Справа №487/2553/22
Провадження №1-кс/487/1999/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.10.2022 Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 ,за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання слідчого Слідчого відділу Миколаївського РУП ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 42022152010000030 від 22.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 364 КК Українипро тимчасовий доступ до документів -
ВСТАНОВИВ:
26.08.2022 слідчий Слідчого відділу Миколаївського РУП ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Окружної прокуратури м.Миколаєва ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням в якому просив надати тимчасовий доступ до кримінального провадження №12020150030003246 вiд 24.11.2020, передбаченого ч.4 ст.197-1 КК України, яке перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що використання вилучених документів в рамках кримінального провадження в сукупності з іншими речами, документами та показаннями може стати вагомим доказом у даному кримінальному провадженні, доводячи причетність або непричетність осіб до скоєння кримінального правопорушення, а в подальшому ході розслідування події кримінального правопорушення, осіб, які його вчинили та інших обставин, що підлягають доказуванню під час досудового розслідування. При цьому іншого порядку витребування зазначених документів від їхнього володільця, аніж шляхом тимчасового доступу як заходу забезпечення кримінального провадження, чинним законодавством не передбачено.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, наполягав на його задоволенні.
Клопотання розглянуто без участі особи у володінні якої знаходяться речі та документи.
Дослідивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного.
В провадженні СВ Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за №42022152010000030 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
22.07.2022 надійшов рапорт Окружної прокуратури міста Миколаєва щодо того, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 , зловживаючи службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, достовірно знаючи про наявність незаконно збудованих на земельних ділянках, розташованих по АДРЕСА_2 , зазначено про відсутність факту самовільно збудованих будівель АК " ІНФОРМАЦІЯ_3 ".
Так згідно зазначеного рапорту встановлено, що під час перевірки законності закриття кримінального провадження №12020150030003246 вiд 24.11.2020, кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.197-1 КК України, установлено факт вчинення кримінального правопорушення ч.1 ст.364 КК України.
Орган досудового слідства зазначає, що в матеріалах кримінального провадження № 12020150030003246 міститься копія рiшення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.10.2021 10/95 «Про надання обслуговуючому кооперативу « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в оренду земельних ділянок для колективного гаражного будівництва та обслуговування кооперативу ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Згідно вказаного рішення кооперативу надано оренду земельні ділянки площею 1356 кв.м (4810136300:12:009:0030), (4810136300:12:008:0008), площею 125 кв.м (4810136300:12:009:0030) площею 559 кв.м (4810136300:12:008:0062) для колективного гаражного будівництва обслуговування кооперативу по АДРЕСА_2 .
При цьому в ІНФОРМАЦІЯ_6 зазначено, що відповідно до висновку ІНФОРМАЦІЯ_7 від 12.07.2021 №27355/12.01-47/21-2, на вказаних земельних ділянках забудов не здійснено.
Водночас, в матеріалах кримінального провадження, розпочатого фактом самовільного будівництва споруд на вказаних земельних дiлянках, проведених у тому числі за участі представників ІНФОРМАЦІЯ_8 , містяться протоколи огляду місця події, якими зафіксовано наявність незаконно збудованих споруд.
На думку органу досудового слідства, працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 , зловживаючи службовим становищем, діючи інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, достовірно знаючи про наявність незаконно збудованих на вказаних земельних ділянках споруд, зазначили про вiдсутнiсть факту самовільно збудованих будiвель.
Враховуючи викладене, у органу досудового слідства виникла необхідність в тимчасовому доступі із правом вилучення оригіналів матеріалів та копій кримінального провадження №12020150030003246 вiд 24.11.2020, які містять інформацію про хід та результати досудового розслідування щодо кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.197-1 КК України.
У статті 91 КПК України викладено перелік обставин, що належать до предмета доказування у кримінальному провадженні, зокрема, у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення) та винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів має відповідати вимогам ч.2 ст. 160 КПК України, а саме у клопотанні про тимчасовий доступ зазначаються:
1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;
2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;
4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;
6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;
7) обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
У відповідності з частинами 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується за наявності підстав передбачених ч. 3 ст. 132 КПК України з метою досягнення дієвості цього провадження (стаття 131 КПК України).
Відповідно до ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Всупереч вказаним вимогам, у клопотанні слідчого відсутнє обґрунтування, що документи, до яких просить слідчий надати тимчасовий доступ, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Лише сама констатація того, що «з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні», як це вказано у клопотанні, без належного обгрунтування та наведення відповідних доказів є неприйнятною в розумінні наведених вимог ч.5 ст.163 КПК України, а також п.5 ч.2 ст.160 КПК України, яка серед вимог до клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів визначає, що в такому клопотанні зазначається значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Клопотання не містить жодного обгрунтування того, що матеріали кримінального провадження самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Також слідчим не зазначено, які обставини кримінального провадження можуть бути встановлені за допомогою вказаних у клопотанні документів, самі обставини не конкретизовані.
Крім того слідчим а ні у клопотанні, а ні у судовому засіданні не конкретизовані документи кримінального провадження, до яких необхідно надати тимчасовий доступ.
Слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання про тимчасовий доступ до документів належним чином не мотивоване. Слідчим не доведена неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Враховуючи викладене, з огляду на суть кримінального правопорушення, за яким здійснено правову кваліфікацію кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання, що в задоволенні клопотання слідчого необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання слідчого Слідчого відділу Миколаївського РУП ГУ НП в Миколаївській області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 42022152010000030 від 22.07.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 364 КК Українипро тимчасовий доступ до документів відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 106951405 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Щербина С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні