Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/916/22
Провадження № 2/499/277/22
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
07 листопада 2022 року смт Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Кравчук О.О, отримавши позовну заяву Акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про споживчий кредит зі спадкоємців,
В С Т А Н О В И В:
1. Суть питання, що вирішується ухвалою таке.
03 листопада 2022 року ОСОБА_2 (далі - також представник) в інтересах Акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України» (далі - також позивач) подала до суду позовну заяву до ОСОБА_3 (далі - також відповідач) про стягнення заборгованості за кредитним договором (далі - договір), посилаючись, що відповідач є спадкоємцем ОСОБА_4 (далі- також спадкодавець), який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер й не виконав умови договору про споживчий кредит, тому позивач просить стягнути з відповідача заборгованість в загальному розмірі 15900 гривень 29 копійок та судові витрати в розмірі 3721 гривні 50 копійок (далі - також позовна заява).
Суд вирішує питання щодо залишення позовної заяви без руху.
2. Мотиви, з яких суд дійшов висновків, і закону, яким керувався суд, постановляючи ухвалу такі.
Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення (частина 3 статті 131-2 Конституції України)
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України, далі - також ЦПК).
Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (частина 1 статті 15 ЦПК).
Представником у суді може бути адвокат або законний представник (частина 1 статті 60 ЦПК).
Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи (частина 2 статті 175 ЦПК).
Однак представник на підтвердження своїх повноважень, не подала до суду документів, які б підтверджували її право здійснювати адвокатську діяльність.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документіввважаються засвідчениминалежним чином,якщо їхзасвідчено впорядку,встановленому чиннимзаконодавством. Учасниксправи,який подаєписьмові доказив копіях(електроннихкопіях),повинен зазначитипро наявністьу ньогоабо іншоїособи оригіналуписьмового доказу. Учасниксправи підтверджуєвідповідність копіїписьмового доказуоригіналу,який знаходитьсяу нього,своїм підписоміз зазначеннямдати такогозасвідчення(частина 1, 2, 4, 5 статті 95 ЦПК).
Суд зауважує, що порядок засвідчення копії документа регламентований підпунктами 5.26, пункту 5 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів, затвердженої наказом Державного підприємства «Українського науково-дослідногоі навчальногоцентру проблемстандартизації,сертифікації таякості» від 01 липня 2020 року №144, де передбачається, що відмітка про засвідчення копії документа складається з таких: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи. Відмітку про засвідчення копії документа проставляють нижче реквізиту «Підпис» на лицьовому боці останнього аркуша копії документа.
Проте, копія позовної заяви з додатками, що має направлятися відповідачу, не засвідчені в порядку, встановленому чинним законодавством.
Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (частина 2, 4 статті 83 ЦПК).
У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування (частина 1 статті 175 ЦПК).
Позовна заява повинна містити: зміст позовних вимог: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; зазначення доказів,які неможуть бутиподані разоміз позовноюзаявою (занаявності) (пункт 5, 8 частини 3 статті 175 ЦПК).
У позовній заяві не зазначено, виходячи з положень пункту 5 частини 3 статті 175 ЦПК докази на підтвердження: фактичного отримання спадкодавцем коштів; наявності заборгованості за кредитним договором (довідка завірена печаткою позивача за підписом головного бухгалтера та керівника банку у виді детального розрахунку заборгованості, з відображення усіх складових загального розміру заборгованості, яка утворилася саме станом на 06 серпня 2021 року: основного боргу, відсотків, комісії, пені, з вказівкою періоду, тощо); недотримання спадкодавцем строків повернення коштів; складу спадкового майна, в межах вартості якого може бути стягнута заборгованість, тощо.
За таких обставин позивачу слід зазначити докази, що підтверджують кожну наведену в цій ухвалі обставину або причини неможливості їх зазначення, а в разі неможливості отримання таких доказів зазначити про це, з подальшим направленням до суду відповідних клопотань про забезпечення цих доказів, витребування спадкової справи, виклик свідків, тощо.
При цьому, позивачу роз`яснюється, що в позовній заяві необхідно саме зазначити, тобто зробити конкретне посилання про наявність таких доказів, які підтверджують викладені обставини, та забезпечити додання всіх наявних доказів до позовної заяви.
Така правова позиція підтверджується роз`ясненнями Верховного Суду України, який в абзаці 1 пункту 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» від 12 червня 2009 року № 2 роз`яснив, що заява повинна відповідати вимогам ЦПК. У зв`язку з цим суди мають звертати особливу увагу, зокрема, на те, що у заяві повинні не лише міститися вимоги, а й бути викладені обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, і зазначені докази, що підтверджують кожну обставину.
До позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (частина 5 статті 177 ЦПК).
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частина 2 статті 133 ЦПК).
Ставки судовогозбору встановлюютьсяу такихрозмірах,за поданнядо суду:позовної заявинемайнового характеру,яка поданаюридичною особою 1,5відсотка цінипозову,але неменше 1розміру прожитковогомінімуму дляпрацездатних осібі небільше 350розмірів прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб (підпункт 1 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»).
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено, що у 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2022 року складає 2481 гривні.
З акту від 02 листопада 2022 року складеного працівниками апарату Іванівського районного суду Одеської області вбачається, що при перевірці додатків виявлено відсутність оригіналу платіжного доручення про сплату судового збору (а.с. 44). Надалі представник подала до суду лише копію квитанції про сплату судового збору.
Тобто, позивачу, представнику слід здійснити оплату судового збору в розмірі 2481 гривень та подати до суду докази такої сплати у вигляді оригіналу квитанції.
Таким чином, позовну заяву подано без дотримання вимог статей 175, 177 ЦПК.
Тому, з урахуванням частини 1 статті 185 ЦПК, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовною заявою, суддя постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суддя роз`яснює позивачу, представнику позивача, що з урахуванням приписів частини 2 статті 177 ЦПК, усунення недоліків позовної заяви має відбуватися шляхом подання тексту нової позовної заяви з доданими до неї документами.
Суддя привертає увагу позивача, представника позивача, що суд не може надавати привілеї будь-якому учаснику справи та має здійснювати судочинство в межах, й порядку визначеному процесуальним законом, щоб у стороннього, розсудливого спостерігача не виникало сумнівів в його необ`єктивності. Тому, позивач, представник позивача не мають сприймати постановлення ухвали про залишення позовної заяви без руху, як перешкоду в розгляді позовної заяви, а як необхідність виконання вимог закону для забезпечення справедливого, неупередженого та своєчасного подальшого вирішення цієї справи.
З огляду на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачу, представнику позивача строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Керуючись статтями 95, 175, 177, 260 ЦПК, суддя,
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Акціонерного товариства «Державний Ощадний банк України» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про споживчий кредит зі спадкоємців - залишити без руху.
Надати позивачу, представнику позивача строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачу, представнику позивача що в разі невиконання вимог зазначених в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяОлександр КРАВЧУК
Суд | Іванівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2022 |
Оприлюднено | 10.11.2022 |
Номер документу | 107182527 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Іванівський районний суд Одеської області
Кравчук О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні