Справа №: 671/1930/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2022 року Волочиський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючої - судді Бабій О.М.,
з участю секретаря судового
засідання Кошонько Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Баркософт Агро 2» про розірвання договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ТОВ «Баркософт Агро 2», в якому просить розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6820985400:04:002:0161 площею 1,5957 га, укладений між сторонами 01 вересня 2013 року, який пройшов державну реєстрацію 29.05.2014 року.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 304382 від 27.05.2009 року та Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, вона є власником земельної ділянки площею 1,5957 га, кадастровий номер 6820985400:04:002:0161, яка розташована на території Петриковецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області.
Вказує, що 01.09.2013 року між нею та ТОВ «Баркософт Агро 2» було укладено договір оренди земельної ділянки № 15, за умовами якого позивач передала вказану вище земельну ділянку в оренду ТОВ «Баркософт Агро 2» строком на 10 років, а відповідач зобов`язався сплачувати їй орендну плату у розмірі 4% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки в рік, що складає 1864,04 грн.
Позивач зазначає, що починаючи з 2016 року ТОВ «Баркософт Агро 2» не виконує зобов`язання за договором оренди, не виплачує орендну плату, внаслідок чого у відповідача перед позивачем виникла заборгованість в розмірі 9320,20 грн., а тому ОСОБА_1 вважає за необхідне розірвати договір оренди земельної ділянки № 15 від 01.09.2013 року.
Сторони в судове засідання не з`явились.
Представник позивача ОСОБА_2 подав до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи без його та позивача участі, позовні вимоги підтримує повністю, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Враховуючи те, що відповідач в судове засідання не з`явився, в силу ч. 8 ст. 128 ЦПК України вважається таким, що повідомлений про час та місце слухання справи належним чином, суд вважає за можливе справу слухати у його відсутності.
Враховуючи вимоги ст. 280 ЦПК України, а також беручи до уваги згоду позивача по справі, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимогвідповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1ст. 626 ЦК України,договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За змістом ч. 1ст. 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.ч. 1, 2ст. 651 ЦК України,зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
В силу ч.ч. 1, 9ст. 93 ЗК України, право оренди земельної ділянкице засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Порядок укладення, зміни, припинення та поновлення договору оренди землі визначаєтьсяЗаконом України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-ХІV.
Згідно із ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди земліце договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч. 1ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Так, із положень ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»слідує, що орендна плата за землюце платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України).
В силу ч. 1ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно із ч. 1ст. 32 Закону України «Про оренду землі», на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗемельним кодексом Українита іншими законами України.
Пунктом «д» ч. 1ст. 141 ЗК Українивстановлено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Відповідно до ст. ст. 81, 89 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 1,5957 га, розташованої на території Петриковецької сільської ради, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6820985400:04:002:0161, що підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за заповітом, яке видано 26.12.2012 року після смерті ОСОБА_3 , зареєстровано в реєстрі за № 5186 (а.с. 66).
01вересня 2013року сторони уклали договір оренди земельної ділянки № 15, за умовами якого ОСОБА_1 передала ТОВ «Баркософт Агро 2» земельну ділянку загальною площею 1,5957 га, кадастровий номер 6820985400:04:002:0161, у платне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років (п.п. 1, 2, 7 договору оренди).
Згідно Інформаційної довідки № 224940436 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, 29 травня 2014 року державний реєстратор реєстраційної служби Волочиського районного управління юстиції Хмельницької області Андрухов Ю.В. зареєстрував право ТОВ «Баркософт Агро 2» на оренду земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с. 9-10).
Відповідно до п. 4 договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 46601,00 грн.
Пунктами 8, 10 договору оренди визначено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 4% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки в рік, що складає 1864,04 грн. в грошовій формі або в натуральній формі (зерном). Факт отримання орендної плати орендодавець підтверджує відповідними документами, які містять інформацію про отриману суму, дату та період за який сплачується орендна плата. Орендна плата вноситься у такі строки: до 31 грудня поточного року.
Згідно п. 37 договору оренди, умовами розірвання договору в односторонньому порядку є: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, або невиплата орендної плати орендарем протягом шести місяців.
Також, п. 39 та п. 40 договору оренди встановлено, що за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Отже, підставою для розірвання договору за рішенням суду є істотне порушення однією з сторін умов договору, внаслідок чого інша сторона втрачає можливість досягнути бажаного результату та визначеної цілі договору.
За договором оренди земельної ділянки одна сторона (орендодавець), зобов`язується передати іншій стороні (орендареві) земельну ділянку у строкове володіння та користування, а орендар, у свою чергу, зобов`язується використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням для особистої мети та вносити орендодавцеві плату за землю (орендну плату).
Домовленості сторін щодо орендної плати, її розміру, індексації, способу розрахунків, строків, порядку її внесення та перегляду, відповідальності за її несплату, віднесені до істотних умов договору оренди землі.
Систематична несплата або неповна сплата орендарем орендної плати є підставою для розірвання договору оренди землі.
Згідно акту від 16.08.2022 року, виданого старостою Криштопівського старостинського округу Війтовецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області СмаруньС.А., з 2016 року в с. Петриківці відсутній представник ТОВ «Баркософт Агро 2», зі слів ОСОБА_1 заборгованість по оплаті за пай за 2016-2022 роки.
Враховуючи вищевикладене та те, що починаючи із 2016 року ТОВ «Баркософт Агро 2» не сплачує ОСОБА_1 орендної плати, тому наявні підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки № 15 від 01.09.2013 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 77-81, 141, 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки № 15 від 01.09.2013 року, укладений між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю «Баркософт Агро 2», щодо земельної ділянки площею 1,5957 га, кадастровий номер 6820985400:04:002:0161, яка розташована на території Петриковецької сільської ради Хмельницької області.
Стягнути із товариства з обмеженою відповідальністю «Баркософт Агро 2» на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення через суд першої інстанції, який його ухвалив, шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Відомості про учасників справи:
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю «Баркософт Агро 2» (31254, Хмельницька область, с. Петриківці; код ЄДРПОУ 37776544)
Повне судове рішення складено 19 жовтня 2022 року.
Суддя О.М. Бабій
Суд | Волочиський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2022 |
Оприлюднено | 11.11.2022 |
Номер документу | 107225441 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Бабій О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні