.2022 року загальна сума заборгованості Відповідача перед Позивачем за Договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 1451 від 29.08.2019 року склала 49 792 грн 29 коп.
У позовній заяві позивач наводить перелік актів-рахунків з сумами наданих послуг, суми проведених по ним оплат та визначає період заборгованості по кожному акту, зокрема,
-Акт рахунок № 1451 від 23.10.2019 року на суму 55 510 грн 60 коп. Частково сплачений 27.11.2019 року на суму 10 000 грн 57 коп. Враховано 300 грн переплати. Борг 45 210 грн 03 коп. Період заборгованості з 27.10.2019 по 05.09.2022.
-Акт-рахунок № 1451 від 22.11.2019 року на суму 3 889 грн 68 коп. Сплачений 23.12.2019.
-Акт-рахунок № 1451 від 04.12.2019 року на суму 880 грн 30 коп. Сплачений 23.12.2019.
-Акт-рахунок № 1451 від 08.01.2020 року на суму 3 377 грн 88 коп. Частково сплачений 04.02.2020 року на суму 2 247 грн 78 коп. Борг 1 130 грн 01 коп. Період заборгованості з 12.01.2020 по 05.09.2022.
-Акт-рахунок № 1451 від 05.02.2020 року на суму 1 555 грн 87 коп. Сплачений 24.02.2020.
-Акт-рахунок № 1451 від 04.03.2020 року на суму 666 грн 62 коп. Борг 666 грн 62 коп. Період заборгованості з 08.03.2020 по 05.09.2022.
-Акт-рахунок № 1451 від 02.04.2020 року на суму 928 грн 51 коп. Сплачений 19.05.2020.
-Акт-рахунок № 1451 від 07.05.2020 року на суму 1 309 грн 44 коп. Борг 1 309 грн 44 коп. Період заборгованості з 11.05.2020 по 05.09.2022.
-Акт-рахунок № 1451 від 10.06.2020 року на суму 1 476 грн 10 коп. Борг 1 476 грн 10 коп. Період заборгованості з 14.06.2020 по 05.09.2022.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом надання послуг з водопостачання та водовідведення.
Відповідач зобов`язання щодо своєчасної оплати наданих послуг виконав частково, у зв`язку з чим має заборгованість в сумі 49792,29 грн.
Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи з того, що відповідач припустився прострочення виконання зобов`язання по оплаті наданих послуг з водопостачання та водовідведення, з нього підлягає стягненню 18084,55 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції за період з 27.10.2019 по 05.09.2022 та 4209,02 грн. три проценти річних від простроченої суми за період з 27.10.2019 по 05.09.2022.
Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст.216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Штрафними санкціями у розумінні ст.230 Господарського кодексу України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
В силу положень ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Таким чином, законодавець передбачив право сторін визначати у договорі розмір санкцій і строки їх нарахування за прострочення виконання зобов`язання.
Згідно зі статтею 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
За приписами статті 252 Цивільного кодексу України строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Відповідальність у вигляді сплати пені сторони погодили у пункті 4.3 Договору, вказавши, що у разі несплати або несвоєчасної оплати за послуги водопостачання та водовідведення Споживач сплачує на користь Виконавця крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфля ції за весь період прострочення пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу та у пункті 6.1 договору, зазначивши, що Споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим Договором, зокрема, за несвоєчасне внесення платежів за послуги шляхом сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в розрахунковий період. Нарахування пені здійснюється за кожен день прострочення платежу, включаючи день оплати.
Позивач, посилаючись на п.4.3 Договору, за неналежне виконання відповідачем зобов`язання по оплаті наданих послуг з водопостачання та водовідведення, нарахував пеню в сумі 28146,76 грн. за період з 27.10.2019 по 05.09.2022 поза межами строку, визначеного ч. 6 ст. 232 ГК України.
Дослідивши умови договору, суд дійшов висновку, що вони не свідчать про встановлення іншого строку за який нараховується пеня, а тому, враховуючи вимоги ч. 6 ст. 232 ГК України, позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають частковому задоволенню в сумі 6028,75грн. за період з 27.10.2019 по 14.12.2020.
Оскільки відповідач своєчасно з позивачем не розрахувався, позивач правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню в частині стягнення 49792,29 грн боргу, 18084,55 грн втрат від інфляції, 4209,02 грн трьох процентів річних, 6028,75 грн пені.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 1933,53 грн судового збору.
Керуючись ст. 129, 233, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради до Державного підприємства "171 Чернігівський ремонтний завод" про стягнення 100232,62 грн задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства "171 Чернігівський ремонтний завод" (14029, м. Чернігів, вул. О.Кошового, 1, корпус 10; код 07978157) на користь Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради (14017, м. Чернігів, вул. Жабинського, 15; код 03358222) 49792,29 грн боргу, 6028,75 грн пені, 4209,02 грн три проценти річних, 18084,55 грн втрат від інфляції та 1933,53 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складено та підписано 25.10.2022.
Суддя А.С. Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2022 |
Оприлюднено | 28.10.2022 |
Номер документу | 106939825 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Сидоренко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні