Справа № 314/2587/17
Провадження № 2/314/533/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.10.2022 року м.Вільнянськ
Справа № 314/2587/17;
провадження № 2/314/6/2022;
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Кіяшко В.О.,
секретар судового засідання Румянцева А.М.,
учасники справи:
- позивач ОСОБА_1 ;
- відповідач ОСОБА_2 ;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Вільнянськ в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності,
стислий виклад позиції сторін.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом після смерті матері на земельну ділянку.
В обґрунтування позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку, яка розташована на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 2321586100:01:004:0111. Для оформлення свого права позивач звернувся до Вільнянської державної нотаріальної контори Запорізької області, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва на спадщину за законом після смерті матері у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Позивач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Відповідач та його представник у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, заяв та клопотань до суду не надали.
Розглядаючи справу, суд забезпечив сторонам рівні можливості щодо подання доказів для їх дослідження та доведення їх перед судом, у зв`язку з чим, з метою уникнення затягування розгляду справи, суд приходить до висновку, що учасники справи мали достатньо часу для реалізації своїх процесуальних прав щодо подання доказів, а тому вважає можливим розглянути справу без участі сторін на підставі тих доказів, які містяться в матеріалах справи.
Заяви, клопотання інші процесуальні дії у справі.
07.07.2017 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (суддя Беспалько Т.Д.) (а.с. 1-9).
Ухвалою суду від 02.10.2017 (суддя Беспалько Т.Д.) відкрито провадження в справі (а.с. 10).
08.12.2017 ухвалено заочне рішення суду (суддя Беспалько Т.Д.) (а.с. 14-15).
06.01.2022 від представника відповідача адвоката Козар М.В. до суду надійшла заява про перегляд заочного рішення (а.с. 19-25).
Ухвалою суду від 03.02.2022 (суддя Свідунович Н.М.) скасовано заочне рішення від 08.12.2017, призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження та передано до канцелярії суду для визначення складу суду (а.с. 34-35).
04.02.2022 справа надійшла в провадження судді Кіяшко В.О. (а.с. 36).
Ухвалою суду від 08.02.2022 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче судове засідання в приміщенні Вільнянського районного суду Запорізької області; роз`яснено права сторін (а.с. 37-39).
Ухвалою від 27.07.2022 внесено виправлення до по батькові відповідача та зазначено вірно « ОСОБА_2 », оскільки позивачем у позові неправильно вказано « ОСОБА_4 »; закрито підготовче судове засідання, справу призначено до судового розгляду (а.с. 52).
Ухвалою суду від 27.09.2022 з Вільнянської державної нотаріальної контори витребувано копію спадкової справи, яка була відкрита після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 55).
05.10.2022 на виконання вимог ухвали суду від 27.09.2022 до суду надійшла копія спадкової справи № 276 за 2013 рік після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка долучена до матеріалів справи.
Інших процесуальних дій у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову) не вчинялось, провадження не зупинялось.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Суд, дослідивши матеріали справи та з`ясувавши обставини, дослідивши наявні в справі докази в їх сукупності,
встановив
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 .
Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку, яка розташована на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 2321586100:01:004:0111.
Для оформлення свого права позивач звернувся до Вільнянської державної нотаріальної контори Запорізької області, але не зміг оформити право власності в порядку спадкування у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
У зв`язку з чим змушений звернутись до суду з відповідним позовом.
Оцінка аргументів учасників справи та доводів щодо порушення прав, застосовані норми права.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За змістомст. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. За змістом положень ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; в разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи за встановленою черговістю.
Норми спадкового права встановлюють, що право на успадкування майна померлого спадкодавця має лише той спадкоємець, який прийняв спадщину.
Згідно матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , після її смерті відкрилась спадщина в тому числі на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 2321586100:01:004:0111, яка знаходиться на території Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області (а.с. 4, 5).
Згідно наданої копії спадкової справи № 276-2013 після смерті ОСОБА_3 , з заявою про прийняття спадщини звернувся позивач ОСОБА_1 . В заяві про прийняття спадщини позивач зазначив інших спадкоємців: чоловік померлої ОСОБА_6 (помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ) онук ОСОБА_7 , при цьому позивач в своїй заяві взагалі не згадує про ОСОБА_2 (відповідач по справі) як спадкоємця, ким вона приходиться спадкодавцю згідно матеріалів справи встановити не можливо.
Приписи чинного ЦК України передбачають для спадкоємця два шляхи прийняття спадщини: 1/постійне проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо протягом встановленого ст.1270 ЦК України шестимісячного строку не подано заяви про відмову від неї (ч.3 ст.1268 ЦК України); 2/подання протягом шести місяців з часу відкриття спадщини до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Так, приписами ст.392 ЦК України встановлено два випадки, коли власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності: 1/ якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою; 2/ у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Водночас, за загальним правилом судове рішення не породжує права власності, а лише підтверджує наявне право власності, набуте раніше на законних підставах, у випадках, коли це право не визнається, заперечується або оспорюється.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п.23 постанови №7 від 30.05.2008р. «Про судову практику у справах про спадкування», за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину та можливості подальшого оформлення своїх спадкових прав у порядку, передбаченому законом, вимоги про визнання права на спадщину в судовому порядку задоволенню не підлягають у зв`язку з відсутністю порушених прав спадкоємців, щодо захисту яких вони звернулися до суду. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду по захист своїх спадкових прав за правилами позовного провадження.
Відповідно до п.3 Глави 13 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затверджених наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 за № 296/5 нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постановупровідмову у вчиненні нотаріальної дії.
Матеріали спадкової справи не містять постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
На підставі викладеного, суд констатує, що нотаріус не приймав рішення про відмову в оформленні за позивачем права на спірну земельну ділянку.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, даний позов є необгрунтованим і не підлягає задоволенню в повному обсязі.
Зважаючи на повну відмову в задоволенні позовних вимог, відповідно до ст.141 ЦПК України понесені позивачемсудові витрати по сплаті судового збору стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 74, 209, 213-215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
У задоволенніцивільного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_4 провизнання прававласності - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 18.10.2022.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя Вікторія Олександрівна Кіяшко
18.10.2022
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2022 |
Оприлюднено | 02.11.2022 |
Номер документу | 107042189 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Кіяшко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні