Рішення
від 19.10.2022 по справі 440/10969/21
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/10969/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання Садошенко А.П.,

представника позивача Чередніченка О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД №17" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач Приватне підприємство "ШЛЯХРЕМБУД №17" (надалі - позивач, ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою /том 1 а.с. 1-8/ до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, у якій, з урахуванням уточненої позовної заяви /том 2 а.с. 130-134/, просить визнати протиправним та скасувати наказ Державної архітектурної будівельної інспекції України від 20.08.2029 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої Приватному підприємству "ШЛЯХРЕМБУД №17", та зобов`язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України вчинити дії щодо вилучення з реєстру виданих ліцензій інформації про зупинення такої ліцензії.

Позовна заява надійшла до суду та зареєстрована канцелярією суду 17 вересня 2021 року за вх. №56535/21.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що наказ Державної архітектурної будівельної інспекції України від 20.08.2029 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" від 20.08.2029 № 47-Л є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки в акті перевірки №ПЛ-58 від 08.08.2019 не зазначено про пропозицію зупинити дію ліцензії, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17", реєстраційний запис 20130393307, відповідачем не ставилась вимога усунути порушення та не визначався строк для усунення порушень, відповідачем не складено акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов провадження виду господарської діяльності. Стверджує, що після проведення перевірки позивачем було усунено всі порушення, виявлені перевіркою, та на час звернення до суду відсутні порушення ліцензійних умов ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17", які могли бути підставою для припинення дії ліцензії, виданої підприємству. Вказує, що на час перевірки у серпні 2019 року Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності" не було передбачено зупинення дії ліцензії, тому вважає, що спірний наказ є неправомірним.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року позовну заяву залишено без руху.

29 вересня 2021 року до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви /том 2 а.с. 129/, до якої додано позовну заяву (уточнену) /том 2 а.с. 130-134/, в якій в якості відповідача зазначено Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, копії такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи та квитанцію про сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/10969/21, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання /том 2 а.с. 141-143/.

29 жовтня 2021 року до суду надійшло клопотання відповідача про зупинення розгляду справи та заміну неналежної сторони у справі №440/10969/21 /том 2 а.с. 149-151/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2022 року у задоволенні клопотання представника Державної архітектурно-будівельної інспекції України про заміну неналежного відповідача у справі №440/10969/21 - відмовлено. Залучено до участі у справі №440/10969/21 як другого відповідача Державну інспекцію архітектури та містобудування України (ідентифікаційний код 44245840, бульвар Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133), витребувано докази від другого відповідача Державної інспекції архітектури та містобудування України, у задоволенні клопотання представника Державної архітектурно-будівельної інспекції України про зупинення провадження у справі №440/10969/21 - відмовлено. Продовжено строк підготовчого провадження у справі № 440/10969/21 на тридцять календарних днів.

30 грудня 2021 року до суду надійшла заява Державної інспекції архітектури та містобудування України про залишення позову без розгляду у справі №440/10969/21 /том 3 а.с. 50-51/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 січня 2022 року заяву Державної інспекції архітектури та містобудування України про залишення позову без розгляду у справі №440/10969/21 - задоволено. Визнано неповажними підстави, вказані Приватним підприємством "ШЛЯХРЕМБУД №17" у клопотанні про поновлення строку звернення до адміністративного суду. Залишено без розгляду позов Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД №17" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії .

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2022 року апеляційну скаргу Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД" №17 - задоволено. Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 по справі № 440/10969/21 - скасовано. Адміністративну справу №440/10969/21 за позовом Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД" №17 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду справи /том 3 а.с. 120-127/.

Справа №440/10969/21 надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 22 серпня 2022 року та була передана раніше визначеному складу суду 23 серпня 2022 року, що підтверджується протоколом від 23.08.2022 /том 3 а.с. 129, 130/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2022 року адміністративну справу №440/10969/21 прийнято до провадження, призначено підготовче судове засідання на 11:00 15 вересня 2022 року /том 3 а.с. 131-132/.

15 вересня 2022 року до суду надійшов відзив Державної інспекції архітектури та містобудування України на позовну заяву /том 3 а.с. 154-157/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на те, що за результатами проведення планової перевірки щодо додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середнім та значним наслідками Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області складено акт від 08.08.2019 №ПЛ-58 про виявлення порушень вимог законодавства, який містить опис виявлених порушень вимог законодавства. Зазначено, що на час прийняття Державною архітектурно - будівельною інспекцією України наказу від 20.08.2029 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, діяв Закон №222-VІІІ в редакції від 01.07.2019, в якій стаття 16 регулювала процес анулювання ліцензій, а не зупинення. Натомість, зупиняючи дію ліцензії відповідач керувався статтею 17 Закону України "Про архітектурну діяльність" та вимогами Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 №1396, Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №294, а також висновком Ліцензійної комісії Державної архітектурно-будівельної інспекції України та територіальних органів (протокол від 16.08.2019 №47). Пояснює, що позивач не повідомляв відповідачів про усунення порушень, зафіксованих у акті перевірки, у зв`язку з чим відсутня можливість надати оцінку тому, чи фактично були усунуті порушення, у зв`язку з якими прийнято оскаржуваний наказ. Натомість, на момент прийняття наказу про зупинення дії ліцензії, порушення усунуті не були. Вважає, що ймовірні процедурні порушення не спростовують факту вчинення позивачем порушень у сфері містобудівної діяльності, що зафіксовані у акті.

Протокольною ухвалою суду від 15 вересня 2022 року задоволено клопотання представника позивача про відкладення підготовчого судового засідання та підготовче судове засідання відкладено до 09:30 28 вересня 2022 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 09:30 19 жовтня 2022 року, клопотання представника Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД №17" Чередніченка Олександра Миколайовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду - задоволено, судове засідання, призначене на 09:30 19 жовтня 2022 року, вирішено провести за участю представника Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД №17" Чередніченка Олександра Миколайовича в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Представник позивача у судовому засіданні 19 жовтня 2022 року позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідачів у судове засідання 19 жовтня 2022 року повторно не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України /том 3 а.с. 181, 182, 190, 191, 195/.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 2 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Зважаючи на викладене вище, суд вирішив розглянути справу по суті за відсутності представників відповідача.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 02.08.2017 видано Приватному підприємству "ШЛЯХРЕМБУД №17" ліцензію на господарську діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середнім та значними наслідками (за переліком робіт згідно з додатком), реєстраційний запис 2013039307 /том 3 а.с. 21/.

Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 27.11.2018 №1494 затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної архітектурно-будівельної інспекції України за діяльністю суб`єктів господарювання на 2019 рік.

21.06.2019 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області направлено на адресу ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" повідомлення від 20.06.2019 №1016-1.19/1070 про проведення планової перевірки щодо додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середнім та значним наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256, щодо ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" /том 3 а.с. 4-5/.

11.07.2019 уповноваженою особою Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області видано головному державному інспектору сектору по роботі з ліцензіатами Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Бірюковій О.А. та головному інспектору будівельного нагляду інспекційного відділу №1 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Нестеренко І.І. направлення №58 для проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256 «Деякі питання ліцензування будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками» (із змінами та доповненнями) ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 27.11.2018 року № 1494 «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної архітектурно-будівельної інспекції України за діяльністю суб`єктів господарювання на 2019 рік", строк дії направлення з 02.08.2019 до 08.08.2019 /том 3 а.с. 6/, з яким ознайомлено директора ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" ОСОБА_1 , про що наявний запис та підпис директора ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" ОСОБА_1 на примірнику направлення, копія якого наявна у матеріалах справи /зворот том 3 а.с. 6/.

У строк з 02.08.2019 по 08.08.2019 посадовими особами Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання Приватним підприємством "ШЛЯХРЕМБУД №17" вимог законодавства у сфері провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми та значними наслідками, за результатами якого складено акт від 08.08.2019 №ПЛ-58 /том 3 а.с. 11-19/.

У розділі "Опис виявлених порушень" акту від 08.08.2019 №ПЛ-58 зафіксовано порушення ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17":

1) абзацу другого підпункту 1 пункту 8 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256 (надалі - Ліцензійні умови): суб`єктом господарювання отримано ліцензію за переліком видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми наслідками(С,С2) 1.00.00:1.01.00; 1.04.00; 1.05.00; 1.06.00; 1.07.00; 1.08.00, 3.00.00:3.02.00. Розпорядчий документ про затвердження організаційної структури суб`єкта господарювання та сама організаційна структура суб`єкта господарювання не надана;

2) підпункту 2 пункту 9 Ліцензійних умов, коди КП 121, 1313, 1223.1, абзацу четвертого підпункту 1 пункту 9, абзацу другого пункту 13, абзацу другого пункту 16, абзацу другого пункту 19 Ліцензійних умов; код КП 1223.1: дані стосовно працевлаштування і освіти головного інженера не надано;

3) абзацу третього підпункту 1 пункту 9 Ліцензійних умов; коди КП 121, 1313: документи стосовно наявності у керівника суб`єкта господарювання або його заступника вищої освіти не надано;

4) абзацу третього підпункту 1 пункту 8 Ліцензійних умов, абзацу п`ятого підпункту 1 пункту 8 Ліцензійних умов; частини першої статті 24 глави ІІІ КЗпПУ: у зв`язку з неукомплектованістю ІТП та робітниками необхідних професій та кваліфікацій не визначені: підрозділ та/або спеціаліст(и) для забезпечення виконання: виробничо-технічних функцій, виробничих функцій, юридичних функцій, функцій промислової безпеки та охорони праці. Трудові договори з усіма найманими працівниками не надано;

5) підпункту 3 пункту 8 Ліцензійних умов: КП; розділи 1 - 4 Довідника (випуск 64), абзацу п`ятого підпункту 1, підпункту 2 пункту 9 Ліцензійних умов; коди КП 1223, 1223.1, абзацу другого підпункту 1 пункту 9 Ліцензійних умов; розділ 4.7 КП; коди КП 1223. 1223.1, 1223.2, 2142.2, абзацу третього, четвертого, п`ятого, шостого, сьомого пункту 13, абзацу третього, четвертого, п`ятого, шостого, сьомого пункту 16, абзацу третього, четвертого, п`ятого, шостого, сьомого пункту 19 Ліцензійних умов; код КП 122: 1223.2; 3112. 123. 214, 1223.1.1239: суб`єкт господарювання ІТП необхідних професій та кваліфікацій відповідно до своєї організаційної структури, напряму діяльності, заявленого переліку робіт, а саме: 1.0. 00; 1.01.00; 1.04.00; 1.05.00; 1.06.00; 1.07.00; 1.08.00, 3.0. 00:3.02.00 - не укомплектований. Суб`єкт господарювання робітниками необхідних кваліфікацій відповідно до своєї організаційної структури, напряму діяльності, заявленого переліку робіт, а саме: 1.0. 00; 1.01.00; 1.04.00; 1.05.00; 1.06.00; 1.07.00; 1.08.00, 3.0. 00:3.02.00 - не укомплектований.

6) абзацу шістнадцятого пункту 13, абзацу п`ятнадцятого пункту 16, абзацу п`ятнадцятого пункту 19 Ліцензійних умов; Наказу № 61: кваліфікація зварників вимогам Правил атестації зварників, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 19 квітня 1996 року №61, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31 травня 1996 року за № 262/1287, не відповідає;

7) абзацу сімнадцятого пункту 13, абзацу шістнадцятого пункту 16, абзацу шістнадцятого пункту 19 Ліцензійних умов; Наказу № 4: кваліфікація працівників для роботи в електроустановках вимогам Правил безпечної експлуатаціїелектроустановок споживачів, затверджених наказом Державного комітету України понагляду за охороною праці від 09 січня 1998 року № 4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за № 93-2533, не відповідає (дані не надано);

8) абзацу сьомого підпункту 1 пункту 8, абзацу третього підпункту 1 пункту 12, абзацу третього підпункту 1 пункту 15, абзацу третього підпункту 18 Ліцензійних умов: інформація про право власності (оренди) на засоби виробництва (техніку, устаткування, обладнання, прилади та інструменти) згідно з технологічними вимогами виконання робіт відповідно до переліку видів робіт, що визначений у додатку до ліцензії, не надана в повному обсязі;

9) абзацу двадцятого пункту 14, абзацу восьмого пункту 17, абзацу вісімнадцятого пункту 20 Ліцензійних умов: відомості щодо документального підтвердження належного технічного стану та допуск до експлуатації кранів, люльок, строп, бурових установок та/або проходження обстеження (перевірки) техніки, обладнання, устаткування, приладів та інструментів не надано;

10) підпункту 2 пункту 8 Ліцензійних умов: документи (копії), що підтверджують достовірність даних, що зазначалися суб`єктом господарювання у документах, які подавалися органові ліцензування для отримання ліцензії, протягом строку дії ліцензії не надано в повному обсязі;

11) абзацу двадцять першого пункту 14, абзацу дев`ятого пункту 17, абзацу дев`ятнадцятого пункту 20 Ліцензійних умов: засобами вимірювальної техніки, необхідної для перевірки встановлених параметрів та якості продукції і технологічних операцій відповідно до переліку видів робіт, що визначений у додатку до ліцензії, суб`єкт господарювання забезпечений, проте проведення своєчасної повірки засобів вимірювальної техніки не забезпечено;

12) абзацу вісімнадцятого, дев`ятнадцятого пункту 14, абзацу шостого, сьомого пункту 17, абзацу шістнадцятого, сімнадцятого пункту 20 Ліцензійних умов: суб`єктом господарювання здійснення контролю якості будівельних матеріалів шляхом проведення лабораторних випробувань не забезпечено. Документи, що підтверджують відповідність та якість будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у випадках, передбачених нормативно-правовими актами та будівельними нормами, не надано;

13) абзаців тринадцятого, чотирнадцятого, п`ятнадцятого шістнадцятого, сімнадцятого пункту 14, абзаців другого, третього, четвертого пункту 17, абзаців дев`ятого, десятого, одинадцятого, тринадцятого, чотирнадцятого, дванадцятого пункту 20 Ліцензійних умов, абзацу першого пункту 9 додатка 2 до Ліцензійних умов: суб`єктом господарювання контроль якості виконаних робіт не забезпечено (власна лабораторія з проведення лабораторних випробувань якості виконаних робіт або лабораторія, що надає послугу з проведення лабораторних досліджень на договірних засадах - відсутня). Договір з лабораторією, що надає послуги з проведення лабораторних випробувань якості виконаних робіт щодо: ґрунтових споруд та основ шляхом проведення лабораторних випробувань з метою визначення міри ущільнення, щодо зварних з`єднань із застосуванням неруйнівних методів до зварних конструкцій, щодо монолітних бетонних, залізобетонних та армоцементних конструкцій шляхом проведення лабораторних випробувань зразків товарного бетону або розчину, дорожніх покриттів шляхом проведення лабораторних випробувань щодо відповідності марки бетону - не надано. Відповідно документ, що підтверджує акредитацію (відповідним органом з акредитації лабораторії, що надає послугу з проведення лабораторних досліджень на договірних засадах - не надано;

14) абзацу першого пункту 7, абзацу третього пункту 10 Ліцензійних умов: ДБН.А.3.1-5:2016; частини першої статті 27 Закону України №875, абзацу другого підпункту 2 пункту 12 Ліцензійних умов: ДБН А.3.1 - 5:2016, абзацу другого пункту 2 пункту 15, абзацу другого підпункту 2 пункту 18 Ліцензійних умов, абзацу третього підпункту 2 пункту 12, абзацу третього підпункту 2 пункту 15, абзацу третього підпункту 2 пункту 18 Ліцензійних умов, абзацу четвертого пункту 10 Ліцензійних умов: вимоги нормативно-правових актів, будівельних норм, нормативних документів у сфері містобудівної діяльності та робочої документації, у тому числі щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, під час будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, своєчасність оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", іншими будівельними нормами та нормативними документами у сфері містобудівної діяльності, на об`єкті будівництва, своєчасність оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої нормативними документами, за видами обладнання, що монтується на об`єкті будівництва., єдність вимірювань, вимоги із забезпечення промислової безпеки та охорони праці на об`єкті будівництва не забезпечено - документи не надано в повному обсязі.

У розділі "Опис виявлених порушень" акту від 08.08.2019 №ПЛ-58 у графі "Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності":

01 - аварія; інші порушення нормальних умов життєдіяльності людини;

02 - аварія; неналежна кваліфікація працівників: відсутність системи управління якістю; порушення нормальних умов життєдіяльності людини;

03 - аварія; неналежна кваліфікація працівників; відсутність системи управління якістю; виконання робіт неналежної якості.

04 - аварія; виконання робіт неналежної якості;

05- аварія; порушення нормальних умов; життєдіяльності людей; виконання робіт і неналежної якості.

Також у акті перевірки наявні записи про те, що про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) суб`єкт господарювання письмово повідомлений не пізніше ніж за 10 днів до дня здійснення такого заходу, посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю) пред`явлено, копію посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) надано /том 3 а.с. 18, зворот а.с. 18/.

Акт від 08.08.2019 №ПЛ-58 підписаний керівником Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД №17" Симонян А.А. 08 серпня 2019 року без заперечень та примірник цього акту вручено керівнику Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД №17" Симонян А.А. 08 серпня 2019 року, про що наявні відповідні записи та підписи керівника у примірнику акта, копія якого надана до суду відповідачем /том 3 а.с. 19/

20 серпня 2019 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України прийнято наказ №47-Л "Про результати розгляду питань щодо ліцензування", яким зупинено дію виданої Приватному підприємству "ШЛЯХРЕМБУД №17" ліцензії з реєстраційним записом 2013039307 у зв`язку з виявленими порушеннями ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, на підставі акту перевірки /том 2 а.с. 152/.

Позивач не погодився з наказом Державної архітектурної будівельної інспекції України від 20.08.2029 № 47-Л "Про результати розгляду питань щодо ліцензування" в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої Приватному підприємству "ШЛЯХРЕМБУД №17", та звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному наказу Державної архітектурної будівельної інспекції України від 20.08.2029 № 47-Л "Про результати розгляду питань щодо ліцензування" в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої Приватному підприємству "ШЛЯХРЕМБУД №17", суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 2 Закону України "Про архітектурну діяльність" (у редакції, чинній на час прийняття спірного наказу) держава забезпечує умови для здійснення архітектурної діяльності шляхом, зокрема, забезпечення безпеки будівництва, довговічності будинків та споруд, стимулювання заходів щодо заощадження енергії, захисту навколишнього природного середовища, створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, а також забезпечення економічних та інших аспектів, важливих з погляду задоволення інтересів суспільства.

Частиною 1 статті 3 Закону України "Про архітектурну діяльність" встановлено, що законодавство про архітектурну діяльність складається з Конституції України (254к/96-ВР), законів України "Про основи містобудування" (2780-12), "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17), "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (208/94-ВР), цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Згідно із частинами 1, 2 статті 10 цього Закону для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"

( 3038-17).

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

За приписами пункту 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2014 р. № 294 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 408) (надалі - Положення, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно з пунктом 3 цього Положення основним завданням Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме, зокрема, ліцензування видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, та здійснення контролю за додержанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов провадження видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Відповідно до підпункту 2, 6 пункту 4 Положення Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки: додержання суб`єктами господарювання ліцензійних умов провадження видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками; здійснює ліцензування видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

За приписами пункту 7 Положення Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо через апарат та свої територіальні органи.

Статтею 17 Закону України "Про архітектурну діяльність" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено порядок ліцензування та професійна атестація виконавців робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про архітектурну діяльність" господарська діяльність, пов`язана із створенням об`єкта архітектури, підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Частиною 2, 3 статті 17 Закону України "Про архітектурну діяльність" встановлено, що порядок ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, визначається Кабінетом Міністрів України.

Органом ліцензування є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно з пунктом 1 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2007 р. № 1396 (чинного на час виникнення спірних правовідносин), цей Порядок, що розроблений відповідно до Законів України Про ліцензування видів господарської діяльності, Про архітектурну діяльність, Про основи містобудування та Про регулювання містобудівної діяльності, встановлює загальні вимоги до ліцензування господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками (далі - будівельна діяльність).

Відповідно до Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2007 р. № 1396, орган ліцензування має право: анулювати видану ліцензію; зупинити дію ліцензії; прийняти рішення про усунення суб`єктом будівельної діяльності порушень, пов`язаних з додержанням ліцензійних умов провадження будівельної діяльності.

Згідно з пунктом 22 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2007 р. № 1396, підставами для зупинення дії ліцензії є:

акт перевірки суб`єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов, якщо виявлені порушення неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності;

акт комісії з розслідування причин аварії на будівництві об`єкта, що не призвела до загибелі людей або тяжких екологічних наслідків.

Отже, пунктом 22 вказаного вище Порядку закріплений виключний перелік підстав, за яких орган ліцензування має право зупинити дію ліцензії. До таких підстав віднесені:

акт перевірки суб`єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов, якщо виявлені порушення неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності;

акт комісії з розслідування причин аварії на будівництві об`єкта, що не призвела до загибелі людей або тяжких екологічних наслідків.

Відповідно до пункту 23 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2007 р. № 1396, прийняття рішень органом ліцензування про зупинення та анулювання ліцензії здійснюється за результатами розгляду зазначених питань на засіданні ліцензійної комісії.

Про зупинення дії або анулювання ліцензії орган ліцензування інформує органи державної податкової служби за місцем реєстрації суб`єкта будівельної діяльності та його відокремлених структурних підрозділів.

Таким чином, в силу наведених вище норм права, підставою для зупинення дію ліцензії станом на час прийняття оскаржуваного наказу є акт перевірки суб`єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов, якщо виявлені порушення неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності, а не розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування, як вважає позивач.

Відповідно до пункту 1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256 (надалі - Ліцензійні умови, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік організаційних, кадрових, технологічних і спеціальних вимог до провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, що обов`язкові для виконання ліцензіатом, а також вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії.

Пунктом 8 Ліцензійних умов встановлено, що організаційними вимогами є:

1) наявність:

затвердженої організаційної структури суб`єкта господарювання відповідно до переліку робіт;

в організаційній структурі суб`єкта господарювання підрозділів та/або спеціалістів, які забезпечують виконання адміністративно-керівних, виробничо-технічних, планово-договірних, виробничих, юридичних функцій та функцій з контролю якості, промислової безпеки та охорони праці, оформлення, ведення та збереження виконавчої документації; створення та ведення фонду національних стандартів, будівельних норм та нормативно-правових актів у сфері містобудівної діяльності;

затверджених положень про відповідні структурні підрозділи та посадових інструкцій працівників згідно з розподілом обов`язків, повноважень та відповідальності осіб, штатного розпису;

укладених трудових договорів з усіма найманими працівниками;

національних стандартів, будівельних норм та нормативно-правових актів у сфері містобудівної діяльності;

власних або орендованих виробничих приміщень, засобів виробництва;

документа, який підтверджує впровадження системи управління якістю продукції суб`єкта господарювання;

2) зберігання протягом строку дії ліцензії документів (копій), які підтверджують достовірність даних, що зазначалися здобувачем ліцензії у документах, які подавалися органові ліцензування, а також документа, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії;

3) укомплектованість суб`єкта господарювання керівниками, професіоналами, фахівцями і робітниками необхідних професій та кваліфікацій відповідно до організаційної структури суб`єкта господарювання, положень Національного класифікатора України ДК 003:2010 Класифікатор професій та вимог Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 64).

Ліцензіат зобов`язаний повідомляти органові ліцензування про всі зміни даних, які зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, не пізніше одного місяця з дня настання таких змін.

Таке повідомлення складається у довільній формі та повинно містити найменування та ідентифікаційний код ліцензіата - юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові і реєстраційний номер облікової картки платника податків ліцензіата - фізичної особи - підприємця (серія та номер паспорта для фізичної особи - підприємця, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відповідну відмітку в паспорті). До повідомлення додаються документи (їх копії (фотокопії), засвідчені ліцензіатом), що підтверджують зміни, що відбулися.

Про планове або позапланове припинення (у зв`язку з неможливістю використання матеріально-технічної бази, виникнення форс-мажорних обставин тощо) провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, загалом або за певним місцем провадження такої діяльності ліцензіат повідомляє органу ліцензування не пізніше одного місяця з дня припинення діяльності.

Господарська діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, без подання такого повідомлення не може вважатися такою, що припинена.

Не підлягає розгляду повідомлення ліцензіата про планове або позапланове припинення провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, яке подане після видання органом ліцензування розпорядчого документа про проведення перевірки додержання таким ліцензіатом вимог ліцензійних умов і до закінчення строку:

проведення перевірки та усунення порушень ліцензійних умов (у разі їх наявності);

у 30 робочих днів після спливу терміну виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов (крім випадку видання протягом цього строку органом ліцензування розпорядчого документа про проведення позапланової перевірки виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов).

Про відновлення провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, ліцензіат повідомляє органу ліцензування не пізніше дати початку виконання будівельних робіт на таких об`єктах.

До повідомлення про відновлення провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, додаються відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове забезпечення, наявну систему контролю якості виконання робіт, виконані заявником будівельно-монтажні роботи з інформацією щодо змін у документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, за формою згідно з додатком 2.

Господарська діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, без подання такого повідомлення не може вважатися такою, що відновлена.

Подання повідомлень органові ліцензування здійснюється відповідно до статті 10 Закону України Про ліцензування видів господарської діяльності.

Ліцензіат зобов`язаний забезпечити присутність керівника, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення органом ліцензування в установленому законом порядку перевірки додержання ліцензіатом цих Ліцензійних умов.

Згідно з пунктом 9 Ліцензійних умов кадровими вимогами є:

1) наявність у:

керівників, професіоналів та фахівців залежно від видів виконуваних робіт відповідної освіти та кваліфікації;

керівника суб`єкта господарювання або його заступника вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, бакалавр). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра або спеціаліста не менше двох років, бакалавра - не менше трьох років;

головного інженера вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра не менше двох років, спеціаліста - не менше трьох років;

начальника виробничо-технічного відділу, технічного відділу вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією повинен становити не менше двох років;

2) працевлаштування за основним місцем роботи керівника суб`єкта господарювання і головного інженера. Для заступників керівника суб`єкта господарювання і керівників його виконавчих та функціональних підрозділів допускається працевлаштування не за основним місцем роботи, однак кількість таких керівників повинна становити не більш як 50 відсотків їх загальної кількості - для провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми наслідками, та не більш як 20 відсотків - для провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із значними наслідками.

Пунктом 10 Ліцензійних умов передбачено, що технологічними вимогами є:

наявність будівельних машин, технологічних комплектів засобів малої механізації, устаткування, оснащення, інвентарю, пристроїв та інструменту відповідно до технологічних вимог виконання робіт;

виконання робіт здійснюється згідно з нормативно-правовими актами, будівельними нормами та нормативними документами у сфері містобудівної діяльності та робочою документацією;

дотримання вимог із забезпечення промислової безпеки та охорони праці.

Згідно з приписами пункту 12 Ліцензійних умов організаційними вимогами є:

1) наявність: адміністративних та виробничих приміщень, виробничої бази (у разі потреби), що необхідні для виконання робіт відповідно до переліку робіт; техніки, устаткування, обладнання, приладів та інструментів згідно з технологічними вимогами виконання робіт, передбачених переліком робіт; засобів вимірювальної техніки, методик, інструкцій, необхідних для проведення перевірки встановлених параметрів та якості продукції і технологічних операцій;

2) забезпечення: своєчасного оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої ДБН A.3.1-5-2016 Організація будівельного виробництва, будівельними нормами та нормативними документами у сфері містобудівної діяльності; єдності вимірювань.

Відповідно до пункту 13 Ліцензійних умов кадровими вимогами є наявність у:

головного інженера або відповідного зазначеній посаді фахівця вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра - не менше двох років, спеціаліста - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

начальника будівельної дільниці вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи за професією керівників нижчого рівня повинен становити: для магістра або спеціаліста - не менше двох років, бакалавра, молодшого спеціаліста або молодшого бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

виконавця робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи майстром на будівництві повинен становити не менше двох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

майстра будівельних та монтажних робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр, молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

техніка-будівельника вищої освіти відповідної спеціалізації (молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання.

Для виконання будівельних та монтажних робіт загального призначення професіонали та фахівці за посадами головного інженера, начальника будівельної дільниці, виконавця робіт, майстра, техніка-будівельника повинні мати спеціалізацію за відповідною освітою, зокрема, для:

зведення несучих та огороджувальних конструкцій будівель та споруд - промислове і цивільне будівництво, гідротехнічне будівництво, будівництво теплових і атомних електростанцій;

улаштування фундаментів, що виконуються спеціальними способами - промислове і цивільне будівництво, гідротехнічне будівництво, мости і транспортні тунелі;

будівництва гідротехнічних споруд та комплексів - промислове і цивільне будівництво та гідротехнічне будівництво, гідромеліорація, водогосподарське та природоохоронне будівництво, раціональне використання і охорона водних ресурсів, будівництво, обслуговування і ремонт гідромеліоративних споруд, будівництво теплових і атомних електростанцій;

розробки гірничих споруд - відкрита розробка корисних копалин, підземна розробка корисних копалин, шахтне і підземне будівництво, маркшейдерська справа, буріння свердловин;

реставрації, консервації, ремонтних робіт, реабілітації пам`яток культурної спадщини - промислове і цивільне будівництво та теорія архітектури, реставрація пам`яток архітектури, архітектура будівель і споруд, реставрація пам`яток архітектури та містобудування і реконструкція об`єктів архітектури;

монтажу технологічного устаткування та пусконалагоджувальних робіт - теплогазопостачання і вентиляція, вентиляція, освітлення та теплогазопостачання, водопостачання, каналізація, водопостачання та водовідведення, холодильні машини і установки, монтаж i обслуговування холодильно-компресорних машин та установок, холодильна, вакуумна та компресорна техніка, системи кондиціювання, інформаційні мережі зв`язку, технології та засоби телекомунікацій, електромеханічні системи автоматизації та електропривод, автоматизація процесів керування, автоматизоване управління технологічними процесами, телекомунікаційні системи та мережі, радіотехнічні пристрої та засоби телекомунікацій, підйомно-транспортні, дорожні, будівельні, меліоративні машини і обладнання.

Виконання зазначених видів будівельних та монтажних робіт загального призначення професіоналами та фахівцями з іншою спеціалізацією допускається у разі, коли освітньо-професійні програми їх підготовки були або є ідентичними освітньо-професійним програмам профільних закладів освіти, що готують професіоналів та фахівців за спеціалізаціями, зазначеними у абзацах восьмому - тринадцятому цього пункту.

Під час виконання робіт з реставрації, консервації, ремонтних робіт, реабілітації на пам`ятках культурної спадщини кваліфікація робітників повинна відповідати вимогам ДСТУ-Н Б Д.2.5-27:2012; ДСТУ Б Д.2.5-1:2012 - ДСТУ Б Д.2.5-26:2012 та підтверджуватися відповідними документами про кваліфікацію.

Кваліфікація зварників повинна відповідати вимогам Правил атестації зварників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 19 квітня 1996 р. № 61.

Кваліфікація працівників для роботи в електроустановках повинна відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 9 січня 1998 р. № 4.

Пунктом 15 Ліцензійних умов встановлено, що організаційними вимогами є:

1) наявність: адміністративних та виробничих приміщень, виробничої бази (у разі потреби), що необхідні для виконання робіт відповідно до переліку робіт; техніки, устаткування, обладнання, приладів та інструментів згідно з технологічними вимогами виконання робіт, передбачених у переліку робіт; засобів вимірювальної техніки, методик, інструкцій, необхідних для проведення перевірки встановлених параметрів та якості продукції і технологічних операцій;

2) забезпечення: своєчасного оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої нормативними документами за видами обладнання, яке монтується; єдності вимірювань.

Згідно з приписами пунктів 16, 17 Ліцензійних умов кадровими вимогами є наявність у:

головного інженера або відповідного зазначеній посаді фахівця вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, бакалавр). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра - не менше двох років, спеціаліста або бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

начальника будівельної дільниці вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи за професією керівників нижчого рівня повинен становити: для магістра або спеціаліста - не менше двох років, бакалавра, молодшого спеціаліста або молодшого бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

виконавця робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи майстром на будівництві повинен становити не менше двох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

майстра будівельних та монтажних робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр, молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

техніка-будівельника вищої освіти відповідної спеціалізації (молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання.

Для виконання робіт з монтажу внутрішніх та зовнішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання, іншого обладнання, а також інженерних споруд професіонали та фахівці за посадами головного інженера, начальника будівельної дільниці, виконавця робіт, майстра, техніка-будівельника повинні мати спеціалізацію за відповідною освітою, зокрема, для монтажу: водопостачання та водовідведення - водопостачання, каналізація, водопостачання та водовідведення; опалення, вентиляції і кондиціювання повітря, газопостачання - теплогазопостачання і вентиляція, вентиляція, освітлення та теплогазопостачання, монтаж, обслуговування устаткування i систем газопостачання; електропостачання і електроосвітлення - будівництво, монтаж i експлуатація ліній електропередачі, електропостачання, монтаж i експлуатація електроустаткування підприємств i цивільних споруд, обслуговування електротехнічного обладнання i автоматичного устаткування будівель i споруд, електричні системи і мережі; засобів автоматизації і контрольно-вимірювальних приладів, зв`язку, сигналізації, радіо, телебачення, інформаційних мереж - автоматизація процесів керування, автоматизоване управління технологічними процесами, електромеханічні системи автоматизації та електропривід, інформаційні мережі зв`язку, технології та засоби телекомунікацій, телекомунікаційні системи та мережі, радіотехнічні пристрої та засоби телекомунікацій; технологічних трубопроводів - холодильні машини і установки, монтаж i обслуговування холодильно-компресорних машин та установок, холодильна, вакуумна та компресорна техніка, системи кондиціювання; магістральних нафтогазопроводів - газонафтопроводи та газонафтосховища, монтаж, обслуговування устаткування i систем газопостачання, видобування нафти і газу, експлуатація газонафтопроводів і газонафтосховищ, трубопровідний транспорт, нафтогазосховища.

Виконання зазначених видів робіт з будівництва об`єктів інженерної інфраструктури професіоналами та фахівцями з іншою спеціалізацією допускається у разі, коли освітньо-професійні програми їх підготовки були або є ідентичними освітньо-професійним програмам профільних закладів освіти, що готують професіоналів та фахівців за спеціалізаціями, зазначеними у абзацах восьмому - тринадцятому цього пункту.

Кваліфікація зварників повинна відповідати вимогам Правил атестації зварників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 19 квітня 1996 р. № 61.

Кваліфікація працівників для роботи в електроустановках повинна відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 9 січня 1998 р. № 4.

Технологічними вимогами є наявність комплектів будівельних машин, технологічних комплектів засобів малої механізації, устаткування, інвентарю, пристроїв та інструменту, зокрема техніки землерийної, трубоукладальної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, транспортування великорозмірних елементів та бетонної суміші, зварювального обладнання, пересувних електростанцій, компресорів, траверсів, інших механізмів та устаткування згідно з технологією виконання робіт.

Ліцензіат зобов`язаний забезпечити:

здійснення контролю якості виконаних робіт щодо:

- електричних, електромеханічних робіт - шляхом проведення електричних, електромеханічних лабораторних випробувань;

- зварних з`єднань - із застосуванням неруйнівних методів до зварних з`єднань трубопроводів;

здійснення контролю якості будівельних матеріалів шляхом проведення лабораторних випробувань;

документальне підтвердження відповідності та якості будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у випадках, передбачених нормативно-правовими актами та будівельними нормами;

документальне підтвердження належного технічного стану та допуск до експлуатації кранів, люльок, строп, бурових установок;

проведення своєчасної повірки засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до пункту 18 Ліцензійних умов організаційними вимогами є:

1) наявність: адміністративних приміщень площею згідно з вимогами будівельних норм, виробничої бази, що необхідні для виконання робіт відповідно до переліку робіт; техніки, устаткування, обладнання, приладів та інструментів згідно з технологічними вимогами виконання робіт, передбаченими у переліку робіт; засобів вимірювальної техніки, методик, інструкцій, необхідних для проведення перевірки встановлених параметрів та якості продукції і технологічних операцій;

2) забезпечення: своєчасного оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої нормативними документами за видами обладнання, яке монтується; єдності вимірювань.

Пунктом 19 Ліцензійних умов передбачено, що кадровими вимогами є наявність у:

головного інженера або відповідного зазначеній посаді фахівця вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, бакалавр). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра - не менше двох років, спеціаліста або бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

начальника будівельної дільниці вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи за професією керівників нижчого рівня повинен становити: для магістра або спеціаліста - не менше двох років, бакалавра, молодшого спеціаліста або молодшого бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

виконавця робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи майстром на будівництві повинен становити не менше двох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

майстра будівельних та монтажних робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр, молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;

техніка-будівельника вищої освіти відповідної спеціалізації (молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання.

Для виконання робіт з будівництва об`єктів транспортної інфраструктури професіонали та фахівці за посадами головного інженера, начальника будівельної дільниці, виконавця робіт, майстра, техніка-будівельника повинні мати спеціалізацію за відповідною освітою, зокрема, для будівництва:

залізничних та трамвайних колій - залізничні споруди та колійне господарство, будівництво, обслуговування i ремонт залізничних колій, обслуговування і ремонт залізничних споруд та об`єктів колійного господарства, електричний транспорт;

доріг автомобільних - автомобільні дороги і аеродроми, будівництво, експлуатація i ремонт автомобільних доріг i аеродромів, будівництво i експлуатація міських шляхів сполучення;

мостів, мостових переходів, шляхопроводів, естакад, віадуків, переходів - мости і транспортні тунелі, будівництво мостів та інших штучних споруд;

аеродромів та вертодромів - автомобільні дороги і аеродроми;

тунелів та метрополітенів - мости і транспортні тунелі, будівництво тунелів та метрополітенів;

вертикального транспорту - промислове і цивільне будівництво, підйомно-транспортні, дорожні, будівельні, меліоративні машини і обладнання, електричний транспорт, електричні системи і мережі.

Виконання зазначених видів робіт з будівництва об`єктів транспортної інфраструктури професіоналами та фахівцями з іншою спеціалізацією допускається у разі, коли освітньо-професійні програми їх підготовки були або є ідентичними освітньо-професійним програмам профільних закладів освіти, що готують професіоналів та фахівців за спеціалізаціями, зазначеними у абзацах восьмому - тринадцятому цього пункту.

Кваліфікація зварників повинна відповідати вимогам Правил атестації зварників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 19 квітня 1996 р. № 61.

Кваліфікація працівників для роботи в електроустановках повинна відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 9 січня 1998 р. № 4.

Відповідно до пункту 20 Ліцензійних умов технологічними вимогами є наявність будівельних машин, технологічних комплектів засобів малої механізації, устаткування, інвентарю, пристроїв та інструменту, зокрема, для виконання таких видів робіт:

будівництва залізничних та трамвайних колій - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної (у тому числі залізничної), для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, для укладання залізничних та трамвайних колій, пересувних електростанцій, інших механізмів згідно з технологією виконання робіт;

будівництва доріг автомобільних - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, для укладання асфальтобетонної суміші, установок для регенерації асфальтобетонної суміші, компресорів, пересувних електростанцій, інших механізмів згідно з технологією виконання робіт;

будівництва мостів для перепуску через перешкоди водних потоків - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної (у тому числі плавучих кранів), для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, плавзасобів, кесонів, водолазного обладнання, бурових установок, зварювального обладнання, траверсів, компресорів, пересувних електростанцій, опалубних систем, риштувань, засобів підмощування, інших механізмів та устаткування згідно з технологією виконання робіт;

будівництва мостових переходів, шляхопроводів, естакад, віадуків, переходів - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, бурових установок, зварювального обладнання, траверсів, компресорів, пересувних електростанцій, опалубних систем, риштувань, засобів підмощування, інших механізмів та устаткування згідно з технологією виконання робіт;

будівництва аеродромів та вертодромів - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, для транспортування та укладання бетонної суміші, бурових установок, зварювального обладнання, компресорів, пересувних електростанцій, інших механізмів згідно з технологією виконання робіт;

будівництва тунелів та метрополітенів - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів (у тому числі електротранспортної), їх ущільнення та планування, для транспортування та укладання бетонної суміші, щитів прохідницьких, вібраторів будівельних, зварювального обладнання, насосного обладнання, компресорів, пересувних електростанцій, інших механізмів згідно з технологією виконання робіт;

будівництва вертикального транспорту (ліфтів, ескалаторів, підйомників, канатних доріг тощо) - техніки вантажопідйомної, компресорів, зварювального обладнання, люльок, комплектів для виконання електротехнічних робіт, інших механізмів та устаткування згідно з технологією виконання робіт.

Ліцензіат зобов`язаний забезпечити:

здійснення контролю якості виконаних робіт щодо:

- ґрунтових споруд та основ - шляхом проведення лабораторних випробувань з метою визначення міри ущільнення;

- дорожніх покриттів - шляхом проведення лабораторних випробувань щодо відповідності марки бетону;

- зварних з`єднань - із застосуванням неруйнівних методів до зварних конструкцій;

- монолітних бетонних, залізобетонних та армоцементних конструкцій - шляхом проведення лабораторних випробувань зразків товарного бетону або розчину;

- електричних, електромеханічних робіт - шляхом проведення електричних, електромеханічних лабораторних випробувань;

здійснення контролю якості будівельних матеріалів шляхом проведення лабораторних випробувань;

документальне підтвердження відповідності та якості будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у випадках, передбачених нормативно-правовими актами та будівельними нормами;

документальне підтвердження належного технічного стану та/або проходження обстеження (перевірки) техніки, обладнання, устаткування, приладів та інструментів;

проведення своєчасної повірки засобів вимірювальної техніки.

У акті від 08.08.2019 №ПЛ-58 зафіксовано порушення ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17":

1) абзацу другого підпункту 1 пункту 8 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №256 (надалі - Ліцензійні умови): суб`єктом господарювання отримано ліцензію за переліком видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми наслідками(С,С2) 1.00.00:1.01.00; 1.04.00; 1.05.00; 1.06.00; 1.07.00; 1.08.00, 3.00.00:3.02.00. Розпорядчий документ про затвердження організаційної структури суб`єкта господарювання та сама організаційна структура суб`єкта господарювання не надана;

2) підпункту 2 пункту 9 Ліцензійних умов, коди КП 121, 1313, 1223.1, абзацу четвертого підпункту 1 пункту 9, абзацу другого пункту 13, абзацу другого пункту 16, абзацу другого пункту 19 Ліцензійних умов; код КП 1223.1: дані стосовно працевлаштування і освіти головного інженера не надано;

3) абзацу третього підпункту 1 пункту 9 Ліцензійних умов; коди КП 121, 1313: документи стосовно наявності у керівника суб`єкта господарювання або його заступника вищої освіти не надано;

4) абзацу третього підпункту 1 пункту 8 Ліцензійних умов, абзацу п`ятого підпункту 1 пункту 8 Ліцензійних умов; частини першої статті 24 глави ІІІ КЗпПУ: у зв`язку з неукомплектованістю ІТП та робітниками необхідних професій та кваліфікацій не визначені: підрозділ та/або спеціаліст(и) для забезпечення виконання: виробничо-технічних функцій, виробничих функцій, юридичних функцій, функцій промислової безпеки та охорони праці. Трудові договори з усіма найманими працівниками не надано;

5) підпункту 3 пункту 8 Ліцензійних умов: КП; розділи 1 - 4 Довідника (випуск 64), абзацу п`ятого підпункту 1, підпункту 2 пункту 9 Ліцензійних умов; коди КП 1223, 1223.1, абзацу другого підпункту 1 пункту 9 Ліцензійних умов; розділ 4.7 КП; коди КП 1223. 1223.1, 1223.2, 2142.2, абзацу третього, четвертого, п`ятого, шостого, сьомого пункту 13, абзацу третього, четвертого, п`ятого, шостого, сьомого пункту 16, абзацу третього, четвертого, п`ятого, шостого, сьомого пункту 19 Ліцензійних умов; код КП 122: 1223.2; 3112. 123. 214, 1223.1.1239: суб`єкт господарювання ІТП необхідних професій та кваліфікацій відповідно до своєї організаційної структури, напряму діяльності, заявленого переліку робіт, а саме: 1.0. 00; 1.01.00; 1.04.00; 1.05.00; 1.06.00; 1.07.00; 1.08.00, 3.0. 00:3.02.00 - не укомплектований. Суб`єкт господарювання робітниками необхідних кваліфікацій відповідно до своєї організаційної структури, напряму діяльності, заявленого переліку робіт, а саме: 1.0. 00; 1.01.00; 1.04.00; 1.05.00; 1.06.00; 1.07.00; 1.08.00, 3.0. 00:3.02.00 - не укомплектований.

6) абзацу шістнадцятого пункту 13, абзацу п`ятнадцятого пункту 16, абзацу п`ятнадцятого пункту 19 Ліцензійних умов; Наказу № 61: кваліфікація зварників вимогам Правил атестації зварників, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 19 квітня 1996 року №61, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31 травня 1996 року за № 262/1287, не відповідає;

7) абзацу сімнадцятого пункту 13, абзацу шістнадцятого пункту 16, абзацу шістнадцятого пункту 19 Ліцензійних умов; Наказу № 4: кваліфікація працівників для роботи в електроустановках вимогам Правил безпечної експлуатаціїелектроустановок споживачів, затверджених наказом Державного комітету України понагляду за охороною праці від 09 січня 1998 року № 4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за № 93-2533, не відповідає (дані не надано);

8) абзацу сьомого підпункту 1 пункту 8, абзацу третього підпункту 1 пункту 12, абзацу третього підпункту 1 пункту 15, абзацу третього підпункту 18 Ліцензійних умов: інформація про право власності (оренди) на засоби виробництва (техніку, устаткування, обладнання, прилади та інструменти) згідно з технологічними вимогами виконання робіт відповідно до переліку видів робіт, що визначений у додатку до ліцензії, не надана в повному обсязі;

9) абзацу двадцятого пункту 14, абзацу восьмого пункту 17, абзацу вісімнадцятого пункту 20 Ліцензійних умов: відомості щодо документального підтвердження належного технічного стану та допуск до експлуатації кранів, люльок, строп, бурових установок та/або проходження обстеження (перевірки) техніки, обладнання, устаткування, приладів та інструментів не надано;

10) підпункту 2 пункту 8 Ліцензійних умов: документи (копії), що підтверджують достовірність даних, що зазначалися суб`єктом господарювання у документах, які подавалися органові ліцензування для отримання ліцензії, протягом строку дії ліцензії не надано в повному обсязі;

11) абзацу двадцять першого пункту 14, абзацу дев`ятого пункту 17, абзацу дев`ятнадцятого пункту 20 Ліцензійних умов: засобами вимірювальної техніки, необхідної для перевірки встановлених параметрів та якості продукції і технологічних операцій відповідно до переліку видів робіт, що визначений у додатку до ліцензії, суб`єкт господарювання забезпечений, проте проведення своєчасної повірки засобів вимірювальної техніки не забезпечено;

12) абзацу вісімнадцятого, дев`ятнадцятого пункту 14, абзацу шостого, сьомого пункту 17, абзацу шістнадцятого, сімнадцятого пункту 20 Ліцензійних умов: суб`єктом господарювання здійснення контролю якості будівельних матеріалів шляхом проведення лабораторних випробувань не забезпечено. Документи, що підтверджують відповідність та якість будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у випадках, передбачених нормативно-правовими актами та будівельними нормами, не надано;

13) абзаців тринадцятого, чотирнадцятого, п`ятнадцятого шістнадцятого, сімнадцятого пункту 14, абзаців другого, третього, четвертого пункту 17, абзаців дев`ятого, десятого, одинадцятого, тринадцятого, чотирнадцятого, дванадцятого пункту 20 Ліцензійних умов, абзацу першого пункту 9 додатка 2 до Ліцензійних умов: суб`єктом господарювання контроль якості виконаних робіт не забезпечено (власна лабораторія з проведення лабораторних випробувань якості виконаних робіт або лабораторія, що надає послугу з проведення лабораторних досліджень на договірних засадах - відсутня). Договір з лабораторією, що надає послуги з проведення лабораторних випробувань якості виконаних робіт щодо: ґрунтових споруд та основ шляхом проведення лабораторних випробувань з метою визначення міри ущільнення, щодо зварних з`єднань із застосуванням неруйнівних методів до зварних конструкцій, щодо монолітних бетонних, залізобетонних та армоцементних конструкцій шляхом проведення лабораторних випробувань зразків товарного бетону або розчину, дорожніх покриттів шляхом проведення лабораторних випробувань щодо відповідності марки бетону - не надано. Відповідно документ, що підтверджує акредитацію (відповідним органом з акредитації лабораторії, що надає послугу з проведення лабораторних досліджень на договірних засадах - не надано;

14) абзацу першого пункту 7, абзацу третього пункту 10 Ліцензійних умов: ДБН.А.3.1-5:2016; частини першої статті 27 Закону України №875, абзацу другого підпункту 2 пункту 12 Ліцензійних умов: ДБН А.3.1 - 5:2016, абзацу другого пункту 2 пункту 15, абзацу другого підпункту 2 пункту 18 Ліцензійних умов, абзацу третього підпункту 2 пункту 12, абзацу третього підпункту 2 пункту 15, абзацу третього підпункту 2 пункту 18 Ліцензійних умов, абзацу четвертого пункту 10 Ліцензійних умов: вимоги нормативно-правових актів, будівельних норм, нормативних документів у сфері містобудівної діяльності та робочої документації, у тому числі щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, під час будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, своєчасність оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", іншими будівельними нормами та нормативними документами у сфері містобудівної діяльності, на об`єкті будівництва, своєчасність оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої нормативними документами, за видами обладнання, що монтується на об`єкті будівництва., єдність вимірювань, вимоги із забезпечення промислової безпеки та охорони праці на об`єкті будівництва не забезпечено - документи не надано в повному обсязі.

У розділі "Опис виявлених порушень" акту від 08.08.2019 №ПЛ-58 у графі "Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності":

01 - аварія; інші порушення нормальних умов життєдіяльності людини;

02 - аварія; неналежна кваліфікація працівників: відсутність системи управління якістю; порушення нормальних умов життєдіяльності людини;

03 - аварія; неналежна кваліфікація працівників; відсутність системи управління якістю; виконання робіт неналежної якості.

04 - аварія; виконання робіт неналежної якості;

05- аварія; порушення нормальних умов; життєдіяльності людей; виконання робіт і неналежної якості.

Позивачем не спростовано фактів порушень ліцензійних умов, що зафіксовані у акті від 08.08.2019 №ПЛ-58.

Зважаючи на викладене вище, підставою для зупинення дії ліцензії позивача є акт перевірки суб`єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов від 08.08.2019 №ПЛ-58, у якому зафіксовані виявлені порушення, що неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності, а право відповідача та підстави для прийняття спірного наказу чітко встановлені статтями 10, 17 Закону України "Про архітектурну діяльність", пунктами 22, 23 Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2007 р. № 1396 (чинного на час виникнення спірних правовідносин), нормами Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2014 р. № 294 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 408).

Станом на час проведення заходу контролю, прийняття оскаржуваного наказу та до 18 грудня 2019 року стаття 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", на яку посилається позивач, регулювала виключно порядок анулювання ліцензії (а не зупинення дії ліцензії) та діяла у такій редакції:

"Стаття 16. Анулювання ліцензії

1. Анулюванням ліцензії є позбавлення ліцензіата права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про анулювання його ліцензії.

Ліцензія вважається анульованою з дня, коли ліцензіат дізнався чи повинен був дізнатися про анулювання ліцензії, але у строк, не менший за один тиждень з дня прийняття органом ліцензування рішення про анулювання виданої йому ліцензії.

2. Підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є:

1) заява ліцензіата про анулювання власної ліцензії. Не є підставою для анулювання ліцензії заява ліцензіата про анулювання його ліцензії, що подана після видання органом ліцензування розпорядчого документа про проведення перевірки додержання таким ліцензіатом вимог ліцензійних умов і до закінчення строку:

перевірки та усунення порушень ліцензійних умов (у разі їх наявності);

у тридцять робочих днів після спливу терміну виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов (крім випадку видання протягом цього строку органом ліцензування розпорядчого документа про проведення позапланової перевірки виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов);

2) набрання чинності рішенням органу ліцензування про анулювання ліцензії або скасування такого рішення спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування;

3) наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи (державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця), крім випадку та строку, передбачених частиною четвертою статті 15 цього Закону;

4) подання копії свідоцтва про смерть фізичної особи - підприємця (у разі відсутності правонаступника);

5) акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, встановлених для виду господарської діяльності;

6) акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов. Повторним порушенням ліцензіатом ліцензійних умов вважається вчинення ним протягом двох років з дня видання органом ліцензування розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов нового порушення хоча б однієї з вимог ліцензійних умов, щодо якої видавалося таке розпорядження;

7) акт про виявлення недостовірності даних у документах, поданих суб`єктом господарювання разом із заявою про отримання ліцензії;

8) акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування. Відмовою ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування вважається недопуск уповноважених посадових осіб органу ліцензування до здійснення перевірки додержання ліцензіатом вимог відповідних ліцензійних умов за відсутності передбачених для цього законом підстав (зокрема, ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки на письмову вимогу посадових осіб органу ліцензування, відмова в доступі посадових осіб органу ліцензування до місць провадження діяльності, що підлягає ліцензуванню, об`єктів, що використовуються ліцензіатом при провадженні діяльності, що підлягає ліцензуванню, або відсутність протягом першого дня перевірки за місцезнаходженням ліцензіата особи, уповноваженої представляти інтереси ліцензіата на час проведення перевірки);

9) акт про документальне підтвердження встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України", та (або) дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту, застосування воєнної сили проти України;

10) несплата за видачу ліцензії відповідно до частини другої статті 14 цього Закону.

3. Акти, передбачені пунктами 5-9 частини другої цієї статті, мають містити детальне викладення фактів порушення законодавства, їх обґрунтування та у випадках, якщо вони стосуються невиконання ліцензіатом вимог відповідних ліцензійних умов, містити посилання на конкретні пункти цих ліцензійних умов.

До актів можуть долучатися фото та відеоматеріали, відзняті під час проведення перевірки.

4. Орган ліцензування приймає рішення про анулювання ліцензії протягом п`яти робочих днів з:

дня одержання документа, передбаченого пунктом 1 частини другої цієї статті;

дня виявлення відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті;

наступного дня після закінчення строку, передбаченого пунктом 3 частини другої цієї статті;

дня виявлення підстав, передбачених пунктами 4-9 частини другої цієї статті.

6. Рішення про анулювання ліцензії повинно містити:

1) реквізити рішення про видачу ліцензії;

2) вид господарської діяльності, на провадження якого анулюється ліцензія;

3) найменування та ідентифікаційний код юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (серія та номер паспорта для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган державної податкової служби та має відмітку у паспорті);

4) підстави анулювання ліцензії.

7. Рішення про анулювання ліцензії, прийняте з підстав, передбачених пунктами 1-3 частини другої цієї статті, набирає чинності з дня його прийняття.

8. Рішення про анулювання ліцензії, прийняте з підстав, передбачених пунктами 4-9 частини другої цієї статті, набирає чинності через тридцять календарних днів з дня його прийняття.

9. Якщо ліцензіат протягом строку набрання чинності рішенням органу ліцензування про анулювання ліцензії, встановленого частиною восьмою цієї статті, подає скаргу (апеляцію) до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування, дія цього рішення органу ліцензування зупиняється до прийняття рішення спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування за результатами розгляду апеляції Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування.

Рішення спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування набирає чинності з дня видання ним розпорядження про задоволення або відхилення апеляції чи про необхідність усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.

10. У разі анулювання ліцензії з підстав, передбачених пунктами 5-10 частини другої цієї статті, суб`єкт господарювання може подати заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (повністю або частково) не раніше ніж через рік з дня набрання чинності рішенням органу ліцензування про анулювання попередньої ліцензії.

11. Рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено до суду.".

Законом України від 02 жовтня 2019 року № 139-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності", статтю 16 викладено в новій редакції: "Стаття 16. Зупинення та відновлення дії ліцензії, анулювання ліцензії...", яку у позовній заяві цитує позивач.

Однак, ця норма набрала чинності лише 18 грудня 2019 року, тоді як спірний наказ прийнято 20 серпня 2019 року.

Зважаючи на викладене вище, суд відхиляє доводи позивача про порушення відповідачем приписів статті 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" (у редакції Закону України від 02 жовтня 2019 року № 139-IX, що набрав чинності 18 грудня 2019 року), оскільки на час прийняття оскаржуваного наказу від 20 серпня 2019 року №47-Л норма, яку цитує позивач у заяві по суті, ще не була прийнята та відповідно не набрала чинності, а тому не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Відповідно до абзацу восьмого частини другої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п`яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 20 грудня 2018 року № 360 затверджено уніфіковану форму акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, що додається.

Акт складений за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками від 08.08.2019 №ПЛ-58 повністю відповідає формі, затвердженій Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 20 грудня 2018 року № 360, яка, у свою чергу, не встановлює вимог зазначати у акті пропозицію про зупинення дії ліцензії та зобов`язання усунути порушення, тому суд критично оцінює доводи позивача про протиправність наказу з посиланням на те, що у акті перевірки не зазначено про пропозицію зупинити дію ліцензії та не ставилась вимога усунути порушення.

Доводи позивача про те, що після проведення перевірки позивачем було усунуто всі порушення, виявлені перевіркою, та на час звернення до суду з позовом у цій справі відсутні порушення ліцензійних умов ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17", які могли бути підставою для припинення дії ліцензії, виданої підприємству, не спростовують фактів порушення позивачем ліцензійних умов, що зафіксовані у акті від 08.08.2019 №ПЛ-58, та відповідно не свідчать про протиправність оскаржуваного наказу, прийнятого 20.08.2019.

При цьому, надані позивачем до суду документи на підтвердження усунення порушень ліцензійних умов складені переважно після 20.08.2019, тобто після дати прийняття спірного наказу.

Із 18.12.2019 стаття 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" діє у редакції Закону України від 02 жовтня 2019 року № 139-IX, відповідно до частини 7, 8 якої дія ліцензії відновлюється повністю або частково в разі надання органу ліцензування ліцензіатом заяви та відомостей про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії повністю або частково, а в разі якщо дія ліцензії зупинена повністю або частково на підставі пункту 2 частини другої цієї статті, - інформації про сплату штрафу, передбаченого Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Орган ліцензування протягом п`яти робочих днів з дня отримання заяви приймає рішення про відновлення дії ліцензії повністю або частково.

Тобто Законом з 18.12.2019 встановлено право суб`єкта господарювання на звернення із заявою та відомостями про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії, до уповноваженого органу для відновлення дії ліцензії.

Разом з тим, позивач не звертався із заявою та відомостями про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії, до Державної архітектурно-будівельної інспекції України або у подальшому до Державної інспекції архітектури та містобудування України, та у справі, що розглядається, позивачем не оскаржується бездіяльність відповідачів щодо прийняття рішення про відновлення дії ліцензії чи рішення про відмову у поновленні ліцензії.

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що наказ Державної архітектурної будівельної інспекції України від 20.08.2029 № 47-Л "Про результати розгляду питань щодо ліцензування" в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої Приватному підприємству "ШЛЯХРЕМБУД №17" прийнятий відповідачем на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та законодавством України, та обґрунтовано.

Відповідно до частини 3 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції чинній на час прийняття та внесення до реєстру оскаржуваного наказу) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, веде єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр). Внесення даних до реєстру з присвоєнням реєстраційного номера здійснюється на підставі інформації, наданої органами державного архітектурно-будівельного контролю, протягом одного робочого дня з дня її отримання. Доступ користувачів до даних реєстру здійснюється безоплатно через офіційний веб-сайт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

За приписами статті 22-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції зі змінами внесеними Законом № 199-IX від 17.10.2019) Єдина державна електронна система у сфері будівництва (далі - електронна система) - єдина інформаційно-телекомунікаційна система у складі містобудівного кадастру, що забезпечує створення, перегляд, відправлення, прийняття, збирання, внесення, накопичення, обробку, використання, розгляд, зберігання, захист, облік та надання інформації у сфері будівництва, а також електронну взаємодію між фізичними та юридичними особами, державними органами, органами місцевого самоврядування, центрами надання адміністративних послуг, з метою отримання визначених цим Законом послуг у сфері будівництва. Електронна система складається з: 1) Реєстру будівельної діяльності; 2) електронного кабінету користувача електронної системи (далі - електронний кабінет); 3) порталу електронної системи. Невід`ємною архівною складовою частиною Реєстру будівельної діяльності є єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Згідно із частиною 9 статті 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" запис щодо рішення органу ліцензування про зупинення та відновлення дії ліцензії повністю або частково вноситься до ліцензійного реєстру наступного робочого дня після його прийняття.

Наказ Державної архітектурної будівельної інспекції України від 20.08.2029 № 47-Л "Про результати розгляду питань щодо ліцензування" в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої Приватному підприємству "ШЛЯХРЕМБУД №17", є чинним, орган ліцензування не приймав рішення про відновлення дії ліцензії, виданої позивачу, а тому відсутні підстави для внесення до ліцензійного реєстру відомостей про вилучення з реєстру виданих ліцензій інформації про зупинення дії такої ліцензії або про відновлення дії ліцензії, виданої позивачу.

Підсумовуючи викладене вище, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" про визнання протиправним та скасування наказу Державної архітектурної будівельної інспекції України від 20.08.2029 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої Приватному підприємству "ШЛЯХРЕМБУД №17" та про зобов`язання Державну архітектурно-будівельну інспекцію України вчинити дії щодо вилучення з реєстру виданих ліцензій інформації про зупинення такої ліцензії, - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 205, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД №17" (ідентифікаційний код 40747597, вул. Соборна, 49, м. Пирятин, Полтавська область, 37000) до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (ідентифікаційний код 37471912, бульвар Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133), Державної інспекції архітектури та містобудування України (ідентифікаційний код 44245840, бульвар Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 28 жовтня 2022 року.

Суддя С.С. Сич

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.10.2022
Оприлюднено31.10.2022
Номер документу107007598
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них дозвільної системи, нагляду (контролю), реалізації держ-ї регуляторної політики у сфері госп-ї д-ті; ліцензування видів господарської д-ті; розроблення і застосування національних стандар., технічних регламентів та процедур оцінки відповідності