Постанова
від 31.10.2022 по справі 905/18/22
СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2022 року м. Харків Справа № 905/18/22

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Істоміна О.А., суддя Попков Д.О., суддя Стойка О.В.

секретар судового засідання Семченко Ю.О.

за участю представників сторін:

позивача - Захарченка О.С.,в режимі відеоконференції

відповідача - не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Героїв України буд. 19» (вх.№939Д/3) на рішення Господарського суду Донецької області від 22.08.2022

у справі №905/18/22 (суддя Зекунов Е.В., повний текст рішення підписано 26.08.2022)

за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Героїв України буд. 19», м.Краматорськ Донецької області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Ладіс», м.Краматорськ Донецької області

про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Героїв України буд. 19» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до ТОВ «Управляюча компанія «Ладіс», у якому просить зобов`язати ТОВ «Ладіс» протягом двох місяців з дня набрання рішенням законної сили відновити за власний рахунок та передати за актом приймання-передачі Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Героїв України буд.19» документацію на житловий будинок №19 по вулиці Героїв України в місті Краматорську, а саме: технічну документацію; інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; майно, передане Управителю будинку за рішенням Співвласників.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 22.08.2022 у справі №905/18/22 в задоволенні позову відмовлено повністю.

Позивач з вказаним рішенням місцевого господарського суду не погодився, звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначене рішення повністю та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, позивач посилається на те, що рішення місцевого господарського суду прийнято з порушенням вимог та внаслідок неправильного застосування норм матеріального права.

Доводи апеляційної скарги зводяться до наступного:

- згідно діючого законодавства обов`язок відповідача передати технічну документацію на будинок у разі її відсутності є безумовним, що підтверджено позицією Верховного Суду;

- судом першої інстанції зроблено помилковий висновок, що передачі підлягає лише наявна технічна документації, а відновити її за власний рахунок колишній управитель повинен лише у разі її втрати;

- висновок Господарського суду Донецької області з приводу того, що спору між сторонами з приводу передачі інших документів, визначених в пункті 34 Договору від 15.08.2018, не було, є також помилковим, оскільки у вказаному пункті чітко зазначено, що управитель зобов`язаний передати таку документацію не пізніше дня, що наступає за днем припинення Договору.

Відповідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.09.2022 сформовано склад колегії суддів Східного апеляційного господарського суду: головуючий суддя Істоміна О.А., судді Попков Д.О., Стойка О.В.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 06.09.2022 апеляційну скаргу ОСББ «Героїв України буд. 19» залишено без руху через відсутність доказів сплати судового збору у відповідному розмірі.

Після усунення недоліків апеляційної скарги, ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 05.10.2022 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСББ Героїв України вул.19 на рішення Господарського суду Донецької області від 22.08.2022 у справі №905/18/22 та призначено її до розгляду. Встановлено учасникам справи строк для подання відзивів на апеляційну скаргу (з доказами надсилання відзиву іншим учасникам справи), а також для подання заяв, клопотань тощо.

Відповідач, ТОВ «Управляюча компанія «Ладіс» не скористався процесуальним правом, передбаченим статтею 263 ГПК України та відзиву на апеляційну скаргу не надав.

Будь-яких інших заяв чи клопотань до канцелярії Східного апеляційного господарського суду в межах розгляду даної апеляційної скарги не надходило.

У судовому засіданні 31.10.2022 представник позивача (апелянта) підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги, просив суд скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач не скористався правом участі представника у судовому засіданні, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином була повідомлений про день та час розгляду справи, про що свідчать відповідні рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, наявні в матеріалах справи.

Крім того, сторін повідомлено про хід справи з використанням альтернативних способів, зокрема: шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи, а також розміщено відповідне оголошення на офіційній сторінці Східного апеляційного господарського суду веб-порталу «Судова влада України».

З матеріалів справи вбачається, що судом апеляційної інстанції було вжито необхідних заходів щодо належного повідомлення відповідача про судове засідання.

Згідно з частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини дванадцятої статті 270 Господарського процесуального кодексу України, неявка сторін, або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши в судовому засіданні доповідь судді-доповідача, розглянувши матеріали справи, доводи в обґрунтування апеляційної скарги, в межах вимог, передбачених ст.269 ГПК України, заслухавши в судовому засіданні представника позивача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.

Рішенням суду першої інстанції встановлено наступне:

- 04.10.2016 зареєстроване ТОВ «Управляюча компанія «Ладіс» (код ЄДРПОУ 40872929) про що держаним реєстратором внесений до Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідний запис;

- 10.08.2018 за рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради №551 «Про призначення управителя для багатоквартирних будинків, які розташовані на території Краматорської міської ради» ТОВ «УК «Ладіс» було визначено переможцем та призначено управителем для багатоквартирних будинків, які розташовані на території Краматорської міської ради, за переліком згідно з додатком, зокрема багатоквартирного будинку №19 по вул. Героїв України (Вознесенського) та уповноважено міського голову - Панкова Андрія Вікторовича - підписати договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками міста Краматорська від імені співвласників багатоквартирних будинків;

- 15.08.2018 між ТОВ «Управляюча компанія «Ладіс» та Співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м.Краматорськ, вул. Героїв України (Вознесенського), 19, укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, за умовами якого управитель зобов`язується надавати Співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, а Співвласники зобов`язуються оплачувати Управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.

Іншими умовами даного договору передбачено:

- послуга з управління полягає у забезпеченні Управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території (п.3);

- технічна документація на будинок передається Управителю згідно з актом приймання - передачі технічної документації від попереднього виконавця послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій або балансоутримувача будинку відповідно до чинного законодавства (п. 3);

- договір набирає чинності з 01.09.2018 та укладається строком на один рік (п.29);

- якщо протягом строку дії цього Договору Співвласники приймають рішення про зміну форми управління будинком або про обрання іншого управителя, цей договір достроково припиняється через два місяці з дати отримання Управителем повідомлення від Співвласників (уповноваженої ними особи) про таке рішення (п. 32);

- у разі припинення дії договору не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, Управитель повинен передати новому Управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками або Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку (п. 34):

наявну технічну документацію;

інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем - за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;

інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;

дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;

майно, передане Управителю будинку за рішенням Співвласників.

- 22.02.2020 протоколом установчих зборів ОСББ «Героїв України буд.19» прийнято рішення про створення такого об`єднання, яке 04.06.2020 було зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

- 10.06.2020 заявою позивач повідомив відповідача що 04.06.2020 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстрована юридична особа - ОСББ «Героїв України буд. 19», та що з 01.07.2020 ОСББ «Героїв України буд. 19» має намір самостійно обслуговувати будинок та прибудинкову територію, що розташований за адресою м.Краматорськ, вул. Героїв України, буд. 19 та відмовляється з 01.07.2020 від послуг УК «Ладіс».

- в зазначеній заяві ОСББ просив ТОВ УК «Ладіс», як колишнього балансоутримувача багатоквартирного будинку, що здійснював управління багатоквартирним будинком за адресою м.Краматорськ, вул. Героїв України, буд. 19 до створення ОСББ «Героїв України буд. 19», у тримісячний строк з дня державної реєстрації ОСББ забезпечити передачу примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж, у відповідності до згідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». У разі відсутності зазначеної документації на багатоквартирний будинок, ТОВ УК «Ладіс», як колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку зобов`язаний протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновити примірник технічної та іншої передбаченої законодавством документацію на будинок, а також документи, на підставі яких багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів та інженерних мереж.

- 18.09.2020 заявою позивач вимагав від ТОВ УК «Ладіс» забезпечити передачу примірника технічної та іншої передбаченої документації на будинок, а також документа, на підставі якого будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів, обгрунтовуючи вимоги Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, а у разі відсутності документації на багатоквартирний будинок просив повідомити про наміри щодо відновлення за власний рахунок такої документації.

- 01.10.2020 листом відповідач повідомив позивача, що технічна документація на будинок від колишнього управителя не передавалася, тому відсутня можливість повернути наявну технічну документацію. Співвласники не покладали на Управителя обов`язку щодо виготовлення (відновлення) відсутньої технічної документації, витрати на які відшкодовуються співвласниками в порядку та на умовах, що погоджуються управителем та співвласниками (п.8 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712);

- жодного документу із зазначеного у пункті 34 Договору від 15.08.2018 переліку відповідач на адресу ОСББ не передавав.

Наведені обставини сторонами не заперечуються.

Вищезазначені обставини стали підставою для звернення ОСББ Героїв України буд.19 до господарського суду з позовом до ТОВ «УК «Ладіс» про зобов`язання протягом двох місяців з дня набрання рішенням законної сили відновити за власний рахунок та передати за актом приймання - передачі позивачу документацію на житловий будинок №19 по вулиці Героїв України в місті Краматорську, а саме: технічну документацію; інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору, але не більше трьох останніх років; майно, передане Управителю будинку за рішенням Співвласників.

Відповідач, в свою чергу, проти позову заперечував.

Господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, яким в задоволенні позовних вимог ОСББ «Героїв України буд.19» до ТОВ «Управляюча компанія «Ладіс» відмовив повністю, виходив з того, що відповідно до пункту 3 Договору від 15.08.2018 технічна документація на будинок передається Управителю згідно з актом приймання-передачі технічної документації від попереднього виконавця послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій або балансоутримувача будинку відповідно до чинного законодавства. А оскільки ТОВ «УК «Ладіс» не отримувало від співвласників ОСББ в особі голови Краматорської міської ради при укладенні договору від 15.08.2018 таку технічну документацію, то і передавати позивачу її не було зобов`язано.

Надаючи кваліфікацію спірних правовідносин, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

За змістом ст.ст. 15 і 16 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) кожна особа має право на захист її особистого немайнового або майнового права чи інтересу у суді.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорювання. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорювання та спричиненим цими діяннями наслідкам.

У статті 41 Конституції України закріплено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Частиною 1 ст. 316 ЦК України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном (ст. 317 ЦК України).

За приписами ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно положень ст. 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно. Багатоквартирний будинок (житловий комплекс) як цілісність є спільною частковою власністю власників всіх приміщень у цьому будинку.

Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.369 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб`єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.

Згідно із ст. 382 ЦК України квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання. Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту (ст. 385 ЦК України).

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Відповідно до ч. 1, 7 та 8 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею.

Водночас, зазначеною нормою передбачено: якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Згідно ст.1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 4 "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання. Об`єднання є юридичною особою, яка створюється відповідно до закону, має печатку із своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, а також розрахункові рахунки в установах банку. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

За змістом приписів ст.ст. 12, 13 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління, якщо функції з управління будинком за рішенням загальних зборів об`єднання не передано управителю. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації.

Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та Статутом об`єднання.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що з моменту державної реєстрації об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, та у разі відсутності рішення зборів об`єднання про передачу функцій з управління будинком іншій особі, такі функції переходять саме до об`єднання.

З досліджених у справі доказів судом встановлено, 22.02.2020 установчими зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Героїв України буд. 19» прийнято рішення про створення ОСББ Героїв України буд.19 обрано порядок та спосіб обслуговування будинку, що відображено у відповідному протоколі установчих зборів ОСББ «Героїв України буд.19», яке 04.06.2020 було зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Управління багатоквартирним будинком здійснює ОСББ "Героїв України буд.19" через свої органи управління.

Відповідно до ч.14 ст.6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Відповідно до ст.87 ЦК України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Згідно з ч.4 ст.91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України запису про її припинення.

Отже, починаючи з 04.06.2020 (дата державної реєстрації), ОСББ "Героїв України буд.19" набуло повної цивільної правоздатності щодо реалізації повноважень передбачених Статутом об`єднання.

Правомірність реєстрації ОСББ підтверджується внесенням об`єднання до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (відповідна виписка з цього Реєстру наявна у справі).

Колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що створення в багатоквартирному будинку №19 по вул. Героїв України у місті Краматорськ ОСББ "Героїв України буд.19" є підтвердженням факту надання власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку повноважень ОСББ щодо управління, утримання і використання спільного майна цього багатоквартирного будинку.

За приписами ч.ч.18, 19 ст.6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновлює її за власний рахунок.

Колегія суддів звертається до висновку Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду, викладеного у постанові від 05.07.2019 у справі №910/6167/18, згідно з яким передбачений ч. 18 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" обов`язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об`єднання та не залежить від прийняття об`єднанням рішення про передачу йому функцій з управління будинком та про прийняття будинку на баланс, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об`єднання, для передачі документації від попереднього управителя Законом не визначено.

При цьому обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення даної категорії спорів, оскільки відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок він відповідно до вимог ч.19 ст.6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" зобов`язаний відновити її за власний рахунок.

Згідно ч.ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно ч.4 ст. 263 ЦПК при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Наведеним підтверджується, що у ОСББ "Героїв України буд.19", як юридичної особи, що створена співвласниками багатоквартирного будинку №19 по вул. Героїв України у місті Краматорськ, виникло право витребувати у відповідача, як попереднього управителя, технічну та іншу передбачену законодавством документацію на вказаний багатоквартирний будинок, якому кореспондує відповідний обов`язок відповідача передати таку документацію.

У свою чергу невиконання відповідачем такого обов`язку унеможливлює здійснення позивачем функцій з утримання житлового будинку.

Враховуючи те, що строк виконання відповідачем свого обов`язку щодо передання позивачеві спірної документації є таким, що настав, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про обґрунтованість заявленої позивачем вимоги щодо зобов`язання відповідача передати документацію на вищезгаданий багатоквартирний будинок.

Постановою Кабінету Міністрів України №30 від 20.04.2016 затверджено Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків, який визначає механізм списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності.

Відповідно до п.1.2 Правил управління будинком, спорудами, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

З огляду на викладене нормативно-правове регулювання та встановлені обставини у цій справі колегія суддів вважає, що рішення співвласників про прийняття житлового будинку №19 по вул. Героїв України у місті Краматорськ на баланс ОСББ Героїв України вул.19 та про затвердження порядку обслуговування будинку шляхом прийняття рішення відносно здійснення самостійного управління цим багатоквартирним будинком ОСББ Героїв України вул.19 через свої органи управління, є підставою, за якою позивач у даному випадку вправі вимагати передачі йому будинку в управління.

В свою чергу, факт реєстрації ОСББ Героїв України вул.19, в силу положень ст.6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", є підставою для передачі створеному об`єднанню всієї технічної та іншої, передбаченої законом, документації на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку.

Із матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення виконавчого комітету Краматорської міської ради від 10.08.2018 №551 «Про призначення управителя для багатоквартирних будинків, які розташовані на території Краматорської міської ради» ТОВ «УК «Ладіс» було визначено переможцем та призначено управителем для багатоквартирних будинків, які розташовані на території Краматорської міської ради, за переліком згідно з додатком, зокрема багатоквартирного будинку №19 по вул. Героїв України.

Також, наявними у справі доказами підтверджується, що будинок №19 по вул. Героїв України у місті Краматорськ знаходився в господарському віданні ТОВ УК Ладіс на підставі договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 15.08.2018.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

З досліджених судом матеріалів справи з`ясовано, що саме ТОВ УК Ладіс здійснювалося обслуговування спірного житлового будинку. Більш того, зазначені обставини визнаються і самим відповідачем.

Підприємство відповідача є учасником відносин у сфері надання житлово-комунальних послуг та фактично виконує функції балансоутримувача будинку №19 по вул. Героїв України у місті Краматорськ та є виконавцем житлово-комунальних послуг.

Отже, саме відповідач на теперішній час є управляючою компанією у розумінні Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", та саме він, у відповідності до ч.18 ст.6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" є особою, у якої виникає безумовний обов`язок з передачі документації на будинок ОСББ.

Такий обов`язок з передачі технічної документації на будинок в силу зазначених правових норм виникає у відповідача з дня державної реєстрації об`єднання та не залежить від прийняття ОСББ рішення про передачу йому функцій з управління будинком.

Проте, власниками квартир та нежитлових приміщень, у багатоквартирному, житловому будинку №19 по вул. Героїв України у місті Краматорськ було створено ОСББ Героїв України буд.19, та на підставі рішень загальних зборів ОСББ визначено форму управління багатоквартирним будинком через ОСББ, визначено порядок сплати, переліку та розміру внесків і платежів співвласників.

Тому саме позивач відповідно до набутого правового статусу ОСББ наділений компетенцією щодо управління майном, що належить співвласникам будинку №19 по вул. Героїв України у місті Краматорськ, та є особою, яка уповноважена власниками на обслуговування утримання будинку на підставі рішень загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. А отже, відповідач, у розумінні ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" є попереднім управителем будинку, у якого виникає обов`язок з передачі документації на будинок ОСББ з дня державної реєстрації такого об`єднання.

Крім того, колегія суддів зазначає, що сам по собі юридичний факт створення власниками квартир та нежитлових приміщень будинку № 19 по вул. Героїв України у місті Краматорськ об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) та його реєстрація (04.06.2020) є достатнім підтвердженням надання власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку повноважень ОСББ щодо управління, утримання і використання спільного майна цього багатоквартирного будинку. А внесення відомостей до ЄДР підтверджує правомірність створення ОСББ та право органів управління такого об`єднання самостійно визначати порядок управління багатоквартирним будинком.

З досліджених у справі доказів судом з`ясовано, що рішення про передачу в управління будинком ОСББ прийнято компетентним органом управління - зборами власників квартир та нежитлових приміщень будинку, а законність прийняття такого рішення та волевиявлення співвласників багатоквартирного будинку підтверджено фактом створення і реєстрацією ОСББ та відомостями з ЄДР.

Таким чином, підсумовуючи вищенаведене та враховуючи позицію Верховного Суду, колегія суддів зазначає, що обов`язок ТОВ «УК «Ладіс» передати технічну документацію на будинок у разі її відсутності є безумовним. В свою чергу, судом першої інстанції зроблено помилковий висновок, що передачі підлягає лише наявна технічна документації, а відновити її за власний рахунок колишній управитель повинен лише у разі її втрати.

Щодо висновку Господарського суду Донецької області з приводу того, що спору між сторонами з приводу передачі інших документів, визначених в пункті 34 Договору від 15.08.2018, не було, то колегія суддів апеляційної інстанції вважає його також помилковим. Так, як свідчать матеріали справи позивач ОСББ «Героїв України буд. 19» своїми листами від 10.06.2020 та від 18.09.2020 звертався до ТОВ «УК «Ладіс» з проханням передати як технічну документацію, так і іншу передбачену законодавством документацію на будинок.

Крім того, в пункті 34 Договору від 15.08.2018 чітко зазначено, що управитель зобов`язаний передати таку документацію не пізніше дня, що наступає за днем припинення Договору. В свою чергу, доказів того, що Відповідач передав хоч якусь документацію на будинок в матеріалах справи не міститься. А отже ТОВ «УК «Ладіс» не виконало свій обов`язок з передачі документації.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд першої інстанції не надав належної оцінки доказам, які містяться в матеріалах справи, що в свою чергу призвело до неповного з`ясування обставин, що мають значення для справи.

Згідно зі ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частиною 1 пункту 2 ст.275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Згідно з частиною 1 ст.277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, за висновком апеляційного господарського суду вимоги скарги законні та обґрунтовані, тому вона підлягає задоволенню.

З урахуванням наведеного, рішення Господарського суду Донецької області 22.08.2022 у справі №905/18/22 підлягає скасуванню у зв`язку з неповним з`ясуванням обставин, що маються значення для справи, а також з неправильним застосуванням норм матеріального права, з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог.

У зв`язку з тим, що апеляційна скарга Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Героїв України буд. 19» судом апеляційної інстанції задовольняється, витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги та позову підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 129, 269, 270, пунктом 2 статті 275, пунктом 4 частини 1 статті 277, статтями 281-284 ГПК України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Героїв України буд. 19» задовольнити.

Рішення Господарського суду Донецької області від 22.08.2022 у справі №905/18/22 скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Зобов`язати ТОВ «Ладіс» протягом двох місяців з дня набрання рішенням законної сили відновити за власний рахунок та передати за актом приймання-передачі Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Героїв України буд.19» документацію на житловий будинок №19 по вулиці Героїв України в місті Краматорську, а саме:

- технічну документацію; інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;

- інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;

- дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;

- майно, передане Управителю будинку за рішенням Співвласників.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Ладіс» (код ЄДРПОУ 34017258) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Героїв України буд. 19» (84301 вул. Героїв України, буд.19, м.Краматорськ, Донецька область, ЄДРПОУ 43647755) судові витрати за подання позовної заяви у розмірі 2481,00 грн та за подання апеляційної скарги 3721,50,00 грн.

Доручити Господарському суду Донецької області видати відповідний наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок та строки оскарження постанови апеляційного господарського суду передбачені статтями 287-289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 03.11.2022

Головуючий суддя О.А. Істоміна

Суддя Д.О. Попков

Суддя О.В. Стойка

СудСхідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення31.10.2022
Оприлюднено07.11.2022
Номер документу107110142
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —905/18/22

Ухвала від 03.05.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Едуард Вікторович

Ухвала від 03.05.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Едуард Вікторович

Судовий наказ від 03.02.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Едуард Вікторович

Ухвала від 28.04.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Едуард Вікторович

Ухвала від 12.04.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Едуард Вікторович

Ухвала від 27.02.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Істоміна Олена Аркадіївна

Ухвала від 27.02.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Істоміна Олена Аркадіївна

Судовий наказ від 03.02.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Едуард Вікторович

Судовий наказ від 03.02.2023

Господарське

Господарський суд Донецької області

Зекунов Едуард Вікторович

Постанова від 05.12.2022

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Істоміна Олена Аркадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні