номер провадження справи 15/110/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.10.2022 Справа № 908/1353/22
м. Запоріжжя Запорізька область
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дайрект Лайн», 04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, буд. 4-Б
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Алден Торг», 69096, м. Запоріжжя, вул. Гребельна, буд. 5
про стягнення коштів
без повідомлення (виклику) учасників справи
суть спору
10.08.2022 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Дайрект Лайн», м. Київ до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Алден Торг», м. Запоріжжя про стягнення основного боргу в розмірі 295 098,96 грн за договором транспортного експедирування № АТ-ДР-2021відд 01.11.2021.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.08.2022, справу № 908/1353/22 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Також, у позовній заяві Товариства з обмеженою відповідальністю «Дайрект Лайн», м. Київ просить суд здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 15.08.2022 відкрито провадження у справі № 908/1353/22 та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Присвоєно справі номер провадження 15/110/22.
Підставою для звернення з позовом до суду позивачем зазначено неналежне виконання відповідачем умов договору транспортного експедирування. Позивач організував перевезення вантажу на адресу відповідача, однак відповідач надані послуги не оплатив. Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 295 098,96 грн.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 15.08.2022 у справі № 908/1353/22 відповідачу запропоновано у строк не пізніше 14.09.2022 подати відзив на позовну заяву і всі можливі докази у підтвердження його заперечень проти позову або його визнання, позивачу запропоновано у строк не пізніше 28.09.2022 подати письмову відповідь щодо відзиву на позовну заяву, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, а також запропоновано відповідачу у строк не пізніше 14.10.2022 подати заперечення на відповідь на відзив, оформлені відповідно до ст. 167 ГПК України.
Ухвала суду від 15.08.2022 про відкриття провадження у справі повернулася на адресу суду із позначкою працівника поштового зв`язку про причини повернення «закінченням терміну зберігання».
Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, 28.09.2022 сплив тридцятиденний термін наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, строк вчинення яких обмежений першим судовим засіданням, а тому суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Згідно з ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 14.10.2022.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд установив.
01.11.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Дайрект лайн» (позивач, експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Алден торг» (відповідач, клієнт) укладено договір транспортного експедирування № АТ-ДР-2021 (договір).
Відповідно до умов п. 1.1 договору, експедитор зобов`язується за плату і за рахунок клієнта організувати виконання визначених цим договором послуг, пов`язаних з перевезенням експортних, імпортних і транзитних вантажів клієнта, а також додаткових послуг, необхідних для доставки вантажів, в тому числі надання митно-брокерських послуг.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 316 Господарського кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу.
Згідно з ч. ч. 1, 11-13 ст. 9 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність», за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу.
Перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні.
Такими документами можуть бути: авіаційна вантажна накладна (Air Waybill); міжнародна автомобільна накладна (СМR); накладна СМГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦІМ (СІМ); вантажна відомість (Cargo Manifest); інші документи, визначені законами України.
Факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.
Умовами вказаного договору між позивачем та відповідачем узгоджено здійснення експедитор організації морського перевезення вантажу «лед-лампи» вагою 6371,5 кг в контейнері № ВЕАU904651 від SHAOXING CHANTLY LIGHTING CO.LTD (Китай) на адресу ТОВ «Алден торг» за адресою доставки вантажу до ДП «Одеський Порт» (65026, м. Одеса, площа Митна, буд. 1).
Позивач організував морське перевезення вищевказаного вантажу від SHAOXING CHANTLY LIGHTING CO.LTD (Китай) на адресу відповідача до МТП «Южний» (65481, Україна, Одеська область, м. Южне, вул. Берегова, 13), передавши такий вантаж відповідачу, що підтверджується коносаментом № ZJSM21110175 від 11.11.2021, який є достатнім товарно-транспортним документом, який це підтверджує.
Згідно із ч. 2 ст. 12 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність», клієнт зобов`язаний у порядку, передбаченому договором транспортного експедирування, сплатити належну плату експедитору, а також відшкодувати документально підтверджені витрати, понесені експедитором в інтересах клієнта в цілях виконання договору транспортного експедирування.
Відповідно до п. п. 3.1.-3.2. договору, якщо інше не передбачено цим договором, всі платежі, що виникають з цього договору, сплачуються клієнтом протягом 5 (п`яти) банківських днів після передачі вантажу клієнту або вповноваженій ним особі з дня виставлення експедитором рахунку.
Виставленням експедитором рахунку для цілей цього договору є дата його отримання Клієнтом.
Позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № 153 від 25.01.2022 року та акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 201 від 25.01.2022 на суму 295 098,96 грн.
Відповідно до п. 5.2. договору, якщо інше не передбачено договором, рахунки і вся інша кореспонденція па адресу клієнта (заявки клієнта на адресу експедитора) у зв`язку з виконанням, зміною або припиненням цього договору вважаються належним чином врученими в разі їх отримання клієнтом одним із способів: 1) кур`єрським відправленням на адресу Клієнта (Експедитора). Сторони зобов`язані своєчасно контролювати надходження вхідної кореспонденції зазначеними способами. Кореспонденція вважається врученою з моменту її отримання одержувачем.
Вказані документи були надіслані на адресу відповідача разом з претензією вих. № 03-06/05/22 від 06.05.2022, яка надсилалася останньому двічі - спочатку цінним листом з описом вкладення у конверті поштового відправлення № 6504520232672, а потім цінним листом з описом вкладення з кур`єрською доставкою у конверті поштового відправлення № 6504520321012. Про що свідчать опис вкладення та поштові накладні.
Відповідач з невідомих для Позивача причин не отримав обидва вищевказані поштові відправлення, хоча відповідно до абз. 2 п. 5.2. договору зобов`язаний своєчасно контролювати надходження вхідної кореспонденції зазначеним способом.
Відповідно до приписів статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, а як визначено приписами статті 509 цього ж Кодексу, зобов`язання виникають із підстав встановлених вищевказаною правовою нормою.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України є, зокрема, договори. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно із ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
На час вирішення спору в суді, відповідач кошти за організацію перевезення вантажу не сплатив, що свідчить про неналежне виконання умов договору транспортного експедирування. Тоді як, позивач свій обов`язок із організації перевезення експортних імпортних і транзитних вантажів відповідача виконав відповідно до умов договору.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статей 76, 77, 78, 79, 80 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
З урахуванням наведеного, позов підлягає задоволенню повністю.
Витрати зі сплати судового збору покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Алден Торг» (вул. Гребельна буд 5, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69096, ідентифікаційний код юридичної особи 43935530) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дайрект Лайн» (вул. Новокостянтинівська 4-б, м. Київ, 04080, ідентифікаційний код юридичної особи 40691534) кошти у сумі 295 098,96 грн (двісті дев`яносто п`ять тисяч дев`яносто вісім гривень 96 коп.), судовий збір в розмірі 4426,48 грн (чотири тисячі двадцять шість гривень 48 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 жовтня 2022 року.
Суддя І. С. Горохов
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2022 |
Оприлюднено | 27.10.2022 |
Номер документу | 106949675 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Горохов І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні