Рішення
від 10.10.2007 по справі 11/4563
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/4563

                          ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                 

Р І Ш Е Н Н Я            

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"10" жовтня 2007 р.                                                                           Справа №  11/4563

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого –судді Довганя К.І., при секретарі –Захаровій А.Г., за участю представників сторін: позивача –Гавришина С.М. за довіреністю, відповідача –не з'явився,  розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси  справу за позовом  відкритого акціонерного товариства „Райффайзен Банк аваль” в особі Черкаської обласної дирекції ВАТ „Райффайзен Банк аваль”  до товариства з обмеженою відповідальністю „С.Т. Черкаси-Текстиль”   про розірвання договору та звернення стягнення на заставлене майно,

                                                                       ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про розірвання кредитного договору, укладеного сторонами та звернення стягнення заборгованості за цим договором  за рахунок заставленого, за договором застави, майна. В обгрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що сторонами було укладено кредитний договір від 02.08.2006 р. №012/02-1/078-06  на виконання умов якого позивач надав відповідачу кредит в сумі 500000 грн. В якості забезпечення кредитного договору, сторонами було укладено договір застави майна відповідача від 02.08.2006 р. №012/02-1/078-06 з-1, а саме виробничого обладнання. У зв'язку з тим, що відповідач умови кредитного договору не виконує, у визначені ним терміни не сплачує позивачу чергові платежі по поверненню кредиту та проценти за користування ним, то позивач просить звернути стягнення існуючої заборгованості на предмет застави.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позові.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, письмових заперечень проти позову суду не подав. До дня судового засідання представник відповідача надіслав суду клопотання про відкдадення розгляду справи у зв'язку з відсутністю генерального директора.

Вказане клопотання задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Названі ним причини неявки  представника у судове засідання не є поважними, оскільки  відповідно до вимог ГПК України представництво в господарському процесі не обмежено певним колом осіб.

          Справа розглядається в порядку ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.

02 серпня 2006 року сторонами був укладений кредитний договір №012/02-1/078-06 (далі-Кредитний договір), за яким позивач надав відповідачу кредит у сумі 500000 гри. строком  повернення до 01 серпня 2009 року зі сплатою 19 % річних за користування кредитними коштами.

Згідно п.6.1. Кредитного договору відповідач взяв на себе зобов'язання використати кредит на зазначені у договорі цілі і забезпечити повернення одержаного кредиту та сплату нарахованих процентів на умовах, передбачених договором. Так, основна заборгованість за кредитом повинна була погашатися згідно графіку погашення. Проценти за кредит сплачуються відповідачем щомісячно платіжними дорученнями не пізніше останнього робочого дня кожного місяця та остаточно при погашенні кредиту.

В якості забезпечення виконання зобов'язання за Кредитним договором, сторонами було укладено Договір застави обладнання №012/02-1/078-06 3-І від 02 серпня 2006 року, за яким в заставу позивачу було передано виробниче обладнання, а саме: машина круглов'язна " Jumberca J10 TLJ6E" серія 9000 з аксесуарами та центром програмування, 2005 року випуску, заводський № 9012; машина для вишивки 12-головочна з аксесуарами "Ваrudan", 2005 року випуску, заводський № 1562; машина круглов'язна " Jumberca J5 SN 1562", 2005 року випуску, заводський № 6НС0446, що належить відповідачу.

Відповідач порушуючи зобов'язання за кредитним договором, прострочив сплату суми кредиту, процентів за користування кредитними коштами та комісії за розрахункове обслуговування позичкового рахунку.

02 квітня 2007 року сторонами було укладено Договір про зміни Кредитного договору №2 яким встановлено новий графік погашення суми кредиту.

Однак відповідач зобов'язання за договором №2 також порушив. Так, станом на 10 вересня 2007 року заборгованість ТОВ " С.Т. Черкаси-Текстиль" перед ВАТ "Райффайзен Банк становить 468554.79 грн., з яких 10254,79 грн - заборгованість за процентами, 458300 грн. - заборгованість за кредитом.

Відповідно до п.3.2.3. Договору застави, у разі порушення Заставодавцем умов договору застави або умов Кредитного договору №012/02-1/078-06, Зацтаводержатель має право достроково стягнути суму заборгованості. У цьому випадку він має повідомити Заставодавця у десятиденний строк. Якщо Заставодавець не виконає вимогу про дострокове повернення боргу, Заставодержатель має право задовольнити свої вимоги за рахунок заставного майна.

Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 525, 526, 572, 583, 589, 651, 1046,  1050, 1054, 1055 ЦК України, ст.20 Закону України „Про заставу”  містять такі положення:

„Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну  дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати:

-          з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання  замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення  ЦК

України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом.

Заставодавцем може бути боржник або третя особа(майновий поручитель).

У разі невиконання  зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.

За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та інших випадках, встановлених договором або законом.

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні(позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частинипозикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом  і не випливає із суті кредитного договору.

За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах , встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Кредитний договір укладається у письмовій формі.

Заставодержатель набуває право на звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано.

Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.

Господарські зобов'язання між сторонами виникли з моменту укладення кредитного договору від 02.08.2006 р. №012/02-1/078-06 та договору застави від02.08.2006 р. №012/02-1/078-06 з-1 яким було забезпечено вимоги позивача за кредитним договором.

Відповідач свої зобов'язання за кредитним договором на час розгляду справи належним чином не виконав, чим допустив істотне порушення його умов.

За таких обставин позивач вправі вимагати розірвання договору відповідно до приписів ст. 651 ЦК України.

Оскільки на час розгляду справи відповідач заборгував позивачу 468554.79 грн., з яких 10254,79 грн - заборгованість за процентами, 458300 грн. - заборгованість за кредитом.

у позивача виникло право на звернення стягнення існуючого боргу на предмет застави за договором застави  №012/02-1/078-06 3-І від 02 серпня 2006 року.

З відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату державного мита та інші судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-84 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Звернути стягнення боргу в сумі 468554,79 грн. за рахунок заставленого за договором  №012/02-1/078-06 3-І від 02 серпня 2006 року. майна –виробниче обладнання, а саме: машина круглов'язна " Jumberca J10 TLJ6E" серія 9000 з аксесуарами та центром програмування, 2005 року випуску, заводський № 9012; машина для вишивки 12-головочна з аксесуарами "Ваrudan", 2005 року випуску, заводський № 1562; машина круглов'язна " Jumberca J5 SN 1562", 2005 року випуску, заводський № 6НС0446, що належить товариству з обмеженою відповідальністю „С.Т. Черкаси-Текстіль”, м. Черкаси, вул. Чехова, 72, код 32268201 на користь відкритого акціонерного товариства „Райффайзен Банк аваль” в особі Черкаської обласної дирекції ВАТ „Райффайзен Банк аваль” м. Черкаси, вул.Гоголя, 224, код 21366225

Стягнути з  товариства з обмеженою відповідальністю „С.Т. Черкаси-Текстіль”, м. Черкаси, вул. Чехова, 72, код 32268201 код 26490467 на користь відкритого акціонерного товариства „Райффайзен Банк аваль” в особі Черкаської обласної дирекції ВАТ „Райффайзен Банк аваль” м. Черкаси, вул.Гоголя, 224, код 21366225 - 4685,54 грн. відшкодування витрат на оплату державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.

          

Суддя                                                                                               К.І.Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення10.10.2007
Оприлюднено31.10.2007
Номер документу1069764
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/4563

Постанова від 22.01.2008

Господарське

Київський міжобласний апеляційний господарський суд

Мостова Г.І.

Рішення від 15.11.2007

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Рішення від 10.10.2007

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні