Постанова
від 08.11.2022 по справі 200/1117/22
ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2022 року справа №200/1117/22

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргуУправління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2022 р. у справі № 200/1117/22 (головуючий І інстанції Волгіна Н.П.) за позовом ОСОБА_1 доБахмутського місього відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області,Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язати вчинити певні дії, -

У С Т А Н О В И В:

19 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до (з урахуванням уточненої позовної заяви) до Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність Бахмутського місього відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків сплати щомісячної страхової виплати за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року; зобов`язати Бахмутське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів, у зв`язку із порушенням строків сплати щомісячної страхової виплати за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 рік.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 1 березня 2021 року зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу заборгованість по страховим виплатам за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року.

На виконання цього рішення відповідачем у липні 2021 року здійснена виплата позивачу страхових сум за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року.

Представник позивача звернувся до відповідача із запитом щодо виплати компенсації за втрату частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати заборгованості зі страхових сум, але відповідач листом від 18 серпня 2021 року відмовив у виплаті такої компенсації, обґрунтовуючи відмову тим, що рішення суду виконано своєчасно.

Позивач вважає, що бездіяльність Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області з не виплати йому компенсації за втрату частини доходу порушує його права (а.с. 1-5, 24-28).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2022 р. у справі № 200/1117/22 позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Бахмутського місього відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів, у зв`язку з порушенням строків сплати щомісячної страхової виплати за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 рік; Зобов`язано Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати щомісячної страхової виплати за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 рік.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що на виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 1 березня 2021 року № 200/879/21-а, яке набуло законної сили 31 травня 2021 року, управлінням виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області було нараховано та виплачено щомісячні страхові виплати за період з 1 вересня 2016 року по 31 жовтня 2019 року в повному обсязі на загальну суму 52 359,40 грн.

При цьому органом фонду компенсація втрати частини доходів на нараховані та виплачені щомісячні страхові виплати за період з 1 вересня 2016 року по 31 жовтня 2019 року не нараховувалась і, відповідно не сплачувалась, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 2 Закону Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ та 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 № 159 компенсація громадянам втрати частини доходів (втому числі щодо соціальних виплат) у зв`язку із порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

За висновком відповідача при вирішенні питання щодо наявності або відсутності підстав для нарахування та виплати компенсація втрати частини доходів необхідно встановити: чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід за судовим рішенням; чи є виплаченим/невиплаченим цей платіж (якщо платіж є виплаченим, то дата його проведення).

Щомісячні страхові виплати не нараховувались позивачу у період з 1 вересня 2016 року по 31 жовтня 2019 року і тому не вважалися заборгованістю за цей період.

Як наслідок, сума перерахованих та сплачених на виконання судового рішення у справі №200/879/21-а не підпадає під визначення доходів, передбачених цією нормою, за порушення строків виплати яких сплачується компенсація.

Згідно із справою про страхові виплати потерпілого на виробництві ОСОБА_1 9 липня 2021 року нараховано щомісячні страхові виплати за період з 1 вересня 2016 по 31 жовтня 2019 року на загальну суму 52 359,40 грн і сплачено 19 липня 2021 року.

Отже, відмова органу Фонду позивачу у нарахуванні та виплати компенсації втрати частини доходів є правомірною, оскільки нарахована сума щомісячних страхових виплат за період з 1 вересня 2016 по 31 жовтня 2019 року на підставі судового рішення по справі № 200/879/21-а виплачена відповідачем своєчасно та в повному обсязі.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання згідно довідки ВПО: АДРЕСА_2 (а.с. 6-7, 9).

Перший відповідач, Бахмутське міське відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 41419167, зареєстроване місцезнаходження: Донецька обл., м. Бахмут, вул. Незалежності, буд. 41, є філією (відокремленим підрозділом) Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області та належним відповідачем у даній справі (а.с. 23, 37-41, 55-59).

Другий відповідач, Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 41325231, зареєстроване місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Свободи, буд. 5, є органом державної влади та належним відповідачем у даній справі (а.с. 37-41, 55-59).

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку Бахмутському міському відділенні управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області (а.с. 34-36, 44-47).

Згідно довідки МСЕК серії ДОН-04 № 083900 позивачеві встановлена стійка втрата професійної працездатності 5%, безстроково (а.с. 8).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 1 березня 2021 року по справі № 200/879/21, яке набрало чинності 31 травня 2021 року, визнано протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року; зобов`язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити щомісячні страхові виплати ОСОБА_1 за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року (а.с. 68-70).

На виконання цього рішення першим відповідачем було прийнято постанову від 9 липня 2021 року № 0502/20053/20053,1/29 про нарахування ОСОБА_1 страхових виплат за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року (а.с. 44-46) та платіжним дорученням № 3161 від 16 липня 2021 року перераховано на рахунок позивача, відкритий в АТ «Ощадбанк», суму в розмірі 52 359,40 грн (а.с. 42-43).

У серпні 2021 року позивач через свого представника, адвоката Василенко О.М., звернувся до першого відповідача із адвокатським запитом щодо виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою щомісячних страхових виплат з вересня 2016 року по жовтень 2019 року включно (а.с. 10).

Листом від 18 серпня 2021 року (вих. № 18.06/3648) Бахмутське міське відділення повідомило позивачу, що на виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 1 березня 2021 року у справі № 200/879/21-а постановою відділення № 0502/20053/20053.1/29 від 9 липня 2021 року потерпілому нараховані щомісячні страхові виплати за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року та здійснена виплата щомісячних страхових виплат шляхом банківського переказу на особовий рахунок позивача у липні 2021 року. Таким чином, судове рішення виконане у повному обсязі.

Судом встановлено факт не нарахування позивачу щомісячних страхових виплат з вересня 2016 року по жовтень 2019 року, відповідне нарахування здійснено 9 липня 2021 року, а сплата нарахованих виплат здійснена у липні 2021 року, отже, затримка виплати доходів відсутня, як наслідок відсутні підстави для нарахування та виплати компенсації втрати доходів, передбаченої Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати» (а.с. 10).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 7 ст. 47 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-ХІV) установлено, якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому ст. 34 Закону України «Про оплату праці».

Відповідно до ст. 1 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон № 2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону № 2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Частиною 2 ст. 2 Закону № 2050-ІІІ визначено, що під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, в тому числі соціальні виплати.

Згідно з ст. 4 Закону № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Відповідно до ст. 5 Закону № 2050-ІІІ своєчасно не отриманий з вини громадянина доход компенсації не підлягає.

Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (далі - Порядок № 159).

Згідно з п. 1 Порядку № 159 дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до п.п. 3, 2 Порядку № 159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку із порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року; компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, соціальні виплати.

Пунктом 5 Порядку № 159 передбачено, що сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Аналіз наведених нормативно-правових приписів зумовлює, по-перше, що основною умовою для виплати компенсації, що передбачена ст. 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком № 159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, при цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення; по-друге, компенсація за порушення строків виплати такого доходу не відповідає ознакам платежу, що має разовий характер, оскільки зумовлена порушенням строків сплати відповідачем пенсії, що носило триваючий характер; по-третє, кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер та спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги; по-четверте, право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені; по-п`яте, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу; по-шосте, наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів; по-сьоме, використане у ст. 3 Закону № 2050-ІІІ та п. 4 Порядку № 159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення; по-восьми, захист такого порушеного права полягає у зобов`язанні відповідача вчинити кореспондуючі цьому праву дії здійснити такий розрахунок та сплатити нараховану суму.

Враховуючи наведене, ОСОБА_1 має право на отримання компенсації втрати доходу у зв`язку із порушенням строків виплати щомісячних страхових виплат за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року.

Суд правомірно відхилив доводи відповідача, що відмова Управління ВД ФСС України в Донецькій області нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів є правомірною, оскільки донарахована сума щомісячних страхових виплат за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року на підставі рішення суду виплачена своєчасно та в повному обсязі, так як несвоєчасне нарахування та, як наслідок, несвоєчасна виплата щомісячних страхових сум (виплат) у спірних правовідносинах є наслідком протиправної бездіяльності органу соціального страхування, що встановлено рішенням суду у справі № 200/879/21, яке набрало законної сили, і яким встановлено, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Бахмутського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області мало нараховувати та сплачувати позивачеві у період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року страхові виплати, але не здійснювало цього.

Страхові виплати, нараховані та сплачені позивачу за вказаний період, не були нараховані своєчасно не у зв`язку із відсутністю обов`язку щодо такого нарахування, а у зв`язку із протиправною бездіяльністю суб`єкта владних повноважень (яка встановлена судом) щодо такого нарахування.

Зазначений висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 8 червня 2022 року по справі № 200/5213/20-а, від 31 серпня 2021 року по справі № 264/6796/19-а.

Суд зазначає, що право на отримання компенсації виникло у позивача з дня отриманням страхових виплат за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року, тобто з липня 16 липня 2021 року.

При цьому Закон № 2050-ІІІ та Порядок № 159 не пов`язують проведення такої компенсації із обов`язком особи звернутися із заявою про її виплату.

Під час виплати позивачу заборгованості зі сплати щомісячних страхових виплат за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 року, яка мала місце у липні 2021 року, Управління ВД ФСС України в Донецькій області зобов`язано було у той же день нарахувати та виплатити позивачеві компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати, однак цього не зробило.

Враховуючи наведене вище суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню шляхом зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів, у зв`язку із порушенням строків сплати щомісячної страхової виплати за період з вересня 2016 року по жовтень 2019 рік.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від

12 серпня 2022 р. у справі № 200/1117/22 - залишити без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2022 р. у справі № 200/1117/22 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 08 листопада 2022 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддяА.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.В. Сіваченко

СудПерший апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.11.2022
Оприлюднено11.11.2022
Номер документу107205260
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі