ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.11.2022Справа № 910/8095/22за позовом Акціонерного товариства «Покровський гірничо-збагачувальний комбінат»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМ МАШ СЕРВІС»
про стягнення 15 480,00 грн та зобов`язання здійснити заміну товару неналежної якості.
Суддя Картавцева Ю.В.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство «Покровський гірничо-збагачувальний комбінат» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМ МАШ СЕРВІС» про стягнення 15 480,00 грн та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору поставки №Т146/05 від 14.05.2021, з огляду на що позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 15 480,00 грн та зобов`язати здійснити заміну товару неналежної якості.
За змістом ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
З огляду на предмет позову у даній справі та незначну складність справи, враховуючи клопотання позивача, судом визнано справу 910/8095/22 такою, яку доцільно розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.08.2022 суд ухвалив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; запропонувати відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; встановити відповідачу строк для подання заперечень - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; подати суду докази надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.
У встановлений судом строк відповідачем не подано до суду відзиву на позовну заяву позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У частині 8 статті 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та письмові пояснення, викладені позивачем у позовній заяві, суд
ВСТАНОВИВ:
Між Акціонерним товариством «Покровський гірничо-збагачувальний комбінат» (покупець, позивач» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОМ МАШ СЕРВІС» (постачальник, відповідач) укладено Договір поставки №Т146/05 від 14.05.2021 (Договір), відповідно до п.1.1. якого Постачальник зобов`язується передати у власність Покупцеві товар, повнє найменування якого (номенклатура, асортимент), марка, вид, сорт, кількісні та якісні характеристики, код товару за УКТ ЗЕД вказуються в Специфікаціях (Додатках) до Договору (далі - «Товар»), які є його невід`ємною частиною, а Покупець зобов`язується прийняти вказаний Товар та оплатити його в порядку і на умовах, передбачених цим Договором.
Відповідно до п. 2.1. Договору детальна інформація про кількісні та якісні характеристики Товару міститься в Специфікаціях (Додатках) до цього Договору.
Згідно п. 4.1. Договору загальна вартість Товару за даним Договором становить суму партій Товару за всіма Специфікаціями (Додатками) до цього Договору.
За змістом п.5.1. та п.5.2. Договору приймання Товару за кількістю здійснюється відповідно до Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за кількістю, затвердженої Постановою Держарбітражу при Раді міністрів СРСР від 15.06.1965 р. № П-6 із змінами і доповненнями. Покупець здійснює прийом Товару за якістю відповідно до Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за якістю, затвердженої Постановою Держарбітражу при Раді міністрів СРСР від 25.04.1966 р. № П-7 із змінами та доповненнями.
За умовами п. 7.1. Договору Постачальник гарантує високу якість поставленого Товару, його повну відповідність чинним національним стандартам, технічним умовам, паспорту (сертифікату) виробника та/або технічним характеристикам Товару, що встановлені умовами цього Договору, та іншим вимогам, встановленим чинним законодавством України, для імпортного Товару - іншим стандартам, НТД виробника, даним, зазначеним в Каталозі виробника або Специфікації (Додатку). Строк гарантії на Товар встановлюється Сторонами у Специфікаціях (додатках), який починається з моменту введення Товару в експлуатацію або з дати поставки, якщо це вказано у Специфікації (додатку). Дата відліку строку гарантії встановлюється виробником та відповідно Сторонами в Договорі залежно від виду Товару: якщо Товар підлягає введенню в експлуатацію - від дати введення, якщо не підлягає - від дати поставки. При цьому моментом введення в експлуатацію є дата введення, зазначена в Акті введення товару в експлуатацію, який складається Покупцем і є внутрішнім документом Покупця. В акті введення товару в обов`язковому порядку повинні бути вказані дата поставки, дата введення, найменування виробника товару, найменування Постачальника Товару, номери партії, заводські номери, інвентарні номери та інша інформація, обумовлена Сторонами в Договорі. Даний Акт введення в експлуатацію Товару визнається Постачальником. Для Товару, що не підлягає введенню в експлуатацію строк гарантії обчислюється з моменту передачі Товару на склад Покупця. При цьому моментом передачі Товару є прибутковий ордер (типова форма М-4) та картка складського обліку матеріалів (типова форма М-12), які складаються Покупцем і є внутрішніми документами Покупця і визнаються Постачальником.
Відповідно до п.7.2. Договору якщо протягом гарантійного строку виявляться недоліки: некомплектність або невідповідність Товару повністю або частково умовам Договору, Постачальник зобов`язується за свій рахунок усунути всі виявлені дефекти шляхом заміни дефектного Товару новим Товаром, відповідним умовам даного Договору протягом 20 (двадцяти) календарних днів після письмового повідомлення Постачальника Покупцем про це або винесення висновку незалежної компетентної організації про невідповідність Товару умовам даного Договору. В даному випадку Постачальник відшкодовує Покупцю всі витрати, пов`язані з гарантійним обслуговуванням Товару, в тому числі оплачує послуги з перевезення Товару і інші витрати, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Покупця протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту подання письмової вимоги Покупця.
Дослідивши зміст укладеного між Позивачем та Відповідачем Договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором поставки.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).
За змістом специфікації №1 до Договору, товар - зубчасте колесо z102 m14, креслення 1060.18.331-1, у кількості 5шт, загальна вартість з ПДВ - 774 000,00 грн. Гарантійний строк на Товар: 12 місяців від дати введення в експлуатацію.
Відповідно до видаткової накладної №185 від 02.12.2021 постачальник передав, а покупець отримав товар - зубчасте колесо z102 m14 1060.18.331-1, у кількості 2шт, загальна вартість з ПДВ - 309 600,00 грн.
За змістом Акту приймання в експлуатацію крокуючого екскаватора ЕШ 20/90 №136в від 12.05.2022 механічній частині (привід повороту) виконано заміну вертикально-поворотних валів z102 m14 4 шт. - 100%.
З листа №650/05 від 20.05.2022, який направлено засобами електронного зв`язку, вбачається, що покупцем запропоновано постачальнику направити уповноваженого представника для складання двостороннього Акту про приховані недоліки продукції виробничо-технічного призначення відповідно до Інструкції П7 у триденний термін з дати отримання листа.
Відповідно до п. 20 Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за якістю П-7 затвердженої постановою Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР від 25 квітня 1966 № П-7 при неявці представника виробника (відправника) за викликом одержувача (покупця) в установлений термін і у випадках, коли виклик представника виробника (відправника) з іншого міста не є обов`язковим, перевірка якості продукції проводиться представником відповідної галузевої інспекції за якістю продукції, а перевірка якості товарів - експертом бюро товарних експертиз або представником відповідної інспекції по якості. За відсутності відповідної інспекції по якості або бюро товарних експертиз в місці знаходження одержувача (покупця), при відмові їх виділити представника або неявку його за викликом одержувача (покупця) перевірка проводиться: а) за участю компетентного представника іншого підприємства (організації), виділеного керівником чи заступником керівника цього підприємства (організації), або б) за участю компетентного представника громадськості підприємства-одержувача, призначеного керівником із числа осіб, затверджених рішенням фабричного, заводського чи місцевого комітету профспілки цього підприємства, або в) односторонньо підприємством-одержувачем, якщо виробник (відправник) дав згоду на односторонню прийомку продукції.
З Акту №13 від 23.05.2022 про приховані недоліки продукції виробнично-технічного призначення, поставленої на АТ «Покровський ГЗК» перевірено зубчасте колесо z102 m14, кресл. 1060.18.331-1 та встановлено наступне: 17.05.2022 в Покровському кар`єрі на ЕШ 20/90 №136 при візуальному огляді редукторів обертання, на лівому задньому редукторі виявлено зміщення плями контакту на зубчастому зчепленні зубчастого колеса z102 m14, виявлено нерівномірність товщини зубів по хорді та ширині зубців, (радіальне биття при нарізці зубців), згідно креслення 1060.18.331-1 розмір товщини зубців по хорді на висоті 10,47 мм - складає 19,42 мм до 18,75 мм., фактично від 19,3 мм до 18,3 мм (діаметрально протилежно), по плямі контакту спостерігається зміщення діаметрально по впадинам відносно осі зубчастого колеса, що призводить до закусування зубчастого колеса z102 m14 з вал-шестерні z25 m14 в редукторі. Поставлене зубчасте колесо z102 m14, кресл. 1060.18.331-1 в кількості 1 шт. з вищевказаними дефектами не придатне до подальшої експлуатації. Даний акт складено за участі комісії покупця та компетентного представника громадськості підприємства-одержувача - начальника центральної лабораторії та стандартизації АТ «Покровський ГЗК» Чмиля П.Ф. за довіреністю №16 від 23.05.2022.
За змістом листа №683/05 від 07.06.2022, який направлено засобами електронного зв`язку, покупець просив постачальника здійснити заміну неякісного товару.
З претензій №101-144/55 від 22.06.2022 та №101-425/64 від 28.07.2022 вбачається, що покупець вимагав перерахувати суму штрафних санкцій у розмірі 15 480,00 грн та здійснити заміну товару належної якості (докази направлення містяться в матеріалах справи).
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору поставки №Т146/05 від 147.05.2021, з огляду на що позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 15 480,00 грн та зобов`язати здійснити заміну товару неналежної якості.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, між АТ «Покровський ГЗК» та ТОВ «ПРОМ МАШ СЕРВІС» укладено Договір поставки №Т146/05 від 14.05.2021, відповідно до п.1.1. якого Постачальник зобов`язується передати у власність Покупцеві товар, повиє найменування якого (номенклатура, асортимент), марка, вид, сорт, кількісні та якісні характеристики, код товару за УКТ ЗЕД вказуються в Специфікаціях (Додатках) до Договору (далі - «Товар»), які є його невід`ємною частиною, а Покупець зобов`язується прийняти вказаний Товар та оплатити його в порядку і на умовах, передбачених цим Договором.
Судом було встановлено, що на виконання умов Договору постачальник передав, а покупець прийняв товар - зубчасте колесо z102 m14, яке в подальшому було в прийнято в експлуатацію, що підтверджується відповідною видатковою накладною від 02.12.2021 та актом від 12.05.2022.
Судом встановлено, що гарантійний строк на товар складає 12 місяців від дати введення в експлуатацію, тобто від 12.05.2022 (дати введення товару в експлуатацію).
Відповідно до ст. 675 ЦК України товар, який продавець передає або зобов`язаний передати покупцеві, має відповідати вимогам щодо його якості в момент його передання покупцеві, якщо інший момент визначення відповідності товару цим вимогам не встановлено договором купівлі-продажу. Договором або законом може бути встановлений строк, протягом якого продавець гарантує якість товару (гарантійний строк). Гарантія якості товару поширюється на всі комплектуючі вироби, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч.1 ст. 676 ЦК України гарантійний строк починається з моменту передання товару покупцеві, якщо інше не встановлено договором купівлі-продажу.
Як встановлено судом, Актом №13 від 23.05.2022 про приховані недоліки продукції виробнично-технічного призначення, поставленої на АТ «Покровський ГЗК» перевірено зубчасте колесо z102 m14, кресл. 1060.18.331-1 та встановлено, що товар має дефекти та не придатний до подальшої експлуатації.
Суд зазначає, що на момент виявлення дефекту товару гарантійний строк на зубчасте колесо z102 m14, кресл. 1060.18.331-1 не сплинув.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази усунення вказаних дефектів відповідачем та проведення результативних заходів.
Відповідно до ч. 6 ст. 269 ГК України постачальник (виробник) зобов`язаний за свій рахунок усунути дефекти виробу, виявлені протягом гарантійного строку, або замінити товари, якщо не доведе, що дефекти виникли внаслідок порушення покупцем (споживачем) правил експлуатації або зберігання виробу. У разі усунення дефектів у виробі, на який встановлено гарантійний строк експлуатації, цей строк продовжується на час, протягом якого він не використовувався через дефект, а при заміні виробу гарантійний строк обчислюється заново від дня заміни.
Відповідно до ст. 679 ЦК України продавець відповідає за недоліки товару, якщо покупець доведе, що вони виникли до передання товару покупцеві або з причин, які існували до цього моменту. Якщо продавцем надані гарантії щодо якості товару, продавець відповідає за його недоліки, якщо він не доведе, що вони виникли після його передання покупцеві внаслідок порушення покупцем правил користування чи зберігання товару, дій третіх осіб, випадку або непереборної сили.
Відтак, враховуючи приписи п. 7.2. Договору, суд дійшов висновку, що постачальник зобов`язаний за свій рахунок усунути всі виявлені дефекти товару шляхом заміни дефектного товару новим товаром.
Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів заміни дефектного товару новим товаром, не надано будь-яких інших доказів у підтвердження відсутності його обов`язку замінити дефектний товар новим, у зв`язку з чим суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги про зобов`язання здійснити заміну товару неналежної якості на якісний.
Поряд з цим, позивачем заявлено до стягнення з відповідача штраф у розмірі 15 480,00 грн.
Згідно з нормами статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до ч. 7 ст. 269 ГК України у разі поставки товарів неналежної якості покупець (одержувач) має право стягнути з виготовлювача (постачальника) штраф у розмірі, передбаченому статтею 231 цього Кодексу, якщо інший розмір не передбачено законом або договором.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).
Згідно п. 11.8 Договору у редакції протоколу розбіжностей від 14.05.2021 у разі порушення строку заміни Товару, встановленого пп.5.4, 5.5 Договору, а також порушення строку усунення виявлених дефектів шляхом заміни дефектного Товару новим товаром, встановленого п. 7.2. Договору, Покупець має право вимагати від Постачальника в термін до 3 (трьох) банківських днів після закінчення такого строку заміни, штраф у розмірі 10% від вартості неякісного та / або невідповідного асортименту Товару.
Перевіривши розрахунки штрафу, судом встановлено, що вказаний розрахунок здійснено правильно, а відтак вимоги про стягнення штрафу у сумі 15 480,00 грн. (10% вартості неякісного товару), підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ст. 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Так, відповідно до вимог ст. 129 ГПК України судові витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача з огляду на задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОМ МАШ СЕРВІС» (01103, місто Київ, вул. Бойчука Михайла, будинок 17/10, офіс 1; ідентифікаційний код: 43432635) здійснити заміну на користь Акціонерного товариства «Покровський гірничо-збагачувальний комбінат» (53300, Дніпропетровська обл., місто Покров, вул. Центральна, будинок 11; ідентифікаційний код: 00190928) товару неналежної якості на якісний, а саме: зубчасте колесо z102 m14, креслення 1060.18.331-1 у кількості 1 шт., згідно Специфікації №1 від 14.05.2021 до Договору поставки №Т1416/05 від 14.05.2021.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМ МАШ СЕРВІС» (01103, місто Київ, вул. Бойчука Михайла, будинок 17/10, офіс 1; ідентифікаційний код: 43432635) на користь Акціонерного товариства «Покровський гірничо-збагачувальний комбінат» (53300, Дніпропетровська обл., місто Покров, вул. Центральна, будинок 11; ідентифікаційний код: 00190928) штраф у розмірі 15 480 (п`ятнадцять тисяч чотириста вісімдесят) грн 00 коп. та судовий збір у розмірі 4 962 (чотири тисячі дев`ятсот шістдесят дві) грн 00 коп.
4. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.В. Картавцева
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2022 |
Оприлюднено | 03.11.2022 |
Номер документу | 107076153 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Картавцева Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні