26.10.2022
ЄУН 389/1440/22
Провадження № 2/389/318/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2022 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Українського В.В.
за участю секретаря судового засідання Гой І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у місті Знам`янка в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кіровоградської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Дмитрівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, про визнання укладеним договір оренди водного об`єкта, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Кіровоградської обласної державної адміністрації, в якому просить захистити його право на оренду водного об`єкта, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 3522281500:02:000:7574, шляхом визнання укладеним договору оренди водного об`єкта, типова форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 року № 420, на умовах зазначених за результатами земельних торгів за лотом № 66676.
Свої вимоги мотивував тим, що 20 травня 2021 року департаментом агропромислового розвитку Кіровоградської облдержадміністрації спільно із ТОВ «НТЦ ОБЛВОДГОСП-ПРОЕКТ» було проведено земельні торги, за результатами яких ОСОБА_1 став переможцем аукціону за лотом № 66676: земельна ділянка державної власності загальною площею 89,3045 га з кадастровим номером 3522281500:02:000:7574 для рибогосподарських потреб, що розташована за межами населеного пункту на території Дмитрівської сільської ради.
Після закінчення земельних торгів за вищевказаним лотом, між позивачем, департаментом агропромислового розвитку Кіровоградської облдержадміністрації та TOB «НТЦ ОБЛВОДГОСП-ПРОЕКТ» відразу підписано протокол земельних торгів від 20 травня 2021 року, та договір оренди водного об`єкта за лотом № 66676. Позивачем за результатами цих земельних торгів сплачено усі належні суми за придбаний лот.
Однак, на підставі підписаного договору оренди водного об`єкта в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 3522281500:02:000:7574 за позивачем не зареєстровано, зважаючи, зокрема, на перехід вказаної земельної ділянки з державної до комунальної власності та зміною розпорядника Кіровоградської облдержадміністрації на Дмитрівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області.
Таким чином, ставши переможцем земельних торгів за лотом № 66676, підписавши договір оренди водного об`єкта із організатором цих торгів та сплативши усі належні суми за придбаний лот, позивач не може користуватися земельною ділянкою з кадастровим номером 3522281500:02:000:7574 у зв`язку із невизнанням цього права Кіровоградською облдержадміністрацією та Дмитрівською сільською радою, що виявилося у незавершенні облдержадміністрацією процедури погодження та укладення договору та ухиленні сільської ради, як розпорядника земельної ділянки, в укладенні договору оренди.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, представник надав заяву, відповідно до якої підтримав вимоги позову та просить суд розглядати справу без його участі, задовольнити вимоги позову.
Представник відповідача Дмитрівської сільської ради в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої просить розглядати справу без його участі.
Відповідач Кіровоградська обласна державна адміністрація в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила, відзив на позов не надала, заяв про відкладення розгляду справи також не надала.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Розпорядженням головиКіровоградської обласноїдержавної адміністраціївід 15березня 2018року №151-р«Про затвердженняпереліку земельнихділянок,які пропонуютьсядля продажуправа орендина земельнихторгах разомз воднимиоб`єктами,та наданнядозволу навиготовлення проектівземлеустрою щодовідведення земельнихділянок воренду,виготовлення технічноїдокументації знормативної грошовоїоцінки земельнихділянок» земельнаділянка зкадастровим номером3522281500:02:000:7574 включена до Переліку земельних ділянок для продажу прав оренди на них на земельних торгах для рибогосподарських потреб терміном на 10 років.
На підставі вказаного розпорядження виготовлена технічна документація із землеустрою вказаної земельно ділянки.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №240216219 від 13.01.2021, праводержавної власностіна земельнуділянку зкадастровим номером3522281500:02:000:7574зареєстроване заКіровоградською облдержадміністрацією 11.01.2021.
Відповідно до протоколу земельних торгів від 20 травня 2021 року, департаментом агропромислового розвитку Кіровоградської облдержадміністрації, як організатором земельних торгів, проведено земельні торги, за результатами яких ОСОБА_1 став переможцем аукціону за лотом № 66676 за об`єктом - земельна ділянка державної власності загальною площею 89,3045 га з кадастровим номером 3522281500:02:000:7574 для рибогосподарських потреб, що розташована за межами населеного пункту на території Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області.
За результатом земельних торгів за вищевказаним лотом між ОСОБА_1 та Кіровоградською обласною державної адміністрації в особі департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської обласної державної адміністрації укладений договір оренди водного об`єкта. Право оренди ОСОБА_1 водного об`єкта не зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Листом Кіровоградської облдержадміністрації від 13 липня 2021 року №24-20/1068/0.2404 повідомлено позивача про те, що з 27 травня 2021 року повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 3522281500:02:000:7574 перейшли від Кіровоградської облдержадміністрації до територіальних громад.
У зв`язку з переходом з 27 травня 2021 року права власності на земельну ділянку кадастровим номером 3522281500:02:000:7574 від Кіровоградської облдержадміністрації до Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, позивач звернувся до Дмитрівської сільської ради із заявою від 09 листопада 2021 року про укладення договору оренди, яка залишилася без розгляду.
Нa адвокатський запит Кіровоградська облдержадміністрація листом від 25 січня 2022 року №01-29/28/0.5 повідомила, що між облдержадміністрацією та ОСОБА_1 , як переможцем земельних торів за лотом № 66676, що відбулися 20 травня 2021 року, підписано договір оренди водного об`єкта; договір оренди водного об`єкта розроблено відповідно до Типового договору оренди водного об`єкта, в редакції чинній на момент оголошення та проведення земельних торгів; підстави для анулювання земельних торгів відсутні.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЦК України, ЗК України, ВК України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі статтями 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.
Згідно з частиною третьою статті 12, частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третя статті 89 ЦПК України).
Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 51 ВК України (редакції Закону України чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково- дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.
Водні об`єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними ЗК України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.
Типова форма договору оренди водних об`єктів затверджується Кабінетом Міністрів України.
На час виникнення спірних правовідносин розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером 3522281500:02:000:7574 відповідно до частини 5 статті 122 ЗК України була Кіровоградська облдержадміністрація, а з 27 травня 2021 року, у зв`язку з набранням чинності пунктом 24 розділу X «Перехідні положення» ЗК України, - стала Дмитрівська сільска рада Кропивницького району Кіровоградської області.
Частиною 1 стаття 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Водночас, згідно з частиною 2 статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2. З статті 134 цього Кодексу.
Умови та порядок проведення земельних торгів регламентовано статтями 134-138 ЗК України.
Відповідно до ч.22 ст. 137 ЗК України у процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках. Один примірник протоколу видається переможцю.
Відповідно до ч.22 ст. 137 ЗК України Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.
Відповідно до ч.24 ст. 137 ЗК України договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів.
Умови та підстави для визнання земельних торгів такими, що не відбулися, чи їх скасування або анулювання визначено статтею 138 ЗК України.
Як встановлено матеріалами справи ОСОБА_1 20 травня 2021 року став переможцем земельних торгів за лотом № 66676 за результатами яких ним, департаментом агропромислового розвитку Кіровоградської облдержадміністрації та ТОВ «НТЦ ОБЛВОДГОСП-ПРОЕКТ» підписано протокол земельних торгів. Того ж дня підписано між ОСОБА_1 та Кіровоградською облдержадміністрацією відповідний договір оренди водного об`єкта, а позивачем сплачено усі належні платежі за придбаний лот.
Таким чином, за наслідками земельних торгів за лотом № 66676 позивач набув з 20 травня 2021 року право оренди на водний об`єкт, розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 3522281500:02:000:7574, на підставі договору оренди водного об`єкта, оскільки ці земельні торги завершилися визначенням позивача переможцем, підстави для визнання торгів такими, що не відбулися, чи скасування або анулювання відсутні.
Реєстрація права оренди за позивачем на вказану земельну ділянку не відбулася через перехід вказаної земельної ділянки з державної до комунальної власності та зміною розпорядника з Кіровоградської облдержадміністрації на Дмитрвівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області.
Частиною 1 статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а частина 2 статті 16 ЦК України передбачає, зокрема, такі способи захисту цивільних прав та інтересів судом, як визнання права, визнання правочину недійсним, зміна та припинення правовідношення.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (частина 2 статті 16 ЦК України).
Частиною 1 статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін мас бути досягнуто згоди.
Водночас, статтею 650 ЦК України встановлено, що особливості укладення договорів на організованих ринках капіталу, організованих товарних ринках, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами законодавства.
Договір оренди земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів (частина 24 статті 137 ЗК України).
Відповідно до частини першоїстатті 2Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання та підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, державна реєстрація не є способом набуття права власності. Вона виступає лишезасобом підтвердження фактів набуттячи припинення прав власності на нерухоме майно або інших речових прав.
Законом України від 28.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» внесені зміни до п.24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, яким передбачено, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім переліку земель, визначених цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цього пункту, до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Відповідно дот ч.4 ст. 32 ЗУ «Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування) реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. Така ж сама умова передбачена п.42 договору оренди водного об`єкту, укладеного за результатами аукціону.
Таким чином, за наслідками земельних торгів позивач з 20 травня 2021 року набув право оренди на водний об`єкт, розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 3522281500:02:000:7574, на підставі укладеного 20 травня 2021 року договору оренди водного об`єкта, та відсутність реєстрації права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також перехід земельної ділянки з державної власності у комунальну та зміна розпорядника ділянки, не позбавляє позивача такого права, відповідач ухиляється від вирішення питання в позасудовому договірному порядку, право позивача підлягає захисту в судовому порядку відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, ст. 5 ЦПК України.
Ухвалюючи рішення суд у відповідності до положень ст. 141 ЦПК України вирішує питання про розподіл судових витрат і приймаючи до уваги те, що позов задоволено повністю, суд вважає, що є всі підстави для стягнення суми судового збору в розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн. 40 коп. з відповідача. Також суд вважає не підлягає стягненню з відповідача 10000 гривень на професійну правничу допомогу за відсутності доказів надання такої допомоги саме в такому розмірі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати укладеним договір оренди водного об`єкта в наступній редакції:
ДОГОВІР оренди водного об`єкта
м. Кропивницький 20 травня 2021 року
Орендодавець Кіровоградська обласна державна адміністрація на підставі розпорядження голови Кіровоградської ОДА від 02 березня 2020 року № 198-р «Про реалізацію повноважень у сфері земельних відносин», від 15 березня 2018 року № 151 -р «Про затвердження переліку земельних ділянок, які пропонуються для продажу права оренди на земельних торгах разом з водними об`єктами, та надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок» та від 21 грудня 2020 року № 862-р «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для продажу права оренди на 10 років на земельних торгах (КВЦІІЗ - 10.07) для рибогосподарських потреб на території Диківської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області», протокол земельних торгів від 20 травня 2021 року, з однієї сторони, та орендар ОСОБА_1 , іншої сторони, уклали цей договір про наступне.
Предмет договору
1.Орендодавець надас, а орендар приймає у строкове платне користування водний об`єкт для рибогосподарських потреб, водосховище площею 62,2780 га, розташоване за межами населених пунктів Диківської та Дмигрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, який розташовується за межами населених пунктів Диківської та Дмигрівської сільських рад Знам`янського району Кіровоградської області на р. Інгулець, яка є правою притокою р. Дніпро басейну р. Дніпро.
Об`єкт оренди
2.Об`єктом оренди за цим договором є:
-вода (водний простір) водного об`єкта 3696,96 тис. м.?, 62,2780 га,
-земельна ділянка під водним об`єктом відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-350955952019 від 26.07.2019 року - 89,3045 га, у тому числі: під пасовищами - 27,0265 га, під водним об`єктом (ставками) - 62,2780 га, кадастровий номер 3522281500:02:000:7574 (далі - земельна ділянка).
3.У межах об`єкта оренди відсутні гідротехнічні споруди, а також інші обєкти інфрастуктури.
4.Об`єкт оренди не передається разом з гідротехнічною спорудою.
5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1466660,49 гривень.
6. Об`єкт оренди має такі недоліки, що можуть перешкоджати його ефективному використанню: відсутні
7.Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.
Строк дії договору
8.Договір укладено на 10 (десять) років.
Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У такому випадку орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити дію договору.
До листа-повідомлення про поновлення договору орендар додає проект додаткової угоди.
Орендна плата
9.Орендна плата вноситься орендарем:
за воду (водний простір) у розмірі 24075,13 грн. на рік, код платежу 22130000.
за земельну ділянку за місцем її розташування у розмірі 88879,63 грн., що становить 6,06% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, код платежу 18010900.
10.Обчислення розміру орендної плати за:
водний об`єкт здійснюється відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об`єкти, що затверджується Мінекоенерго;
рибогосподарську технологічну водойму - відповідно до Методики визначення розміру плати за використання на умовах оренди частини рибогосподарського водного об`єкта, рибогосподарської технологічної водойми, що затверджується Мінекоенерго;
земельну ділянку - з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, що визначаються Держгеокадастром за формами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. № 1724 "Деякі питання оренди земель", що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди водного об`єкта чи продовження його дії.
11.Орендна плата вноситься у строки: за земельну ділянку один раз в рік, протягом 60 днів з дня вручення податковим органом податкового повідомлення - рішення; за воду (водний простір) щоквартально, пропорційно річній орендній платі, не пізніше 5 числа місяця наступного за звітним кварталом.
12.Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни розмірів земельного податку, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану об`єкта оренди, що сталося не з вини орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках, передбачених законом.
13.У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,1% несплаченої суми за кожний день прострочення.
Умови використання об`єкта оренди
14.Об`єкт оренди передається для рибогосподарських потреб.
15.Умови збереження стану об`єкта оренди відповідно до вимог чинного законодавства.
Умови і строки передачі об`єкта в оренду
16.Передача об`єкта оренди в оренду здійснюється без розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: відсутні.
Передача об`єкта оренди в оренду здійснюється за наявності паспорта водного об`єкта.
Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і паспорта водного об`єкта та відповідні витрати покладаються на орендаря.
17. Зобов`язання щодо:
- експлуатації ставка відповідно до встановленого для нього сектором у Кіровоградській області Держводагентства режиму роботи, оформлення права користування гідротехнічною спорудою, оформлення дозволу на спеціальне водокористування відповідно до норм діючого законодавства.
18.Інші умови передачі об`єкта в оренду: орендар не має права передавати об`єкт оренди в заставу та/або вносити її до статутного (складеного, пайового) фонду (капіталу).
19.Передача об`єкта оренди орендарю здійснюється протягом 10 робочих днів після державної реєстрації цього договору згідно з актом приймання-передачі.
Умови повернення об`єкта оренди
20.Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві об`єкт оренди у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав його в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей об`єкта оренди, пов`язаних із зміною його стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
21.Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення стану об`єкта оренди, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди такому об`єкту, не підлягають відшкодуванню.
22.Поліпшення стану об`єкта оренди, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем, не підлягають відшкодуванню.
Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат на поліпшення стану об`єкта оренди визначаються окремою угодою сторін.
23.Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем умов договору, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
доходи, які орендар не отримав внаслідок неналежного виконання орендодавцем умов договору.
24.Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання об`єкта оренди
25.На орендовану земельну ділянку встановлено водоохоронне обмеження навколо ставка (код обмеження щодо використання земельної ділянки: 05.02. Прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах (відповідно до Постанови КМУ від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру») в межах дії обмеження 3,7090 га та 5,1040 га. Окрім цього охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи (код обмеження щодо використання земельної ділянки: 01.05. Охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи (відповідно до Постанови КМУ від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру») в межах дії обмеження 3,0918 га, сервітутів відсутні.
26.Передача в оренду водного об`єкта не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб і встановлених земельних сервітутів.
27.Передача в оренду водного об`єкта здійснюється без обмеження права загального водокористування, якщо інше не визначено законом.
28.Передача орендарем права на оренду водного об`єкта іншим суб`єктам господарювання забороняється.
29.Об`єкт оренди за згодою орендаря може використовуватися для здійснення спеціального водокористування в порядку, встановленому Водним кодексом України.
Інші права та обов`язки сторін
30.Права орендодавця:
вимагати від орендаря використання об`єкта оренди відповідно до умов договору оренди та своєчасного внесення орендної плати з урахуванням коефіцієнта індексації;
розірвати договір оренди в односторонньому порядку у разі несплати орендної плати більш ніж за три місяці, заборгованості по орендній платі до бюджетів всіх рівнів.
31.Обов`язки орендодавця:
передати в користування об`єкт оренди у стані, що відповідає умовам договору оренди та паспорту водного об`єкта;
не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися об`єктом оренди; не втручатися в господарську діяльність орендаря, попередити орендаря про права третіх осіб на земельну ділянку.
32.Права орендаря:
самостійно господарювати на об`єкті оренди з дотриманням умов договору оренди: встановлювати умови загального водокористування відповідно до вимог статті 47 Водного кодексу України при умові їх погодження з органом, який надав водний об`єкт в оренду та повідомити про це населення;
дозволяти іншим водокористувачам здійснювати спеціальне водокористування у порядку, встановленому Водним кодексом України; отримувати продукцію і доходи.
33.Обов`язки орендаря:
приступити до використання об`єкта оренди в строки, встановлені договором оренди; своєчасно вносити орендну плату з урахуванням змін коефіцієнта індексації; не чинити дій, що можуть привести до погіршення якісних характеристик та екологічного стану навколишнього природного середовища;
дотримуватись Правил охорони життя людей па водних об`єктах України, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10.04.2017 р. № 301 зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.05.2017 р. № 566/30434;
здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;
передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування в частині купання та плавання на човнах, водопою тварин, забору води з водних об`єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць, визначити умови любительського та спортивного рибальства, причалювання до берега у світлу пору доби та довести до відома населення;
не допускати обмеження доступу громадян у будь-який спосіб (у тому числі шляхом влаштування огорож або інших конструкцій)для загального водокористування до узбережжя водної о об`єкту, що передано в оренду;
утримувати в належному стані прибережні захисні смуги, очисні га інші водогосподарські споруди та технічні пристрої;
дотримуватись норм зон аквакультури (рибництва) та зональної рибопродуктивності по регіонах України, встановлених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.01.2013р. № 45 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11.02.2013р. за № 240/22772;
у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди надати копію договору відповідному органу державної фіскальної служби га Регіональному офісу водних ресурсів у Кіровоградській області;
своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних ситуацій;
здійснювати невідкладні роботи, пов`язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об`єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством;
дотримуватись інших вимог Водного кодексу України, Земельного кодексу України, законів України «Про оренду землі», «Про тваринний світ», «Про аквакультуру».
*Визначаються відповідно до Водного кодексу України, Законів України «Про оренду землі» та «Про аквакультуру».
Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини,
заподіяння шкоди третім особам
34.Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе орендар.
Ризик заподіяння шкоди третім особам у результаті невиконання або неналежного виконання орендарем умов договору несе орендар.
Страхування об`єкта оренди
35.Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
36.Страхування об`єкта оренди не здійснюється.
37.Сторони домовились про те, що у разі невиконання свого обов`язку стороною яка повинна за цим договором застрахувати об`єкт оренди, інша сторона може застрахувати такий об`єкт і вимагати відшкодування витрат на страхування.
Зміна умов договору і припинення його дії
38.Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
39.Дія договору припиняється у разі:
закінчення строку, на який його було укладено;
викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
ліквідації юридичної особи - орендаря або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дія договору припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
40.Дія цього договору припиняється шляхом його розірвання за:
взаємною згодою сторін;
рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання іншою стороною передбачених договором обов`язків та випадкового знищення, пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає його використанню, нецільового використання об`єкта оренди, а також з інших підстав, визначених законом.
41.Підставами для розірвання договору оренди є:
встановлення заборони загального водокористування;
нецільове використання об`єкта оренди.
42.Перехід права власності на об`єкт оренди, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
43.За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
44.Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що таке порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
45.Цей договір набирає чинності після його державної реєстрації.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу. Один примірник договору видається орендодавцеві, другий - орендареві, третій - органові, який провів державну реєстрацію земельної ділянки.
Невід`ємними частинами договору є:
план або схема об`єкта оренди;
кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб у її використанні і встановлених земельних сервітутів;
акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
акт приймання-передачі об`єкта оренди;
проект відведення земельної ділянки (без розроблення проекту);
паспорт водного об`єкта, а у разі надання в оренду рибогосподарської технологічної водойми - паспорт та/або технічний проект рибогосподарської технологічної водойми;
витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
Реквізити сторін
Орендодавець Орендар
Кіровоградська обласна Яценко Віталій Юрійович
державна адміністрація РПОКІІІІ 2767914333;
код згідно з ЄДРПОУ 00022543; місце проживання:
АДРЕСА_1 ;
поштовий індекс 25006
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
МП МП (за наявності печатки)
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 сплачений ним при подачі позову до суду судовий збір в розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 коп.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач Кіровоградська обласна державна адміністрація місце знаходження місто Кропивницький вул. Героїв Майдану,1, код ЄДРПОУ 00022543.
Третя особа Дмитрівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області місце знаходженняс.Дмитрівка Кропивницького району Кіровоградської області площа Перемоги, 4, код ЄДРПОУ 04365267.
Суддя В.В. Український
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2022 |
Оприлюднено | 09.11.2022 |
Номер документу | 107162711 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні