Рішення
від 19.10.2022 по справі 626/3787/21
КРАСНОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 626/3787/21

Провадження № 2/626/186/2022

РІШЕННЯ

Іменем України

19.10.2022 року м. Красноград

Красноградський районний суд Харківської області

у складі: головуючого - судді Рибальченко І.Г.

за участі секретаря Краєвої А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Українська пожежно страхова компанія" до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення виплаченого страхового відшкодування, в якому просить суд стягнути з відповідача на його користь суму сплаченого страхового відшкодування в розмірі 35714,82 грн. та витрати сплаченого судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 24.06.2020 року між Приватним акціонерним товариством "Українська пожежно - страхова компанія" та ОСОБА_1 було укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ЕР/200384056.

У відповідності до умов вказаного Полісу страхування Позивач взяв на себе Пов`язання у разі настання страхового випадку за участю забезпеченого транспортного засобу марки Daewoo Lanos, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , сплатити страхове відшкодування за шкоду заподіяну третім особам.

Відповідно до постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 18.03.2021 року, 10.02.2021 року о 15 год. 02 хв. в м.Харків по проспекту Науки, б.40, водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем марки Daewoo Lanos, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійснив зіткнення з автомобілем КІА Soul, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , що спричинило пошкодження транспортних засобів.

Внаслідок вищевказаної дорожньо-транспортної пригоди транспортному засобу КІА Soul, д.н.з. НОМЕР_1 , було завдано механічних ушкоджень, а власнику вказаного автомобіля-матеріального збитку.

З огляду на вищевказане, власник пошкодженого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобіля КІА Soul, д.н.з. НОМЕР_1 ОСОБА_2 звернувся до Страховика - Позивача з заявою про виплату страхового відшкодування за Полісом № ЕР/200384056 від 24.06.2020 року.

Так, на підставі страхового акту №999/037/008567/21/1 від 11.05.2021 року, власнику автомобіля КІА Soul, д.н.з. НОМЕР_1 , Позивачем було виплачено страхове відшкодування в розмірі: 35714,82 коп.

Крім того, ОСОБА_1 після дорожньо-транспортної пригоди до приїзду працівників поліції вживав алкоголь, пройшовши огляд на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків за допомогою газоаналізатора "Драгер", було виявлено що відповідач перебуває в стані сп`яніння - 1,82 проміле. Відповідач добровільно не бажає відшкодувати понесені позивачем витрати, тому останній вимушений звернутись з вказаним позовом до суду.

Позивач в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву про розгляд справи за відсутністю його представника, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить суд їх задовольнити та не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.

В судове засідання відповідач не з`явився. Представник відповідача ОСОБА_3 надала пояснення з приводу позовних вимог про стягнення суми сплаченого страхового відшкодування, з посиланням на вимоги чинного законодавства.

Суд, заслухавши представника відповідача ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, приходить до наступних висновків.

10.02.2021 о 14-08 год. у м. Харкові по пр. Науки, 40 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Daewoo Lanos, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати транспортний засіб та безпечно керувати ним, не дотримався дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем КІА Soul, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався попереду, внаслідок чого транспортні засоби отримали технічні пошкодження, завдано матеріалі збитки .

Крім того, 10.02.2021 року о 15-02 год. в м.Харкові по пр. Науки, 40, водій ОСОБА_1 керуючи автомобілем Daewoo Lanos, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , став учасником ДТП, після чого до приїзду наряду поліції вжив алкоголь, а саме горілку "Краля" в об`ємі 0,5 літрів, в якій вміст алкоголю 40%. Пройшов огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу у присутності двох свідків за допомогою газоаналізатора Драгер, результат якого склав 1,82 проміле.

Вказані обставини встановлені постановою Дзержинського районного суду м.Харкова від 18 березня 2021 року, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 124, 130 ч. 4 КУпАП та призначено адміністративне стягненняу розмірі 20400 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 роки.

24 червня 2020 року між Приватним акціонерним товариством "Українська пожежно- страхова компанія" та ОСОБА_1 укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ЕР/200384056. У відповідності до умов вказаного Полісу страхування Позивач взяв на себе зов`язання у разі настання страхового випадку за участю забезпеченого транспортного засобу марки Daewoo Lanos, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , сплатити страхове відшкодування за шкоду заподіяну третім особам.

На підставі страхового акту № 999/037/008567/21/1 від 11.05.2021 року Приватне акціонерне товариство "Українська транспортна страхова компанія", яке є страховиком за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів виплатило ОСОБА_4 , яка є потерпілим у дорожньо-транспортній пригоді, яка сталася за участі ОСОБА_2 та участі забезпеченого транспортного засобу Страхувальника і мала місце 10.02.2021 року, страхове відшкодування в розмірі 35714,82 грн.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка їх завдала за наявності її вини.

За статтею 1187 ЦК України, джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, зокрема, шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою (пункт 1 частини першої статті 1188 ЦК України).

За правилом пункту 1 частини другої статті 22 ЦК України реальними збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.

Факт завдання шкоди майну потерпілого джерелом підвищеної небезпеки, якщо ця особа (потерпілий) не перебуває в договірних правовідносинах з особою, яка завдала шкоди, та/або якщо завдання такого роду шкоди не пов`язане з виконанням цими особами обов`язків за договором, породжує виникнення позадоговірного, деліктного зобов`язання.

Воно виникає з факту завдання шкоди й припиняється належним виконанням у момент відшкодування потерпілому шкоди в повному обсязі особою, яка її завдала. Сторонами деліктного зобов`язання класично виступають потерпілий (кредитор) і особа, яка завдала шкоди (боржник).

За загальним правилом відповідальність за шкоду несе боржник - особа, яка завдала шкоди. Якщо шкода завдана джерелом підвищеної небезпеки (зокрема, діяльністю щодо використання, зберігання та утримання транспортного засобу), така шкода відшкодовується володільцем джерела підвищеної небезпеки - особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом (частина друга статті 1187 ЦК України).

Разом з тим, правила регулювання деліктних зобов`язань допускають можливість відшкодування завданої потерпілому шкоди не безпосередньо особою, яка завдала шкоди, а іншою особою, якщо законом передбачено такий обов`язок.

Так, відповідно до статті 999 ЦК України законом може бути встановлений обов`язок фізичної або юридичної особи бути страхувальником життя, здоров`я, майна або відповідальності перед іншими особами за свій рахунок чи за рахунок заінтересованої особи (обов`язкове страхування). До відносин, що випливають з обов`язкового страхування, застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено актами цивільного законодавства.

До сфери обов`язкового страхування належить цивільно-правова відповідальність власників наземних транспортних засобів згідно зі спеціальним Законом України від 1 липня 2004 року № 1961-IV "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (далі - Закон № 1961-IV).

Метою здійснення обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності Закон № 1961-IV (стаття 3) визначає забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок ДТП, а також захист майнових інтересів страхувальників. Об`єктом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності є майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов`язані з відшкодуванням особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, шкоди, заподіяної життю, здоров`ю, майну потерпілих внаслідок експлуатації забезпеченого транспортного засобу (стаття 5 Закону № 1961-IV).

Згідно зі статтею 6 Закону № 1961-IV страховим випадком є ДТП, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.

За змістом Закону № 1961-IV (статті 9, 22-31, 35, 36) настання страхового випадку (скоєння ДТП) є підставою для здійснення страховиком виплати страхового відшкодування потерпілому відповідно до умов договору страхування та в межах страхової суми. Страховим відшкодуванням у цих межах покривається оцінена шкода, заподіяна внаслідок ДТП життю, здоров`ю, майну третьої особи, в тому числі й шкода, пов`язана зі смертю потерпілого. Для отримання страхового відшкодування потерпілий чи інша особа, яка має право на його отримання, подає страховику заяву про страхове відшкодування. Таке відшкодування повинне відповідати розміру оціненої шкоди, але якщо розмір заподіяної шкоди перевищує страхову суму, розмір страхової виплати за таку шкоду обмежується зазначеною страховою сумою.

Відповідно до ст.993 ЦК України та ст.27 Закону України "Про страхування" до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи відповідальної за заподіяні збитки.

Згідно ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків, має право на їх відшкодування у розмірі витрат, які вона зробила чи мусить зробити для відновлення свого порушеного права.

Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ "Про практику розглядами судами цивільних справ про відшкодування шкоди" № 6 від 27.03.1997 року, розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.

Згідно ст. 1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду завдану іншою особою має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Статтею 38 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" передбачено право страховика після виплати страхового відшкодування подати регресний позов.

Згідно зі статтями 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно, зокрема, для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Відповідно до вимог статей 76-79 ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо який у учасників справи, виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з ч. 5, 6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи, а доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У частині 1 ст. 82 ЦПК України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Оскільки Позивач покрив збитки замість відповідача, то ОСОБА_1 , як особа, що винна у настанні дорожньо-транспортної пригоди і він керував транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, зобов`язаний відшкодувати в порядку регресу позивачу завдану шкоду.

Відповідач не подав належні і допустимі докази на спростування позову.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Українська транспортна страхова компанія" до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п.1 ч.2, ч.1ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі відмови в позові - на позивача. Оскільки позовні вимоги підлягають повному задоволенню, то з відповідача підлягає стягненню повний розмір сплаченого позивачем судового збору.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 141, 259, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Українська пожежно страхова компанія" задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , який проживає в АДРЕСА_1 , на користь Приватного акціонерного товариства "Українська пожежно страхова компанія", м.Київ, вул.Кирилівська, б.40, ЄДРПОУ 20602669, страхове відшкодування за завдані збитки в порядку регресу в розмірі 35714 (тридцять п`ять тисяч сімсот чотирнадцять) гривень 82 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 коп., а всього стягнути 37984 (тридцять сім тисяч дев`ятсот вісімдесят чотри) грвні 82 коп.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в 30 денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Суддя

СудКрасноградський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення19.10.2022
Оприлюднено31.10.2022
Номер документу106987048
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них

Судовий реєстр по справі —626/3787/21

Рішення від 19.10.2022

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Рішення від 19.10.2022

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 03.08.2022

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 28.01.2022

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 13.01.2022

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні