Рішення
від 25.10.2022 по справі 925/691/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2022 року м. Черкаси справа № 925/691/22

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Волна С.В., за участі представників сторін:

від позивача: Романюк А.Б. - адвокат за ордером;

від відповідачів: Юрченко К.І. - адвокат за ордером;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Приватного підприємства "Роммед" (м. Івано-Франківськ) до Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради ( м. Черкаси) та до комунального некомерційного підприємства "Перший Черкаський міській центр первинної медико-санітарної допомоги" (м. Черкаси) про визнання дій протиправними та визнання договору оренди укладеним

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов, в якому позивач просить суд :

- визнати протиправними дії департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради щодо відміни електронного аукціону LLE001-UA-20220608-09638;

- визнати договір оренди частини нежитлового приміщення на 1-му поверсі КНП "Перший Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" за адресою: м. Черкаси, вул. Дахнівська, 34, загальною площею 44,38 кв.м., в т.ч. корисна площа 18,1 кв.м., спільного користування 26,28 кв.м., укладеним у редакції згідно з додатком до позову.

Рішенням від 06.10.2022 позов задоволено повністю.

В засіданні 06.10.2022 позивач вказав, що протягом п`яти днів після прийняття рішення у справі ним будуть подані документи про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

12.10.2022 судом зареєстровано заяву позивача про ухвалення додаткового рішення про стягнення 16 000 грн. витрат на професійну правничу допомогу (з додатками), яку надіслано суду із дотриманням строків по ГПК України.

У відповідності до ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

В засіданні представник позивача свої вимоги підтримав і просить стягнути з обох відповідачів 16000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу та 4962,00 грн. судового збору, про що прийняти додаткове рішення.

Представник відповідачів просить зменшити заявлені до стягнення судові витрати через їх неспівмірність із складністю справи.

Заслухавши доводи та заперечення сторін з приводу заяви позивача про стягнення судових витрат від 07.10.22 № 22, суд вважає, що вона підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного:

В силу положень ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Статтею 126 ГПК України внормовано, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ст. 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

При цьому, за змістом п. 1 ч. 2 ст. 126, ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 цього Кодексу).

Згідно умов Договору про надання правової допомоги від 21.06.2022 (а.с. 40) між ПП "Роммед" та адвокатом Романюком А.Б. адвокат зобов`язується надавати позивачу правову допомогу шляхом підготовки позовної заяви до Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради та КНП "Перший Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" про визнання дій протиправними і визнання договору оренди укладеним, а також представляти інтереси Клієнта як позивача у цій справі, а Клієнт зобов`язується прийняти і оплатити надані послуги.

З метою надання повноважень представництва адвокату надається право користування всіма процесуальними правами позивача, якими у господарській справі користується Клієнт без обмежень (розділ 1 Договору).

Згідно розділу 3 Договору його сторонами погоджено порядок визначення гонорару на підставі узгоджених сторонами розцінок за:

а) вивчення матеріалів справи, аналіз законодавства та актуальної судової практики. Оцінка судової перспективи справи

б) підготовка позовної заяви, посвідчення копій документів, що додаються до позовної заяви, консультації клієнта- 2000 грн.;

щодо порядку подання позовної заяви - 5000 грн.;

в)Підготовка та подання адвокатського запиту - 300 грн.;

г)Підготовка відповіді на відзив - 1500 грн.;

д)Участь в одному судовому засіданні - 1500 грн.;

е)Підготовка апеляційної (касаційної) скарги - 2000 грн.;

є) Підготовка відзиву на апеляційну (касаційну) скаргу - 1500 грн.

Підставою для сплати Адвокату гонорару є підписаний сторонами Акт приймання-передачі наданих послуг (п. 3.2.).

Адвокатські послуги позивачу у справі надавав адвокат Романюк А.Б., який має Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 553 (а.с. 42) і прийняв у часть у всіх судових засіданнях.

Згідно наданого стороною позивача Акту приймання-передання наданих послуг від 07.10.2022 до переліку послуг із надання правничої допомоги на суму 16000,00 грн. віднесено вивчення матеріалів справи, аналіз законодавства і судової практики, підготовка позовної заяви, підготовка відповіді на відзиви обох відповідачів, участь у чотирьох судових засіданнях.

За Актом гонорар підлягає сплаті не пізніше 30 днів з моменту ухвалення рішення суду першої інстанції.

Акт від 07.10.22 позивачем та Адвокатом підписано без зауважень.

Згідно з приписами статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відтак, ч. 3 ст. 4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України.

Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

За змістом п.1 ч.3 ст.123 та ст.126 Господарського процесуального кодексу України у їх сукупності можливе покладення на сторони у справі як судових витрат тільки тих сум, які були сплачені стороною за отримання послуг саме адвоката (у розумінні пункту 1 статті 1 та частини першої статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"), а не будь-якої особи, яка надавала правову допомогу стороні у справі.

Відповідно до ст.56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Статтею 58 ГПК України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Слід зазначити, що юридична особа самостійно вирішує питання про вибір свого представника у господарському суді. Держава гарантує такій особі відшкодування судових витрат на юридичні послуги, що надаються лише адвокатом. Витрати юридичної особи на надані їй у господарському судочинстві послуги адвоката відшкодовуються в порядку, встановленому процесуальним законом.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, необхідно виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами ст.27,30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". Аналогічна правова позиція викладена в додатковій постанові Верховного Суду від 24.01.2019 у справі №910/15944/17; додатковій постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі №922/1163/18, постанові Верховного Суду від 21.03.2019 у справі № 914/359/18.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Згідно ч. 4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідачів.

Однак при прийнятті рішення судом було застосовано ч. 9 ст. 129 ГПК України враховуючи, що спір виник через винні дії першого відповідача Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради і всі судові витрати позивача покладено лише на цього відповідача.

Велика Палата Верховного Суду, правові висновки якої є обов`язковими для врахування судом першої інстанції в силу частини 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України, вказувала на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц).

Відповідачі заявили клопотання про зменшення судових витрат, заявлених до стягнення позивачем з мотивів, що вказані окремі послуги по вивченню матеріалів справи, судової практики та підготовки позовної заяви повинні охоплюватися одним видом послуги і однією сумою гонорару. Відповідачі звертають увагу, що документи у справі підписані не адвокатом, а керівником ПП "Роммед" і вважають, що позивачем не доведено реальність цих витрат, спір є нескладним. Крім того, відповідачі вказують на те, що діяльність відповідачів фінансується з державного бюджету, а тому покладення на них ще й витрат на послуги адвоката створить надмірний тягар на неприбуткову медичну установу.

Вивчивши надані у справу докази та доводи і заперечення сторін з приводу витрат на професійну правничу допомогу, суд приходить до висновку, що заявлені до стягнення 16000,00 грн. слід зменшити до стягнення лише 5000,00 грн. з урахуванням фінансового стану відповідача - Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради.

Крім того суд враховує, що спір між сторонами є нескладним та розглядався за правилами спрощеного позовного провадження. Спір не потребував вивчення великого обсягу фактичних обставин справи та аналізу значного обсягу судової практики і складення великої кількості документів з процесуальних питань.

Тому, враховуючи ці обставини і те, що відповідач є неприбутковою комунальною установою (що визнається сторонами), виходячи з принципу розумності, справедливості та пропорційності, суд, керуючись частиною 4 статті 129 Господарського кодексу України, дійшов висновку, що витрати на професійну правничу допомогу підлягають зменшенню та стягненню лише в сумі 5000,00 грн. і лише з Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради, на кого і було покладено відшкодування судового збору на користь позивача в порядку ч. 9 ст. 129 ГПК України.

Тому у стягненні витрат на професійну правничу допомогу з другого відповідача КНП "Перший Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" позивачу слід відмовити.

Також позивачу слід відмовити у повторному стягненні з відповідачів 4962,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору, які вже були стягнуті з першого відповідача при прийнятті рішення у справі.

Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

1. Заяву позивача від 07.10.2022 № 22 задовольнити частково.

2. Прийняти у справі додаткове рішення.

3. Стягнути з Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради ( ідентифікаційний код 02013260, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36 ) на користь Приватного підприємства "Роммед" (ідентифікаційний код 32512959, м. Івано-Франківськ, вул. Дністровська, 22А) - 5000,00 грн. на відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.

В решті вимог та в частині повторного стягнення 4962,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору - відмовити.

Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 26 жовтня 2022

Суддя Н.М. Спаських

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення25.10.2022
Оприлюднено28.10.2022
Номер документу106975928
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Укладення договорів (правочинів) оренди

Судовий реєстр по справі —925/691/22

Судовий наказ від 16.11.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Судовий наказ від 16.11.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Рішення від 25.10.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Рішення від 06.10.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 19.10.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 13.10.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 28.09.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 14.09.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 04.09.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 01.09.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні