Справа № 544/1341/22
№ пров. 1-кс/544/445/2022
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про тимчасовий доступ до речей і документів
28 жовтня 2021 року м. Пирятин
Слідчий суддя Пирятинського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши в залі суду по вул. Ярмарковій, 17 м. Пирятин клопотання начальника сектору дізнання відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 120221755800000240 від 05.10.2022 щодо кримінального правопорушення, передбаченого ст. 390-1 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
у с т а н о в и в:
Начальник сектору дізнання відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури ОСОБА_4 , звернулася до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Клопотання слідчий обґрунтовує тим, що 05.10.2022 до ВП №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області з Пирятинського районного суду Полтавської області надійшла ухвала №544/1110/22 1-кс/544/416/2022 від 28.09.2022 за скаргою ОСОБА_5 , про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_6 , а саме щодо порушення ним обмежувального припису, виданого Пирятинським районним судом Полтавської області.
Відомості про кримінальне правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 214 КПК України, відповідно до вимог ч.ч. 1, 4 ст. 214 КПК України внесено начальником СД ВП №1 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області майором поліції ОСОБА_3 до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.10.2022 за № 120221755800000240 за ст. 390 - 1 КК України.
Допитана в якості свідка ОСОБА_5 зазначила що, 12.06.2021 вона з дітьми перебувала вдома за адресою: АДРЕСА_1 , займалась по господарству та готувала їжу, в цей час до кухні зайшов ОСОБА_6 який почав їй перешкоджати, остання зробила йому зауваження, після чого ОСОБА_6 став агресивно себе поводити, з цього приводу в них виник конфлікт, в ході чого ОСОБА_6 передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки при цьому діючи умисно наніс ОСОБА_5 тілесні ушкодження. Допитаний в якості неповнолітнього свідка ОСОБА_7 , пояснив, що 12.06.2022 він перебував за місцем проживання: АДРЕСА_1 , а саме був присутній коли виник конфлікт між батьками, та підтверджує, що батько умисно порушуючи обмежувальний припис щодо заборони контактувати з матір`ю наніс їй тілесні ушкодження.
Під час досудового розслідування вказаного провадження було встановлено, що у ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходяться матеріали цивільної судової справи №544/266/21 за заявою ОСОБА_5 про видачу обмежувального припису у вигляді заходів тимчасового обмеження прав ОСОБА_6 , за розглядом якої 02.03.2021 судом видано обмежувальний припис останньому у вигляді заборони контактувати з ОСОБА_5 . Окрім того досудовим розслідуванням встановлено, що в ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходяться матеріали кримінальної справи №544/1211/21 з розгляду кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12021175580000158 від 13.06.2021, за розглядом якого 10.06.2022 ОСОБА_5 було визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 125 КК України за фактом нанесення останнім 12.06.2021 тілесних ушкоджень ОСОБА_5 .
Враховуючи вказані в клопотанні обставини, для подальшого проведення слідчих дій, з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження та отримання доступу до документів, які мають значення для повного, всебічного та об`єктивного проведення досудового розслідування, прийняття законного і неупередженого процесуальних рішення, виникла необхідність в отриманні тимчасово доступу до матеріалів цивільної судової справи №544/266/21 за заявою ОСОБА_5 про видачу обмежувального припису у вигляді заходів тимчасового обмеження прав ОСОБА_6 та кримінального провадження №544/1211/21, з розгляду кримінального провадження внесеного до ЄРДР за №12021175580000158 від 13.06.2021, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 юридична адреса: АДРЕСА_2 .
Беручи до уваги вище викладене, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб, з метою проведення повного, всебічного, об`єктивного розслідування кримінального провадження, враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Начальник СД у судове засідання не з`явилася, до суду надала заяву у якій просила просила слухати клопотання без участі та задовольнити його з підстав наведених в ньому.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, приходжу до наступних висновків.
За змістом ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Так, слідчий суддя, згідно з ч. 4 ст. 132 КПК для оцінки потреб досудового розслідування зобов`язаний врахувати можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. У цьому контексті потрібно враховувати, що речі і документи могли би бути отримані шляхом проведення слідчих дій, тобто без застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 223 КПК саме слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.
Згідно до вимог ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до п. 5,6,7 ч. 2 ст. 160 КПК у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Згідно з ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема, 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Слід звернути увагу на зміст рішення Ради суддів України № 12 від 04.02.2016 року (є у загальному доступі), в якому чітко визначені випадки, коли можливо надати доступ до судових справ. Так, порушенням принципів самостійності судів та незалежності суддів слід визнавати, зокрема, витребування від судді пояснень з питань, які підлягають чи були предметом обговорення у нарадчій кімнаті або спроби розкриття таємниці постановлення рішення в інший спосіб, витребування чи вилучення судових справ, розгляд яких не завершено, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, виписок з неї тощо) з порушенням встановленого законом порядку (неповноважним суб`єктом, без належного документального оформлення тощо).
Вилучення матеріалів судових справ, які перебувають у провадженні суду будь-якої юрисдикції, органами досудового розслідування не ґрунтується на кримінальному процесуальному законі та може бути передумовою грубого порушення прав учасників такого судового провадження. Саме тому виїмка матеріалів щодо розглянутих справ або справ, які знаходяться в його провадженні, а також надавати їх будь-кому для ознайомлення, крім випадків і порядку, передбачених законом.
Порушенням принципів самостійності судів та незалежності суддів слід визнавати, зокрема, витребування від судді пояснень з питань, які підлягають чи були предметом обговорення у нарадчій кімнаті або спроби розкриття таємниці постановлення рішення в інший спосіб, витребовування чи вилучення судових справ, розгляд яких не завершено, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, виписок з неї тощо) з порушенням встановленого законом порядку (неповноважним суб`єктом, без належного документального оформлення тощо).
Вилучення матеріалів судових справ, які перебувають у провадженні суду будь-якої юрисдикції, органами досудового розслідування не ґрунтується на кримінальному процесуальному законі та може бути передумовою грубого порушення прав учасників такого судового провадження. Саме тому виїмка матеріалів судової справи або їх окремих частин є винятковою процесуальною дією, яка може бути здійснена лише у тому випадку, якщо потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи.
Також, з огляду на те, що незалежність суддів є складовою права на справедливий суд, потрібно враховувати, що не може бути виправданим потребами досудового розслідування застосування заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема тимчасовий доступ до речей і документів, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, тощо) щодо справ, які перебувають у провадженні судді, або справ, розгляд яких не є завершеним (рішення у справі не набрало законної сили; справа переглядається в апеляційному чи касаційному порядку, за нововиявленими обставинами; не вичерпані всі процесуальні можливості оскарження судових рішень).
У разі звернення слідчого за погодженням з прокурором чи прокурора із клопотанням про надання тимчасового доступу до матеріалів справи відповідної судової юрисдикції слідчий суддя вправі надати тимчасовий доступ лише для ознайомлення з матеріалами справи, виготовлення їх копій, виписок. Вилучення матеріалів судових справ не допускається. При цьому, у виняткових випадках для проведення судових експертиз із матеріалів судових справ можуть вилучатися лише оригінали документів, які існують в одному екземплярі або якщо отримати інший екземпляр неможливо, з одночасною заміною вилученого документа його копією.
Встановлено, що в провадженні ІНФОРМАЦІЯ_4 перебувають матеріали досудового розслідування, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 120221755800000240 від 05.10.2022 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 390-1 КК України.
Під час досудового розслідування вказаного провадження було встановлено, що в ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходяться матеріали цивільної справи №544/266/21 за заявою ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про видачу обмежувального припису. Рішенням суду від 02 березня 2021 року частково задоволено заяву ОСОБА_5 , заінтересована особа - ОСОБА_6 , про видачу обмежувального припису. Видано обмежувальний припис у вигляді заходів тимчасового обмеження прав ОСОБА_6 , поклавши на нього на строк шість місяців такі обов`язки: заборонити ОСОБА_6 особисто контактувати зі ОСОБА_5 .
Також у суді знаходяться матеріали кримінального провадження №544/1211/21 за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 2 ст. 125 КК України. Вироком суду від 10.06.2022 ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.2 ст.125 КК України, і призначити покарання за даним законом у виді громадських робіт строком на 200 (двісті) годин. На підставі ст. 91-1 КК України застосувати до ОСОБА_6 обмежувальні заходи, поклавши на нього обов`язок пройти програму для кривдників протягом 2 (двох) місяців.
Слідчий у клопотанні просить надати тимчасовий доступ до речей і документів (в тому числі електронних), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме до: матеріалів цивільної справи №544/266/21 за заявою ОСОБА_5 про видачу обмежувального припису у вигляді заходів тимчасового обмеження прав ОСОБА_6 , за розглядом якої 02.03.2021 судом видано обмежувальний припис останньому у вигляді заборони контактувати зі ОСОБА_5 ; матеріалів кримінального провадження №544/1211/21 з розгляду кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12021175580000158 від 13.06.2021, за розглядом якої 10.06.2022 ОСОБА_5 було визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.125 КК України за фактом нанесення останнім 12.06.2021 тілесних ушкоджень ОСОБА_5 , які містять охоронювану законом таємницю та вилучити їх (в завірених копіях, відкопіювати інформацію з електронних носіїв), для подальшого їх огляду, вивчення, проведення необхідних слідчих дій та долучення до матеріалів кримінального провадження №120221755800000240 від 05.10.2022.
На виконання вимог ст. 163 КПК України сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що інформація до якої потрібен тимчасовий доступ перебуває у ІНФОРМАЦІЯ_1 ; сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, має суттєве значення для встановлення важливих обставин справи; відомості, встановлені з вказаної інформації, можуть бути використані які докази в кримінальному провадженні. Іншими способами на даній стадії досудового розслідування неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації.
За таких обставин клопотання начальника СД відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 162 - 165, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,
п о с т а н о в и в:
Клопотання начальника СД відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Пирятинського відділу Лубенської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 120221755800000240 від 05.10.2022 щодо кримінального правопорушення, передбаченого ст. 309-1 КК України про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити частково.
Надати начальнику сектору дізнання відділення поліції №1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області майору поліції ОСОБА_3 , дізнавачу сектору дізнання відділення поліції №1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області лейтенанту поліції ОСОБА_8 , старшому дізнавачу сектору дізнання відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 , дізнавачу сектору дізнання відділення поліції №1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області лейтенанту поліції ОСОБА_10 , дізнавачу сектору дізнання відділення поліції №1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області молодшому лейтенанту поліції ОСОБА_11 , тимчасовий доступ до оригіналів документів цивільної справи №544/266/21 за заявою ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про видачу обмежувального припису та матеріалів кримінального провадження №544/1211/21 за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 2 ст. 125 КК України, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса, АДРЕСА_2 , з можливістю ознайомлення, виготовлення електронних та паперових копій.
Вилучення оригіналів документів з цивільної справи № 544/266/21 та матеріалів кримінального провадження №544/1211/21 цією ухвалою не дозволяється.
Строк дії ухвали до 28 листопада 2022 року.
Роз`яснити, що згідно положень ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право тимчасового доступу на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженнюне підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2022 |
Оприлюднено | 13.05.2024 |
Номер документу | 106997090 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Ощинська Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні