Рішення
від 03.11.2022 по справі 178/1135/22
КРИНИЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 178/1135/22

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

03 листопада 2022 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого Цаберябого Б.М.

при секретарі Янченко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички справу за позовом ОСОБА_1 до Божедарівської селищної ради, третя особа Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Чорна Оксана Василівна, про визнання прав на майнові права засновника, постійного користування земельною ділянкою в порядку спадкування за заповітом, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з цим позовом і вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 21 липня 2021 року Криничанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). За життя, 17 березня 2011 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Покровської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області Волкозуб О.А., згідно якого заповіла позивачу все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона матиме право. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 50,5 га, яка розташована на території Божедарівської селищної / Покровської сільської / ради Кам`янського / Криничанського / району Дніпропетровської області, цільове призначення якої для ведення селянського (фермерського) господарства, згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ДП, зареєстрованого у книзі записів актів на право постійного користування № 339. При зверненні до нотаріальної контори з відповідною заявою про отримання спадщини, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «Незабудка» оскільки позивачем не надано до нотаріальної контори правовстановлюючих документів, підтверджуючих реєстрацію Селянського (фермерського) господарства «Незабудка» як цілісного майнового комплексу. Тому позивач звернувся до суду з проханням визнати за ним в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 право на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «Незабудка» / ЄДРПОУ 25513812 /, розташованого в с. Крута Балка Кам`янського району Дніпропетровської області та визнати за Селянським (фермерським) господарством «Незабудка» право постійного користування земельною ділянкою, наданою ОСОБА_2 на підставі рішення ХV сесії XXII скликання Криничанської районної ради народних депутатів Криничанського району Дніпропетровської області, площею 50,5 га, кадастровий номер 1222085000:01:001:0193, яка розташована на території Божедарівської селищної / Покровської сільської / ради Кам`янського / Криничанського / району Дніпропетровської області, цільове призначення якої для ведення селянського (фермерського) господарства, згідно з Державним актом на право постійного користування землею серія ДП, який зареєстровано в книзі записів актів на право постійного користування за № 339.

Представник Божедарівської селищної ради в судове засідання не з`явився, про день слухання справи сповіщений.

Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Чорна О.В. в судове засідання не з`явилась, про день слухання справи сповіщена.

У відповідності дост. 2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Тому з урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю сторони, що не з`явилась.

Оцінивши докази по справі суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 мають бути задоволеними. Судом встановлено, що 27 січня 1998 року ОСОБА_2 було проведено державну реєстрацію створення СФГ «НЕЗАБУДКА», код ЄДРПОУ 25513812, номер запису: 12051200000000177. Останню редакцію Статуту СФГ "НЕЗАБУДКА" було затверджено рішенням Засновника від 17 жовтня 2012 року, державну реєстрацію змін проведено 19 жовтня 2012 року. Засновником СФГ «НЕЗАБУДКА» була ОСОБА_2 .

Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 03 лютого 2022 року підтверджено реєстрацію СФГ «НЕЗАБУДКА» за адресою Дніпропетровська область, Криничанський район, с. Крута Балка, державна реєстрація якого була проведена 27 січня 1998 року. Організаційно правова форма - фермерське господарство, засновник та кінцевий бенефіціарний власник - ОСОБА_2 .

Для створення СФГ «НЕЗАБУДКА» ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ДП від 15 січня 1998 року, 29 листопада 2011 року Криничанською районною радою передано земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер 1222085000:01:001:0193, площею 50,50 га, що розташована на території Божедарівської ОТГ / Покровської сільської ради / Кам`янського району Дніпропетровської області.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 21 липня 2021 року Криничанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), яка доводилась матір`ю позивачу, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 13 березня 1972 року Покровською сільською радою Криничанського району Дніпропетровської області. Зміна належного прізвища спадкодавиці « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 » підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданим 19 листопада 1994 року виконкомом Покровської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 50,5 га, яка розташована на території Божедарівської селищної / Покровської сільської / ради Кам`янського / Криничанського / району Дніпропетровської області, цільове призначення якої для ведення селянського (фермерського) господарства, згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ДП, зареєстрованого у книзі записів актів на право постійного користування № 339.

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Покровської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, ОСОБА_5 ,зареєстрований у реєстрі за № 23, згідно якого заповіла позивачу все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона матиме право.

Спадкоємці у даній справі крім позивача відсутні. При зверненні до нотаріальної контори з відповідною заявою про отримання спадщини, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майнові права засновників Селянського (фермерського) господарства «Незабудка», оскільки позивачкою не надано до нотаріальної контори правовстановлюючих документів, підтверджуючих реєстрацію СФГ як цілісного майнового комплексу.

Згідност. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1233 ЦК України, Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Ч. 1 ст. 1235 ЦК України передбачено, що заповідач можепризначити своїмиспадкоємцями однуабо кількафізичних осіб,незалежно віднаявності унього зцими особамисімейних,родинних відносин,а такожінших учасниківцивільних відносин.

Відповідно доч.1ст.1241ЦК Українималолітні,неповнолітні,повнолітні непрацездатнідіти спадкодавця,непрацездатна вдова(вдівець)та непрацездатнібатьки спадкують,незалежно відзмісту заповіту,половину частки,яка належалаб кожномуз ниху разіспадкування зазаконом (обов`язковачастка). Розмір обов`язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Згідно наявної в матеріалах копії спадкової справи № 99/2021, заведеної приватним нотаріусом Криничанського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Чорною О.В., після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , вбачається, що єдиним спадкоємцем є ОСОБА_1 .

Згідност. 191 ЦК України, підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 19 Закону України «Про фермерське господарство»визначено, що до складумайнафермерськогогосподарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальніцінності, цінніпапери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Статтею 23 Закону України «Про фермерське господарство»успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Право ОСОБА_1 на спадщину підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами. Таким чином, суд вважає, що є встановлені законні підстави задовольнити позов і визнати за позивачем права засновника Селянського (фермерського) господарства «Незабудка» яке належало померлій в порядку спадкування за заповітом.

На час надання земельної ділянки ОСОБА_2 , земельна ділянка на праві постійного землекористування для ведення селянського (фермерського) господарства надавалась не як громадянину України, а як спеціалізованому суб`єктові - голові створюваного селянського (фермерського) господарства «НЕЗАБУДКА». Право постійного користування земельною ділянкою площею 50,5 га для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 припинилося після створення СФГ «НЕЗАБУДКА» і перейшло до останнього після його створення. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , а головою селянського фермерського господарства «НЕЗАБУДКА» є саме померла, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. З огляду на викладене, особа, яка користується земельною ділянкою на праві постійного користування, в даному разі селянське (фермерське) господарство «НЕЗАБУДКА»,за Законом не може бути позбавлена права на таке користування. Правовіпідстави використання земельної ділянки відповідачем не встановлені. З урахуванням наведеного суд вважає, що вимоги позивача мають бути задоволеними.

Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 280, 282 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Божедарівської селищної ради, третя особа Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Чорна Оксана Василівна про визнання прав на майнові права засновника, постійного користування земельною ділянкою в порядку спадкування за заповітом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 право на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «Незабудка» / ЄДРПОУ 25513812 /, розташованого в с. Крута Балка Кам`янського району Дніпропетровської області.

Визнати за Селянським (фермерським) господарством «Незабудка» право постійного користування земельною ділянкою, наданою ОСОБА_2 на підставі рішення ХV сесії XXII скликання Криничанської районної ради народних депутатів Криничанського району Дніпропетровської області, площею 50,5 га, кадастровий номер 1222085000:01:001:0193, яка розташована на території Божедарівської селищної / Покровської сільської / ради Кам`янського / Криничанського / району Дніпропетровської області, цільове призначення якої для ведення селянського (фермерського) господарства, згідно з Державним актом на право постійного користування землею серія ДП, який зареєстровано в книзі записів актів на право постійного користування за № 339.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Криничанський районний суд шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Суддя: Б. М. Цаберябий

р

СудКриничанський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.11.2022
Оприлюднено08.11.2022
Номер документу107125329
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —178/1135/22

Рішення від 03.11.2022

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

Ухвала від 12.10.2022

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

Ухвала від 08.09.2022

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні