Рішення
від 18.10.2022 по справі 306/1605/22
СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 306/1605/22

Провадження № 2/306/572/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2022 року м. Свалява

Свалявський районний суд Закарпатської області в особі:

головуючого судді Ганчак Л.Ф.

за участю секретаря Бращайко В.В.

розглянувши у відкритому підготовочму судовому засіданні в залі суду в м.Свалява цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ) до Свалявської міської ради (89300, м.Свалява, вул.Духновича. 2 , код ЄРДПОУ 04053884), третя особа без самостійних вимог: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Городок-Ям" (89300, м.Свалява, вул.Ярослава Мудрого, 25), код ЄРДПОУ 39073909) про скасування державної реєстрації земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися в суд із позовом до Свалявської міської ради, третя особа без самостійних вимог: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Городок-Ям" про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Позов мотивують тим, що вони є власниками квартирбагатоквартирного будинку АДРЕСА_3 .На підставірішення 44сесії 5скликання №44/594від 15.10.2010року Свалявськоїміської радигромадському об`єднанні кооператив«Слава» виданодержавний актна земельнуділянку площею0,212га цільовепризначення дляколективного житловогобудівництва.25.05.2015р. власниками квартир та приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ОСББ ГОРОДОК ЯМ». Об`єднання є правонаступником громадського об`єднання кооперативу «СЛАВА». Для реєстрації земельної ділянки власники квартир в особі ОСББ «Городок Ям» звернулися в Свалявську міську раду про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку. Рішенням Свалявської міської ради від 07.07.2016р. сесія 7 скликання № 176 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі. 15.06.2011р. міським управлінням Держкомзему у місті Свалява і Свалявському районі Закарпатської області проведено реєстрацію земельної ділянки на підставі рішення, яким не передбачено передачу у власність земельної ділянки, а також зазначено форму власності приватна, що теж не відповідає категорії. Про даний факт позивачам стало відомо тільки 04.08.2022р. згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Будинок АДРЕСА_3 у відповідності до п.1ст.1 Закону України «Про особливостіздійснення права власності у багатоквартирномубудинку»належить до багатоквартирногобудинку. А тому просять скасувати державну реєстрацію від 15.06.2011р. земельної ділянки площею 0,2012га, кадастровий номер 2124010100:02:049:0022, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , здійсненою на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 23.11.2010 р., Закарпатська регіональна філія ДП «УкрДАГП», рішення органу місцевого самоврядування Свалявська міська рада 07.07.2016 р. сесія 7 скликання № 176.

В судове засідання позивачі не з`явились, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю та просять їх задовольнити.

Представник відповідача Свалявської міської ради в судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява представника міської ради - про розгляд справи за відсутності представника міської ради за наявними в матеріалах справи документами (а.с.26).

Представник третьої особи в судове засідання також не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи та надав суду заяву розгляд справи у відсутності представника на підставі наявних у справі матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Між сторонами існують правовідносини, які повинні регулюватися нормами ст.ст. 90, 152-155 Земельного Кодексу України.

Згідно із змістом ст.90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.2ст.90Земельного кодексуУкраїни порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.Як вбачається ізст.153 Земельного кодексу України, власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є власниками квартир багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 .

На підставірішення 44сесії 5скликання №44/594від 15.10.2010року Свалявськоїміської радигромадському об`єднанні кооператив«Слава» виданодержавний актна земельнуділянку площею0,212га цільовепризначення дляколективного житловогобудівництва (а.с.14).25.05.2015р. власниками квартир та приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ОСББ ГОРОДОК ЯМ» (а.с.19,-21). Об`єднання є правонаступником громадського об`єднання кооперативу «СЛАВА». Для реєстрації земельної ділянки власники квартир в особі ОСББ «Городок Ям» звернулися в Свалявську міську раду про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку. Рішенням Свалявської міської ради від 07.07.2016р. сесія 7 скликання № 176 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки в натурі.

15.06.2011р. міським управлінням Держкомзему у місті Свалява і Свалявському районі Закарпатської області проведено реєстрацію земельної ділянки на підставі рішення, яким не передбачено передачу у власність земельної ділянки, а також зазначено форму власності приватна, що теж не відповідає категорії. Про даний факт позивачам стало відомо тільки 04.08.2022р. згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.16). Будинок АДРЕСА_3 у відповідності до п.1ст.1 Закону України «Про особливостіздійснення права власності у багатоквартирномубудинку»належить до багатоквартирногобудинку.

Приписами п.4 ч.1ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» встановлено, що прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Відповідно до ч.2ст.382 ЦК Україниусівласники квартир та нежитловихприміщень у багатоквартирномубудинкуєспіввласникаминаправіспільноїсумісноївласностіспільного майна багатоквартирногобудинку.

Спільниммайномбагатоквартирногобудинкуєприміщеннязагальногокористування (у тому числідопоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всерединіабо за межами будинку, яке обслуговуєбільше одного житловогоабонежитловогоприміщення, а такожбудівлііспоруди, якіпризначені для задоволення потреб усіхспіввласників багатоквартирногобудинкута розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташованийбагатоквартирний будинок та йогоприбудинковатериторія, у азідержавноїреєстрації таких прав.

У відповідності до п.1, 5 ч.1 ст.1 Закону України «Про особливостіздійснення права власності у багатоквартирномубудинку»багатоквартирнийбудинок - житловийбудинок, в якомурозташовано три чибільшеквартири. У багатоквартирномубудинкуможутьтакож бути розташованінежитловіприміщення, які є самостійнимиоб`єктаминерухомого майна; співвласникбагатоквартирногобудинку - власникквартириабонежитловогоприміщення у багатоквартирномубудинку.

Захист прав на земельнуділянку у цихвідносинахздійснюється способами, визначенимистаттями16,21,393 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України) та ст.ст.92,141,152 Земельного кодексу України(далі -ЗК України), у тому числі шляхом визнаннянедійснимирішеньорганіввиконавчоївлади, органівмісцевогосамоврядування.

Кожна особа має право впорядку, встановленомуцими Кодексами, звернутися до суду за захистомсвоїхпорушених, невизнанихабооспорюваних прав, свобод чиінтересів (частина 1статті 4 ЦПК України, частина 1статті 16 ЦК України).

У даній справі земельна ділянка належить співвласникам жилого будинку на праві спільної сумісної власності, яка разом із загальним майном і неподільною часткою житлового комплексу (допоміжні приміщення, конструктивні елементи будинку, його технічне обладнання) є майном співвласників, які визначають порядок його використання.

Виходячизізмістустатті 42 ЗК України, в системному взаємозв`язкузістаттею 88 ЗК Україниземельнаділянка, на якійрозташованийбагатоквартирнийжитловийбудинок, може бути передана об`єднаннювласниківбагатоквартирногожитловогобудинку у спільнучасткову

власність, як єдинийоб`єкт права власності, при цьому поділтакої земельної ділянкичивиділзнеїокремоїчастинизаконодавством не передбачений.

Порядок володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній часткові власності, визначено положеннямистатті 88 ЗК Україниі у разі виникнення між співвласниками спору, такий спір згідностатті 158 ЗК Українипідлягає вирішенню в судовому порядку.

Отже, чиннимЗК Українизаконодавчозакріпленазаборона на приватизацію земель дворівспільногокористуваннявласниками квартир у багатоквартирнихбудинках.

Відповідно до пункту 81-2 Порядку державноїреєстраціїречових прав на нерухомемайно та їхобтяжень, затвердженогопостановоюКабінетуМіністрівУкраїнивід 25.12.2015 року № 1127, для державноїреєстрації права власності на земельнуділянку, права на яку набуваються шляхом передачіземельноїділянки у власністьіз земель державноїабокомунальноївласності, подаєтьсярішення органу виконавчоївладиабо органу місцевогосамоврядування про передачу земельноїділянки у власністьчинадання у постійнекористуванняабо про затвердженнядокументаціїізземлеустроющодоформуванняземельноїділянки та переданняїї у власністьчинадання у постійнекористування.

Відповідно до ч.1ст.11 Закону України «Про державнуреєстраціюречових прав на нерухомемайно та їхобтяжень»державнийреєстраторсамостійноприймаєрішення за результатом розглядузаяв у сферідержавноїреєстрації прав.

Пунктом 1 частинипершоїстатті 2 Закону України «Про державнуреєстраціюречових прав на нерухомемайно та їхобтяжень»установлено, щодержавнареєстраціяречових прав на нерухомемайно та їхобтяжень - офіційневизнанняіпідтвердження державою фактівнабуття, зміниабоприпиненняречових прав на нерухомемайно, обтяжень таких прав шляхом внесеннявідповіднихвідомостей до Державного реєструречових прав на нерухомемайно.

За змістомчч.1, 5 ст.12 Закону України «Про державнуреєстраціюречових прав на нерухомемайно та їхобтяжень»вбачається, щоДержавнийреєстрречових прав на нерухомемайноміститьвідомості про зареєстрованіречові права на нерухомемайно та їхобтяження, речові права на об`єктинезавершеногобудівництва та їхобтяження, про об`єкти та суб`єктівцих прав, документи, на підставіяких проведено державнуреєстрацію прав. Відомості Державного реєстру прав вважаютьсядостовірнимиіможуть бути використані у спорізтретьоюособою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченомуцим Законом.

Аналізч.3 ст.10, чч.1 ст.11, ч.4 ст.18 та ч.1 ст.26цьогоЗаконудозволяєдійтивисновку, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставіприйнятогодержавнимреєстраторомрішення про державнуреєстрацію прав за результатом розгляду заяви про державнуреєстрацію прав та їхобтяжень. Державнійреєстраціїпідлягаютьвиключнозаявленіречові права на нерухомемайно та їхобтяження, за умовиїхвідповідностізаконодавствуіподаним документам.

Державнийреєстраторвідкриває та/абозакриваєрозділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухомемайно та їхобтяження, про об`єктиісуб`єкти таких прав.

Отже, державнийреєстраторвчиняє записи у Державному реєстріречових прав на нерухомемайно на підставісамостійноприйнятих ним рішень за результатами розглядузаявсуб`єктівзверненнящододержавноїреєстраціїречових прав та їхобтяжень.

Згіднозч.1ст.4 Закону України «Про державнуреєстраціюречових прав на нерухомемайно та їхобтяжень»право власностіпідлягаєдержавнійреєстрації.

Ч.3ст.26 Закону України «Про державнуреєстраціюречових прав на нерухомемайно та їхобтяжень»визначено, щовідомості про речові права, обтяженняречових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягаютьскасуванню та/абовилученню.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» п.2 ч.6ст.37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостоїстатті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цьогоЗакону.

Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Отже, за змістом цієї правової норми виконанню підлягають виключно судові рішення: 1) про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 2) про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 3) про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповіднуправовупозиціювикладено в постановах Касаційногоцивільного суду від 16.09.2020 р. у справі №352/1021/19; від 18.11.2020 року у справі № 154/883/19; постановах Касаційногогосподарського суду від 03.09.2020 р. у справі №914/1201/19; від 28.10.2020 року у справі № 910/10963/19.

Згіднозістаттею 152 ЗК Українидержава забезпечуєгромадянам та юридичним особамрівніумовизахисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь - яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.

Згідно ч.2 ст.15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників, зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

З врахуванням вищенаведено, суд доходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 13, 81, 89, 95, 133, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.90,155,211 ЗК України,ст.1 ЗУ «Про особливостіздійснення права власності у багатоквартирномубудинку», ст. 24 ЗУ «Про місцевесамоврядування в Україні», ст.ст. 15,16,24 ЗУ «Про Державнийземельний кадастр», ст.ст.22,50, 90, 152 Закону України «Про землеустрій», ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задоволити повністю.

Скасувати державну реєстрацію від 15.06.2011р. земельної ділянки площею 0,2012 га, кадастровий номер 2124010100:02:049:0022, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , здійсненою на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 23.11.2010р., Закарпатська регіональна філія ДП «УкрДАГП», рішення органу місцевого самоврядування Свалявська міська рада 07.07.2016 р. сесія 7 скликання № 176.

Нарішення судуможе бутиподано апеляційнускаргу протягомтридцяти днівз дняотримання копіїрішення судудо Закарпатськогоапеляційного суду.

СУДДЯ СВАЛЯВСЬКОГО

РАЙОННОГО СУДУ Л.Ф.Ганчак

18.10.2022року

СудСвалявський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення18.10.2022
Оприлюднено07.11.2022
Номер документу107107144
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —306/1605/22

Рішення від 18.10.2022

Цивільне

Свалявський районний суд Закарпатської області

Ганчак Л. Ф.

Ухвала від 06.10.2022

Цивільне

Свалявський районний суд Закарпатської області

Ганчак Л. Ф.

Ухвала від 06.09.2022

Цивільне

Свалявський районний суд Закарпатської області

Ганчак Л. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні