БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
03.11.2022
Справа № 497/914/22
Провадження № 2-о/497/49/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2022 року м. Болград
Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Висоцького С.О.,
присяжних Сімонової Т.О, Маврової Е.М.,
за участю секретаря Войтової С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болград, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Городненської сільської ради Болградського району Одеської області, про визнання громадянина недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна,
В С Т А Н О В И В:
26травня 2022року заявниця звернулась до суду та просить постановити рішення, яким визнати недієздатним її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та встановити над ним опіку і за поданням органу опіки та піклування призначити його опікуном її, ОСОБА_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що її син являється інвалідом ІІ групи з дитинства на строк до 01.08.2023 року, хворіє важкою розумовою відсталістю, недорозвиненням мови. Проживає разом з нею, його матір`ю, яка є єдиною родичкою, здатною здійснювати догляд за ним, тому що він потребує постійного нагляду та турботи.
В зв`язку з тим, що ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, він не може працювати, не усвідомлює своєї поведінки, не може орієнтуватися в простих життєвих ситуаціях, а відтак є необхідність у вирішення питання про визнання його недієздатним та призначення опікуна.
Ухвалою суду від 30.05.2022 року відкрито провадження у справі. Ухвалою суду від 22.06.2022 року призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу. 29.09.2022 року КУ «Одеський обласний медичний центр психічного здоров`я» надіслав суду Висновок судово-психіатричного експерта №359 від 10.08.2022 року відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після чого провадження у справі було поновлено та призначено справу до судового розгляду на 03.11.2022 року.
Заявник в судове засідання не з`явилась, наддала заяву про розгляд справи у її відсутність. Представник заінтересованої особи - Городненської сільської ради Болградського району Одеської області в особі органу опіки та піклування також не з`явився, письмовою заявою вимоги заявника ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 недієздатним - підтримав, просив задовольнити й розглянути справу без його участі.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши докази, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню за наступних підстав.
Згідно ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч.2 п.1 ст.293 ЦПК України). Ст. 299 ЦПК України визначено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.
В судовому засіданні встановлено що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.2,3), згідно медичної картки, наданої на запит суду від 22.06.2022 року, перебуває на обліку у психіатра с діагнозом: помірна розумова відсталість резидуально-органічного генезу, симптоматична епілепсія, є інвалідом ІІ групи з дитинства. Заявниця ОСОБА_1 є його матір`ю, мешкає разом однією сім`єю та здійснює догляд за ним.
Під час розгляду справи про визнання фізичної особи недієздатною суд, встановивши, що існують достатні дані, які свідчать про психічний розлад, призначив судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану особи (ч. 1 ст. 239 ЦПК України).
Згідно Висновку судово-психіатричної експертизи № 359 від 10.08.2022 року Комунальної установи «Одеський обласний медичний центр психічного здоров`я» - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді «Помірної розумової відсталості резидуально-органічного ґенезу» (що відповідає діагностичним критеріям рубрики F71.08 за Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду). За своїм психічним станом не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цивільним кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про психіатричну допомогу» кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Стаття 1 зазначеного Закону визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку. При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов`язаних зі станом її психічного здоров`я (ч. 1 ст. 7 Закону).
Таким чином, наявні справі докази вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатною, оскільки встановлено та підтверджено, що в силу свого захворювання він нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Згідно ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Частиною 4 статті 63 ЦК України визначено, що опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Частиною 1 ст. 60 ЦК України передбачено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Таким чином, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Отже, призначення опікуна недієздатній особі на думку суду переслідує перш за все найважливішу ціль не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена самостійно здійснювати свої права у суспільстві.
Радою опіки та піклування при виконавчому комітеті Городненської сільської ради Болградського району Одеської області надано подання від 28.01.2022 року, згідно якого просять визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною особою та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , його опікуном (а.с.10). Згідно висновку Ради з опіки та піклування Городненської сільської ради Болградського району Одеської області за доцільне є призначення опікуном ОСОБА_2 саме ОСОБА_1 (а.с.8).
Заявниця просить призначити її опікуном над ОСОБА_2 про що надано письмову заяву. Обмежень, передбачених ст. 64 ЦК України щодо призначення заявника опікуном, судом не встановлено.
За таких обставин в інтересах ОСОБА_2 суд вважає необхідним визнати його недієздатним, встановити над ним опікута вважає доцільним призначити заявницю ОСОБА_1 його опікуном.
Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Керуючись ст.ст.15, 16, 36, 39, 41, 60, 64 ЦК України, ст.ст.2, 10, 78-80, 89, 263, 299-300 ЦПК України суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опікита піклуванняпри виконавчомукомітеті Городненськоїсільської радиБолградського районуОдеської областіпро визнаннягромадянина недієздатним,встановлення надним опікита призначенняопікуна - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с.Олександрівка Болградського району Одеської області, - недієздатним.
Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_2 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку с.Дмитрівка Болградського району Одеської області, опікуном недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановити строкдії даногорішення двароки з моменту набрання ним законної сили.
Роз`яснити заявнику, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше п`ятнадцяти днів до закінчення строку дії даного рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий суддя
Присяжні
Суд | Болградський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2022 |
Оприлюднено | 10.11.2022 |
Номер документу | 107182519 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Болградський районний суд Одеської області
Висоцький С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні