Рішення
від 25.10.2022 по справі 342/822/22
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/822/22

Провадження № 2-о/342/88/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2022 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Федів Л.М.

секретаря судового засідання Матієк І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка справу за заявоюОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення (заінтересована особа: Городенківська міська рада Коломийського району Івано-Франківської області),

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 подав до суду заяву, в якій просить ухвалити судове рішення, яким встановити факт, що він ОСОБА_1 постійно проживав однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , по АДРЕСА_1 , з 06.10.2011 року до часу відкриття спадщини у день смерті ОСОБА_2 , яка мала місце ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Заява мотивована тим, що згідно свідоцтва про народження заявник - ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Торговиця Городенківського району Івано-Франківської області, його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Матір заявника - ОСОБА_4 померла у 1976 році. ІНФОРМАЦІЯ_5 батько заявника ОСОБА_3 зареєстрував шлюб із ОСОБА_2 , яка стала його (заявника) мачухою. ОСОБА_3 та ОСОБА_2 проживали у власному житловому будинку по АДРЕСА_1 . Заявник здійснював догляд за ними, допомагав їм у веденні домашнього господарства, обробляв їхні земельні ділянки. З жовтня 2011 року заявник був зареєстрований у належному батькові житловому будинку, що доводиться відміткою у його паспорті. У розумінні ст. 3 СК України з 2011 року, вони проживали однією сім`єю: проживали в одному житловому будинку, мали спільний побут, вели спільне господарство, оплачували комунальні платежі. Батько заявника - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 . Після його смерті, заявник звернувся до Городенківської районної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, що доводиться Витягом із Спадкового реєстру. Після батькової смерті, заявник продовжував проживати у господарстві разом із ОСОБА_2 , яка хворіла, протягом останнього року життя була фактично лежачою та потребувала сторонньої допомоги і постійного догляду, які він їй забезпечував. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Заповітного розпорядження на випадок своєї смерті вона не залишала. Ні своїх дітей, ні спільних дітей з ОСОБА_3 не мала. На час смерті ОСОБА_2 , заявник був зареєстрований та проживав разом із нею, провів її поховання. Заявник ОСОБА_1 звернувся до Городенківської районної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. 03.06.2022 державний нотаріус видала йому постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії та рекомендувала звернутися в суд для встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини. Починаючи з жовтня 2011 року заявник постійно проживав зі спадкодавцем ОСОБА_2 однією сім`єю, вели спільне господарство, мали спільний побут, у них були спільні кошти, які використовували за взаємною згодою для ведення господарства. ОСОБА_2 хворіла, у зв`язку з чим заявник надавав їй допомогу у догляді та лікуванні. Досудове врегулювання спору в даному випадку неможливе.

Учасники справи в судове засідання 25.10.2022 не з`явилися.

Заявник ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримує та просить задовільнити.

Заінтересована особа Городенківська міська рада до суду подала заяву, в якій просить розглядати справу без участі їх представника за наявними в матеріалах справи документами.

Дії учасників справи не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, відповідно до якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Передбачених ч.2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, заслухавши в судовому засіданні 12.10.2022 заявника, свідків, дослідивши та оцінивши письмові докази, прийшов до висновку про задоволення заявлених вимог, виходячи з наступного.

Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Ч.2 ст. 315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтереси інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.

Згідно роз`яснень, що містяться в п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до роз`яснень, що містяться в п.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Згідно ч.1 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частини перша та друга статті 77 ЦПК України).

Відповідно до частини другої статті 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно зі статтею 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною першою статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що стверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 10.09.1964 (відповідний запис за № 85 від 10.09.1964).

Відміткою в паспорті громадянина України заявника ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , виданому 19 листопада 1996 року Городенківським РВ УМВС України в Івано-Франківській області підтверджено, що його зареєстрованим місцем проживання з 06.10.2011 є АДРЕСА_1 .

Матір заявника - ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 у віці 34 років в с. Торговиця Городенківського району Івано-Франківської області, про що в Книзі реєстрації актів про смерть 25.09.1976 зроблено запис за № 48, що стверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 , виданого 25.09.1976.

Батько заявника - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , 06.08.1983 (запис № 24 від 06.08.1983) уклав шлюб з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , що доводиться копією свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_4 , виданого 06.08.1983.

Як слідує з копії облікової картки по господарського обліку № НОМЕР_5 , в господарстві в АДРЕСА_1 , в період з 2016-2021 р.р., проживали: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , дружина, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , син.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_11 у віці 88 років в с. Торговиця Городенківської ТГ Коломийського району Івано-Франківської області, про що 31.12.2021 складено відповідний актовий запис № 979, що стверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_6 , виданого 31.12.2021.

Брат заявника - ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_12 , що доводиться копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_7 , виданого 04.12.1989.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , померла ІНФОРМАЦІЯ_13 у віці 83 років в с. Торговиця Городенківської ТГ Коломийського району Івано-Франківської області, про що 14.03.2022 складено відповідний актовий запис № 223, що стверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_8 , виданого 14.03.2022.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України).

Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

За ст.ст. 1268-1269 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Прийняття спадщини це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подання спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядуваннязаяви про прийняття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, визначено ч.2 ст.1220 ЦК України.

З 2011 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в одному господарстві в АДРЕСА_2 , що вбачається із довідки № 23-161, виданої 06.06.2022 Торговицьким старостинським округом Городенківської міської ради.

ОСОБА_2 проживала у сім`ї ОСОБА_1 , який здійснював догляд за нею та забезпечував її лікування в період 2013-2022 років. Протягом останнього року була лежачою, її догляд здійснював ОСОБА_1 , що стверджується довідкою № 40 від 03.06.2022, виданою Сороківською АЗПСМ Городенківського району Івано-Франківської області.

Як вбачається із довідки № 23-146, виданої 25.05.2022 Торговицьким старостинським округом Городенківської міської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 а/з № 223 від 14.03.2022 на момент смерті була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_2 , разом з нею проживав та був зареєстрований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проводив поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 а/з № 223 від 14.03.2022, що доводиться довідкою № 23-160, виданою 06.06.2022 Торговицьким старостинським округом Городенківської міської ради.

На запит ОСОБА_1 , Городенківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 14.03.2022 надав Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (актовий запис № 223 від 14.03.2022).

Повідомленням Городенківської державної нотаріальної контори Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Івано-Франківськ) №881/01-16 від 04.10.2022 та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 70219436 від 04.10.2022 підтверджується, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , не заведена.

Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (сусіди заявника) в судовому засіданні ствердили, що заявник ОСОБА_1 з 2011 року постійно проживав як одна сім`я із своїм батьком ОСОБА_9 і його дружиною - ОСОБА_2 , вели спільне господарство. Заявник здійснював поховання батька та мачухи ОСОБА_2 , на момент їх смерті проживав з ними.

Згідно із ч.ч. 2, 4 ст.3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства. Виходячи з аналізу вказаної норми СК, сім`єю є соціальна група, що складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв`язками з подружжям, кровних родичів, а також людей, що спільно проживають на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства, яка здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

До спадкового майна ОСОБА_2 входять земельні ділянки, площею 0,2595 га кадастровий номер 2621685800:06:002:0097, площею 0,3845 га кадастровий номер 2621685800:03:001:0263, що розташовані на території Торговицької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, цільове призначення (використання) - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що стверджується копіями державних актів на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ № 564447, серія ЯЖ № 564448.

Заявник ОСОБА_1 звернувся до Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського районного нотаріального округу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Івано-Франківськ) із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, належне ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_13 . Однак, державний нотаріус Капріян С.В. відмовила заявнику, оскільки йому необхідно у судовому порядку встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини згідно ст. 1264 ЦК України, що стверджено копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 03.06.2022 за № 468/02-31.

Частиною першою статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Однак відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).

Таким чином, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.

Приймаючи до уваги вищенаведене, суд приходить до переконання, що зібрані по справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_2 , по АДРЕСА_1 , з 06.10.2011 року до часу відкриття спадщини. Факт, про встановлення якого просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки дозволить реалізувати йому права спадкоємця.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

При винесенні рішення судом враховується те, що відповідно до вимог Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17.07.2020 територія колишнього Городенківського району Івано-Франківської області на даний час відноситься до Коломийського району Івано-Франківської області.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 273, 293-294, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_13 , з 06 жовтня 2011 року до часу відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_13 , по АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Місце проживання заявника ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_9 .

Місце знаходження заінтересованої особи Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області - вул. Шевченка, 77, м. Городенка Івано-Франківської області.

Судове рішення складене 25.10.2022.

Суддя: Федів Л. М.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення25.10.2022
Оприлюднено28.10.2022
Номер документу106947083
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —342/822/22

Рішення від 25.10.2022

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 29.08.2022

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні