Ухвала
від 26.10.2022 по справі 380/21346/21
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/21346/21

У Х В А Л А

26 жовтня 2022 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Раєнко О.В., розглянувши у письмовому порядку клопотання представника позивача про призначення судової експертизи та зупинення провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галтрансопт» до Головного управління Держгеокадастру України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Львівської міської ради про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Галтрансопт» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом.

Від представника позивача 23.05.2022 року надійшло клопотання про призначення у справі судово інженерно-технічну експертизу з питань землеустрою. На вирішення експертам поставити наступне питання: Чи відповідає нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2645м2 по вул. Механічній, 2 у м. Львові (кадастровий номер 4610137200:08:002:0040), зазначена у витягах із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1364 від 02.10.2020, №1384 від 05.10.2020 та №1172 від 14.05.2021, сформованих відділом у місті Львові ГУ Держгеокадастру у Львівській області, з огляду на застосовані ним значення сукупного коефіцієнту Км3 (і локальних коефіцієнтів, що є його складовими), вимогам нормативно-правових актів.

Вказане клопотання обґрунтоване тим, що підтвердити чи спростувати наведені обставини (необґрунтоване застосування відповідачем одних, та незастосування інших коефіцієнтів) може виключно експерт, який атестований за спеціальністю 10.20 «Дослідження з питань землеустрою». Відповідно до п. 7.1 Розділу II «Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», затверджених наказом Мінюсту України №53/5 від 08.10.1998, визначення відповідності виконаної нормативної грошової оцінки земель вимогам нормативно-правових актів належить до інженерно-технічної експертизи з питань землеустрою.

Представник відповідача подав заперечення на клопотання про призначення судової експертизи та зупинення провадження у справі. Дане заперечення обґрунтоване тим, що витяги з нормативної грошової оцінки та інформація, що міститься в них, щодо яких позивач клопоче про призначення інженерно-технічної експертизи з питань землеустрою є похідними документами, оскільки в силу вимог Закону базою для надання даного витягу є нормативна грошова оцінка, у даному випадку проведена по місту Львів, яка одержала позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації.

При постановленні ухвали суд виходить з наступного.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 102 КАС України, суд за клопотанням учасника справи або власної ініціативи призначає експертизу для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Із аналізу вказаної норми, судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Обов`язковою передумовою призначення судової експертизи є необхідність з`ясування судом тих обставин, які потребують спеціальних знань та в силу їх специфічного характеру не можуть бути з`ясовані судом самостійно, що може вплинути на правильне вирішення адміністративного спору.

Відповідно до ч.1 ст.103 КАС України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно ст. 108 КАС України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні.

Відповідно до вищевикладених положень КАС України призначення по справі експертизи є правом суду, а не обов`язком. Судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмету доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Отже, судова експертиза в адміністративній справі - це дослідження експертом, тобто особою, яка володіє спеціальними знаннями необхідними для з`ясування відповідних обставин справи, матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.

Разом з тим, доводи позивача щодо необхідності проведення інженерно-технічної експертизи нічим у справі не підтверджені. Крім того, в клопотанні не зазначені самі обставини, на підтвердження яких потрібен висновок експертизи.

Зважаючи на те, що обов`язковою передумовою призначення судової експертизи є необхідність з`ясування судом тих обставин, які потребують спеціальних знань та в силу їх специфічного характеру не можуть бути з`ясовані судом самостійно, що може вплинути на правильне вирішення адміністративного спору по суті, суд вважає доводи позивача щодо проведення вказаної вище експертизи необґрунтованими, та не знаходить передбачених Кодексом адміністративного судочинства України підстав для задоволення клопотання про її проведення.

Керуючись ст. ст. 102, 236, 243 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні заяви представника позивача про призначення судової експертизи та зупинення провадження у справі відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала складена у повному обсязі 31.10.2022 року.

Суддя Гавдик З.В.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.10.2022
Оприлюднено03.11.2022
Номер документу107057316
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них