ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
31 жовтня 2022 року Справа № 360/609/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі І відповідач), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі ІІ відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 08 лютого 2022 року б/н просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про відмову в призначенні пенсії від 24 травня 2021 року № 123750002590;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком за нормами абзацу другого частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 18 травня 2021 року відповідно до заяви про призначення пенсії від 18 травня 2021 року, зарахувавши до загального стажу періоди роботи: з 06 квітня 1992 року по 28 липня 1992 року учнем підземного прохідника та з 29 липня 1992 року по 02 червня 1993 року підземним прохідником на Шахті «Білоріченська», період проходження військової служби з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року, період навчання з 01 вересня 1982 року по 26 лютого 1987 року у Дмитрівському рибопромисловому технікумі; зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи у СП «Шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля» з 01 квітня 2014 року по 31 серпня 2014 року та з 01 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року, період роботи з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року за довідкою від 05 лютого 2021 року № 041/АСВ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він 18 травня 2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком за нормами абзацу третього частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», додавши до неї певний пакет документів.
28 липня 2021 року позивач отримав рішення про відмову в призначенні пенсії від 24 травня 2021 року № 123750002590, відповідно до якого стаж роботи позивача складає 17 років 07 місяців 02 дні, у тому числі підземний пільговий - 03 роки 04 місяці 26 днів. Підземний пільговий стаж роботи, який визначений Структурним підрозділом «Шахта «Булавинська» Державного підприємства Орджонікідзевугілля» (підприємство знаходиться на неконтрольованій українською владою території), обчислено відповідно до даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за періоди з 06 червня 2011 року по 31 серпня 2014 року та з 01 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року.
До підземного пільгового стажу не зараховано періоди роботи на Шахті «Білоріченська» виробничого об`єднання «Луганськвугілля» з 06 квітня 1992 року по 28 липня 1992 року учнем прохідника підземного та з 29 липня 1992 року по 02 червня 1993 року прохідником підземним у зв`язку з неможливістю визначити за наданими документами, зокрема, трудовою книжкою, постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме: відсутня інформація про підземні спуски у шахту і про одержувану тарифну ставку (за період роботи учнем прохідника), про відволікання від роботи (перебування у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпусках, участь у страйках, переведення на роботи з неповним робочим днем чи на інші роботи, тощо).
До страхового стажу не зараховано: період проходження строкової військової служби з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року у зв`язку з тим, що у наданому військовому квитку мають місце дописки в даті зарахування на військову службу, які не засвідчено підписом відповідної особи та печаткою установи. Оскільки довідка № 4/73 про підтвердження періоду проходження строкової військової служби видана з посиланням на військовий квиток, що містить виправлення, вона не може слугувати підставою для обчислення страхового стажу; період навчання з 01 вересня 1982 року по 26 лютого 1987 року у Дмитрівському рибопромисловому технікумі згідно з дипломом про навчання серії НОМЕР_1 від 26 лютого 1987 року у зв`язку з тим, що за наданим документом неможливо визначити періоди фактичного навчання (в період навчання заявник проходив військову службу); періоди роботи у СП «Шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля» з 01 квітня 2014 року по 31 серпня 2014 року та з 01 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року у зв`язку з відсутністю сплати підприємством страхових внесків; періоди роботи з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року за довідкою № 041/АСВ, оскільки зазначені у довідці дані заявника стосовно дати народження не відповідають даним стосовно дати народження за паспортом. Крім того, форма довідки не відповідає визначеній формі такої довідки (надаються довідка про стаж та довідка про заробітну плату для обчислення пенсії з посиланням на підстави видачі із зазначенням інформації про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації); трудові книжки не містять даних про роботу в зазначений період.
З посиланням на норми статей 8, 19, 22, 46, 64 Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивач вважає протиправною відмову відповідача у зарахуванні певних періодів роботи до страхового та пільгового стажу позивача та просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 31 січня 2022 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 06 червня 2022 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 27 червня 2022 року повторно витребувано письмові докази від відповідача.
Ухвалою від 18 липня 2022 року залучено до участі у справі другим відповідачем Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122).
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 23 червня 2022 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 8828/2022 надійшов відзив на позовну заяву від 22 червня 2022 року № 1200-0902-7/14618, в якому у задоволенні позовних вимог І відповідач просить відмовити. Проте при розгляді справи суд не враховує наданий І відповідачем відзив, оскільки такий відзив подано поза межами встановленого судом строку (останній день на подання відзиву 21 червня 2022 року, дата складання відзиву - 22 червня 2022 року) без заяви про поновлення пропущеного процесуального строку.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області позов не визнало, про що 16 серпня 2022 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 10414/2022 надійшов відзив на позовну заяву від 15 серпня 2022 року № 0500-2203-8/49888, в якому у задоволенні позовних вимог ІІ відповідач просить відмовити. Проте при розгляді справи суд не враховує наданий ІІ відповідачем відзив, оскільки такий відзив подано поза межами встановленого судом строку (останній день на подання відзиву 04 серпня 2022 року, дата складання відзиву - 15 серпня 2022 року) без заяви про поновлення пропущеного процесуального строку.
Згідно з положеннями частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою від 18 травня 2021 року, зареєстрованою за № 779, про призначення пенсії за віком, додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24 травня 2021 року № 123750002590 ОСОБА_1 за заявою від 18 травня 2021 року, зареєстрованою за № 779, відмовлено у призначенні пенсії за віком через відсутність необхідного страхового та пільгового стажу. Страховий стаж за розрахунком територіального органу Пенсійного фонду України складає 14 років 07 місяців 12 днів, пільговий стаж не підтверджений в установленому порядку. До страхового стажу не зараховано: період навчання з 01 вересня 1982 року по 26 лютого 1987 року, оскільки має місце перетин періоду навчання з періодом військової служби; період проходження військової служби з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року, оскільки в довідці від 14 травня 2021 року № 4/73 відсутнє посилання на первинні документи; період роботи на території Російської Федерації з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року, оскільки в наданій довідці від 05 лютого 2021 року № 041/АСВ неправильно вказана дата народження заявника. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи позивача з 06 квітня 1992 року по 02 червня 1993 року та з 06 червня 2011 року по 31 березня 2014 року, оскільки позивачем не надано пільгових довідок для підтвердження стажу роботи з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці.
Оскаржуване рішення отримано позивачем 28 липня 2021 року, про що свідчить відмітка про видання співробітником І відповідача та отримання позивачем на примірнику такого рішення.
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (форма РС-Право), страховий стаж ОСОБА_1 (для розрахунку права на пенсію за віком) складає 14 років 07 місяців 12 днів, пільговий стаж за Списком № 1 (пільговий підземний стаж) відсутній. У межах спірних правовідносин до страхового стажу позивача не зараховано період навчання з 01 вересня 1982 року по 26 лютого 1987 року у ОСОБА_2 рибопромисловому технікумі, період проходження строкової військової служби у лавах Радянської Армії з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року, період роботи у структурному підрозділі Шахта «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» з 01 вересня 2014 року по 30 листопада 2014 року, період роботи у Російській Федерації, а саме в (мовою оригіналу) Обществе с ограниченной ответственностью «АСВ Строй» з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року дорожнім робітником. До пільгового стажу позивача за Списком № 1 не зараховано періоди роботи позивача на Шахті «Білоріченська» виробничого об`єднання «Луганськвугілля» з 06 квітня 1992 року по 02 червня 1993 року учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею, прохідником підземним з повним робочим днем під землею та у структурному підрозділі Шахта «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» з 06 червня 2011 року по 18 липня 2016 року прохідником підземним V розряду з повним робочим днем під землею.
Згідно з записами у дипломі серії НОМЕР_1 від 26 лютого 1987 року та у трудовій книжці від 10 квітня 1987 року серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 у період з 1982 року по 1987 року навчався у ОСОБА_2 рибопромисловому технікумі за професією 0543 Обладнання підприємств та суден рибної промисловості.
Відповідно до архівної довідки від 25 січня 2022 року № 04, виданої Федеральним державним бюджетним навчальним закладом вищої освіти Астраханським державним технічним університетом, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно навчався у Дмитрівському рибопромисловому технікумі у період з 25 серпня 1983 року по 26 лютого 1987 року, а саме: зарахований 25 серпня 1983 року на підставі наказу про зарахування від 25 серпня 1983 року № 238; з 09 червня 1983 року надана академічна відпустка у зв`язку з призовом до армії на підставі наказу від 09 червня 1983 року № 185; з 19 червня 1985 року вважається таким, що прибув з академічної відпустки на підставі наказу від 19 червня 1985 року № 71; з 26 лютого 1987 року відрахований на підставі наказу від 26 лютого 1987 року № 15.
Разом з тим, суд не може прийняти до уваги означену довідку при вирішенні спору, оскільки вона надана позивачем лише до уточненої позовної заяви (датована 25 січня 2022 року, звернення з заявою про призначення пенсії 18 травня 2021 року), та не була покладена в основу оскаржуваного рішення.
Згідно з записами у військовому квитку серії НОМЕР_4 від 09 червня 1983 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року проходив строкову військову службу в лавах Радянської Армії, що складає 02 роки 0 місяців 0 днів.
Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14 травня 2021 року № 4/73 ОСОБА_1 у період з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року дійсно проходив військову службу в лавах Збройних Сил.
Відповідно до записів у трудовій книжці від 10 квітня 1987 року серії НОМЕР_3 та у трудовій книжці колгоспника від 04 грудня 1991 року серії НОМЕР_5 у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 працював:
06 квітня 1992 року прийнятий на Шахту «Білоріченська» виробничого об`єднання «Луганськвугілля» учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею;
з 06 квітня 1992 року по 28 липня 1992 року проходив навчання при НП Шахта «Білоріченська» з відривом від виробництва;
29 липня 1992 року переведений прохідником підземним з повним робочим днем під землею;
02 червня 1993 року звільнений;
06 червня 2011 року прийнятий у структурний підрозділ Шахта «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» прохідником V розряду підземним з повним робочим днем під землею тимчасово;
03 серпня 2011 року зарахований до штату прохідником V розряду підземним з повним робочим днем під землею;
18 липня 2016 року звільнений.
Відповідно до довідки від 05 лютого 2021 року № 041/АСВ, виданої (мовою оригіналу) Обществом с ограниченной ответственностью «АСВ Строй», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснював трудову діяльність у (мовою оригіналу) Обществе с ограниченной ответственностью «АСВ Строй» з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року на посаді дорожнього робітника на підставі укладеного трудового договору від 09 жовтня 2017 року № 61 та наказів від 09 жовтня 2017 року № 196-к «Про прийом на роботу» та від 05 липня 2018 року № 306-к «Про припинення трудового договору»; за період трудової діяльності переведень працівника не було; всі встановлені законодавством відрахування до Пенсійного фонду Російської Федерації проводилися у повному обсязі; за період роботи з 09 жовтня 2017 року по 31 жовтня 2017 року нараховано 13909,09 руб, з 01 листопада 2017 року по 30 листопада 2017 року нараховано 18000,00 руб, з 01 грудня 2017 року по 31 грудня 2017 року нараховано 18000,00 руб, з 01 січня 2018 року по 31 січня 2018 року нараховано 21600,00 руб, з 01 лютого 2018 року по 28 лютого 2018 року нараховано 21600,00 руб, з 01 березня 2018 року по 31 березня 2018 року нараховано 21600,00 руб, з 01 квітня 2018 року по 30 квітня 2018 року нараховано 21600,00 руб, з 01 травня 2018 року по 31 травня 2018 року нараховано 21600,00 руб, з 01 червня 2018 року по 30 червня 2018 року нараховано 21600,00 руб, з 01 липня 2018 року по 05 липня 2018 року нараховано 18644,49 руб.
Зазначена довідка направлена Державною установою Головним управлінням Пенсійного фонду Російської Федерації № 6 по м. Москва та Московській області супровідним листом від 09 березня 2021 року за № 206/15-05/4543 у відповідь на запит Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 18 грудня 2020 року № 1237-0122-10/4255. В супровідному листі датою народження позивача зазначено ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також позивачем по позовної заяви додано довідку Шахти «Білоріченська» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центрвугілля» від 17 листопада 2016 року № 14-361, довідку Шахти «Білоріченська» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центрвугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 17 листопада 2016 року № 14-360, наказ по Державному відкритому акціонерному товариству Шахта «Білоріченська» Державної холдингової компанії «Луганськвугілля» від 07 квітня 1995 року № 167 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», довідку, видану відділом кадрів філії Шахта «Білоріченська» Державного унітарного підприємства Луганської народної республіки «Центрвугілля», щодо перейменування, довідку від 29 вересня 2016 року № 567 про заробітну плату для обчислення пенсії.
Разом з цим, суд не може прийняти до уваги перелічені вище документи, оскільки вони надані позивачем лише до позовної заяви та не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) визначені особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії.
Так, частиною першою статті 14 Закону № 1788-XII визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений статтею 12 цього Закону, знижується на 1 рік (частина друга статті 14 Закону № 1788-XII згідно з Рішенням Конституційного Суду від 23 січня 2020 року № 1-р/2020.).
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з абзацом першим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок (абзаци чотирнадцятий, двадцять перший пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно з абзацом другим частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах (частина п`ята стаття 114 Закону № 1058-IV).
Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
У межах спірних правовідносин, з огляду на вік позивача на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком (55 років 11 місяців 9 днів), для встановлення позивачу права на пенсію за віком відповідно до абзацу другого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV необхідно дотримання таких обов`язкових вимог: наявність страхового стажу не менше 23 років 6 місяців, наявність стажу на підземних і відкритих гірничих роботах повний робочий день з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, - повних 4 роки.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев`ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Частиною першою статті 56 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктом 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр). Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596. (пункт 1.2 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)).
Відповідно до пункту 1.8 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до абзаців першого, четвертого, п`ятого пункту 1.9 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) (абзац шостий пункту 1.9 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії Порядку 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)).
Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) встановлено, що документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)).
Відповідно до абзаців першого, сьомого, одинадцятого пункту 4.2 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) при прийманні документів працівник сервісного центру: повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (абзац тринадцятий пункту 4.2 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)).
Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Пунктом 4.8 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) регламентовано, що заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії).
З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 22-1 слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення пенсії) разом з поданими документами зобов`язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює призначення пенсії з дня прийняття заяви про призначення пенсії (перегляд розміру пенсії з дати її призначення).
Також з норм Порядку № 22-1 слідує, що з 30 березня 2021 року органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунок пенсій, суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсії будь-яким територіальним органом Пенсійного фонду України, обраним за принципом випадковості, в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.
У спірних відносинах заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Таким чином, страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі Список № 202).
Згідно з розділом І Списку № 202 право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, мають усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 1788-XII та абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV до провідних професій віднесені робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень.
Записи у трудовій книжці та трудовій книжці колгоспника містять відомості щодо характеру роботи позивача на Шахті «Білоріченська» виробничого об`єднання «Луганськвугілля» з 06 квітня 1992 року по 02 червня 1993 року учнем прохідника підземного, підземним прохідником V розряду та у структурному підрозділі Шахта «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» з 06 червня 2011 року по 18 липня 2016 року прохідником підземним V розряду - з повним робочим днем під землею.
Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 18 травня 2021 року та від 21 червня 2022 року страхувальник структурний підрозділ Шахта «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (ідентифікаційний код 26351725) у період з 06 червня 2011 року по 31 серпня 2014 року та з 01 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року звітувало щодо позивача по спеціальному стажу за кодами підстави ЗПЗ013А1 та ЗПЗ014А2.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 року за № 1014/18309, код підстави ЗПЗ013А1 діє з 05 листопада 1991 року та має назву Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам», а код підстави ЗПЗ014А2 діє з 05 листопада 1991 року та має назву «Працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років».
Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 26 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, страхувальником сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, фізичні особи (працівники підприємств, які тимчасово були звільнені від своєчасного виконання обов`язку зі сплати єдиного внеску) не повинні відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а тому наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.
Означену правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 10 лютого 2021 року в справі № 805/3362/17-а.
Отже, відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача період роботи у структурному підрозділі Шахта «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» у період з 01 квітня 2014 року по 31 серпня 2014 року та до страхового та пільгового стажу період роботи з 01 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року. Несплата підприємством-страхувальником структурним підрозділом Шахта «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» єдиного внеску за період з 01 квітня 2014 року по 31 серпня 2014 року та з 01 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року також не може бути підставою для не зарахування спірного періоду роботи позивача як до страхового, так і до пільгового стажу позивача.
Щодо періоду роботи позивача з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року та з 01 грудня 2014 року по 18 липня 2016 року суд зазначає таке.
В індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 18 травня 2021 року та від 21 червня 2022 року по страхувальнику структурний підрозділ Шахта «Булавинська» Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (ідентифікаційний код 26351725) відсутні відомості про нарахування та виплату заробітної плати у період з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року та з 01 грудня 2014 року по 18 липня 2016 року, а також відомості про сплату страхових внесків за вказаний період і відомості по спеціальному стажу.
Отже, зазначений період роботи (з 01 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року та з 01 грудня 2014 року по 18 липня 2016 року) правомірно не зарахований територіальним органом Пенсійного фонду України до страхового та пільгового стажу при вирішенні питання про призначення пенсії позивачу.
Щодо періоду проходження позивачем строкової військової служби в Радянській Армії з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року та навчання у Дмитрівському рибопромисловому технікумі з 01 вересня 1982 року по 26 лютого 1987 суд зазначає таке.
Приписами підпунктів з, і та к частини першої, частини третьої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі - Положення № 590), крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також період навчання в професійно-технічних училищах та служба у складі Збройних сил СРСР. При призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти а і б пункту 16), і пенсій у зв`язку з втратою годувальника їх сім`ям, а також пенсій по старості робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт в пункту 16) періоди, зазначені у підпунктах к і л, прирівнюються по вибору особи, що звернулась за призначенням пенсії, або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду. Період, зазначений у підпункті з, прирівнюється до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
Пунктами в та д частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується: військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII Про військовий обов`язок і військову службу військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Проходження позивачем строкової військової служби в Радянській Армії з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року підтверджено військовим квитком серії НОМЕР_4 від 09 червня 1983 року та довідкою від 14 травня 2021 року № 4/73, виданою ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідачем не зараховано до страхового стажу позивача період проходження строкової військової служби в лавах ОСОБА_3 з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року через те, що в довідці від 14 травня 2021 року № 4/73 відсутні посилання на первинні документи. Проте суд зазначає, що у позивача окрім такої довідки наявний оригінал військового квитка, в якому зазначено всю необхідну інформацію. Навіть у разі наявності у військовому квитку виправлень, неточностей тощо, це не може бути підставою для відмови у зарахуванні періоду військової служби до страхового стажу особи, оскільки у такому випадку відсутня вина особи у здійсненні помилок чи внесенні виправлень не у визначений законом спосіб, оскільки записи у військовому квитку здійснювались посадовими особами військкомату.
Щодо зарахування періоду навчання у ОСОБА_2 рибопромисловому технікумі до страхового стажу відповідно до довідки від 25 січня 2022 року № 04, виданої Федеральним державним бюджетним навчальним закладом вищої освіти Астраханським державним технічним університетом, суд зазначає таке.
В означеній довідці зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно навчався у Дмитрівському рибопромисловому технікумі у період з 25 серпня 1983 року по 26 лютого 1987 року, а саме: зарахований 25 серпня 1983 року на підставі наказу про зарахування від 25 серпня 1983 року № 238; з 09 червня 1983 року надана академічна відпустка у зв`язку з призовом до армії на підставі наказу від 09 червня 1983 року № 185; з 19 червня 1985 року вважається таким, що прибув з академічної відпустки на підставі наказу від 19 червня 1985 року № 71; з 26 лютого 1987 року відрахований на підставі наказу від 26 лютого 1987 року № 15.
Разом з цим, як зазначалась раніше, суд не може прийняти цю довідку до уваги, оскільки вона надана позивачем лише до уточненої позовної заяви та не надавалась позивачем до територіального органу Пенсійного фонду України при зверненні з заявою про призначення пенсії, що підтверджується як розпискою-повідомленням до заяви про призначення пенсії за віком від 18 травня 2021 року, так і датою її видачі 25 січня 2022 року.
Окрім того, суд зазначає, що наведена у довідці інформація не відповідає дійсності (наявні помилки), оскільки згідно з записами у дипломі серії НОМЕР_1 від 26 лютого 1987 року та у трудовій книжці від 10 квітня 1987 року серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 у період з 1982 року по 1987 року навчався у Дмитрівському рибопромисловому технікумі за професією 0543 Обладнання підприємств та суден рибної промисловості. Тоді як у довідці від 25 січня 2022 року № 04, виданій Федеральним державним бюджетним навчальним закладом вищої освіти Астраханським державним технічним університетом зазначено, що позивач зарахований до Дмитрівського рибопромислового технікуму 25 серпня 1983 року на підставі наказу про зарахування від 25 серпня 1983 року № 238. Отже, у дипломі та довідці наявні розбіжності щодо дати (року) зарахування позивача на навчання - 1982 рік чи 1983 рік.
Зарахувати період навчання до страхового стажу лише на підставі диплому у суду не має підстав, оскільки під час проходження навчання позивач був призваний на військову строкову службу до лав Радянської Армії, саме тому до територіального органу Пенсійного фонду України позивач мав надати уточнюючу період навчання довіку.
Отже, ІІ відповідач правомірно не зарахував до страхового стажу позивача період навчання з 01 вересня 1982 року по 26 лютого 1987 року.
Щодо періоду роботи позивача в (мовою оригіналу) Обществе с ограниченной ответственностью «АСВ Строй» (Російська Федерація) з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року суд зазначає таке.
Відповідно до частин другої та третьої статті 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в дію цієї Угоди. Обчислення пенсій здійснюється виходячи із заробітної плати (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
Згідно з частинами другою та третьою статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, від 14 січня 1993 року трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Частиною другою статті 4 Угоди про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудящих-мігрантів від 15 квітня 1994 року, ратифікованої Законом України від 11 липня 1995 року № 290/95-ВР, трудовий стаж, стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами.
Отже, обчислення стажу за період роботи з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року в (мовою оригіналу) Обществе с ограниченной ответственностью «АСВ Строй» (Російська Федерація) на посаді дорожнього робітника здійснюється згідно з законодавством Російської Федерації, на території якої у спірний період відбувалась трудова діяльність позивача.
Згідно з статтею 2 Федерального Закону Російської Федерації від 17 грудня 2001 року № 173-ФЗ Про трудові пенсії в Російській Федерації, який застосовувався до 01 січня 2015 року, страховий стаж та, що враховується при визначенні права на трудову пенсію, сумарна тривалість періодів роботи та (або) іншої діяльності, протягом якої сплачувались страхові внески до Пенсійного Фонду Російської Федерації, а також інші періоди, що зараховуються до страхового стажу.
Відповідно до частини першої статті 10 Федерального Закону Російської Федерації від 17 грудня 2001 року № 173-ФЗ Про трудові пенсії в Російській Федерації до страхового стажу включаються періоди роботи та (або) іншої діяльності, які виконувались на території Російської Федерації особами, вказаними в частині першій статті 3 даного Федерального закону, за умови, що за ці періоди сплачувались страхові внески до Пенсійного Фонду Російської Федерації.
При підрахунку страхового стажу періоди, що передбачені статтями 11 та 12 даного Федерального закону, до реєстрації громадянина як застрахованої особи відповідно до Федерального закону від 1 квітня 1996 року № 27-ФЗ Про індивідуальний (персоніфікований) облік в системі обов`язкового пенсійного страхування підтверджуються на підставі відомостей індивідуального (персоніфікованого) обліку за вказаний період та (або) документів, що видаються роботодавцями або відповідними державними (муніципальними) органами в порядку, який встановлений законодавством Російської Федерації (частина перша статті 14 Федерального Закону Російської Федерації від 17 грудня 2001 року № 173-ФЗ Про трудові пенсії в Російській Федерації).
Згідно з частиною другою статті 14 Федерального Закону Російської Федерації від 17 грудня 2001 року № 173-ФЗ Про трудові пенсії в Російській Федерації при підрахунку страхового стажу періоди, що передбачені статтями 11 та 12 даного Федерального закону, після реєстрації громадянина як застрахованої особи відповідно до Федерального закону від 1 квітня 1996 року № 27-ФЗ Про індивідуальний (персоніфікований) облік в системі обов`язкового пенсійного страхування підтверджуються на підставі відомостей індивідуального (персоніфікованого) обліку.
Аналогічні за змістом положення щодо визначення страхового стажу, періодів роботи та (або) іншої діяльності, що включаються до страхового стажу, та правил обчислення та порядку підтвердження страхового стажу містяться і у Федеральному Законі Російської Федерації від 28 грудня 2013 року № 400-ФЗ Про страхові пенсії (статті 3, 11, 14).
Отже, страховий стаж за період роботи позивача з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року в (мовою оригіналу) Обществе с ограниченной ответственностью «АСВ Строй» (Російська Федерація) на посаді дорожнього робітника відповідно до законодавства Російської Федерації має бути підтверджений на підставі відомостей індивідуального (персоніфікованого) обліку за вказаний період та (або) документів, що видаються роботодавцями або відповідними державними (муніципальними) органами в порядку, який встановлений законодавством Російської Федерації. При цьому, обов`язковою умовою для включення зазначеного періоду роботи, яка виконувалась на території Російської Федерації, до страхового стажу є сплата страхових внесків до Пенсійного Фонду Російської Федерації за цей період.
На запит Білокуракинського об`єднаного Пенсійного фонду України Луганської області від 18 грудня 2020 року № 1237-0122-10/4255 Державна установа Головне управління Пенсійного фонду Російської Федерації № 6 по м. Москва та Московській області супровідним листом від 09 березня 2021 року за № 206/15-05/4545 надіслало довідку від 05 лютого 2021 року № 041/АСВ, видану (мовою оригіналу) Обществом с ограниченной ответственностью «АСВ Строй» на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в який зазначено всю необхідну інформацію. В супровідному листі датою народження позивача зазначено ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дійсно, судом встановлено, що у означеній довідці зазначено неправильну дату народження позивача, а саме рік народження (правильно 1965 рік, а не 1975 рік). Разом з тим, суд зазначає, що оскільки така довідка надсилалась на адресу Білокуракинського об`єднаного Пенсійного фонду України Луганської області за його запитом на конкретну людину позивача і у супровідному листі зазначено правильну дату народження останнього, суд вважає, що ІІ відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу позивача цей період роботи.
Таким чином, за наслідками судового розгляду судом встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії за віком за заявою від 18 травня 2021 року, зареєстрованою за № 779, протиправно не зараховано до страхового стажу 02 роки 10 місяців 28 днів (періоди проходження строкової військової служби з 10 червня 1983 року по 09 червня 1985 року, періоди роботи з 01 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року та з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року) та до пільгового стажу на підземних роботах 04 роки 06 місяців 24 дні (періоди роботи з 06 квітня 1992 року по 02 червня 1993 року, з 06 червня 2011 року по 31 серпня 2014 року та з 01 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року) і, як наслідок, до страхового стажу не зараховано додатково 4 роки за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, внаслідок чого неправильно обчислено страховий та пільговий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком відповідно до абзацу другого частини третьої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування зі зниженням пенсійного віку.
Проте суд зазначає, що у разі зарахування до страхового стажу позивача спірних періодів роботи та додаткових років за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах (06 років 10 місяців 28 днів) загальний страховий стаж позивача станом на дату звернення до І відповідача з заявою про призначення пенсії складатиме 21 рік 06 місяців 09 днів (потрібно 23 роки 6 місяців), що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку відповідно до абзацу другого частини третьої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24 травня 2021 року № 123750002590, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком через недостатність страхового та пільгового стажу, відповідає вимогам Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого позовні вимоги про визнання протиправним та скасування зазначеного рішення належить залишити без задоволення.
У задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області слід відмовити, оскільки зазначеним територіальним органом Пенсійного фонду України у межах спірних правовідносин не порушено жодних прав, свобод та інтересів позивача. Питання про призначення пенсії позивачу з урахуванням положень Порядку № 22-1 має вирішуватися територіальним органом Пенсійного фонду України, який визначено для розгляду такого питання за принципом екстериторіальності. У спірних відносинах таким органом є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком за нормами абзацу другого частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 18 травня 2021 року відповідно до заяви про призначення пенсії від 18 травня 2021 року є похідними від позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову в призначенні пенсії від 24 травня 2021 року № 123750002590, відтак підстави для задоволення таких позовних вимог також відсутні.
У задоволенні позовних вимог про зобов`язання зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 06 квітня 1992 року по 28 липня 1992 року учнем прохідника підземного та з 29 липня 1992 року по 02 червня 1993 року прохідником підземним на Шахті «Білоріченська» слід відмовити, оскільки ІІ відповідачем зазначені періоди роботи зараховані позивачу до страхового стажу, що підтверджується розрахунком наявного стажу, який міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (форма РС-Право).
Також не підлягає задоволенню позовна вимога про зобов`язання зарахувати до пільгового стажу період роботи з 09 жовтня 2017 року по 05 липня 2018 року за довідкою від 05 лютого 2021 року № 041/АСВ, оскільки у цей період позивач обіймав посаду дорожнього працівника, яка не віднесена ані до Списку № 1, ані до Списку № 2, ані до Списку № 202.
Оскільки обчислення страхового стажу та визначення розміру пенсії є повноваженнями територіального органу Пенсійного фонду України, які реалізовуються в процесі прийняття рішення про призначення пенсії, а страховий стаж позивача складає менше 23 років та 6 місяців - 21 рік 06 місяців 09 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку відповідно до абзацу другого частини третьої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, на цьому етапі вимоги про зобов`язання територіального органу Пенсійного фонду України зарахувати до страхового та пільгового стажу певні періоди роботи та період проходження військової служби є передчасними, а отже, їх також належить залишити без задоволення.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання цього позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404), Головного управління Пенсійного фонду Україні в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська
Суд | Луганський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2022 |
Оприлюднено | 28.03.2024 |
Номер документу | 107030305 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Луганський окружний адміністративний суд
Т.І. Чернявська